Τεχνικές σκόπευσης με λειόκαννο

Το με ποια πίεση του ζυγωματικού θα έχει ο καθένας εκείνην την εικόνα που θα του προσφέρει την επιτυχία, έχει να κάνει καθαρά με προσωπικές προτιμήσεις.
Το "καλό" κούμπωμα που ακούγεται γενικότερα είναι μια συμβουλη που απευθύνεται σε χρήστες εργοστασιακών κοντακιών στα οποία πρέπει να προσαρμοστουν επάνω τους.
Ο συγκεκριμένος δεν ρίχνει ξεκούμπωτος, ρίχνει μόλις νιώσει ότι το κοντάκι ακουμπάει το μάγουλο του.
Δεν έχει να κάνει ούτε με λάθος κοντάκι, ούτε με τα εκατομμύρια των φορών που το έχει κάνει.
 
Κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό, ναι!
Όταν όλα αυτά γίνουν βίωμα, βγαίνουν αυθόρμητα σε πολύ λίγο χώρο και χρόνο.
Ένα μεγάλο ποσοστό τουλάχιστον που αφορά περισσότερο τον κορμό του σώματος από την λεκάνη και πάνω.
 
Κορυφαίος σκοπευτης αλλά θα ηθελα να δω αν αυτά που δείχνει μπορούν να έχουν εφαρμογή κ στο κυνήγι , στάση σώματος, χαλαρό κράτημα του όπλου κτλ
Σακη, ειναι συνηθισμενο λαθος που κανουμε ολοι, θελοντας να απαξιωσουμε ισως μεσα μας, τις επισκεψεις στο σκοπευτηριο. Τα περισσοτερα οπως σου ειπε ο Γιωργος βρισκουν, απλα δεν τα κανεις απο καποια στιγμη και επειτα συνειδητα οποτε δεν καταλαβαινεις οτι τα κανεις. Στο σκοπευτηριο εχεις τη δυνατοτητα να το κανεις ξανα και ξανα μεχρι που η κινηση να γινει τοσο αυθορμητη που να μην την κανεις αφου την εχεις πρωτα σκεφτει.

Φαντασου οταν εμαθες να οδηγας, ποσο δυσκολο ηταν να συντονιζεις χερια-ποδια-ματια και μετα απο καποια χρονια πως γινονται ολα τοσο αβιαστα, χωρις καν να το σκεφτεις
 
Έχω δει αρκετούς που κάνουν ολόκληρο τελετουργικό πριν τουφέκισουν . Αν τον κυριο Gebben τον αναγκάζες να τουφεκισει χωρίς το άνετο πάτημα του βατηρα η σε πουλιά που μπαίνουν από όλες τις κατευθύνσεις πόσο αποτελεσματικος θα ήταν.
Στα βίντεο του Digweed σε κυνηγι φαίνεται καθαρα ότι χαμηλωνη η στρίβει το κεφάλι ανάλογα με την τουφέκια κ το πουλί.

Δεν έχω τίποτα απέναντι στο σκοπευτήριο για τις στάσεις του σώματος αναφέρομαι η την τεχνική όπως θες πεστο
 
Νομιζω πως δε θα τον ηθελα τον Gebben ή καποιον αυτης της κλασης, κοντα μου ή μπροστα μου σε καρτερι. Ισως του παιρνε λιγο, αλλα φοβαμαι πως θα κοιταγα απλα.

Σιγουρα ομως το κυνηγι εχει και το απροβλεπτο οποτε μπορει να μην ηταν τοσο αποτελεσματικος
 
αν νομίζετε ότι δεν βρίσικει εφαρμογή το ρίξιμο του Gebben και κάθε άλλου σκοπευτή τέτοιας κλάσης στο κυνήγι αυταπατάστε

οτι λέει ο Γιώργος τα μαζευεις και φέυγεις ή κάθεσε απολαμβάνεις και σκέφτεσαι σοβαρά να αρχίσεις το σκοπευτήριο,,,δεν μπορείς να κοντράρεις κάποιον που έχει ρίξει χιλιάδες φυσίγγια σε κάθε απόσταση σε κάθε τροχιά και του έχει γίνει βίωμα,,,απλά δεν γίνεται
 
Υπάρχουν και βιντεάκια κυνηγετικά από τέτοιους μεγάλους σκοπευτές. Είναι άλλη κλάση τι να λέμε τώρα. Και να τον αιφνιδιάσει το θήραμα κάποια στιγμή θα το πάρει με την δεύτερη
 
δεξιά Νίκος Μαυρομάτης αριστερά Μάριος Πετρόπουλος σκοπευτές Εθνικής Skeet σε κυνήγι τσίχλας επιστρόφια το 2017

