Τεχνικές σκόπευσης με λειόκαννο

Ευχαριστώ φίλε, καλή χρονιά και σε σένα!
Με μια Α302 κυνηγάω με 71 πόντους κάννη. Το 99% των κυνηγιών μου (όπως και αυτό του βίντεο), ντουφεκαω με 4* και 32 γρ. Ν.8.
71 εκ σε αυτογεμές σημαίνει τουλάχιστον 7-10 εκ μεγαλύτερος σκοπευτικός άξονας για super poze λόγω μήκους βάσης. Τα υπόλοιπα τα πράττεις ορθά, διότι if it works its good
 
71 εκ σε αυτογεμές σημαίνει τουλάχιστον 7-10 εκ μεγαλύτερος σκοπευτικός άξονας για super poze λόγω μήκους βάσης. Τα υπόλοιπα τα πράττεις ορθά, διότι if it works its good
Μια που το άνοιξες και το χρωστούσα γενικά.
Η B-80 είναι 68cm καθαρή και το MXS 81 .... Αρα...68= 85-86.. :) ?






;)
 
Μια που το άνοιξες και το χρωστούσα γενικά.
Η B-80 είναι 68cm καθαρή και το MXS 81 .... Αρα...68= 85-86.. :) ?






;)

Θα υπολογίσεις οπτικό άξονα σε μήκος επωμίζοντας διαδοχικά τα 2 όπλα και μετράς από κόρη κυρίαρχου ματιού μέχρι πέρατος ρίγας. Το υπόβαθρο που δημιουργεί η ρίγα (στα αυτογεμή υπάρχει και ρίγα πάνω στη βάση) είναι το μήκος του σκοπευτικού άξονα. Αυτός είναι και ο λόγος που έγραψα για >7-10 εκατ
 
Θα υπολογίσεις οπτικό άξονα σε μήκος επωμίζοντας διαδοχικά τα 2 όπλα και μετράς από κόρη κυρίαρχου ματιού μέχρι πέρατος ρίγας.
Μπορεί να αντιληφθεί το μάτι αυτο το ελάχιστο κενό χωρίς σημείο αναφοράς?Πιστεύω ότι παιζει ποιό πολύ ρόλο ο τύπος της ρίγας .πχ σφηνοειδής,λεπτή κλπ.
 
Μπορει καποιος να μου εξηγησει κατι .Τι ρολο παιζει το παχος η το ειδος της ριγας οταν ριχνω τραβερσες ; Που με βοηθαει η υπερυψωμενη η η ισια η η 15 χιλιοστων σε μια τραβερσα ;;
 
Στο ειχα γραψει 5 σελιδες πριν για την τεχνικη .Ριχνεις με πειρα σκοπευτη , εντυπωση μου κανει οτι δεν εχει πειρα απο σκοπευτηριο οπως ειπες
Θυμάμαι ότι μου το είχες πει. Όλοι με κάποια τεχνική ρίχνουμε, άσχετα αν δεν ξέρουμε ποια είναι αυτή. Εμπειρικά, μετά από 25 χρόνια και χιλιάδες τουφεκιές, ο καθένας τουφεκαει με τον τρόπο που τον βολεύει ή που έχει δει ότι αποδίδει καλύτερα.
Με έχεις βάλει στο τριπάκι πάντως, αν βρω παρέα θα πάω σκοπευτήριο κάποια φορά.
 
Εγώ επιμένω στην αποψη μου ,στην intercept από την αρχή ξεκινάει η σκόπευση μπροστά από το θήραμα ,εσύ ξεκινάς πίσω από το θήραμα
Κάνει κάποιον συνδιασμό σκουπίσματος από κάτω και βγαίνει μπροστά.Μια χαρά.
 
Μπορει καποιος να μου εξηγησει κατι .Τι ρολο παιζει το παχος η το ειδος της ριγας οταν ριχνω τραβερσες ; Που με βοηθαει η υπερυψωμενη η η ισια η η 15 χιλιοστων σε μια τραβερσα ;;

Πολλά μαζί ερωτήματα:

Η υπερυψωμένη ρίγα βολεύει όταν δεν επιθυμούμε ίσιο κοντάκι και να φέρουμε τα χέρια μας υπερυψωμένα. Όσο γερνάει κανείς, τόσο πέφτουν τα χέρια και τόσο ανυψώνεται η ρίγα.

