Τεχνικές σκόπευσης με λειόκαννο

Αλήθεια τώρα? o_O Απ τα γέλια κ μόνο έστω στην ιδέα του να τουφεκάω με το στόμα ανοιχτό νομίζω θα ρίξω αλλού για αλλού...!

Πέρα απ την πλάκα όμως...ένας καλός φίλος υποπτεύθηκε (και πολύ πιθανό να έχει δίκιο) πως σηκώνω ακούσια το ζυγωματικό απ το χτένι την στιγμή της τουφεκιάς από υποσυνείδητο "φόβο" (flinching), προφανώς επειδή δεν είμαι ακόμα εξοικιωμένος με την επερχόμενη ανάκρουση-σφαλιάρα.
Αυτό που προτείνεις (τερμα ανοιχτό το στόμα) μιας κ φαντάζομαι δεν κάνεις πλάκα, έχει κάποια σχέση με το παραπάνω και την διόρθωσή του??? :rolleyes:

Το ανοιχτό στόμα το έχουν πει και άλλοι, δεν είπαμε να χασμουριέσαι κιόλας. Αλλά κάθεται καλά το όπλο στο ζυγωματικο.
 
χμμμ......Δημήτρη και Μάνο αυριο θα δοκιμαστεί λοιπόν...θα στήσω κ κάμερα σε ότι τεστ κάνω να διαπιστώσω κατά πόσο παίζει ακούσιο σήκωμα του ζυγωματικού μου ή όχι τη στιγμή της τουφεκιάς.

thanks guys
Βάλε ένα χαρτονομισμα
 
Αλήθεια τώρα? o_O Απ τα γέλια κ μόνο έστω στην ιδέα του να τουφεκάω με το στόμα ανοιχτό νομίζω θα ρίξω αλλού για αλλού...!

Πέρα απ την πλάκα όμως...ένας καλός φίλος υποπτεύθηκε (και πολύ πιθανό να έχει δίκιο) πως σηκώνω ακούσια το ζυγωματικό απ το χτένι την στιγμή της τουφεκιάς από υποσυνείδητο "φόβο" (flinching), προφανώς επειδή δεν είμαι ακόμα εξοικιωμένος με την επερχόμενη ανάκρουση-σφαλιάρα. Και μιας κ είμαι δεξιόχειρας, αυτό μεταφράζεται στο λίγο ψηλά και αριστερά της τουφεκιάς μου..

Αυτό που προτείνεις (τερμα ανοιχτό το στόμα) μιας κ φαντάζομαι δεν κάνεις πλάκα, έχει κάποια σχέση με το παραπάνω και την διόρθωσή του??? :rolleyes:
Φυσικα κ εχει αμεσο αντικτυπο στο ποσο μεσα θα μπει το προσωπο στο χτενι , με το ποσο χαλαρο η σφιχτο ειναι το προσωπο.Ακου προσεκτικα τι σου λεω κ δοκιμασε
 
Όλα συνηγορούν πως το θέμα βρίσκεται στην επώμισή μου τη στιγμή που πατάω τη σκανδάλη λοιπόν.....ευχαριστώ για τις προτάσεις παιδιά, αύριο θα δοκιμαστούν όλα τα παραπάνω και θα επανέλθω με συμπεράσματα
 
Καλησπέρα σε όλους! :)
Update σχετικά με το θέμα σκόπευσης (αριστερά και πάνω) που είχα, καθώς έπαιξα αρκετά σήμερα προσπαθώντας να εφαρμόσω τα σχόλια όσων βοήθησαν στο φόρουμ (χωρίς να πειράξω τα μέτρα του όλπου), και διαπίστωσα τα εξής:

1. Σε ότι έχει να κάνει με το "αριστερά":
- Απ ότι φαίνεται ξεκάθαρα είχα "θέμα" με ακούσιο σήκωμα του κεφαλιού την στιγμή της τουφεκιάς (flinching το λένε οι Αμερικάνοι) όπως επισήμανε ένας φίλος...κ αυτό προφανώς από φόβο της επερχόμενης σφαλιάρας της ανάκρουσης που χωρίς να το συνειδητοποιώ στο πάτημα της σκανδάλης μ έκανε να σηκώνομαι.
Δοκίμασα λοιπόν το κόλπο με το ανοιχτό στόμα που πρότεινε ο Δημήτρης για να κάθεται καλύτερα το χτένι, αλλά ακόμα περισσότερο προσπάθησα σε κάθε τουφεκιά βρέξει χιονίσει να έχω το χτένι σφιχτά κολλημένο στο ζυγωματικό καθόλη την τουφεκιά. Στην θέση αυτή η ακίδα όσες φορές τσέκαρα φαινοταν αλφαδιασμένη αριστερά/δεξιά στη βάση της ρίγας...Όσες λοιπόν φορές εφάρμοζα αυτό, το θέμα με τις βολές αριστερότερα εξαφανιζόταν....πραγματικά όσες φορές είχα τερμα σφιχτά το κοντάκι στο μαζεμένο μέχρι το ζυγωματικό μου μάγουλο (με όρθιο το κεφάλι) το αριστερά δεν υπήρχε. Όσες φορές όμως "χαλάρωνα", το αριστερά εμφανιζόταν ξανά και μετεφραζόταν σε 60/40 αναλογία σκαγιών αριστερά/δεξιά στα 30 μέτρα που είχα τα χαρτόνια (μέτρησα τα σκάγια σε όλα τα χαρτόνια μου για να βγάλω τους αριθμούς)
Η ερώτηση λοιπόν εδώ είναι η εξής....όντως με σφιχτά κολλημένο το χτένι στο ζυγωματικό, λύνεται το θέμα του "αριστερά"....και βασικά το "ξύλο" που περίμενα να φάω απ την ανάκρουση δεν συνέβει...πιο πολύ σαν ένα ανεκτό "σπρώξιμο" στη βάση του ζυγωματικού το ένιωθα χωρίς να παραμείνει κάποιος πόνος ή κάτι άλλο. Το θέμα όμως που σκέφτομαι, είναι κατά πόσο είναι εφικτό σε πραγματικές κυνηγετικές συνθήκες να έχω τόοοσο σφιχτά το κοντάκι στο ζυγωματικό...? Αν χαλαρώσω έστω λίγο, πάλι αριστερά θα βαράω...αλλά είναι δυνατόν να έχω σε κάθε τουφεκιά τόσο σφιχτά το κοντάκι στο μάγουλο??? Μήπως να αυξήσω λιιιγο το cast ώστε να μαι πιο άνετος?

2. Σε ότι έχει να κάνει με το "πάνω" (ψιλοτουφέκισμα):
- Το ψηλοτουφέκισμα εξακολουθεί ότι κ αν έκανα...σφιχτά το χτένι στο ζυγωματικό, ανοιχτό στόμα, τα πάντα. Η ακίδα φαινόταν πάντα οριακά πάνω στη ρίγα, και ρίγα δεν έβλεπα καθολου...αλλά είτε κοντά στα 15μ είτε στα 30μ, τουφεκάω περίπου 70/30 αναλογία σκαγιών πάνω/κάτω απ την οριζόντια γραμμή στα χαρτόνια μου. Επίσης, όοοοσο σφιχτά κ αν είχα το χτένι στο ζυγωματικό μου κ όσο σφιχτά κ αν κράταγα το όπλο, η κάνη σηκωνόταν πολύ τη στιγμή της τουφεκιάς....δεν ξέρω αν είναι αναμενόμενη τόση αναπήδηση, πάντως η δεύτερη βολή θα πήγαινε ψηλά στο Θεό αν εκτελούσα ακαριαία.... Θυμίζω πως τη μοναδική φλάντζα για Pitch που είχε το όπλο (χοντρή πάνω-λεπτή κάτω) την έχω ήδη φορέσει...
Τι λέτε? να μείνω με το 70/30 ψηλά κ απλά να έχω τους στόχους να κάθονται αισθητά πάνω απ την ακίδα ή να προσπαθήσω να το φέρω στο 50/50? Η αναπήδηση πρέπει να με προβληματίσει? τι μπορεί να σημαίνει??
 
Μια χαρά είσαι. Ένα κλικ κατέβασμα θες που θα το πάρεις από το pitch, κάτι σαν μικρομετρική ρύθμιση. Βάλε μια ή δύο ροδέλες στην πάνω βίδα του πέλματος και ξαναδοκίμασε.
Από εκεί και πέρα θα δεις στο κυνήγι τι γίνεται.
 
View attachment 7867

View attachment 7868

* Βάζω και 2 σχετικές φωτό:

Η μία είναι στα 15μ με IC
Η άλλη στα 30μ με Μ

και στις δύο φαίνεται αυτό το περίπου 70/30 πάνω/κάτω που λέω, ενώ το αριστερά/δεξιά φαίνεται οκ
Ειδες οτι ειχα δικιο .Το οπλο σου θελει παρεκλιση cast off ωστε να κανεις μια πιο χαλαρη επωμιση .Εισαι μεγαλοσωμος η γυμνασμενος ;εχεις μεγαλο στηθος ;
 
Εγω στο πάνω κάτω σε βλέπω μια χαρά, για κυνήγι μην αλλάξεις κάτι ,όσο για το κούμπωμα στο ζυγωματικο και το ότι σφίγγεις το όπλο είναι λάθος έτσι και αλλιώς το όπλο πρέπει να το κρατάς χαλαρά και ήρεμα οποιοδήποτε σφίξιμο είτε στο grip είτε στην παπιά του όπλου μόνο κακό κάνει ,βάλε λίγο cast ακόμα και επωμιζε χαλαρός και ήρεμος ,Συμφωνώ με τον Δημήτρη επωμιση χαλαρή και ήρεμη .
 
