Τα σκοπευτικά μας λάθη

Αυτη την δικαιολογια δεν μπορω να την δεχτω με τιποτα απο αθηναιους κυνηγους!οταν μας κοστιζει μια κυνηγετικη εξοδος ενα 50€ και μιλαμε για καπου κοντα κιολας...δεν ειναι δικαιολογια το οικονομικο!ας μην βγω δυο φορες για κυνηγι και ας κανω κατι σωστα!

Ηλία δεν ξέρω αν είναι δικαιολογία άλλα σε αυτό ο καθένας πρέπει να κάνει τα κουμάντο στην τσέπη του,αυτό που ξέρω είναι ότι συνάδερφοι που βρίσκονται στη Αθηνά έχουν ένα παραπάνω προνόμιο να πάνε πιο εύκολα σε ένα δάσκαλο από ότι ενας στην επαρχία
 
Παιδιά καλησπέρα! Δεν ξέρω αν θέτω το ερώτημά μου στο σωστό ποστ αλλα θέλω να το πω γιατί με 'τρώει' το ζήτημα..
Φέτος ξεκίνησα το κυνήγι (τσιχλοκοτσύφια) και με τα πολλά και αφού έκανα αρκετές εξόδους στις οποίες βρήκα πουλιά είμαι σε επίπεδα επιτυχιών 2,5κουτία φυσίγγια για 20 πουλάκια. Άσχετα με το εαν αυτό είναι καλό αποτέλεσμα η όχι, δικαιολογείται στο σκοπευτήριο να είμαι επιπέδου 5/25? Και με τέτοια σκορ απλά πέφτει η ψυχολογία μου, με πιάνουν τα νεύρα μου και δεν πάω σκοπευτήριο..Ακούω σκοπευτήριο και τσαντίζομαι!!χαχα
Να πω οτι δεν κλείνω ποτέ το μάτι (δυόφθαλμη μόνο και στην ουσία δεν κοιτάω ποτέ ρίγα ή στόχαστρο ή τίποτα άλλο απλά το πουλί, επομίζω, μπαμ), τα όπλα ειδικά η 48AL είναι 100% στα μέτρα μου, το δίκαννο με την τρίτη φορά που το κυνήγησα έκανα 18 πουλάκια με 2 κουτιά περπατητό (και έχει και σφηχτά τσοκ). Τι πρέπει να κάνω στο σκοπευτήριο?? γιατι είναι μια δραστηριότητα που μου αρέσει και δεν την κάνω γιατί με τσαντίζει!!
 
Στεφανε απο την λιγη πειρα που εχω , θα σου πω οτι το σκοπευτηριο δεν ειναι οπως ο κυνηγοτοπος αν οπως λες το οπλο ειναι στα μετρα σου και οι επιδωσεις σου στο κυνηγι ειναι αρκετα ικανοποιητικες, πρεπει να δεις λιγο το ψυχολογικο κομματι του θεματος που παιζει μεγαλο ρολο δηλ..( πρεπει να κανω νουμερα ...ωχ με βλεπουν δεν εισαι συγκεντρωμενος ) κλπ....σε ολους μας τυχαινει, ακομα και στους καλυτερους σκοπευτες
Υπαρχουν ομως ποιο εμπειροι να σου απαντησουν !!!
 
Θα στο γραψω επιγραμματικα γιατι ειμαι απο κινητο. Ετσι ημουν και γω πριν παω σκοπευτηριο. Αλλο το τσιχλοκοτσυφο αλλη ταχυτητα τα πιατα. Ηρεμησε, μην μετρας τα σπασμενα, κοιτα να το ευχαριστιεσαι και θα ερθουν τα αποτελεσματα. Αν εχεις κανενα φιλαρακι που να ξερει, να σου δειξει τι και αν κανεις λαθος.
 