Η παχιά ρίγα κρύβει περισσότερο το υπόβαθρο (background), δημιουργεί αίσθηση λεωφόρου (ενίοτε σε τραποντούφεκα έχει και ενδιάμεσο "κόψιμο" και έτσι οδηγεί το μάτι μακριά

Τα κυνηγετικά συνήθως έχουν μεγαλύτερες κλίσεις στο κοντάκι, οπότε δεν απαιτούν υπερυψωμένες ρίγες, διότι πέφτουν στο μάτι εύκολότερα

15χιλ ρίγα είναι υπερβολική, αλλά για κάποιους που έχουν μερικό κυρίαρχο μάτι και όχι απόλυτο, είναι μια βοήθεια απόκρυψης του background

Σε μακρινή τραβέρσα ισχύουν όσα για τις μακρινές τουφεκιές στα όρια του λειόκαννου

Σε κοντινή τραβέρσα δεν παίζει μεγάλο ρόλο η ρίγα διότι οι γωνιακές ταχύτητες δεν αφήνουν το μάτι να ταξιδέψει μακρυά ...
 
Σωστος ο Τζονυ .Το πιτς φτιαχνεται σε μια γωνια τελεια .Για αυτο το καθε οπλο αναλογα που θα ριχνει αλλαζει κ το πιτς που πρεπει να εχει.Δηλαδη αλλη γωνια πιτς πρεπει να εχει το οπλο μας που ριχνουμε στον λαγο κ τελειως διαφορετικη γωνια πιτς το οπλο που ριχνει παπια

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά παλικάρια!!! Ότι επιθυμεί ο καθένας μας να το βρεί αυτή τη νέα χρονιά!

Δημήτρη (ή όποιος φίλος γνωρίζει) μια ερωτηση σχετικά με αυτό που ρώτησε ο Γιάννης κ απάντησες περί γωνίας βολής και πιτς:
Αν έχω ρυθμίσει τις κλίσεις μου κλπ έτσι ώστε να τουφεκάω 50/50 πάνω/κάτω σε εντελώς οριζόντιες βολές όπως ρώτησε κ ο Γιάννης....αν οι βολές μου στην πράξη γίνονται υπό γωνία πχ 45 μοίρες ψηλά, τότε αυτό σημαίνει πως το σημείο "πίεσης" του πελματος πάνω στον ώμο από την ανάκρουση αλλάζει και μεταφέρεται ψηλότερα προς την κορρυφή του πέλματος? Εάν ναι, αυτό φαντάζομαι θα μειώνει την αναπήδηση της κάνης (αφού το σημείο "πίεσης-pivot" θα μεταφερθεί ψηλότερα στο πέλμα άρα κοντύτερα στην ευθεία της κάνης)..σωστά? Επίσης, για τον ίδιο λόγο το 50/50 πάνω/κάτω θα αλλάξει έτσι ώστε να οδηγεί σε περισσότερο χαμηλοτουφέκισμα σε σχέση με τις οριζόντιες βολές?

Πες μου please αν τα χω συνδεσει σωστά στο μυαλό μου ή λέω μπούρδες , μιας κ όπως λέγαμε προχτές αν θυμάσαι ήδη παίζω αρκετά για να διορθωσω το 70/30 ψιλοτουφέκισμα και την αναπήδηση που έχω μέσω του πιτς...αν τα παραπάνω ισχύουν, τότε ίσως αυτό το ψιλοτουφέκισμα στις οριζόντιες βολές μου έρθει κ ισιώσει στις βολές μου ψηλά υπο γωνία ?
 
Last edited:
Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά παλικάρια!!! Ότι επιθυμεί ο καθένας μας να το βρεί αυτή τη νέα χρονιά!