κυνηγάνε με 1* και καρτέρι και περπατητό,,,,αν δείτε τί κάνουν τα παιδιά θα αναθεωρήσετε τι 50 τι 60 και όχι 1 στις 10 τουφεκιές αλλά 8-9 στις 10
16681489_10154210642961316_4823671484158392659_n.jpg
 
δεν μπορείς να κοντράρεις κάποιον που έχει ρίξει χιλιάδες φυσίγγια
Παύλο σίγουρα θα ξέρεις ανθρώπους που ρίχνουν ασταμάτητα φυσίγγια, μια ζωή ολόκληρη και δεν έχουν καταφέρει να ξεπεράσουν το όριο τους, στην απόδοση. Η θεωρία του, όσα πιο πολλά φυσίγγια, τόσο καλύτερος γίνεσαι, δεν με βρίσκει σύμφωνο. Έχει να κάνει και το ταλέντο μαζί με την πρακτική...:)
 
Νομιζω αυτη τη συζητηση την εχουμε ξανακανει. Σιγουρα το ταλεντο θα σε ξεκινησει απο ψηλοτερο σκαλι, αλλα ειναι και θεμα σκληρης δουλειας, για να φτασεις σε ενα επιπεδο. Ενας αταλαντος σκοπευτης (μιας και μιλαμε για αυτους) με πολυ και συστηματικη δουλεια ισως φτασει σε ενα υψηλο επιπεδο, ενας ταλαντουχος ομως με την ιδια δουλεια θα παει πολυ ψηλοτερα, ισως και με λιγοτερο κοπο
 
ίδια περίπτωση με Μαυρομάτη και Μίτα,,,,,ταλέντο ο ένας και ατάλαντος σκοπευτής αλλά με πολύ συστηματική δουλειά πείσμα και θέληση ο άλλος έχουν καταφέρει να φτάσουν εκεί που είναι
 
Συμφωνώ στα βασικά που λέτε για τους σκοπευτές αλλά έχω και μια μικρή ένσταση....αν ο σκοπευτής είναι και κυνηγός πάω πάσο αλλά αν είναι μόνο σκοπευτής μπορεί να μην το έχει τόσο στο κυνήγι και το έχω δει με τα μάτια μου αυτό και σε στρωτο κυνήγι και σε φτερωτο
 
Έτσι όπως τα λέτε οι ανθρωποι αυτοί δεν πιανονται ούτε στον κυνηγοτοπο με φοβερη αντίληψη του στοχου.
Έχω κάνει αρκετή παρέα με τον Μιτα κ είμαστε χαλαρά οι δυο μας κ έχει πάρει την καραμπίνα του μια α 300 αν θυμάμαι, καλα και λέει κοίτα Αργυρη......και σπαει 4 στα 5 πιατακια με το ένα χέρι, κ το ένα μάλιστα με την δεύτερη που θεωρώ ότι είναι ακόμη δυσκολοτετο αφού χάνεται η ισορροπία του όπλου.....κ λέμε τώρα αν θα εινσι εξίσου καλοί στο κυνηγι ?
 
Συμφωνώ στα βασικά που λέτε για τους σκοπευτές αλλά έχω και μια μικρή ένσταση....αν ο σκοπευτής είναι και κυνηγός πάω πάσο αλλά αν είναι μόνο σκοπευτής μπορεί να μην το έχει τόσο στο κυνήγι και το έχω δει με τα μάτια μου αυτό και σε στρωτο κυνήγι και σε φτερωτο
Νομίζω το πιο σημαντικό είναι αυτό που λέει ο Κώστας. Γιατί το κυνήγι δεν είναι μόνο η στιγμή που πατάμε τη σκανδάλη. Είναι μια μακρά διαδικασία πριν και μετά την τουφεκιά... Ο καλός και επιτυχημένος κυνηγός μπορεί να είναι ένας πολύ μέτριος (ή και κάτω) σκοπευτής. Αν ξέρει όμως που να βρει το θήραμα, που να σταθεί, πως να το περιμένει κλπ θα γυρίσει με κάρπωση στο σπίτι. Πάρε έναν Νο1 σκοπευτή που δεν έχει πάει ποτέ για κυνήγι και πες του πάνε φέρε μου 10 τσίχλες, χωρίς να του πεις τπτ άλλο. Παίζει να γυρίσει με 0... Βάλε έναν απλό κυνηγό που δεν έχει δει στη ζωή του ποτέ δισκάκι σε ένα σκοπευτήριο. έστω 5 δισκάκια θα τα σπάσει... Η σκοποβολή είναι (τεχνικό) άθλημα, γι αυτό είναι και στους Ολυμπιακούς. Το κυνήγι δεν είναι ;)
 
Back
Top