Τεχνικές σκόπευσης με λειόκαννο

Πιστεύω πως όταν κάνουμε την σύγκριση σκοπευτή-κυνηγού καλό είναι να είμαστε πολλοί προσεκτικοί στο τι λέμε.
'Αποψη μου πάντα.
Στο κυνήγι δεν χωράει ο ανταγωνισμός. Στο σκοπευτήριο πρέπει να υπάρχει ανταγωνισμός.
Το κυνήγι δεν είναι μόνο το να πετύχεις το πουλί, κάτι που φυσικά ένας σκοπευτής θα κάνει καλύτερα.
Πριν λίγα χρόνια μια μέρα στα περάσματα τσίχλας στην Εύβοια πήγα με τον αδερφό μου και καθήσαμε σε διπλανά καρτέρια.
11 εγώ καμία εκείνος...με κάνει αυτό καλύτερο κυνηγό ή σκοπευτή?? Ίσα ίσα που αν του έλεγα οτι δεν βάρεσε τίποτα για να τον πικάρω αυτομάτως θα γινόμουν και χειρότερος κυνηγός.
Στα μάτια των σωστών ανθρώπων ούτε καν μπαίνει η σύγκριση.
Αυτά τα λίγα για αυτούς που βάζουν την σύγκριση στην κουβέντα.
Φιλικά πάντα :)
Εδω μιλάμε ξεκάθαρα για σκοπευτικη ικανότητα είτε στο σκοπευτήριο ειτε στο κυνήγι και κατά πόσο βοηθάει το σκοπευτήριο έναν κυνηγό ,ειναι παντελως ανεξάρτητο η σκόπευση από το πώς ο καθένας μας συμπεριφερεται στον κυνηγοτοπο ,για εμένα ο ανταγωνισμος και ειδικά όταν μιλάμε για κυνηγούς- σκοπευτες πρέπει να υπάρχει μόνον με τον εαυτό μας !
 
Εδω μιλάμε ξεκάθαρα για σκοπευτικη ικανότητα είτε στο σκοπευτήριο ειτε στο κυνήγι και κατά πόσο βοηθάει το σκοπευτήριο έναν κυνηγό ,ειναι παντελως ανεξάρτητο η σκόπευση από το πώς ο καθένας μας συμπεριφερεται στον κυνηγοτοπο ,για εμένα ο ανταγωνισμος και ειδικά όταν μιλάμε για κυνηγούς- σκοπευτες πρέπει να υπάρχει μόνον με τον εαυτό μας !
Λευτέρη αν κατάλαβες τι έγραψα, έρχεσαι στα λόγια μου φίλε. Άλλο να συγκρίνεις τον εαυτό σου στο κυνήγι πριν και μετά το σκοπευτήριο και άλλο να συγκρίνεις δύο διαφορετικούς ανθρώπους, έναν κυνηγό και έναν σκοπευτή.
 
Γιατί θα πρέπει η σκοπευτική δεινότητα να μπερδεύεται με την κυνηγητική νοοτροπία ή παιδεία, του καθενός;
Άλλο πάλι και τούτου.
Προσπαθώ να καταλάβω αν υπάρχει κάποιο ....debate και πραγματικά δυσκολεύομαι να κατανοήσω από που και γιατί ξεκινάει, αν τελικά υπάρχει.
Ερωτήσεις, όπως ....αν στείλεις έναν πρωταθλητή να σου φέρει τσίχλες, ενώ δεν είναι κυνηγός....πραγματικά δεν τις καταλαβαίνω.
Το θέμα είναι αν γνωρίζει την τσίχλα σαν πουλί; Μπορεί να μην φέρει τσίχλες, αλλά αν πρέπει να φέρει πουλιά, θα φέρει πουλιά. Τώρα καρακάξες θα είναι, σπουργίτια θα είναι, πάντως θα είναι....! Εγώ δηλαδή που ξέρω να μαζεύω χόρτα σπαρτά, αν με στείλεις σε έναν κάμπο με άγρια, θα γυρίσω πίσω χωρίς χόρτα;
Ο οδηγός αγώνων φόρμουλας 1 ή Ράλι, αν τον βάλεις με ένα ΙΧ να πάει μέχρι την Κόρινθο, λέτε να δυσκολευτεί;
Παιδιά, δεν ξέρω τι ακριβώς προσπαθείτε να πείτε όσοι πιστεύετε ότι το σκοπευτήριο δεν βοηθάει στο κυνήγι.
Το σκοπευτήριο βοηθάει στο κυνήγι, όσο τίποτα άλλο και για να ακριβολογώ, το σκοπευτήριο βοηθάει στην σκόπευση, όσο τίποτα άλλο....!!!
Πάντα με σκοπό, με καθοδήγηση και στόχο, όχι απλά δημιουργώντας κρότο από καμένα φυσίγγια.
 