Δημήτρη (ή όποιος φίλος γνωρίζει) μια ερωτηση σχετικά με αυτό που ρώτησε ο Γιάννης κ απάντησες περί γωνίας βολής και πιτς:
Αν έχω ρυθμίσει τις κλίσεις μου κλπ έτσι ώστε να τουφεκάω 50/50 πάνω/κάτω σε εντελώς οριζόντιες βολές όπως ρώτησε κ ο Γιάννης....αν οι βολές μου στην πράξη γίνονται υπό γωνία πχ 45 μοίρες ψηλά, τότε αυτό σημαίνει πως το σημείο "πίεσης" του πελματος πάνω στον ώμο από την ανάκρουση αλλάζει και μεταφέρεται ψηλότερα προς την κορρυφή του πέλματος? Εάν ναι, αυτό φαντάζομαι θα μειώνει την αναπήδηση της κάνης (αφού το σημείο "πίεσης-pivot" θα μεταφερθεί ψηλότερα στο πέλμα άρα κοντύτερα στην ευθεία της κάνης)..σωστά? Επίσης, για τον ίδιο λόγο το 50/50 πάνω/κάτω θα αλλάξει έτσι ώστε να οδηγεί σε περισσότερο χαμηλοτουφέκισμα σε σχέση με τις οριζόντιες βολές?

Πες μου please αν τα χω συνδεσει σωστά στο μυαλό μου ή λέω μπούρδες , μιας κ όπως λέγαμε προχτές αν θυμάσαι ήδη παίζω αρκετά για να διορθωσω το 70/30 ψιλοτουφέκισμα και την αναπήδηση που έχω μέσω του πιτς...αν τα παραπάνω ισχύουν, τότε ίσως αυτό το ψιλοτουφέκισμα στις οριζόντιες βολές μου έρθει κ ισιώσει στις βολές μου ψηλά υπο γωνία ?
Καλή χρονιά φίλε!50/50 θέλουμε στα εδαφοβια θηράματα...για πουλιά 60/40 70/30 καλά ειναι...άστο ως έχει το όπλο σου!
 
Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά παλικάρια!!! Ότι επιθυμεί ο καθένας μας να το βρεί αυτή τη νέα χρονιά!

Δημήτρη (ή όποιος φίλος γνωρίζει) μια ερωτηση σχετικά με αυτό που ρώτησε ο Γιάννης κ απάντησες περί γωνίας βολής και πιτς:
Αν έχω ρυθμίσει τις κλίσεις μου κλπ έτσι ώστε να τουφεκάω 50/50 πάνω/κάτω σε εντελώς οριζόντιες βολές όπως ρώτησε κ ο Γιάννης....αν οι βολές μου στην πράξη γίνονται υπό γωνία πχ 45 μοίρες ψηλά, τότε αυτό σημαίνει πως το σημείο "πίεσης" του πελματος πάνω στον ώμο από την ανάκρουση αλλάζει και μεταφέρεται ψηλότερα προς την κορρυφή του πέλματος? Εάν ναι, αυτό φαντάζομαι θα μειώνει την αναπήδηση της κάνης (αφού το σημείο "πίεσης-pivot" θα μεταφερθεί ψηλότερα στο πέλμα άρα κοντύτερα στην ευθεία της κάνης)..σωστά? Επίσης, για τον ίδιο λόγο το 50/50 πάνω/κάτω θα αλλάξει έτσι ώστε να οδηγεί σε περισσότερο χαμηλοτουφέκισμα σε σχέση με τις οριζόντιες βολές?

Πες μου please αν τα χω συνδεσει σωστά στο μυαλό μου ή λέω μπούρδες , μιας κ όπως λέγαμε προχτές αν θυμάσαι ήδη παίζω αρκετά για να διορθωσω το 70/30 ψιλοτουφέκισμα και την αναπήδηση που έχω μέσω του πιτς...αν τα παραπάνω ισχύουν, τότε ίσως αυτό το ψιλοτουφέκισμα στις οριζόντιες βολές μου έρθει κ ισιώσει στις βολές μου ψηλά υπο γωνία ?
Ετσι ακριβως.Το ελαφρυ ψιλοτουφεκισμα στο υψος των ματιων θα ειναι κεντρο στις 45 μοιρες
 
Καλησπέρα παιδιά, δεύτερο update καθώς πριν λίγο γύρισα απ΄τη δεύτερη σειρά δοκιμών μου, μετά και από το τελευταίο πείραγμα στις κλίσεις του όπλου βάση οδηγιών σας. Θυμίζω ότι είχα θέμα με τουφέκισμα αριστερά και πάνω στις βολές μου, καθώς και με έντονη αναπήδηση κάνης (ότι λέγαμε πριν κανα δυο-τρεις σελίδες για όποιον θέλει να δει).

