Τοποθέτηση πέλματος σε λειόκαννο

Στέλιο απορία . Βάζεις χαρτοταινια στο κοντακι κι μετά με τι το τρίβεις το πέλμα ;
Έχω γράψει ήδη πως το έκανα ;)
... αφού τα τμήματα του πέλματος που έπρεπε να φαγωθούν ήταν μικρά, τα έτριψα με το χέρι με πλατιά λίμα και διάφορα γυαλόχαρτα, αφού τύλιξα το κοντάκι με χαρτοταινία ...
Βέβαια, αν το πέλμα είναι μεγάλο και περισσεύει πολύ γύρω-γύρω, θέλει τροχό λείανσης ή ταινιολειαντήρα, για να γίνει η δουλειά σωστά και κυρίως γρήγορα ... αλλά δεν έχω ασχοληθεί και δεν έχω τέτοια εργαλεία.
 
Έχω γράψει ήδη πως το έκανα ;)

Βέβαια, αν το πέλμα είναι μεγάλο και περισσεύει πολύ γύρω-γύρω, θέλει τροχό λείανσης ή ταινιολειαντήρα, για να γίνει η δουλειά σωστά και κυρίως γρήγορα ... αλλά δεν έχω ασχοληθεί και δεν έχω τέτοια εργαλεία.
Οκ . Δεν το είχα δει .
 
Στέλιο απορία . Βάζεις χαρτοταινια στο κοντακι κι μετά με τι το τρίβεις το πέλμα ;
Εγω εχω βαλει 3 cervellati πελματα στα οπλα μου και επειδη προεξειχαν πολυ τα βιδωσα πανω στο κοντακι, τα σημειωσα με ενα μαρκαδορακι, τα ξεβιδωσα κ μετα με το παρακατω εργαλειο εφαγα το περισσευον πελμα....
https://www.toolstore.gr/wolfcraft-2038000-gyaloxarta-kylindrika-vasi-45x30mm-p-10140.html
 
καλημερα

θελω να αυξησω το μηκος του κοντακιου στην πλαστικη m2 μου. ειναι το ιδιο με την comfort, sbe2.
φοραω ηδη το πιο μακρυ πελμα, απο τα 3 που βγαζει.
τωρα το lop ειναι στα 37,5cm, θελω κανα δυο ποντους ακομη.
το θεμα ειναι οτι το πελμα κουμπωνει, δεν ειναι βιδωτο. καπου ειχα δει μια πατεντα που γεμιζανε το κουφιο πισω μερος του κοντακιου (με ξυλο) κ βιδωνανε εκει το νεο πελμα. υπαρχει κατι ευκολοτερο?


φωτο απο το πελμα

View attachment 2151
Καταργείς το κούμπωμα, πας σε βίδες και βάζεις αποστάτες.
 
Καταργείς το κούμπωμα, πας σε βίδες και βάζεις αποστάτες.

ευχαριστω Γιωργο.

πως το γεμιζω, με ξυλο? καποιο αλλο υλικο, σαν την σιλικονη ας πουμε, για ευκολοτερη εφαρμογη?
να το γεμισω με σωληναριο κ να πετρωσει. αλλα δεν θα εχω προσβαση στο 13αρι παξιμαδι του κοντακιου...
πρεπει να φτιαξω καλουπι με κενο στο κεντρο ή να το φαω με ποτηροτρυπανο.

το ξυλο πως θα στηριχτει στο κοντακι? καμια ιδεα ή καποιο βιντεο youtube?
 
ευχαριστω Γιωργο.

πως το γεμιζω, με ξυλο? καποιο αλλο υλικο, σαν την σιλικονη ας πουμε, για ευκολοτερη εφαρμογη?
να το γεμισω με σωληναριο κ να πετρωσει. αλλα δεν θα εχω προσβαση στο 13αρι παξιμαδι του κοντακιου...
πρεπει να φτιαξω καλουπι με κενο στο κεντρο ή να το φαω με ποτηροτρυπανο.

το ξυλο πως θα στηριχτει στο κοντακι? καμια ιδεα ή καποιο βιντεο youtube?
Polymorph
 
ευχαριστω Γιωργο.

πως το γεμιζω, με ξυλο? καποιο αλλο υλικο, σαν την σιλικονη ας πουμε, για ευκολοτερη εφαρμογη?
να το γεμισω με σωληναριο κ να πετρωσει. αλλα δεν θα εχω προσβαση στο 13αρι παξιμαδι του κοντακιου...
πρεπει να φτιαξω καλουπι με κενο στο κεντρο ή να το φαω με ποτηροτρυπανο.