Ακόμα και το ότι τουφεκας λίγο ψηλά ενώ δεν βλέπεις καθόλου ρίγα πιθανόν να οφείλεται στο ότι κρατάς το όπλο σφιχτά γενικά .Είναι πολύ σημαντικό το να κρατάς το όπλο χαλαρά ,οποιοδήποτε σφίξιμο να ξέρεις ότι το μόνο που κάνει είναι να εμποδίζει το σώμα σου να εκτελέσει ότι του λέει ο εγκέφαλος σου κατά την διαδικασία της βολής είτε αυτό λέγεται λάθος τελικά επωμιση ειτε λαθος χρόνος πατήματος σκανδάλης είτε σταμάτημα της κίνησης είτε κοιτάω το σκόπευτρο είτε όλα τα στραβά που μπορούμε να κάνουμε.
 
View attachment 7867

View attachment 7868

* Βάζω και 2 σχετικές φωτό:

Η μία είναι στα 15μ με IC
Η άλλη στα 30μ με Μ

και στις δύο φαίνεται αυτό το περίπου 70/30 πάνω/κάτω που λέω, ενώ το αριστερά/δεξιά φαίνεται οκ
Είναι πολύ καλές οι ντουφεκιες σου.....δεν θα το πείραζα καθόλου!!!! Αυτό το λίγο πάνω προσωπικά το θέλω......το θεωρώ μεγάλο πλεονέκτημα!!! Σκέψου το πουλί που φεύγει είναι ακριβώς στον κύριο όγκο των σκαγιων!!!
 
"Τραπόριγα"=70/30 και ας μην βλέπεις καθόλου ρίγα.
Κοίτα να το συνηθίσεις.
Απορώ πώς του ξέφυγε του dimitris benelli αυτό.

Άρη δεν ξέρω αν είναι Τραπόριγα, πάντως η ρίγα στην MP 155 δεν είναι παράλληλη με την κάνη.....στη βάση της είναι αισθητά πιο ψηλή από ότι στο στόμιο...η ρίγα κατηφορίζει δηλαδή μέχρι το στόμιο αν το εξήγησα σωστά, ή ανηφορίζει η κάνη αν θες. Άρα, η λογική μου λέει πως με απόλυτα οριζόντια ρίγα, εφόσον η κάνη θα ανηφορίζει, θα ψιλοτουφεκάει επίσης
 
Ειδες οτι ειχα δικιο .Το οπλο σου θελει παρεκλιση cast off ωστε να κανεις μια πιο χαλαρη επωμιση .Εισαι μεγαλοσωμος η γυμνασμενος ;εχεις μεγαλο στηθος ;

Δημήτρη το κάθε άλλο....αδύνατος αρκετά χωρίς ιδιαίτερο στήθος (1,75 - 73kg). Πάντως ξεκάθαρα σήκωνα ζυγωματικό απ το κοντάκι όταν πυροβολούσα χωρίς να το καταλαβαίνω...όταν δοκίμασα το κόλπο με το ανοιχό στόμα κούμπωνε πολύ καλύτερα το χτένι πάντως κ όσο άνοιγα το στόμα η βολή κατέβαινε (αναπροσαρμόζοντας στην ίδια σκοπευτική εικόνα μιας κ ανέβαινε το στόχαστρο)..
 
Last edited:
Μια χαρά είσαι. Ένα κλικ κατέβασμα θες που θα το πάρεις από το pitch, κάτι σαν μικρομετρική ρύθμιση. Βάλε μια ή δύο ροδέλες στην πάνω βίδα του πέλματος και ξαναδοκίμασε.
Από εκεί και πέρα θα δεις στο κυνήγι τι γίνεται.

Γιώργο με βάση τα παραπάνω αποτελέσματα πείραξα ελάχιστα pitch και cast off και περιμένω να ξαναδοκιμάσω. Ερώτηση σχετικά με Pitch: εάν χοντρύνω την φλάντζα που κάθεταιθ μεταξύ βάσης και κοντακίου στο πάνω μέρος, είναι το ίδιο με το να προσθέσω ροδέλες στην πάνω βίδα του πέλματος? Νομίζω και τα δύο θα αλλάξουν το pitch προς τα κάτω, αλλά έχω την εντύπωση πως λειτουργούν διαφορετικά...με χόντρημα της φλάντζας ψηλά θα αλλάξει όλη η κλίση του χτενιού προς τα κάτω, ανώ με ροδέλες στην πάνω βίδα του πέλματος θα αλλάξει μόνο η γωνία του πέλματος...σωστά? τι είναι καλύτερο απ τα δύο?
 