Λοιπόν....πριν πω λεπτομέρειες και αποτελέσματα, έχω πρώτα να πω ένα Μεγάλο Ευχαριστώ και Μπράβο στη δουλειά που γίνεται εδώ μέσα...πραγματικά αξιοι συγχαρητηρίων όλοι όσοι έσπευσαν να μου δώσουν τα φώτα τους είτε εδώ, είτε με προσωπικά μηνύματα...(δεν αναφέρω ονόματα προσωπικά έναν-έναν μόνο και μόνο μην τυχόν ξεχάσω κάποιον άθελά μου αλλά όσοι βοήθησαν ξέρουν πολύ καλά ποιοι είναι).... Κάθησα και σκέφτηκα πόσο χρόνο (ενδεχομένως και χρήμα) γλίτωσα με τις συμβουλές σας παιδιά και δεν έχω λόγια για το πόσο γρήγορα ένας αρχάριος μπορεί να ξεκινήσει να βελτιώνεται με μια ράδα σωστές συμβουλές! Για μένα ο δρόμος τώρα ξεκινά...! :)

Στο ψητό: Οι αλλαγες που έκανα στο όπλο είχαν να κάνουν όλες με το κοντάκι και με το πέλμα, αλλά και με την όλη στάση μου τη στιγμή της τουφεκιάς. Όπως πολύ σωστά υποθέσατε κάποιοι, σήκωνα ακούσια το ζυγωματικό απ το χτένι τη στιγμή του μπαμ, καθαρά από υποσυνείδητο φόβο της επερχόμενης σφαλιάρας και χτυπήματος στο ζυγωματικό...κ ίσως δικαιολογημένα αυτός ο φόβος γιατι οι πρώτες τουφεκιές του όπλου μου φαίνονταν αρκετά ζόρικες σε ανάκρουση για τα δεδομένα μιας σκοπευτικής γόμωσης μόλις 28 γραμμαριών (!!!), και το ίδιο ίσχυε και για την υπερβολική αναπήδηση της κάνης που είχα....όλα φώναζαν πως το κοντάκι δε μου καθόταν σωστά. Εξού και το πάνω-αριστερά του συνόλου των βολών μου.
Προχώρησα λοιπόν δίνοντας επιπλέον cast off για να διορθώσω το αριστεροτουφέκισμα, βάζοντας την ανάλογη δεξιά φλάντζα, την οποία λίμαρα επιπλέον στα δεξιά ώστε να λεπτύνει κ άλλο και να δώσει ακόμα πιο πολύ cast off.
Επίσης, έδωσα κ άλλο πιτς για να χαμηλώσω την τουφεκιά, με επιπλέον κλίση προς τα κάτω με αντίστοιχο πείραγμα της φλάντας του πιτς τρώγοντάς την χαμηλά, με αποτέλεσμα να κατέβει και το χτένι ελάχιστα, αλλά να αυξηθεί επίσης και το πιτς στο πέλμα ως επακόλουθο.
Τέλος, πέρα από τις φλάντζες εφάρμοσα κ την τελευταία σας συμβουλή αυξάνοντας το πιτς και μέσω του ελαστικού πέλματος (περίπου δυο μοίρες επιπλέον έδωσα...ήταν περίπου 5 αρχικά) έτσι ώστε να εξέχει ακόμα περισσότερο η κορυφή του πέλματος σε σχέση με την κάτω ακρη, να "ανέβει" το pivot πιο κοντά στη ευθεια της κάνης κατά την ανάκρουση ώστε να μειώσω την αναπήδηση, και να κάθεται ακόμα καλύτερα όλο το πέλμα στον ώμο μου και όχι περισσότερο η κάτω άκρη του, κατανέμοντας ομοιόμορφα την ανάκρουση σε όλο τον ώμο.