το ξυλο πως θα στηριχτει στο κοντακι? καμια ιδεα ή καποιο βιντεο youtube?
Sorry δεν έχω καταλάβει τι θες να κάνεις.
 
Να δούμε βέβαια αν θα με βολέψει, θα το δοκιμάσω αύριο στο σκοπευτήριο, γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν τα πολυσυμπαθώ τα λαστιχένια πέλματα, τα φοβάμαι στην επώμιση ... ελπίζω να μη με δυσκολέψει. Γι' αυτό εξάλλου δεν ήθελα να χαλάσω τις υπάρχουσες τρύπες, ώστε να μπορώ να ξαναβάλω το παλιό (ξύλινο) πέλμα ...

Στέλιο το ενδεχόμενο να ταιριάζει γάντι ήταν σε πιθανότητες joker ..
τα πέλματα αυτά το εργοστάσιο τα δίνει για μικρά άπλα πχ αεροβόλα από ότι καταλαβαίνω .. ίσως και για αυτό τόσο στενά κάτω .. τέλος πάντων!
https://www.gft-gmbh.de/index.php?id=117&L=2

Είμαι κάτι παραπάνω από σίγουρος ότι θα σε ξενίσει η επαφή με το πλαστικό .. Αφού τουφεκίσου με κοκάλινο .
Αλλά μην βιαστείς να το πετάξεις.. χαχαχ:)
Μπορείς να βελτιώσεις το γλίστρημα στην επώμιση με τούς παρακάτω τρόπους
  • βάζεις σπρέι σιλικόνης . - Άμεσο αποτέλεσμα αλλά θέλει να βάζεις συχνά για να παραμείνει γλιστερό
  • βάζεις λινέλαιο . θέλει χρόνο σαν φινίρισμα σε κοντάκι αλλά μετά κάνει σταδιακά πατίνα (αυτή η επιλογή στην περίπτωση που βάλεις πάλι το ξύλινο , όποτε δεν το βιάζεσαι )
  • Η ποιο σίγουρη επιλογή για μένα .. είναι να το ντύσεις με δέρμα (αρνιού) ... εγώ τα έχω όλα έτσι ! το δέρμα πέρα από την αποτελεσματικότητα του στην περίπτωση σου θα σου κλέψει και το κενό που έχεις στο κάτω μέρος με το ξύλο ;)
έχω γράψει παλιότερα για τον τρόπο που το κάνω εγώ αλλα αν το αποφασίσεις να σου πω και κάποιες ακόμα λεπτομέρειες ..:)
 
Last edited:
ευχαριστω Γιωργο.

πως το γεμιζω, με ξυλο? καποιο αλλο υλικο, σαν την σιλικονη ας πουμε, για ευκολοτερη εφαρμογη?
να το γεμισω με σωληναριο κ να πετρωσει. αλλα δεν θα εχω προσβαση στο 13αρι παξιμαδι του κοντακιου...
πρεπει να φτιαξω καλουπι με κενο στο κεντρο ή να το φαω με ποτηροτρυπανο.

το ξυλο πως θα στηριχτει στο κοντακι? καμια ιδεα ή καποιο βιντεο youtube?
Sorry δεν έχω καταλάβει τι θες να κάνεις.

Κάτι σαν τα παρακάτω φανατίζομαι πρέπει να γίνει .

ή
https://rifleshooter.com/2017/01/installing-a-recoil-pad-on-a-fiberglass-stock/
 
Polymorph
Κάτι σαν τα παρακάτω φανατίζομαι πρέπει να γίνει .

ή
https://rifleshooter.com/2017/01/installing-a-recoil-pad-on-a-fiberglass-stock/

ευχαριστω Αρη κ Χρηστο.
Χρηστο μπορει να τα πουμε κ απο κοντα καποια στιγμη στο σκοπευτηριο Γιαννενα.

Sorry δεν έχω καταλάβει τι θες να κάνεις.

οχι ρε συ. εχεις καταλαβει . εγω μπορει να σε μπερδεψα με τις ερωτησεις...
 
Εγω εχω βαλει 3 cervellati πελματα στα οπλα μου και επειδη προεξειχαν πολυ τα βιδωσα πανω στο κοντακι, τα σημειωσα με ενα μαρκαδορακι, τα ξεβιδωσα κ μετα με το παρακατω εργαλειο εφαγα το περισσευον πελμα....
https://www.toolstore.gr/wolfcraft-2038000-gyaloxarta-kylindrika-vasi-45x30mm-p-10140.html

Σωστοτατος, της ίδιας τακτικής είμαι και εγώ μόνο που χρησιμοποιώ ταινιολειαντηρα
 
ευχαριστω Αρη κ Χρηστο.
Χρηστο μπορει να τα πουμε κ απο κοντα καποια στιγμη στο σκοπευτηριο Γιαννενα.



