Τοποθέτηση πέλματος σε λειόκαννο

Το να αλλάξει κάποιος πέλμα σε ένα κοντάκι χωρίς να χρειαστεί φιτάρισμα είναι πολύ σπάνια περίπτωση. Μου έχει τύχει μόνο μία φορά όταν χρειάστηκε στην G3 που είχα κάποτε, να αλλάξω πέλμα και παράγγειλα μαμά πέλμα από την Remington σε αντικατάσταση του επίσης μαμά που είχε πολυμεριστεί, κολλούσε και μου ήταν και χοντρό . Το μαμά πέλμα που παραγγέλθηκε ήταν απλά πιό λεπτό και ήρθε και τοποθετήθηκε στο μαμά κοντάκι (που δεν είχε πειραχτεί), χωρίς κάποια άλλη επέμβαση. Πιστεύω ότι αυτές είναι και οι ελάχιστες φορές που ένα πέλμα κάθεται με την μία σε ένα κοντάκι χωρίς φιτάρισμα. Να είναι και τα δύο μαμά και να μην έχει πειραχτεί τίποτα στο κοντάκι. Εντάξει μπορεί κάποια εταιρεία να κάνει after market πέλματα για κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο κάποιας μάρκας αλλά δεν συνάντησα τέτοια περίπτωση -χωρίς να λέω ότι δεν υπάρχει -.

Εχω καταλήξει να παίρνω πέλματα από εταιρείες που δίνουν και όλες τις διαστάσεις των πελμάτων τους αλλά, συνήθως, αυτά τα πέλματα δεν είναι και από τα φτηνά. Στην φωτογραφία που ανεβάζω φαίνονται όλες οι διαστάσεις. Κατά την άποψή μου οι κυρίως διαστάσεις μήκος Α και πλάτος Β δεν φτάνουν για να θεωρήσουμε ότι ένα πέλμα μας κάνει. Πολύ μεγάλο ρόλο παίζει:

1.Η απόσταση C ανάμεσα στις τρύπες - να είναι ίδια στις τρύπες του πέλματος και στις υπάρχουσες τρύπες του κοντακιού - . Εδώ θέλει πολύ προσοχή γιατί μπορεί το C στο κοντάκι να είναι πχ 7,87cm και στο πέλμα πχ 8cm. Υπάρχει πολλές φορές αυτή η μικρή διαφορά και βγάζει προβλήματα επειδή συνήθως στα πέλματα υπάρχουν μεταλλικές ροδέλες γύρω από τις τρύπες που δεν συγχωρούν την μικρή αυτή παρέκκλιση των 0,13cm !!!

2.Η απόσταση D της πάνω τρύπας από την πάνω άκρη του πέλματος (φτέρνα) είναι, για μένα, ίσως η πιό σημαντική από τις δευτερεύουσες διαστάσεις. Κι αυτό επειδή στην πάνω άκρη του πέλματος συνήθως τοποθετείται, από τους κατασκευαστές, πιό σκληρό υλικό, κοκάλινης υφής, με σκοπό να μην σκαλώνει στα ρούχα. Αμα αυτό το υλικό "φαγωθεί" για να ταιριάξει στο πέλμα χάνει την ολισθηρότητά του οπότε χάνεται και η χρηστικότητά του.

To E πάει ανάλογα με το επιθυμητό μήκος.
Για να δώσω ένα παράδειγμα του τι εννοώ στην παραπάνω περίπτωση 2. για την απόσταση D, σκεφτείτε να πάρουμε το πέλμα της φωτογραφίας , που δεν είναι και από τα φτηνά και να χρειαστεί να "φάμε" το επάνω σκληρό κομάτι επειδή κάναμε λάθος στην απόσταση D. Υπάρχουν βέβαια τρόποι να το λειάνουμε σε πολύ καλό βαθμό αλλά την εργοστασιακή λείανση δεν θα την έχουμε και το κυριώτερο είναι το ψυχολογικό που, επειδή ποτέ δεν φταίμε εμείς 😇 , θα σκαλώνει η κίνηση για χ άσχετους λόγους πχ κακή επώμιση - ο πιό συχνός- , ένα πιό χοντρό μπουφαν, ρούχο κλπ και θα λές "κοιτα ρε γμτ που δεν λειάνθηκε καλά και σκαλώνει" .hair. .
 