εκτος οτι ειμαστε λιγο εκτος θεματος κ αναλυουμαι κ συγκρινουμαι ΚΥΝΗΓΟΣ-ΣΚΟΠΕΥΤΗΣ κ το αν βοηθαει το ενα προς το αλλο αλλα κ το αντιθετο η να βαλουμε κ στην εξησωση αν μπορει ισως να χαλαει το ενα το αλλο think
Το λογηκο ειναι να βοηθαει εφοσων εχουν στοιχεια εφαμηλα αλλα αν παρουμε απλα τις λεξεις ειναι δυο διαφορετικες ιδιοτιτες που ομως μπορουν να συνδιαστουν μεταξυ τους
τι επιπεδο μπορει να φτασουν κ τα δυο μαζι γινεται να τα τελιωποιησουμαι κ τα δυο?οι δεν γινετε ?
Για μενα το βασικο ειναι να ξερουμε για πιο λογο κανουμε το καθενα να μαθουμε να το κανουμε σωστα κ με ασφαλεια κ ερχοντε κ τα επιπεδα
 
Mου θυμησες τους προπονητές κολύμβησης που σε περίοδο αγώνων απαγορευουν αυστηρά στους αθλητές να κάνουν μπάνιο στην θάλασσα. Δεν ξέρω τι ισχύει απο προπονητικης πλευρας αλλά αν προπονουσα κάποιον αθλητή, δεν θα ηθελα πριν από αγώνες ο αθλητής να πηγαίνει για κυνήγι. Θεωρώ ότι θα υπήρχε ενδεχόμενο αποπροσανατολισμου όσον αφορά τους χρόνους.
 
Ταπεινη μου αποψη χωρις δυστηχως να εχω παει σκοπευτηριο ποτε, εναν κυνηγο θα τον βελτιωσει παρα πολυ το σκοπευτηριο ειδικα σε καποιες βολες-τροχιες που δεν ειναι τοσο καλος. Θα εχει οσες ευκαιριες θελει για να προπονηθει πραγμα που ειναι αδυνατο στο κυνηγι ειδικα αν κυνηγαει φασσα παπι η λαγο, θα πρεπει να μαθει απο τα λαθη του και τις αποτυχιες του και θα παρει πολυ χρονο και πολλες απογοητευσεις. Τωρα αν τυχει και παω για κυνηγι μαζι με ενα πολυ καλο σκοπευτη δεν νομιζω οτι θα υπαρχει καποια συγκριση, ειναι ακριβως αυτο που ειπε ο Γιωργος για τον οδηγο της F1.my man.
 
