Τα σκοπευτικά μας λάθη

Αυτό η αλήθεια ειναι δεν μπορώ να το καταλάβω, αν εχεις επομησει πως μπορεις να αλλαξεις;[/QUOTE
Αν εχεις επωμιση λαθος(σε μια γρηγορη μπηχτη κλπ) τοτε γινεται να το διορθωσεις στην δευτερη τουφεκια τουφεκια αλλαζοντας την θεση στο κοντακι..Η αστοχια σε "ξυπνάει"..
 
μαλλον η κινηση προκαλει λαθη , μονο οι πολύ εμπειροι σκοπευτες εχουν εκπαιδευτεί να κινουνται σαν συνολο με το οπλο με κουμπωμενο το κεφαλι στο χτενι και να συνεχιζουν την κινηση στον πυροβολισμο με αρμονια , ακομα δεν εχω δει κυνηγο να το κανει αυτό , μονο οσοι κυνηγοι εχουν περασει από σκοπευτήρια εχουν αυτή την κινηση , θελει πολλη δουλεια η κινηση με το οπλο σε αρμονια με τον στοχο , εκει είναι ολο το ζουμι
Mπορει στο σκοπευτηριο να εισαι ετοιμος για την πουλα απο που θα ερθει το ζωντανο ειναι τελειος διαφορετικα πιστευω...δεν ξερει απο που θα ερθει και πως θα ερθει και που θα παει .hunter.
 
Η ψυχολογια ειναι τεραστιος παραγοντας στο κυνηγι και οχι μονο.
Αν δεν σου κατσουν οι πρωτες ντπυφεκιες, συνηθως αγχωνομαστε και ψαχνουμε το τι μας φταει.εκει ειναι που τα κανουμε ποιο μανταρα διορι προσπαθοντας να δουμε το λαθος μας στην ντουφεκια ...μενουμε μονιμως πισω.
Μετα απο πολλα χαμενα κυνηγια ....εφαρμοζω πλεον αλλη μεθοδο.
Αν αγχωθω αρκετα...σταματαω να ντουφεκαω.Ντουφεκαω τα ποιο σιγουρα πουλια και τα ποιο ευκολα .Μολις παρω 2 με 3 σερι....αλλαζει τουμπαλιν ολη η ψυχολογια και ελαφρενουν τα χερια.
Επειδη απο τοτε που ξεκινησα γουσταρω το περπατητο κυνηγι....τις μπιχτες τις νιωθω πολυ οικιες.Με δυσκολευουν ομως περισσοτερο οι καρτερατες ντουφεκιες και ομολογω οτι ακομα ψαχνομαι στις προσκοπευσεις
 
Mπορει στο σκοπευτηριο να εισαι ετοιμος για την πουλα απο που θα ερθει το ζωντανο ειναι τελειος διαφορετικα πιστευω...δεν ξερει απο που θα ερθει και πως θα ερθει και που θα παει .hunter.
στο κυνυγι υπαρχει το ξαφνικο της εμφανισης του πουλιου , αλλα όλα τα αλλα είναι τα ιδια σαν τεχνικη φιλε , η επωμιση είναι παντα η ιδια , η τεχνικη ειναι παντα η ιδια όλα είναι ακριβως τα ιδια , παντα μα παντα οι καλοι κυνηγοι είναι οι καλοι σκοπευτες και το αντιστροφο , τα παραδείγματα πολλα και παρα πολύ γνωστα , αλλα εδώ δεν μιλαμε για την σχεση σκοπευτηριου -κυνηγιου αλλα για τα σκοπευτικα λαθη
 
στο κυνυγι υπαρχει το ξαφνικο της εμφανισης του πουλιου , αλλα όλα τα αλλα είναι τα ιδια σαν τεχνικη φιλε , η επωμιση είναι παντα η ιδια , η τεχνικη ειναι παντα η ιδια όλα είναι ακριβως τα ιδια , παντα μα παντα οι καλοι κυνηγοι είναι οι καλοι σκοπευτες και το αντιστροφο , τα παραδείγματα πολλα και παρα πολύ γνωστα , αλλα εδώ δεν μιλαμε για την σχεση σκοπευτηριου -κυνηγιου αλλα για τα σκοπευτικα λαθη
Στο καρτερι ναι στο περπατητο το ιδιο ειναι απλα ρωταω σαν νεος κυνηγος...........
 