Εγω στο πάνω κάτω σε βλέπω μια χαρά, για κυνήγι μην αλλάξεις κάτι ,όσο για το κούμπωμα στο ζυγωματικο και το ότι σφίγγεις το όπλο είναι λάθος έτσι και αλλιώς το όπλο πρέπει να το κρατάς χαλαρά και ήρεμα οποιοδήποτε σφίξιμο είτε στο grip είτε στην παπιά του όπλου μόνο κακό κάνει ,βάλε λίγο cast ακόμα και επωμιζε χαλαρός και ήρεμος ,Συμφωνώ με τον Δημήτρη επωμιση χαλαρή και ήρεμη .

Λευτέρη φρόντισα να είμαι όσο πιο σφιχτός μπορώ στην επαφή ζυγωματικού με το χτένι κυρίως, για να το νιώθω συνέχεια και να μην σηκώνω το κεφάλι κατά τον πυροβολισμό καθώς διαπίστωσα ότι σηκωνόμουν....το ένιωθα όντως άβολο όλο αυτό το σφίξιμο στο ζυγωματικό πάντως γι αυτό πειραματίζομαι ώστε ναι μεν να πυροβολώ ευθύβολα, αλλά να μην χρειάζεται να σφίγγω τόσο το κοντάκι στο ζυγωματικό.
Αυτό περί σφιξίματος όλου του όπλου με τα χέρια όμως που λες (σφιχτό κράτημα πάπιας-λαβής) θα το κοιτάξω σίγουρα γιατι το κράταγα επίσης πολυυυ σφιχτά
 
Άρη δεν ξέρω αν είναι Τραπόριγα, πάντως η ρίγα στην MP 155 δεν είναι παράλληλη με την κάνη.....στη βάση της είναι αισθητά πιο ψηλή από ότι στο στόμιο...η ρίγα κατηφορίζει δηλαδή μέχρι το στόμιο αν το εξήγησα σωστά, ή ανηφορίζει η κάνη αν θες. Άρα, η λογική μου λέει πως με απόλυτα οριζόντια ρίγα, εφόσον η κάνη θα ανηφορίζει, θα ψιλοτουφεκάει επίσης
Μπράβο.κατάλαβες τι εννοώ.Η ρίγα του όπλου σου είναι φτιαχμένη να ψιλοτουφεκάς ακόμα και όταν δεν βλέπεις καθόλου ρίγα.Αλλά μια χαρά αποτύπωμα έχεις στον πίνακα.
 
Παιδιά ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια! Είμαι φουλ πρωτάρης κ αυτές είναι οι πρώτες τουφεκιές μου με το όπλο αυτό, αλλά πού θα πάει θα μάθω! :)

Ήδη οι τελευταίες βολές ήταν πολύ καλύτερες μετά απ τις επισημάνσεις σας.
Αύξησα λιγάκι pitch και cast-off όπως είπατε οι περισσότεροι και θα ξαναρίξω να δω πού βρίσκομαι. Ο στόχος είναι να σταθεροποιήσω ΣΙΓΟΥΡΑ το αριστερά-δεξιά.......το ψιλοτουφέκισμα δεν με προβληματίζει τόσο (κ όπως λέει κ ο Βα;γγέλης ίσως με ευνοεί κιόλας!) όσο το αριστεροτουφέκισμα που θελω σίγουρα να διορθώσω. με σφιχτή επαφή ζυγωματικού-χτενιού το αριστερά διορθωνόταν πάντως...απλά παίζω λίγο ακόμα με τις κλίσεις όπως προτείνετε ώστε να μην χρειάζεται να μαι τόοοσο σφιχτά στο ζυγωματικό για να το πετυχω
 
Μπράβο.κατάλαβες τι εννοώ.Η ρίγα του όπλου σου είναι φτιαχμένη να ψιλοτουφεκάς ακόμα και όταν δεν βλέπεις καθόλου ρίγα.Αλλά μια χαρά αποτύπωμα έχεις στον πίνακα.

Ευτυχώς αυτό κατάλαβα εντέλει κ εγώ οσο κοίταζα την ρίγα αλλιώς θα μουν με ψυχοφάρμακα....με ανηφορική κάνη / κατηφορική ρίγα, πάντα θα ψιλοτουφεκάει όσο βλεπω οριζόντια ρίγα ότι κ αν κάνω....απλή λογική
 
Back
Top