Ταπεινη μου αποψη χωρις δυστηχως να εχω παει σκοπευτηριο ποτε, εναν κυνηγο θα τον βελτιωσει παρα πολυ το σκοπευτηριο ειδικα σε καποιες βολες-τροχιες που δεν ειναι τοσο καλος. Θα εχει οσες ευκαιριες θελει για να προπονηθει πραγμα που ειναι αδυνατο στο κυνηγι ειδικα αν κυνηγαει φασσα παπι η λαγο, θα πρεπει να μαθει απο τα λαθη του και τις αποτυχιες του και θα παρει πολυ χρονο και πολλες απογοητευσεις. Τωρα αν τυχει και παω για κυνηγι μαζι με ενα πολυ καλο σκοπευτη δεν νομιζω οτι θα υπαρχει καποια συγκριση, ειναι ακριβως αυτο που ειπε ο Γιωργος για τον οδηγο της F1.my man.
Αλέξανδρε δεν υπάρχει μεγαλύτερο σχολείο στις προσκοπευσεις από ένα γήπεδο sporting η ακόμα καλύτερα fitasc.αν δε βοηθάει το σκοπευτήριο τον κυνηγο τι τον βοηθάει η μουσική δωματίου?στο σκοπευτήριο τελειοποιεί κάποιος τη τεχνική του βελτιώνεται και την εφαρμόζει στο κυνήγι.στο σκοπευτήριο και ειδικά στους ντουμπλεδες καταλαβαίνεις πόσο πάνω σου είναι το κοντάκι ή όχι.δεν μιλάω για πρωταθλητισμό γιατί τα έξοδα είναι πολλά και ανυπέρβλητα από τότε που ξεκίνησα να πηγαίνω είδα μια βελτίωση της τάξης του 20% τουλάχιστον.τολμησα μακρινές βολές έμαθα τι εστί κοντάκι έχω επαφή με τ όπλο μου υπολογίζω καλύτερα τις αποστάσεις.τι άλλο να πω δηλαδή?μου είπαν πράγματα άνθρωποι γνώστες που μόνος μου ποτέ δεν θα τα καταλάβαινα όπως π.χ μια ψυχή που μου είπε ότι το αριστερό χέρι σκοτώνει.αντε να καταλάβω τι μου έλεγε αν δεν μου το εξηγούσε.μη τρελαθουμε παιδιά.ειναι τεράστια βοηθεια
 
Last edited:
Και εγώ μόνο θετικά έχω να πω για το σκοπευτήριο. Με εμένα η αύξηση που λέει ο γιουρι ήταν τουλάχιστον 50% μπορεί και παραπάνω. Μακάρι να το είχα κάνει απ την αρχή αυτό το βήμα και μην είχα κατάλοιπα που έπρεπε να διορθώσω μετά....
 