Εγω θεωρω πως ενας ακομα παραγοντας που παιρνουμε πολλες φορες πουλια η τον στοχο γενικα με τη δευτερη τουφεκια ενω εχουμε αστοχησει με την πρωτη ειναι το ενστικτο και τα ματια... Αν χασουμε μια φαινομενικα ευκολη πρωτη τουφεκια, επειδη μαλλον το πολυσκεφτηκαμε το θεμα, στην προσπαθεια μας να το παρουμε με τη δευτερη πριν χαθει, η σκεψη παει περιπατο, τα ματια εστιαζουν καλυτερα, η κινηση του οπλου οδηγειται απο αυτα κ το ενστικτο κ η βολη ειναι επιτυχημενη...
 
Εγω θεωρω πως ενας ακομα παραγοντας που παιρνουμε πολλες φορες πουλια η τον στοχο γενικα με τη δευτερη τουφεκια ενω εχουμε αστοχησει με την πρωτη ειναι το ενστικτο και τα ματια... Αν χασουμε μια φαινομενικα ευκολη πρωτη τουφεκια, επειδη μαλλον το πολυσκεφτηκαμε το θεμα, στην προσπαθεια μας να το παρουμε με τη δευτερη πριν χαθει, η σκεψη παει περιπατο, τα ματια εστιαζουν καλυτερα, η κινηση του οπλου οδηγειται απο αυτα κ το ενστικτο κ η βολη ειναι επιτυχημενη...
Κι εγώ αυτό πιστεύω, από τη φτωχή εμπειρία μου, αυτή ακριβώς τη εξήγηση δίνω ... ;)
 
Αν δεν το πετύχεις με την πρώτη, διπλασίασε την προσκόπευση.....!
Γι'αυτό έρχεται πολλές φορές η επιτυχία με την δεύτερη, αναλαμβάνει πιο εύκολα το υποσυνείδητο και τραβάμε το όπλο πιο μπροστά....ασυναίσθητα.
Ειδικά σε κάτι πολύ γρήγορες δεύτερες που σε ταχύτητα πατήματος θυμίζουν, δεύτερες στο trap.
 
Συνηθως το αντιθετο γινεται θεωρω εγω... Ειδικα στα καρτερατα πουλια κ οχι στη φερμα... ;)
Ακριβώς το ίδιο θεωρώ κι εγώ. Τουλάχιστον όσον αφορά τον εαυτό μου ... "Το έχω δει το έργο" άπειρες φορές και στο κυνήγι και στο σκοπευτήριο ...:( Όταν μάλιστα υπάρχει αρκετός χρόνος και ανοικτό πεδίο και για τη δεύτερη τουφεκιά, και προσπαθήσω να τη σιγουρέψω, τότε συνήθως πάει και η δεύτερη στο βρόντο ... .yel.
 
Εγω θεωρω πως ενας ακομα παραγοντας που παιρνουμε πολλες φορες πουλια η τον στοχο γενικα με τη δευτερη τουφεκια ενω εχουμε αστοχησει με την πρωτη ειναι το ενστικτο και τα ματια... Αν χασουμε μια φαινομενικα ευκολη πρωτη τουφεκια, επειδη μαλλον το πολυσκεφτηκαμε το θεμα, στην προσπαθεια μας να το παρουμε με τη δευτερη πριν χαθει, η σκεψη παει περιπατο, τα ματια εστιαζουν καλυτερα, η κινηση του οπλου οδηγειται απο αυτα κ το ενστικτο κ η βολη ειναι επιτυχημενη...
η πρωτη αποτυχημενη εχει μεινει 99 % πισω φιλε , αν είναι τραβερσα υπο καποια γωνια συνηθως η δευτερη εχει μικρυνει την γωνια της και θελει λιγοτερη προσκοπευση σαν εικονα , και ετσι πεφτει το πουλι με την ιδια εικονα της πρωτης , η στην δευτερη μερικες φορες από πιο εμπειρους πιο πολύ διπλασιάζεται η προσκοπευση
 
η πρωτη αποτυχημενη εχει μεινει 99 % πισω φιλε , αν είναι τραβερσα υπο καποια γωνια συνηθως η δευτερη εχει μικρυνει την γωνια της και θελει λιγοτερη προσκοπευση σαν εικονα , και ετσι πεφτει το πουλι με την ιδια εικονα της πρωτης , η στην δευτερη μερικες φορες από πιο εμπειρους πιο πολύ διπλασιάζεται η προσκοπευση
Σκουπα;
 
Back
Top