Attachments

  • πέλμα-wegu-slip-15mm-καφέ-μαύρο.jpg
    πέλμα-wegu-slip-15mm-καφέ-μαύρο.jpg
    23,3 KB · Προβολές: 8
Ηρακλη συμφωνο,το ειχα γραψει ποιο παλια οτι ειναι κυριολεκτικα αχρηστο.Αλλα πεταχτηκε ενας γνωστης του καφενειου και ελεγε τις γνωστες εξυπναδες
Δυστιχως αυτο εχει γινει πολλες φορες και σε διαφορες περιπτωσεις....αυτοι οι ''γνωστες των καφενειων'' εχουν γνωμη για ολα!!!!!!!!!
Εμπασυ περιπτωση εδω μεσα τουλαχιστον ειναι λιγο πολυ γνωστο ποιοι εχουν τις γνωσεις σε διαφορα τεχνικα πραγματα και μπορουν να βοηθησουν πραγματικα και χωρις συμφερον.
Το εχω πει αλλα θα το πω για αλλη μια φορα..........μην περιμενετε να παρετε απαντησεις πραγματικες απο ανθρωπους που εχουν συμφερον.................ο νοων νοητω.
 
Για να δώσω ένα παράδειγμα του τι εννοώ στην παραπάνω περίπτωση 2. για την απόσταση D, σκεφτείτε να πάρουμε το πέλμα της φωτογραφίας , που δεν είναι και από τα φτηνά και να χρειαστεί να "φάμε" το επάνω σκληρό κομάτι επειδή κάναμε λάθος στην απόσταση D. Υπάρχουν βέβαια τρόποι να το λειάνουμε σε πολύ καλό βαθμό αλλά την εργοστασιακή λείανση δεν θα την έχουμε και το κυριώτερο είναι το ψυχολογικό που, επειδή ποτέ δεν φταίμε εμείς 😇 , θα σκαλώνει η κίνηση για χ άσχετους λόγους πχ κακή επώμιση - ο πιό συχνός- , ένα πιό χοντρό μπουφαν, ρούχο κλπ και θα λές "κοιτα ρε γμτ που δεν λειάνθηκε καλά και σκαλώνει" .hair. .
Μήτσο,δεν τρως το σημείο που δεν πρέπει να φαγωθεί!
Ανοίγεις καινούριες τρύπες σε πιο βολικά σημεία...🙂
 
Πολύ καλό πέλμα έχω ακριβώς το ίδιο στην μπενελι πάρα πολλά χρόνια. Και τότε που το ειχα βάλει στον κουρκουλο έκανε αρκετά ποιο ακριβά από ότι τώρα.
Με την τοποθέτηση έκανε πιο ακριβά Σταμάτη. Σκέτο πριν αρκετά χρόνια έκανε 40 ευρώ στον Κάλκ.
 
Τρυπας το ξύλο.🙂
Ναι ρε φίλε αλλά να κλείνουμε τις παλιές τρύπες Ε; νομίζω δεν υπάρχει πιο άσχημο πράγμα να πας να βάλεις ένα καινούργιο πέλμα και βγάζοντας το παλιό να βλέπεις δύο, τρείς τρύπες από παλιά και να ψάχνεσαι που θα βιδώσεις.hair..
 
Ναι ρε φίλε αλλά να κλείνουμε τις παλιές τρύπες Ε; νομίζω δεν υπάρχει πιο άσχημο πράγμα να πας να βάλεις ένα καινούργιο πέλμα και βγάζοντας το παλιό να βλέπεις δύο, τρείς τρύπες από παλιά και να ψάχνεσαι που θα βιδώσεις.hair..
Δύο καβίλιες και δύο σταγόνες ξυλοκολλα.🙂
 
Ναι ρε φίλε αλλά να κλείνουμε τις παλιές τρύπες Ε; νομίζω δεν υπάρχει πιο άσχημο πράγμα να πας να βάλεις ένα καινούργιο πέλμα και βγάζοντας το παλιό να βλέπεις δύο, τρείς τρύπες από παλιά και να ψάχνεσαι που θα βιδώσεις.hair..
Αυτό το όπλο την G3 που έγραψες παραπάνω το έχω κι εχουμε είναι στο όνομα του αδελφού. Όντως το πέλμα δεν είναι καλό της εταιριας
 
Με την τοποθέτηση έκανε πιο ακριβά Σταμάτη. Σκέτο πριν αρκετά χρόνια έκανε 40 ευρώ στον Κάλκ.

Γιάννη εγώ πριν 16 χρόνια το πλήρωσα στον οπλουργο που ανέφερα 110€ χωρίς την τοποθέτηση. Και συγκεκριμένα μου είχε πει δεν μου παίρνει χρήματα για την τοποθέτηση γιατί είχα πάει για να αλλάξουμε μετρα στο κοντάκι και θα το έλυνε ετσι κι αλλιώς. Συν 150 για τα μετρα. Έφυγα με ένα κουστουμάκι 260€. Καινούριο κοντάκι έφτιαχνα..... πραγμα για το οποίο με είχε ενημερώσει αυτός που με έστειλε εκεί. Μου είχε πει συγκεκριμένα παίρνει κεφάλια αλλά είναι καλός. Εγώ πρώτη φορά τότε που έκανα την διαδικασία των μέτρων λέω άμα είναι καλός δεν πειράζει. Αργότερα το είχα δει κι εγώ μέχρι 60€ στον καλκ.
 
Back
Top