Τεχνολογία φυσιγγίων, καινούργια προϊόντα.

Έχω ένα κουτί navaro practical 9βολα. Σύμφωνα με τα γραφόμενα της εταιρίας, έχουν καλά χαρακτηριστικά. Αυτό όμως που με προβληματίζει, είναι ότι σε 2-3 φυσίγγια, τα βόλια "κουνιούνται", όπως τα σκάγια στα "νορμάλ" φυσίγγια. Δεν έχω ρίξει κανένα, και ούτε έχω μεγάλη εμπειρία με δράμια, καθώς δεν κυνηγάω τριχωτό. Κάτι τέτοιο όμως, είναι σύνηθες? Είναι λογικό?
 
Είναι επικίνδυνο να τα ρίξω?
Γενικά μονόβολα και δράμια πρακτικής σκοποβολής δεν συστήνονται για χρήση στο κυνήγι. Άλλο το ζητούμενο στην πρακτική σκοποβολή και άλλο το θήραμα.
Πιστεύω ότι αν τα είχα φέτος μαζί μου, στα 20-25m που μου βγήκε καπρί 60-70 κιλά, θα το κράταγαν με βολή στο λαιμό. Φυσικά, αν κυνηγούσα γουρούνια, τότε από εμπορικά θα πήγαινα σε αμερικάνικα (που βρίσκω από δράμια τουλάχιστον εδώ ο,τι κυκλοφορεί) είτε στα super kill με τα επινικελωμενα δράμια, buffer και συγκεντρωτηρα, είτε στα gorilla τα "ψαγμενα" από ελληνικά. 😉
 
Είναι επικίνδυνο να τα ρίξω?
Όχι δεν είναι επικίνδυνο απλά μπορεί να μην έχουν διάτρηση καλή ειδικά άμα είναι μεγάλο το ζώο. Τώρα να τα έχεις πάνω σου για το άμα πέσεις σε κανένα πάνω του καλώς τα έχεις αλλά το να πάς σε παγανα με 10 άτομα με σκυλιά με ώρα να μπορέσουν να βγούνε στα καρτερία Δεν θα τα έβαζα.
 
Είναι επικίνδυνο να τα ρίξω?
Πιστεύω ότι αν τα είχα φέτος μαζί μου, στα 20-25m που μου βγήκε καπρί 60-70 κιλά, θα το κράταγαν με βολή στο λαιμό. Φυσικά, αν κυνηγούσα γουρούνια, τότε από εμπορικά θα πήγαινα σε αμερικάνικα (που βρίσκω από δράμια τουλάχιστον εδώ ο,τι κυκλοφορεί) είτε στα super kill με τα επινικελωμενα δράμια, buffer και συγκεντρωτηρα, είτε στα gorilla τα "ψαγμενα" από ελληνικά. 😉
Δεν έχει λογική να κουβαλάει κανείς δράμια και μονόβολα πρακτικής σκοποβολής στο κυνήγι. Για ποιο λόγο όμως; Τα μονόβολα και τα δράμια πρακτικής έχουν άλλη φιλοσοφία κατασκευής. Στην πρακτική θέλουμε μαλακά μολύβια και πολύ χαμηλή ανάκρουση. Στο κυνήγι θέλουμε σκληρά μολύβια και υψηλές ταχύτητες ( δεν μας πολυενδιαφέρει η ανάκρουση) Για να σου απαντήσω αν θα έπεφτε, ναι μπορεί και να έπεφτε. Το ρισκάρεις όμως;
 
Δεν έχει λογική να κουβαλάει κανείς δράμια και μονόβολα πρακτικής σκοποβολής στο κυνήγι. Για ποιο λόγο όμως; Τα μονόβολα και τα δράμια πρακτικής έχουν άλλη φιλοσοφία κατασκευής. Στην πρακτική θέλουμε μαλακά μολύβια και πολύ χαμηλή ανάκρουση. Στο κυνήγι θέλουμε σκληρά μολύβια και υψηλές ταχύτητες ( δεν μας πολυενδιαφέρει η ανάκρουση) Για να σου απαντήσω αν θα έπεφτε, ναι μπορεί και να έπεφτε. Το ρισκάρεις όμως;
Σίγουρα δεν θα έπαιρνα τέτοιο ρίσκο υπό νορμάλ συνθήκες! Για παπιά ήμουν και μου βγήκε παρακαλώ!!!!! Αν διαβάζουν το ποστ αυτό κάποιοι που ήταν εκείνη την ημέρα στο ίδιο σημείο, θα καταλάβουν και ποιος είμαι!😅😅 Όπως και να έχει, αν είχα 2αρια ή μηδενικά θα έριχνα!! Απλά τα practical τα είχα πάρει πράγματι για σκοποβολή και σκέφτηκα ότι αν τα είχα μαζί μου, θα το έπαιρνα!!
 
Έχω ένα κουτί navaro practical 9βολα. Σύμφωνα με τα γραφόμενα της εταιρίας, έχουν καλά χαρακτηριστικά. Αυτό όμως που με προβληματίζει, είναι ότι σε 2-3 φυσίγγια, τα βόλια "κουνιούνται", όπως τα σκάγια στα "νορμάλ" φυσίγγια. Δεν έχω ρίξει κανένα, και ούτε έχω μεγάλη εμπειρία με δράμια, καθώς δεν κυνηγάω τριχωτό. Κάτι τέτοιο όμως, είναι σύνηθες? Είναι λογικό?
Όχι
 
Είναι επικίνδυνο να τα ρίξω?
Ρίξτα αλλά όχι σε γουρούνι.
Πιστεύω ότι αν τα είχα φέτος μαζί μου, στα 20-25m που μου βγήκε καπρί 60-70 κιλά, θα το κράταγαν με βολή στο λαιμό. 😉
Έτσι έλεγε ένας φίλος και έριξε 9 στην στροφή Nobel Sport και το γουρούνι το έφαγαν τα μαντρόσκυλα.
 
Τα καινούρια του Ναυπλιώτη με χάλκινα σκάγια... δεν έχει κυκλοφορήσει επίσημα στην αγορά ούτε καν στο σαϊτ του (τουλάχιστον δεν τα έχω δει εγώ.)
Πολύ διαφήμιση βλέπω προσπαθεί να εντυπωσιάσει με τα σκάγια και στο τέλος θα μας πει ότι το γεμίζει με καμια Α να μας τρελάνει όπως και να έχει δεν μου αρέσουν τα σκληρά σκάγια
 
What is that? N4?
Ναι γιατί όχι ..εδώ ορισμένοι τραβάνε στο ορτύκι 6 αρια.. ( τα βλέπουν ανάποδα και νομίζουν ότι ρίχνουν 9αρια ) μωρέ παιδάκι μου περίεργος είσαι ,άσε το κόσμο να ρίχνει και μηδενικά στο μπεκατσινι..
 
What is that? N4?
Γι αυτό το έστειλα, μου κάνει εντύπωση ο συνδυασμός. Και προφανώς δεν κυκλοφορεί για πρακτική σκοποβολή.
Όπως περίεργος συνδυασμός μου φαίνεται και ένα άλλο που βγάζει στα 32γρ με νούμερα αποκλειστικά 8+9, μισά χάλκινα μισά κανονικά.
 
Back
Top