οχι ρε συ. εχεις καταλαβει . εγω μπορει να σε μπερδεψα με τις ερωτησεις...
η... ακόμα καλύτερα για κανένα τσίπουρο όταν έρθω Γιάννενα ;)
 
η... ακόμα καλύτερα για κανένα τσίπουρο όταν έρθω Γιάννενα ;)

μπα, θα τα χαλασουμε εκει.. τσιπουρο, ουτε το χειμωνα.
για καμια παγωμενη μπυριτσα το συζηταμε!
περα απο τη πλακα, στειλε ενα μηνυμα. θα ηταν ωραια να κανονισουμε κ με τα αλλα παιδια απο εδω μεσα.
στο σκοπευτηριο, για τον καφε κ την κουβεντα παμε παρα για να ριξουμε... :D
 
Σήμερα αποφάσισα να δοκιμάσω να εφαρμόσω το πέλμα wegu στο κοντάκι. Τελικά το αποτέλεσμα δεν ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα και περίμενα ...
Το καλό ήταν ότι οι τρύπες για τις βίδες ταίριαξαν ακριβώς με τις αντίστοιχες του κοντακιού, τόσο στη μεταξύ τους απόσταση, όσο και στην απόσταση της πάνω βίδας από την κορυφή, έτσι το πάνω μέρος του πέλματος (heel) ήρθε στην ίδια ευθεία με τη ράχη του κοντακιού. Έτσι δεν χρειάστηκε να κλείσω τις τρύπες και να ανοίξω νέες (πράγμα που δεν θα ήθελα να κάνω ...) Και χρησιμοποίησα τις παλιές βίδες, γιατί αυτές που συνόδευαν το πέλμα έχουν διαφορετικό βήμα.
Το κακό είναι ότι, ενώ το μέγιστο πλάτος ήταν ίδιο με του κοντακιού (43 mm) - λίγο κάτω από την πάνω βίδα, εκεί περίπου που ξεκινά η "ψάθα" - από εκεί και πάνω η καμπύλη του πέλματος ήταν διαφορετική από του κοντακιού, με αποτέλεσμα να προεξέχει δεξιά και αριστερά από το κοντάκι !!! Ενώ αντιθέτως προς τα κάτω το πέλμα στένευε περισσότερο από το κοντάκι με αποτέλεσμα να προεξέχει το κοντάκι σχεδόν 1 mm max. στο ύψος περίπου της κάτω βίδας (δεξιά και αριστερά) ... Και το μεν πρώτο μπορούσε να διορθωθεί με φάγωμα του πέλματος στις περιοχές που προεξείχε, αλλά για το δεύτερο πρέπει να τριφτεί (φαγωθεί) το κοντάκι !!! Θα γίνει κι αυτό κάποια στιγμή όταν αποφασίσω να ανανεώσω το φινίρισμα του κοντακιού, κάτι που πρέπει έτσι κι αλλιώς να γίνει στο άμεσο μέλλον ...
Τέλος πάντων, αφού τα τμήματα του πέλματος που έπρεπε να φαγωθούν ήταν μικρά, τα έτριψα με το χέρι με πλατιά λίμα και διάφορα γυαλόχαρτα, αφού τύλιξα το κοντάκι με χαρτοταινία. Τελικά βέβαια με ξεγέλασε ο κακός φωτισμός, είχα ψιλοβαρεθεί κιόλας ... και απ' ότι είδα όταν αφαίρεσα τη χαρτοταινία, ήθελε ακόμα λίγο τρίψιμο ... Κάποιο άλλο απόγευμα ... Να δούμε βέβαια αν θα με βολέψει, θα το δοκιμάσω αύριο στο σκοπευτήριο, γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν τα πολυσυμπαθώ τα λαστιχένια πέλματα, τα φοβάμαι στην επώμιση ... ελπίζω να μη με δυσκολέψει. Γι' αυτό εξάλλου δεν ήθελα να χαλάσω τις υπάρχουσες τρύπες, ώστε να μπορώ να ξαναβάλω το παλιό (ξύλινο) πέλμα ...
View attachment 2139 View attachment 2140 View attachment 2141 View attachment 2142 View attachment 2143
Λοιπον Στελιο ας πουμε μερικα πραγματα για τα πελματα γιατι βλεπω να λεγωνται και να γινωνται λαθη και σε χρηστικοτητα αλλα και στην τοποθετηση.
