Τεχνικές σκόπευσης με λειόκαννο

Ερώτηση, έχω δει πολλούς να ανεβάζουν φωτογραφίες με όπλο με αγγλε κοντάκι και να το χαρακτηρίζουν ως μπεκατσοντουφεκο; αν το κάνουν για το κοντάκι με πιο σκεπτικό; ίσα ίσα που εγώ θα έλεγα ότι το αντίθετο είναι πιο επιθετικό και άρα βολικό για μπεκάτσα.
Το αγγλε κοντάκι βολεύει αν το συνηθίσεις σε 2σκανδαλο δίκανο πλάγιο ή ποζε κι έχει τη λογική να επιτρέπει την ελεύθερη κίνηση ώστε να πηγαίνει το χέρι πιο εύκολα στις σκανδάλες.σε αυτογεμες προσωπική μου άποψη ή σε μονοσκανδαλο δίκανο δεν προσφέρει κατι
 
Ερώτηση, έχω δει πολλούς να ανεβάζουν φωτογραφίες με όπλο με αγγλε κοντάκι και να το χαρακτηρίζουν ως μπεκατσοντουφεκο; αν το κάνουν για το κοντάκι με πιο σκεπτικό; ίσα ίσα που εγώ θα έλεγα ότι το αντίθετο είναι πιο επιθετικό και άρα βολικό για μπεκάτσα.
Το αγγλέ είναι παραδοσιακό στυλ κοντακιού συνυφασμένο συνήθως με φτερωτα ευγενη θηράματα. Οπως λεει και ο Ευριπίδης βολεύει σε δισκάνδαλα δίκαννα γιατί είναι πιο βολικό στον να τραβιούνται οι δυο σκανδαλες. Προσωπικά πιστεύω πως και σε αυτογεμές ταιριάζει εάν το κυνηγι απαιτει γρηγορες επωμίσεις και βολές.

Παιδιά σωστό είναι ότι σας βολεύει.
 
Το αγγλε κοντάκι βολεύει αν το συνηθίσεις σε 2σκανδαλο δίκανο πλάγιο ή ποζε κι έχει τη λογική να επιτρέπει την ελεύθερη κίνηση ώστε να πηγαίνει το χέρι πιο εύκολα στις σκανδάλες.σε αυτογεμες προσωπική μου άποψη ή σε μονοσκανδαλο δίκανο δεν προσφέρει κατι

Aκριβως ετσι ειναι αλλα θα προσθεσω εχοντας κυνηγησει με αγγλε οτι εχει τελειως διαφορετικο κρατημα στο οπλο,ας ειναι και μονοσκανδαλο.
 
Last edited:
Καλησπερα παληκαρια! Εγω έβαλα δυο άρθρα για συζήτηση και προβληματισμό πιο πολυ!
Η δικιά μου γνώμη ειναι οτι το σκοπευτήριο,ανεξάρτητου αθλήματος αλλά ειδικά το sporting αλλα και το skeet (καλο για μένα ειναι αν υπάρχει δυνατότητα να ρίχνουμε και τα δυο) μπορεί να κάνουν θαύματα στη βελτίωση της σκοπευτικής ικανότητας κάποιου..αλλά όχι ετσι αυθαίρετα πάω δηλαδή και καίω φυσιγγια στο σκοπευτήριο και κάνω εντελώς λάθος επωμίση ,εχω όπλο που ειναι άλλου για άλλου τα μέτρα του κοντάκιου και πολλά αλλά.για μένα η σωστή σειρά ειναι μερικά μαθήματα σε δάσκαλο για εκμάθηση των βασικών και παράλληλα ΚΟΝΤΑΚΙ στα μέτρα μας,μετά μπορούμε να καίμε φυσιγγια στο σκοπευτήριο αλλά όχι να καούμε..2-3 πουλες την βδομάδα με στόχο και σκοπό αφού έχουμε μάθει τα βασικά και έχουμε όπλο στα μέτρα μας θα μας κάνει να απογειωθούμε στο κυνήγι..
Υ.Γ : πρέπει και το σκοπευτήριο που πάμε να αλλάζει και κανένα σχήμα που και που γιατι αν ρίχνουμε όλο το ίδιο σχήμα δεν υπάρχει εξέλιξη σε διαφορετικές τροχιές και βολές,που ειναι το ζητούμενο για το κυνήγι! Για παράδειγμα ειναι πολυ θετικό και σωτήριο για τους λαγαδες να υπάρχει πιάτο λαγού,και να αλλάζει και τροχιές.
Γιάννη προσωπικα το skeet απο ενα σημειο και μετα μου εκανε κακκο. Εβαζα τυποποιημένα την προσκόπευση και βαρουσα στον γαμου του καραγκιόζη.
 