Παιδιά καλησπέρα! Δεν ξέρω αν θέτω το ερώτημά μου στο σωστό ποστ αλλα θέλω να το πω γιατί με 'τρώει' το ζήτημα..
Φέτος ξεκίνησα το κυνήγι (τσιχλοκοτσύφια) και με τα πολλά και αφού έκανα αρκετές εξόδους στις οποίες βρήκα πουλιά είμαι σε επίπεδα επιτυχιών 2,5κουτία φυσίγγια για 20 πουλάκια. Άσχετα με το εαν αυτό είναι καλό αποτέλεσμα η όχι, δικαιολογείται στο σκοπευτήριο να είμαι επιπέδου 5/25? Και με τέτοια σκορ απλά πέφτει η ψυχολογία μου, με πιάνουν τα νεύρα μου και δεν πάω σκοπευτήριο..Ακούω σκοπευτήριο και τσαντίζομαι!!χαχα
Να πω οτι δεν κλείνω ποτέ το μάτι (δυόφθαλμη μόνο και στην ουσία δεν κοιτάω ποτέ ρίγα ή στόχαστρο ή τίποτα άλλο απλά το πουλί, επομίζω, μπαμ), τα όπλα ειδικά η 48AL είναι 100% στα μέτρα μου, το δίκαννο με την τρίτη φορά που το κυνήγησα έκανα 18 πουλάκια με 2 κουτιά περπατητό (και έχει και σφηχτά τσοκ). Τι πρέπει να κάνω στο σκοπευτήριο?? γιατι είναι μια δραστηριότητα που μου αρέσει και δεν την κάνω γιατί με τσαντίζει!!
θα σου απαντησω συντομα. πρωτον πως το ξερεις οτι τ οπλο ειναι στα μετρα σου? σ εχει μετρησει καποιος που ξερει? οι κλισεις στο κοντακι ειναι σωστες? εχεις ριξει σε χαρτονια και πινακα να δεις οτι οι τουφεκιες συγκλινουν? το κυριαρχο ματι σου ειναι το δεξι η το αριστερο? αν υποθεσουμε οτι ολα αυτα ειναι οκ τοτε παμε στο θεμα σκοπευτηριο. για να σπασει το δισκακι που φευγει με 80 κι εκατο χιλιομετρα το 80% ειναι η σταση του σωματος και η ηρεμη επωμιση. κι εξηγω. επειδη ξερεις την πορεια του πιατου αν στηθεις σωστα στο βατηρα ολα τ αλλα ερχονται μονα τους. απλα μετα ειναι θεμα προπονησης κι εμπειρειας. η τσιχλα εοναι αλλο θεμα. δεν ξερεις ουτε απο που θα σου ερθει ουτε αν θα κανει τσαλιμια στο πεταγμα και δεν πεταει με την ταχυτητα του δισκου. με λιγα λογια στην τσιχλα δεν εισαι στημενος να την πεφιμενεις. παντως ταπεινη μου γνωμη ειναι να σε δει καποιος γνωστης οσον αφορα το θεμα οπλο
 
Στέφανε το κυνήγι με το σκοπευτήριο έχουν πολλά κοινά αλλά και μεγάλες διαφορές.;)
Είσαι πολύ νέος στο άθλημα και δεν πρέπει να τσαντίζεσαι αλλά να πεισμώνεις!:)
Εξάλλου δεν κάνεις κάποιον αγώνα απλά μια προπόνηση για να γίνεις καλύτερος στο κυνήγι.
Θα συμφωνήσω πιο πάνω με τον Βίκτωρα ότι καλό θα ήταν να έχεις κάποιον πιο έμπειρο δίπλα σου για να σε καθοδηγήσει σωστά.
Δεν αρκούν μόνο τα μέτρα στο κοντάκι αλλά και πολλοί άλλοι παράγοντες για μια επιτυχημένη βολή.(Για παράδειγμα κάνεις σωστή επώμηση; )
Υπομονή και επιμονή θέλει Στέφανε..cool.
 