Το πελμα δεν μπαινει για διακοσμητικο ρολο(αν και υπαρχουν και τετοια)αλλα για καποιο λογο αλλο..........
Οι λογοι αυτοι ειναι....Αποσβεση κραδασμων.....και προστασια απο τυχον πεσιμο του οπλου προς τα κατω.......η ομορφια δεν μας αφορα οταν δεν προσφερει αυτα τα δυο.
Στο εμποριο υπαρχουν παρα πολλα πελματα απο πολυ καλα υλικα που προσφερουν τα μεγιστα αλλα κυκλοφορουν και πελματα που ειναι παντελως αχρηστα.
Τα αφρωδη ειναι για μενα προσωπικα οτι ποιο αχρηστο κυκλοφορει..........τα ελαστικα ακομα και τα ποιο φτηνα μπορουν να καλυψουν τις απαιτησεις των περισσοτερων κυνηγων.......
Σοβαρες εταιριες στο χωρο των πελματων εχουν παρα πολλες επιλογες για ολα τα γουστα τα βαλαντια αλλα και τις απαιτησεις των διαφορων σκοπευτων..........δεν ειναι τυχαιο που πολλα μεγαλα ονοματα του πυλινου στοχου χρησιμοποιουν τετοια επωνυμα πελματα.
Τα κοκαλινα και ξυλινα δεν προσφερουν τιποτα απο τα δυο...ουτε αποσβεση ουτε προστασια και γι'αυτο το λογο θα συμβουλεβα την αμεση αλαγη τους με καποιο ελαστικο.......η ζημια που μπορει να παθει ενα κοντακι απο πεσιμο ειναι πολυ μεγαλυτερη απο το ποιο ακριβο πελμα.
Φιλε Στελιο δεν θα σου προτεινα ποτε το ξυλινο πελμα για ολα αυτα που εγραψα...επισεις δεν βαζουμε χαρτοταινια για να εφαρμοσουμε ενα πελμα σε κοντακι........δεν υπαρχει περιπτωση να μην τραυματισουμε εστω και λιγο το κοντακι.....ουτε υπαρχει περιπτωση να ερθει προσωπο οπως πρεπει......
Η δικια σου περιπτωση ερχεται να ''επισφραγισει'' την επιμονη μου πως οταν αποφασισουμε να βαλουμε πελμα καλο θα ηταν να γινει και φινιρισμα κοντακιου....μονο τοτε το πελμα θα ερθει προσωπο ακριβως με το κοντακι και μονο τοτε.
Σε διαφορετικες περιπτωσεις παντα θα υπαρχει ενα ''σκαλοπατακι'' περιμετρικα.
Ενα αλλο που αναφερες ειναι οι τρυπες......Στελιο οι τρυπες δεν θα μας καθορισουνε που πρεπει να βαλουμε το καινουργιο πελμα αλλα το σχημα και οι διαστασεις του...αν πεσουμε στις ιδιες τρυπες καλως...αν οχι κανουμε αλλες και βαζουμε το πελμα εκει που πρεπει.
Ακομα εγραψες πως φοβασαι να μην σου κολαει πανω σου.......εδω θα πρεπει να κοιταξεις αν εχεις σωστα μετρα στο κοντακι...κανενα πελμα δεν κολα αν κανεις σωστη επωμιση και το κοντακι εχει το σωστο μηκος...........
Οπως θα προσεξες δεν αναφερα καμια εταιρια πελματων γιατι υπαρχουν μερικες πολυ καλες ........το θεμα ειναι να μην πρηρωσουμε μια περιουσια οταν κανουμε την δουλεια μας πολυ καλα και με λιγοτερα χρηματα

ΥΓ.....και ενα μυστικο που μπορει να σου δωσει λυση σε προβλημα ενδεχωμενως μπορει να προκηψει........
Το χειμωνα φοραμε χοντρα ρουχα και το καλοκαιρι πολυ λιγοτερα με αποτελεσμα να αλαζει το μηκος στο κοντακι....εδω λοιπον η λυση ειναι η τοποθετηση δυο ιδιων πελματων ενος χοντρου για καλοκαιρι και ενος ψιλου για τον χειμωνα......οποτε εχουμε δυο πελματα για το ιδιο κοντακι και απλως τα αλαζουμε........
Φυλικα Ηρακλης....
 