Το αγγλε κοντάκι βολεύει αν το συνηθίσεις σε 2σκανδαλο δίκανο πλάγιο ή ποζε κι έχει τη λογική να επιτρέπει την ελεύθερη κίνηση ώστε να πηγαίνει το χέρι πιο εύκολα στις σκανδάλες.σε αυτογεμες προσωπική μου άποψη ή σε μονοσκανδαλο δίκανο δεν προσφέρει κατι
ακριβώς τα ίδια υποστηρίζω κι εγώ :)
 
Όσον αφορά το δυσκανδαλο επειδή δεν έχω ρίξει, κουνάτε το χέρι σας δλδ; εγώ σκεφτόμουν ότι απλά πας μπροστά το δάχτυλο
Μάνο είναι πολύ δύσκολο να κουνάς μόνο το δάχτυλο.γινεται μια ασυναίσθητη κίνηση όλης της παλάμης ανάλογα την απόσταση που έχει η μία σκανδάλη από την άλλη.στ ακριβά πλαγιοκανα έχεις δυνατότητα να παραγγείλεις εκτός το βάρος την απόσταση της σκανδάλης ακόμα και μια από τις 2 συνήθως η πίσω να είναι σπαστη σε περίπτωση που φοράς γάντια.ειναι πολύ μελετημένο ένα καλό δισκανδαλο πλάγιο αλλά κάνει και πολλά φράγκα.γι αυτό δεν επικράτησε τελικά .εκτός των άλλων είναι και ακριβό σαν κατασκευή.μιλαμε για όπλο καλής ποιότητας με δοκιμασμένο στη σύγκλιση των κανών με καλά ξύλα και με πολλά αλλα
 
Το αγγλε φτιάχτηκε για την τουφεκια των Άγγλων η οποία ειναι κυρίως η ρουαγιαλ οπωσ είπε και ο Λάμπης. Δεν βρίσκω τη λογική να το λένε μπεκατσοντουφεκο.
Εχει απολυτη λογικη το αγγλε και σε 2σκανδαλο και σε μονοσκανδαλο δικανο.Ειναι το πιασιμο του οπλου διαφορετικο,στο 2σκανδαλο ελευθερια κινησεων.
Το ιδιο ισχυει και με την παπια.Αν την κρατας απο μπροστα μηδενιζεις την ανακρουση,ειδικα για στοχους που κινουνται στο εδαφος.Αν την κρατας πλαγια
με τον αντιχειρα καβαλα πλαγια στην πανω καννη ειναι για τραβερσες,αν την κρατας απο κατω ειναι καλυτερα για καντυλια.Ο καθενας οπως βολευεται.....
Αλλα δεν υπαρχει τυχαια το αγγλε κοντακι!
 
Το αγγλε φτιάχτηκε για την τουφεκια των Άγγλων η οποία ειναι κυρίως η ρουαγιαλ οπωσ είπε και ο Λάμπης. Δεν βρίσκω τη λογική να το λένε μπεκατσοντουφεκο.
Θα το πω αλλιώς γιατί αυτός που το είπε το είπε λάθος.προφανως ήθελε να πει ότι είναι το πιο κατάλληλο όπλο για κυνήγι Φέρμας διότι το εξερχόμενο θήραμα μπαίνει ανάμεσα στις 2 κανες και είναι πιο εύκολη η καταβολή του από ένα ποζε ή ένα αυτογεμες.προσωπικη μου άποψη ότι δεν έχει σχέση με την Ρουαγιάλ τουφεκια
 
Υποτίθεται ότι το αγγλε επιτρέπει γρηγορότερη πρόσβαση από την πρώτη στην δεύτερη σκανδάλη..για αυτό κ ταιριάζει στα μπεκατσοντουφεκο..πρώτα την πυροβολείς κ μετά την βλέπεις δεν βγήκε τυχαία..μιλάμε για κυνήγι σε πυκνό περιβάλλον εννοείται.
 
πρώτα την πυροβολείς κ μετά την βλέπεις δεν βγήκε τυχαία..μιλάμε για κυνήγι σε πυκνό περιβάλλον εννοείται.

Τάσο έτσι ακριβώς! Έχω στην κατοχή μου ένα μονοσκάνδαλο πλάγιο με αγγλικό κοντακι, όταν το παίρνω στη μπεκάτσα σπάνια θα τη δω να βγαίνει πάνω από τα κλαδιά... Την έχει φάει στο σηκώσα με περίεργα εύκολες επιτυχίες. Με βολεύει τρομερά αυτό το κοντάκι και ίσως αν έφτιαχναν στην καραμπινα κοντάκι να έψαχνα για τέτοιο. Ίσως είναι και θέμα συνήθειας ή ίσως και το ότι με αυτό έμαθα να κυνηγάω...
 