Παιδια, έπαιξα σήμερα αρκετή ώρα και νόμιζα πως κρατούσα κυριολεκτικά ΑΛΛΟ ΟΠΛΟ! θα αναφερθώ ιδιαίτερα στο θεμα ανάκρουση-αναπηδηση καθώς ΠΑΡΟΛΟ που χρησιμοποιησα σήμερα βαρύτερη γόμωση 32γρ (nsi classica) έναντι 28γρ (nsi quattro) στο προηγούμενο τεστ, η ανάκρουση ήταν λες κ τουφέκιζα με παιχνίδι....με αυξημένη γόμωση δηλαδή σήμερα, είχα ανάκρουση ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ απ αυτή της ελαφριάς γόμωσης της προηγούμενης φοράς....τρομακτικό το τι μπορεί να κάνει η αλλαγή στο πιτς...δεν το περίμενα!!! Μιλάμε γέλαγα σαν χαζός απ τη χαρά μου στο χωράφι....τέρμα το γδουπ στο ζυγωματικό, τερμα και η άτσαλη πιεση στον ώμο, τέρμα κ ο φόβος που μ έκανε να ξεκολλάω απ το χτένι. Σημαντικότατο επίσης πως μειώθηκε ΤΡΟΜΕΡΑ η αναπήδηση του στομίου....παιδιά το όπλο "ηρέμησε" δεν ξέρω πώς να το περιγραψω...
ΌΟΟΟλα αυτά, σε συνδιασμό με καλύτερες επωμίσεις χωρίς να το επιδιώκω...βασικά γίνονταν καλύτερες και σταθερότερες από μόνες τους....λες κ ειχε μαγνήτη το πέλμα στον ώμο....και επίσης το κόλπο με το στόμα ψιλοανοιχτό μάλλον έγινε συνήθεια που θα μείνει, όπως και το κατέβασμα του δεξιού μου αγκώνα πιο χαμηλά ώστε να κάθεται ίσια το όπλο κ όχι στραβά.
Τι να πω....άααααλο όπλο κλυριολεκτικά! Ξέρω έδωσα πολύ έμφαση στο θέμα ανάκρουση-αναπήδηση, και ξέχασα να πω πως το "πάνω-αριστερά" εξαφανίστηκε (!!!)....κ αυτό με αυθόρμητες τουφεκιές. Οπότε, ότι μου είπατε απέδωσε σε βαθμό που ούτε εγώ ο ίδιος περίμενα! :)))

Πάμε τώρα και σε μια ερώτηση που με έβαλε σε σκέψεις (την γράφω εδώ για να μην σπάσω το μήνυμα στα δυο κ πάω σε άλλο τοπικ):
Σε ότι έχει να κάνει με κατανομή συγκέντρωση στα 30 μέτρα που δοκίμασα, πως είναι δυνατόν ενώ χρησιμοποίησα μεγαλύτερη γόμωση (32γρ #7.5 σήμερα vs 28gr #7.5 τις προάλλες) και ενώ και τα δύο φυσίγγια έχουν τον ίδιο συγκεντρωτήρα (NSI Classica σήμερα vs NSI Quattro fluo τις προάλλες), και επιπλέον βάζοντας και ένα νούμερο σφιχτότερο τσοκ (carlson's IC σήμερα vs Carlson's Skeet τις προάλλες), πώς είναι δυνατόν η συγκέντρωση σκαγιών να μειώθηκε στον ίδιο κύκλο των 70cm στην ίδια απόσταση των 30μ ????? Είχα και σφιχτότερο τσοκ, και βαρύτερη γόμωση, και έπαιζα με ίδιου συγκεντρωτήρα φυσίγγι.....και αντί να χω περισσότερα σκάγια στον ίδιο κύκλο στα 30μ σήμερα είχα λιγότερα (θυμίζω είχα μ.ο. 190 σκάγια με nsi quattro και skeet choke, ενώ σήμερα είχα μ.ο. 160 σκάγια με nsi classica και IC choke)!!! Αυξησα δηλαδή γόμωση, έσφιξα τσοκ ενα νούμερο, και η συγκέντρωση έπεσε αντί να ανέβει!!! Είναι δυνατόν τα προηγούμενα φυσίγγια (quattro fluo) λόγω μικρότερης γόμωσης και 4% αντιμονίου να έκαναν τόοοοση διαφορά και να πήγαιναν τόσο πιο σφιχτά σε σχέση με τα classica, κ ας έχουν ίδιο συγκεντρωτήρα και τα δύο???? Λιγότερα παραμορφωμένα στα quattro fluo λόγω αντιμονίου και λιγότερων σκαγιών...οκ, να το δεχτώ...αλλά τόσο ώστε να βάζουν και περισσότερα σκάγια στον κύκλο ενώ έχουν μικρότερη γόμωση κ ενώ σήμερα με τα classica έβαλα kai πιο σφιχτό τσοκ??? τι σκ****!!!!!
(***και μου λεγε ο Δημήτρης (benelli).."τα classica δεν ακούνε τοσο τα τσοκ...." ...πούυυ να φανταστώ...!)
 
Last edited:
Back
Top