Τεχνικές σκόπευσης με λειόκαννο

Παύλο σ ευχαριστώ....το βρίσκω φουλ διασκεδαστικό και αγχωλητικό όλο αυτό και σε όλα μου τα χόμπυ έτσι κάνω για να γίνομαι καλύτερος...δεν υπάρχει άλλος δρόμος κατ εμέ! Αν δεν ασχοληθώ με το όπλο να το μάθω πώς δουλεύει στο σώμα μου, σε κάθε αναποδιά κ χαμένη τουφεκιά θα κατηγορώ εκείνο αντί το χαζό μου το κεφάλι! :) Μεγάλη υπόθεση η εμπιστοσύνη στα εργαλεία σου αλλά για να τα εμπιστευτείς, πρέπει πρωτα να τα μαθεις κ απ την καλή κ απ την αναποδη ώστε να γίνουν όσο γίνεται προβλέψιμα
 
Γιώργο με βάση τα παραπάνω αποτελέσματα πείραξα ελάχιστα pitch και cast off και περιμένω να ξαναδοκιμάσω. Ερώτηση σχετικά με Pitch: εάν χοντρύνω την φλάντζα που κάθεταιθ μεταξύ βάσης και κοντακίου στο πάνω μέρος, είναι το ίδιο με το να προσθέσω ροδέλες στην πάνω βίδα του πέλματος? Νομίζω και τα δύο θα αλλάξουν το pitch προς τα κάτω, αλλά έχω την εντύπωση πως λειτουργούν διαφορετικά...με χόντρημα της φλάντζας ψηλά θα αλλάξει όλη η κλίση του χτενιού προς τα κάτω, ανώ με ροδέλες στην πάνω βίδα του πέλματος θα αλλάξει μόνο η γωνία του πέλματος...σωστά? τι είναι καλύτερο απ τα δύο?
Δεν ξέρω φυσικά αν είναι το σωστό αλλά κοίτα πως το έχω αντιληφθεί εγώ στα όπλα μου.
Επειδή η φλάντζα δίνει ταυτόχρονα και drop και cast είναι λίγο δύσκολο να παχύνει πάνω και παράλληλα να λεπτύνει στο πλάι. Όπως και να έχει υπάρχουν φορές που ενώ έχουμε "κατεβάσει" το τουφέκι αρκετά και ενώ βρίσκεται στο όριο να "χάσουμε" την μπίλια-στοχαστρο αν σφίξουμε παραπάνω, η τουφεκιά να πηγαίνει ακόμα λίγο πιο πάνω από εκεί που θέλουμε. Τότε έχω δει ότι δίνει λύση το αρνητικό pitch. Έχω δει ότι δίνοντας κάποιες μοίρες παραπάνω στην πάνω μεριά του πέλματος, δεν αλλάζει η οπτική που έχουμε στην ριγα - μπίλια -στόχο, αλλά στην πράξη χαμηλώνει λίγο ακόμα η τουφεκιά. Γι'αυτό και εξαρχής την χαρακτήρισα μικρομετρική ρύθμιση. Δεν την αντιλαμβανόμαστε άμεσα επομιζοντας αλλά βλέπουμε την τουφεκιά να χαμηλώνει λίγο ακόμα χωρίς να το καταλαβαινουμε οπτικά.
Το λίγο ακόμα "κάτω" έχει πολλές φορές να κάνει και με το πόσο επιθετικά επομιζουμε.
 
με την προυπόθεση να μη ξεκολλήσεις το κοντάκι από το ζυγωματικό και το στήθος σου και να ακολουθήσεις το θήραμα-στόχο με όλο το σώμα και όχι με τα χέρια ναι θα είναι ίδιο το ποσοστό
Πόσο εύκολο ...να μην ξεκολλήσει το κοντάκι απ' τον ώμο??
 
Last edited:
Αλλαζει
Σωστος ο Τζονυ .Το πιτς φτιαχνεται σε μια γωνια τελεια .Για αυτο το καθε οπλο αναλογα που θα ριχνει αλλαζει κ το πιτς που πρεπει να εχει.Δηλαδη αλλη γωνια πιτς πρεπει να εχει το οπλο μας που ριχνουμε στον λαγο κ τελειως διαφορετικη γωνια πιτς το οπλο που ριχνει παπια
 
Last edited:
Η συνάρτηση του pitch με τον τρόπο επωμισης και τον σωματότυπο του καθενός είναι πολλές φορές ο λόγος που ένα κοντάκι μπορεί να γίνει πολύ σκληρό στον ώμο μας ,υπάρχει περίπτωση το απόλυτα σωστό pitch να δίνει οδυνηρό αποτέλεσμα στον ώμο ,οπότε ναι πρέπει να φτιαχτεί αλλά όχι αναγκαία στο απόλυτο .
 
Οσο γερνάμε, το αυχενικό και η δυσκαμψία στη μέση, μας κάνουν να χάνουμε το στυλ μας σε στόχους που αλλάζουν γωνιακή θέση και εξαναγκάζουν σε κινήσεις. Οπότε πρακτικά .... μας φταίει άλλοτε το κοντάκι και άλλοτε το πέλμα. Μετά τα 55 αρχίζουμε και το καταλαβαίνουμε, οπότε δεν ανησυχούμε και πολύ.
 