Γιάννη προσωπικα το skeet απο ενα σημειο και μετα μου εκανε κακκο. Εβαζα τυποποιημένα την προσκόπευση και βαρουσα στον γαμου του καραγκιόζη.
Αποστόλη το σκητ σε βοηθάει στην επωμιση . Αν κάνεις χρόνια σκητ, έχεις κερδίσει πολλά στο θέμα σωστής και κυρίως σταθερής επωμιση.
 
Το αγκλε και το ανοιχτο στρογγυλο πιστολε,βοηθανε στις τραβερσες.
Υποχρεωνουν σε ανοιγμα του αγκώνα και σε καλυτερο κουμπωμα του χτενιου στο ζυγωματικο.
Σε καρτερισια κυνηγια,ειναι παραπανω καλο,απ'οτι ενδεχομενως πιστευουμε!
Ενα ακομη "συν" ειναι οτι ταιριαζουν στις περισσοτερες παλαμες.
Δεν υπαρχουν γωνιες,γενικοτερα επιφανειες που να ξενιζουν στην αφη.
Στα μονοσκανδαλα,πρεπει να ταιριαξει σωστα στο drop,το κοψιμο στο μπροστινο τελειωμα του χτενιου.
Αυτο,επειδη απουσιαζει αλλο σημειο στηριξης.
Παιζει ρολο και το σχημα του αγκλε στη λαβη.
Αν ειναι στρογγυλη η τομη του ή ποσο οβαλ.
Πολυ ωραιο και χρηστικο κοντακι!
Το "εφαγε"το σκοπευτικο οπλο και η μοδες που γεννησε....

Δεν με χαλουσε καθολου!:)
 
Το αγγλε φτιάχτηκε για την τουφεκια των Άγγλων η οποία ειναι κυρίως η ρουαγιαλ οπωσ είπε και ο Λάμπης. Δεν βρίσκω τη λογική να το λένε μπεκατσοντουφεκο.
Αν πάρεις την ιστορία τον όπλο θα δεις γιατί καθιερώθηκε το αγγλικό
Τεχνικά εκτός από τι λειτουργικό στα δισκανδαλα για να μετακίνηση του δείκτη στις σκανδαλες χωρίς να κάνει σπάσιμο ο καρπός επίσης δεν αφήνει να χτυπήσει ο μέσος στον ριξημο τις πρώτης στο υποφυλακτιρα
Τώρα για το μπεκατσοντουφεκο νομίζω έχει γίνει παρερμινια για το αγγλε επιδη βολεύει το πλαγιο λόγω σκοπευσεις και κλασικά δισκανδαλα
 
δυο ενστασεις εχω στα οσα εχετε γραψει

Πρωτον, εαν την ωρα που ριχνεις την πρωτη σκανδαλη, μετακινησεις την παλαμη σου προς τα μπρος ή προς τα πισω, το μονο που θα καταφερεις ειναι να κουνησει ολο το οπλο, και να το ψαχνεις. Σε μια βολη, το ζητουμενο ειναι να κανεις σωστη κινηση και η δευτερη βολη σου πρεπει να βρει την κανη σε οσο το δυνατον πιο κοντινο σημειο με το στοχο. Αν μετακινησεις την παλαμη σου, θα ξεκλειδωσει και το οπλο απο τον ωμο και θα χασεις και την σκοπευτικη σου γραμμη.

Δευτερον εχω την αισθηση πως τα οπλα με κοντακι αγγλε χρησιμοποιηθηκαν σε πρωτη φαση σε παγανες με γεμιστες. Ο γεμιστης δινει το γεματο δικανο στον κυνηγο-σκοπευτη κρατωντας το απο την παπια, οποτε η ανυπαρξια πιστολε, βολευει και αυτη την κινηση.

Στα αλλα συμφωνω με το Γιαννη, αυτα τα κοντακια ειναι πιο κυνηγετικα
 
Στα αλλα συμφωνω με το Γιαννη, αυτα τα κοντακια ειναι πιο κυνηγετικα

Έχει πολύ ωραίο χούφτωμα Βίκτωρα, η αίσθηση που έχει στο πιάσιμο είναι φοβερή και επίσης αν και φαίνεται κάπως άβολο στο σχήμα είναι πολύ φιλικό την ώρα της σκόπευσης!
Πάντα είχα την απορία γιατί δεν κυκλοφορούν πλέον από τις εταιρίες...
 
Back
Top