Λευτέρη αν κατάλαβες τι έγραψα, έρχεσαι στα λόγια μου φίλε. Άλλο να συγκρίνεις τον εαυτό σου στο κυνήγι πριν και μετά το σκοπευτήριο και άλλο να συγκρίνεις δύο διαφορετικούς ανθρώπους, έναν κυνηγό και έναν σκοπευτή.
Μα βρε Βασίλη μόνον σε καλό μπορεί να βγει για εμάς τους κυνηγούς η σύγκριση με τους σκοπευτές μιας και ο κοινός παρονομαστής που μπορούμε να συγκρίνουμε είναι η σκοπευτικη ικανότητα που έχει ο κυνηγός η ο σκοπευτης,μιλάω πάντα για σκοπευτικη αυτοβελτιωση του ανθρώπου κυνηγού που πιθανόν να του προσφέρει πιο όμορφες τουφεκιές πιο πολλά θηραματα χωρίς τα παραπάνω να σημαίνουν ότι θα γίνει καλύτερος άνθρωπος η καλύτερος κυνηγός ,το σκοπευτήριο όμως σαφέστατα θα τον κάνει καλύτερο σκοπευτή!
Πιστεύω πως όταν κάνουμε την σύγκριση σκοπευτή-κυνηγού καλό είναι να είμαστε πολλοί προσεκτικοί στο τι λέμε.
'Αποψη μου πάντα.
Στο κυνήγι δεν χωράει ο ανταγωνισμός. Στο σκοπευτήριο πρέπει να υπάρχει ανταγωνισμός.
Το κυνήγι δεν είναι μόνο το να πετύχεις το πουλί, κάτι που φυσικά ένας σκοπευτής θα κάνει καλύτερα.
Πριν λίγα χρόνια μια μέρα στα περάσματα τσίχλας στην Εύβοια πήγα με τον αδερφό μου και καθήσαμε σε διπλανά καρτέρια.
11 εγώ καμία εκείνος...με κάνει αυτό καλύτερο κυνηγό ή σκοπευτή?? Ίσα ίσα που αν του έλεγα οτι δεν βάρεσε τίποτα για να τον πικάρω αυτομάτως θα γινόμουν και χειρότερος κυνηγός.
Στα μάτια των σωστών ανθρώπων ούτε καν μπαίνει η σύγκριση.
Αυτά τα λίγα για αυτούς που βάζουν την σύγκριση στην κουβέντα.
Φιλικά πάντα :)
Εάν φίλε μου Βασίλη 8 στις 10 φορές βαράς παραπάνω πουλιά από τον φίλο σου τον αδελφό σου τον συγκυνηγω σου τέλος πάντων ,ε ναι φίλε μου μάλλον είσαι καλύτερος σκοπευτής ,σαφέστατα βέβαια και αυτό δεν σε κάνει ούτε καλύτερο κηνυγο ούτε καλύτερο άνθρωπο απλά τουφεκας καλύτερα από τον άλλον απλά είσαι καλύτερος σκοπευτής και τίποτα παραπάνω τίποτα λιγοτερο,η σκοπευτικη ικανότητα του καθενός είναι παντελώς ανεξάρτητη από της αξίες που έχουμε σαν άνθρωποι και σαν κυνηγοί ,όμως η σκοπευτικη ικανότητα είναι κάτι πολύ κοινό μεταξύ του κυνηγού και του σκοπευτή και πιστεύω ότι η σύγκριση ως προς το κομμάτι της σκοπευτικής ικανότητας με τους σκοπευτές μόνον θετικό είναι για εμάς τους κυνηγούς μπορεί να είναι .
 
Αλέξανδρε δεν υπάρχει μεγαλύτερο σχολείο στις προσκοπευσεις από ένα γήπεδο sporting η ακόμα καλύτερα fitasc.αν δε βοηθάει το σκοπευτήριο τον κυνηγο τι τον βοηθάει η μουσική δωματίου?στο σκοπευτήριο τελειοποιεί κάποιος τη τεχνική του βελτιώνεται και την εφαρμόζει στο κυνήγι.στο σκοπευτήριο και ειδικά στους ντουμπλεδες καταλαβαίνεις πόσο πάνω σου είναι το κοντάκι ή όχι.δεν μιλάω για πρωταθλητισμό γιατί τα έξοδα είναι πολλά και ανυπέρβλητα από τότε που ξεκίνησα να πηγαίνω είδα μια βελτίωση της τάξης του 20% τουλάχιστον.τολμησα μακρινές βολές έμαθα τι εστί κοντάκι έχω επαφή με τ όπλο μου υπολογίζω καλύτερα τις αποστάσεις.τι άλλο να πω δηλαδή?μου είπαν πράγματα άνθρωποι γνώστες που μόνος μου ποτέ δεν θα τα καταλάβαινα όπως π.χ μια ψυχή που μου είπε ότι το αριστερό χέρι σκοτώνει.αντε να καταλάβω τι μου έλεγε αν δεν μου το εξηγούσε.μη τρελαθουμε παιδιά.ειναι τεράστια βοηθεια
Βελτιωθηκα παρα πολυ σαν σκοπευτης τα τελευταια δυο χρονια διαβαζοντας μανιωδως το φορουμ, παρακολουθωντας σκοπευτικα βιντεο με shotcam με πιατα αλλα πιο πολυ κυνηγετικα βιντεακια με προσκοπευσεις. Εκει που ηταν ολα μια χαρα και απολαμβανα τις τουφεκιες μου παντα με φουλ τσοκ κοντα και μακρια σε καποια φαση το εχασα το θεμα. Ειχα μονιμα πανω το kicks xfull και αντι να χανω κοντινα πουλια εχανα τα μακρινα, ειχαμε κουβεντιασει τοτε Γιουρι, τελικα μετα απο μερικες αποτυχιες στις φασσες βρηκα τι εφταιγε. Ημουν μια χαρα με τις προσκοπευσεις αλλα χωρις να το καταλαβαινω σταματουσα την κινηση του οπλου. Αν μπορουσα να παω σκοπευτηριο θα ειχα λυσει το θεμα αμεσως μονος μου η με καποια βοηθεια, δυστηχως ομως το ελυσα στο κυνηγι με τις αποτυχιες μου και σε κατασταση να παρω ψυχοφαρμακα. Πιστευω καποια στιγμη να αξιωθω να παω στο σκοπευτηριο του Βολου
 