θα σου απαντησω συντομα. πρωτον πως το ξερεις οτι τ οπλο ειναι στα μετρα σου? σ εχει μετρησει καποιος που ξερει? οι κλισεις στο κοντακι ειναι σωστες? εχεις ριξει σε χαρτονια και πινακα να δεις οτι οι τουφεκιες συγκλινουν? το κυριαρχο ματι σου ειναι το δεξι η το αριστερο? αν υποθεσουμε οτι ολα αυτα ειναι οκ τοτε παμε στο θεμα σκοπευτηριο. για να σπασει το δισκακι που φευγει με 80 κι εκατο χιλιομετρα το 80% ειναι η σταση του σωματος και η ηρεμη επωμιση. κι εξηγω. επειδη ξερεις την πορεια του πιατου αν στηθεις σωστα στο βατηρα ολα τ αλλα ερχονται μονα τους. απλα μετα ειναι θεμα προπονησης κι εμπειρειας. η τσιχλα εοναι αλλο θεμα. δεν ξερεις ουτε απο που θα σου ερθει ουτε αν θα κανει τσαλιμια στο πεταγμα και δεν πεταει με την ταχυτητα του δισκου. με λιγα λογια στην τσιχλα δεν εισαι στημενος να την πεφιμενεις. παντως ταπεινη μου γνωμη ειναι να σε δει καποιος γνωστης οσον αφορα το θεμα οπλο
Τα είπε όλα ο Ευρυπίδης...Έχω ακριβώς την ίδια αποψη
 
Παιδιά καλησπέρα! Δεν ξέρω αν θέτω το ερώτημά μου στο σωστό ποστ αλλα θέλω να το πω γιατί με 'τρώει' το ζήτημα..
Φέτος ξεκίνησα το κυνήγι (τσιχλοκοτσύφια) και με τα πολλά και αφού έκανα αρκετές εξόδους στις οποίες βρήκα πουλιά είμαι σε επίπεδα επιτυχιών 2,5κουτία φυσίγγια για 20 πουλάκια. Άσχετα με το εαν αυτό είναι καλό αποτέλεσμα η όχι, δικαιολογείται στο σκοπευτήριο να είμαι επιπέδου 5/25? Και με τέτοια σκορ απλά πέφτει η ψυχολογία μου, με πιάνουν τα νεύρα μου και δεν πάω σκοπευτήριο..Ακούω σκοπευτήριο και τσαντίζομαι!!χαχα
Να πω οτι δεν κλείνω ποτέ το μάτι (δυόφθαλμη μόνο και στην ουσία δεν κοιτάω ποτέ ρίγα ή στόχαστρο ή τίποτα άλλο απλά το πουλί, επομίζω, μπαμ), τα όπλα ειδικά η 48AL είναι 100% στα μέτρα μου, το δίκαννο με την τρίτη φορά που το κυνήγησα έκανα 18 πουλάκια με 2 κουτιά περπατητό (και έχει και σφηχτά τσοκ). Τι πρέπει να κάνω στο σκοπευτήριο?? γιατι είναι μια δραστηριότητα που μου αρέσει και δεν την κάνω γιατί με τσαντίζει!!
Να ξέρεις Στέφανε πως το μάθημα με εναν δάσκαλο όσο δαπανηρό και αν φαίνεται σε γλυτώνει από πολλά έξοδα ώστε να μάθεις τις βασικές αρχές του αθλήματος....Να υποθέσω Σπόρτινγκ ρίχνεις;
 
Sporting ναι! Οσων αφορα το μαθημα προσωπικα για μενα ειναι πολυ δαπανηρο! Τωρα ενταξει αυτα τα ζυγιζει ο καθενας οπως νομιζει!..
Σχετικα με τα μετρα των οπλων, το ειπα οτι ειναι στα μετρα μου γιατι και δυο τρεις διαφορετικοι οπλουργοι με εχουν δει, και σε χαρτονια εχω ριξει μονος κτλ!
Μου εχουν ξαναπει παντως οτι στον βατηρα, πρεπει να το δω διαφορετικα το πράγμα και οτι ολα θα ειναι πιο ευκολα αν μου πει καποιος που "ανοιγει" το καθε νουμερο (ειναι ενα τμημα της πορειας του καθε δισκου που εκει ειναι πιο ευκολο να το σπασεις), και οτι ειναι καθαρα θεμα τριβης στο θεμα πηλινος στοχος.
 