καλημερα

θελω να αυξησω το μηκος του κοντακιου στην πλαστικη m2 μου. ειναι το ιδιο με την comfort, sbe2.
φοραω ηδη το πιο μακρυ πελμα, απο τα 3 που βγαζει.
τωρα το lop ειναι στα 37,5cm, θελω κανα δυο ποντους ακομη.
το θεμα ειναι οτι το πελμα κουμπωνει, δεν ειναι βιδωτο. καπου ειχα δει μια πατεντα που γεμιζανε το κουφιο πισω μερος του κοντακιου (με ξυλο) κ βιδωνανε εκει το νεο πελμα. υπαρχει κατι ευκολοτερο?


φωτο απο το πελμα

View attachment 2151

μετα απο λιγο ψαξιμο, βρηκα κατι που μαλλον μου κανει.


ο τυπος το πουλαει στο ebay. 55 ευρουλακια...
δεν ξερω βεβαια τη σκληροτητα του ελαστικου. φοβαμαι μηπως ειναι μαλακο, συμπιεζεται κατα τη βολη, κ φευγω πανω..
οπως κ να εχει, θα παραγγελθει κ θα δοκιμαστει.
 
μετα απο λιγο ψαξιμο, βρηκα κατι που μαλλον μου κανει.


ο τυπος το πουλαει στο ebay. 55 ευρουλακια...
δεν ξερω βεβαια τη σκληροτητα του ελαστικου. φοβαμαι μηπως ειναι μαλακο, συμπιεζεται κατα τη βολη, κ φευγω πανω..
οπως κ να εχει, θα παραγγελθει κ θα δοκιμαστει.
Πολύ καλο το spacer. Έχει βγάλει κ η Limbsaver πέλμα με βίδες κ μετατροπή που ταιριάζει σε κοντάκι benelli με κουμπωτό
 
Πολύ καλο το spacer. Έχει βγάλει κ η Limbsaver πέλμα με βίδες κ μετατροπή που ταιριάζει σε κοντάκι benelli με κουμπωτό

το ειδα Δημητρη, αναμεσα στα δυο ειμαι.
αν μου ειχε χαλασει το μαμα πελμα, θα πηγαινα σιγουρα σε limbsaver.
τωρα, επειδη το μαμα ειναι σε καλη κατασταση κ επειδη θελω μηκος, θα παω στο spacer.
το εχεις δει απο κοντα, σκληροτητα ελαστικου?
 
το ειδα Δημητρη, αναμεσα στα δυο ειμαι.
αν μου ειχε χαλασει το μαμα πελμα, θα πηγαινα σιγουρα σε limbsaver.
τωρα, επειδη το μαμα ειναι σε καλη κατασταση κ επειδη θελω μηκος, θα παω στο spacer.
το εχεις δει απο κοντα, σκληροτητα ελαστικου?
Με το spacer εγκλωβιζεσαι στα πελματα τα εργοστάσιακα με 90 ε. Με το Limbsaver κάνεις μετά ότι θέλεις κ βαζεις κ ότι θέλεις
 
Με το spacer εγκλωβιζεσαι στα πελματα τα εργοστάσιακα με 90 ε. Με το Limbsaver κάνεις μετά ότι θέλεις κ βαζεις κ ότι θέλεις

εχεις δικιο. γι αυτο κ το σκεφτομαι ακομη.
απο την αλλη, το εργοστασιακο (μετα απο 4 χρονια) ειναι σαν καινουριο.
αν παρω το limbsaver πρεπει να βρω κ αποστατες. συν οτι δεν διαβασα κ τα καλυτερα για τον ανταπτορα (σπαει κλπ).
λιγο που το κοιταξα δεν μπορεσα να βρω καπου το 10401 που θελω.
ξερεις μηπως που μπορω να το βρω?
 
εχεις δικιο. γι αυτο κ το σκεφτομαι ακομη.
απο την αλλη, το εργοστασιακο (μετα απο 4 χρονια) ειναι σαν καινουριο.
αν παρω το limbsaver πρεπει να βρω κ αποστατες. συν οτι δεν διαβασα κ τα καλυτερα για τον ανταπτορα (σπαει κλπ).
λιγο που το κοιταξα δεν μπορεσα να βρω καπου το 10401 που θελω.
ξερεις μηπως που μπορω να το βρω?
Ψάξε ίντερνετ. Πουλουσε παλιά ένας εδώ στο φόρουμ. Κοίταξε τς αγγελίες μήπως υπάρχει ακόμη
 
Back
Top