Καλησπερα παληκαρια! Εγω έβαλα δυο άρθρα για συζήτηση και προβληματισμό πιο πολυ!
Η δικιά μου γνώμη ειναι οτι το σκοπευτήριο,ανεξάρτητου αθλήματος αλλά ειδικά το sporting αλλα και το skeet (καλο για μένα ειναι αν υπάρχει δυνατότητα να ρίχνουμε και τα δυο) μπορεί να κάνουν θαύματα στη βελτίωση της σκοπευτικής ικανότητας κάποιου..αλλά όχι ετσι αυθαίρετα πάω δηλαδή και καίω φυσιγγια στο σκοπευτήριο και κάνω εντελώς λάθος επωμίση ,εχω όπλο που ειναι άλλου για άλλου τα μέτρα του κοντάκιου και πολλά αλλά.για μένα η σωστή σειρά ειναι μερικά μαθήματα σε δάσκαλο για εκμάθηση των βασικών και παράλληλα ΚΟΝΤΑΚΙ στα μέτρα μας,μετά μπορούμε να καίμε φυσιγγια στο σκοπευτήριο αλλά όχι να καούμε..2-3 πουλες την βδομάδα με στόχο και σκοπό αφού έχουμε μάθει τα βασικά και έχουμε όπλο στα μέτρα μας θα μας κάνει να απογειωθούμε στο κυνήγι..
Υ.Γ : πρέπει και το σκοπευτήριο που πάμε να αλλάζει και κανένα σχήμα που και που γιατι αν ρίχνουμε όλο το ίδιο σχήμα δεν υπάρχει εξέλιξη σε διαφορετικές τροχιές και βολές,που ειναι το ζητούμενο για το κυνήγι! Για παράδειγμα ειναι πολυ θετικό και σωτήριο για τους λαγαδες να υπάρχει πιάτο λαγού,και να αλλάζει και τροχιές.
 
Last edited:
Καλησπερα παληκαρια! Εγω έβαλα δυο άρθρα για συζήτηση και προβληματισμό πιο πολυ!
Η δικιά μου γνώμη ειναι οτι το σκοπευτήριο,ανεξάρτητου αθλήματος αλλά ειδικά το sporting αλλα και το skeet (καλο για μένα ειναι αν υπάρχει δυνατότητα να ρίχνουμε και τα δυο) μπορεί να κάνουν θαύματα στη βελτίωση της σκοπευτικής ικανότητας κάποιου..αλλά όχι ετσι αυθαίρετα πάω δηλαδή και καίω φυσιγγια στο σκοπευτήριο και κάνω εντελώς λάθος επωμίση ,εχω όπλο που ειναι άλλου για άλλου τα μέτρα του κοντάκιου και πολλά αλλά.για μένα η σωστή σειρά ειναι μερικά μαθήματα σε δάσκαλο για εκμάθηση των βασικών και παράλληλα ΚΟΝΤΑΚΙ στα μέτρα μας,μετά μπορούμε να καίμε φυσιγγια στο σκοπευτήριο αλλά όχι να καούμε..2-3 πουλες την βδομάδα με στόχο και σκοπό αφού έχουμε μάθει τα βασικά και έχουμε όπλο στα μέτρα μας θα μας κάνει να απογειωθούμε στο κυνήγι..
Υ.Γ : πρέπει και το σκοπευτήριο που πάμε να αλλάζει και κανένα σχήμα που και που γιατι αν ρίχνουμε όλο το ίδιο σχήμα δεν υπάρχει εξέλιξη σε διαφορετικές τροχιές και βολές,που ειναι το ζητούμενο για το κυνήγι! Για παράδειγμα ειναι πολυ θετικό και σωτήριο για τους λαγαδες να υπάρχει πιάτο λαγού,και να αλλάζει και τροχιές.
Στο σχήμα συμφωνώ απόλυτα
 