Παρακολουθω με πολύ ενδιαφέρον τη συζήτηση, ομολογώ ότι δεν ήξερα για διαφορετικές τεχνικές κλπ κλπ.... Τουφεκαω εμπειρικά χωρίς να σκέφτομαι τι κάνω. Μπορεί κάποιος από το παρακάτω βίντεο να μου πει με ποια τεχνική τουφεκάω εγώ;
Παρακολουθω με πολύ ενδιαφέρον τη συζήτηση, ομολογώ ότι δεν ήξερα για διαφορετικές τεχνικές κλπ κλπ.... Τουφεκαω εμπειρικά χωρίς να σκέφτομαι τι κάνω. Μπορεί κάποιος από το παρακάτω βίντεο να μου πει με ποια τεχνική τουφεκάω εγώ;
Εγώ φίλε μου swing through διακρίνω ,απλά ξεκινάς κάτω και πίσω από το θήραμα και διαγώνια ανεβαίνεις αντί για να βάλεις ακριβώς πίσω από το θήραμα το όπλο και να σκουπίσεις μπροστά από αυτό ,το οτι η κινηση είναι διαγώνια προς τα επάνω και όχι οριζόντια επ'ακριβως σε σχέση με την πορεία της τσίχλας δεν θεωρώ ότι είναι κάτι το οποίο με μπέρδεψε διότι εγώ τελικά διακρίνω ότι στο 80%των βολών σου ξεκινάς από πίσω και βγαίνεις μπροστά .Στην τελική φίλε μου εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι τουφεκας εξαιρετικά ,μπράβο σου !
 
Εγώ φίλε μου swing through διακρίνω ,απλά ξεκινάς κάτω και πίσω από το θήραμα και διαγώνια ανεβαίνεις αντί για να βάλεις ακριβώς πίσω από το θήραμα το όπλο και να σκουπίσεις μπροστά από αυτό ,το οτι η κινηση είναι διαγώνια προς τα επάνω και όχι οριζόντια επ'ακριβως σε σχέση με την πορεία της τσίχλας δεν θεωρώ ότι είναι κάτι το οποίο με μπέρδεψε διότι εγώ τελικά διακρίνω ότι στο 80%των βολών σου ξεκινάς από πίσω και βγαίνεις μπροστά .Στην τελική φίλε μου εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι τουφεκας εξαιρετικά ,μπράβο σου !
Ευχαριστώ πολύ φίλε!
Καλή χρονιά με υγεία!!
 
Παρακολουθω με πολύ ενδιαφέρον τη συζήτηση, ομολογώ ότι δεν ήξερα για διαφορετικές τεχνικές κλπ κλπ.... Τουφεκαω εμπειρικά χωρίς να σκέφτομαι τι κάνω. Μπορεί κάποιος από το παρακάτω βίντεο να μου πει με ποια τεχνική τουφεκάω εγώ;

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
Ακολουθείς τη τεχνική swing through αλλά customized στις δικές σου βλητικές εμπειρίες. Σίγουρα από το βίντεο που ανέβασες, διακρίνω μακρύκαννο όπλο πανω από 71εκ, διότι αυτό σου εξασφαλίζει τον ενδεδειγμένο σκοπευτικό άξονα. Επίσης στις βολές σε επηρεάζει η κάμερα που "πρέπει" να παρακολουθεί και τα αποτελέσματα της βολής, οπότε διακόπτει πιο σύντομα τη κίνηση (swing) του όπλου μετά τη βολή. Επίσης διακρίνω πως δίνεις σημασία στην επώμιση χωρίς να βιάζεσαι, κάτι που σημαίνει ψυχολογία και εμπιστοσύνη σε όπλο/φυσίγγι/σκόπευση.
 
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
Ακολουθείς τη τεχνική swing through αλλά customized στις δικές σου βλητικές εμπειρίες. Σίγουρα από το βίντεο που ανέβασες, διακρίνω μακρύκαννο όπλο πανω από 71εκ, διότι αυτό σου εξασφαλίζει τον ενδεδειγμένο σκοπευτικό άξονα. Επίσης στις βολές σε επηρεάζει η κάμερα που "πρέπει" να παρακολουθεί και τα αποτελέσματα της βολής, οπότε διακόπτει πιο σύντομα τη κίνηση (swing) του όπλου μετά τη βολή. Επίσης διακρίνω πως δίνεις σημασία στην επώμιση χωρίς να βιάζεσαι, κάτι που σημαίνει ψυχολογία και εμπιστοσύνη σε όπλο/φυσίγγι/σκόπευση.
Ευχαριστώ φίλε, καλή χρονιά και σε σένα!
Με μια Α302 κυνηγάω με 71 πόντους κάννη. Το 99% των κυνηγιών μου (όπως και αυτό του βίντεο), ντουφεκαω με 4* και 32 γρ. Ν.8.
 
Back
Top