Βελτιωθηκα παρα πολυ σαν σκοπευτης τα τελευταια δυο χρονια διαβαζοντας μανιωδως το φορουμ, παρακολουθωντας σκοπευτικα βιντεο με shotcam με πιατα αλλα πιο πολυ κυνηγετικα βιντεακια με προσκοπευσεις. Εκει που ηταν ολα μια χαρα και απολαμβανα τις τουφεκιες μου παντα με φουλ τσοκ κοντα και μακρια σε καποια φαση το εχασα το θεμα. Ειχα μονιμα πανω το kicks xfull και αντι να χανω κοντινα πουλια εχανα τα μακρινα, ειχαμε κουβεντιασει τοτε Γιουρι, τελικα μετα απο μερικες αποτυχιες στις φασσες βρηκα τι εφταιγε. Ημουν μια χαρα με τις προσκοπευσεις αλλα χωρις να το καταλαβαινω σταματουσα την κινηση του οπλου. Αν μπορουσα να παω σκοπευτηριο θα ειχα λυσει το θεμα αμεσως μονος μου η με καποια βοηθεια, δυστηχως ομως το ελυσα στο κυνηγι με τις αποτυχιες μου και σε κατασταση να παρω ψυχοφαρμακα. Πιστευω καποια στιγμη να αξιωθω να παω στο σκοπευτηριο του Βολου
.shake hands.
 
Εγω θα θεσω και ενα αλλο προβληματισμο ψαχνοντας την τελοιοτητα και μαζι με αυτην και τα νουμερα.....χανουμε την ουσια του κυνηγιου ..ναι η οχι
Θα σου απαντήσω προσωπικα.στα πρώτα χρόνια μ ενδιέφερε το νουμερο και δεν το κρύβω.μεγαλωνοντας διαβάζοντας και ψάχνοντας αναζητώντας την βελτίωση από όπλο μέχρι φυσιγγι και όχι αποκλειστικά την τελειότητα ώστε να μου γίνει ψυχαναγκασμός σε συνάρτηση με τον αχώριστο σύντροφο που πάντα με συνοδεύει στα κυνήγια μου αναζητώ την μία ή και δύο τουφεκιές που θα με κάνουν ν αναφωνησω την γνωστή ατάκα συμφορουμιτη πωωωω ρε φίλε.φυσικα μεγάλο ρόλο παίζει και η καλη παρέα γιατί χωρίς αυτή και τα πειράγματα δε νοείται κυνήγι αν υπάρχουν και πουλάκια ακόμα καλύτερα αν όχι θα μας πιάσει η βαρεμάρα αλλά και πάλι θα νιώθουμε τυχεροί γιατί είμαστε υγιείς και μπορούμε και βγαίνουμε.οποτε για μένα η αναζήτηση της βελτίωσης μου το κάνει πιο ευχάριστο και πλέον δεν χάνω το νόημα.το νόημα το έχανα όταν είχα κάνει το νούμερο και τη τσάντα αυτοσκοπο
 
Ερώτηση, έχω δει πολλούς να ανεβάζουν φωτογραφίες με όπλο με αγγλε κοντάκι και να το χαρακτηρίζουν ως μπεκατσοντουφεκο; αν το κάνουν για το κοντάκι με πιο σκεπτικό; ίσα ίσα που εγώ θα έλεγα ότι το αντίθετο είναι πιο επιθετικό και άρα βολικό για μπεκάτσα.
 
Back
Top