Sporting ναι! Οσων αφορα το μαθημα προσωπικα για μενα ειναι πολυ δαπανηρο! Τωρα ενταξει αυτα τα ζυγιζει ο καθενας οπως νομιζει!..
Σχετικα με τα μετρα των οπλων, το ειπα οτι ειναι στα μετρα μου γιατι και δυο τρεις διαφορετικοι οπλουργοι με εχουν δει, και σε χαρτονια εχω ριξει μονος κτλ!
Μου εχουν ξαναπει παντως οτι στον βατηρα, πρεπει να το δω διαφορετικα το πράγμα και οτι ολα θα ειναι πιο ευκολα αν μου πει καποιος που "ανοιγει" το καθε νουμερο (ειναι ενα τμημα της πορειας του καθε δισκου που εκει ειναι πιο ευκολο να το σπασεις), και οτι ειναι καθαρα θεμα τριβης στο θεμα πηλινος στοχος.
Φιλικά πάντα η τριβή δεν αρκεί!Αν θες να φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο απαιτείται τεχνική κατάρτιση και ποιοτική και όχι ποσοτική προπόνηση!Ούτε κανένα προπονητή έχω φίλο,ούτε έχω να κερδίσω κάτι αλλά να ξέρεις ένα μάθημα ισοδυναμεί περίπου με τρεις προπονήσεις μόνος σου...Εσύ κρίνεις αν χρειάζεται ή όχι
 
Παιδιά καλησπέρα! Δεν ξέρω αν θέτω το ερώτημά μου στο σωστό ποστ αλλα θέλω να το πω γιατί με 'τρώει' το ζήτημα..
Φέτος ξεκίνησα το κυνήγι (τσιχλοκοτσύφια) και με τα πολλά και αφού έκανα αρκετές εξόδους στις οποίες βρήκα πουλιά είμαι σε επίπεδα επιτυχιών 2,5κουτία φυσίγγια για 20 πουλάκια. Άσχετα με το εαν αυτό είναι καλό αποτέλεσμα η όχι, δικαιολογείται στο σκοπευτήριο να είμαι επιπέδου 5/25? Και με τέτοια σκορ απλά πέφτει η ψυχολογία μου, με πιάνουν τα νεύρα μου και δεν πάω σκοπευτήριο..Ακούω σκοπευτήριο και τσαντίζομαι!!χαχα
Να πω οτι δεν κλείνω ποτέ το μάτι (δυόφθαλμη μόνο και στην ουσία δεν κοιτάω ποτέ ρίγα ή στόχαστρο ή τίποτα άλλο απλά το πουλί, επομίζω, μπαμ), τα όπλα ειδικά η 48AL είναι 100% στα μέτρα μου, το δίκαννο με την τρίτη φορά που το κυνήγησα έκανα 18 πουλάκια με 2 κουτιά περπατητό (και έχει και σφηχτά τσοκ). Τι πρέπει να κάνω στο σκοπευτήριο?? γιατι είναι μια δραστηριότητα που μου αρέσει και δεν την κάνω γιατί με τσαντίζει!!
Δοκιμασε swing through. Μην σταματας την κινηση, ματια ΕΣΤΙΑΣΜΕΝΑ οσο πιο βαθιά και εντονα μπορεις στον στοχο. Καθε βολη να σκεφτεσαι οτι ειναι διαφορετικη και να δειχνεις την ιδια σοβαροτητα. Πατημα την σκανδαλη αβιαστα, σαν να μην υπαρχει. Να σου βγαινει η κινηση φυσιολογικα. Ασε τον στοχο να σε οδηγήσει. Ταχυτητα, τροχια, πορεια. Μαθε πως πρεπει να μπαινεις στις διαφορετικες τροχιες.
Και μην σκέφτεσαι.
Θελει λιγο πτοπονηση και ολα γινονται απο μονα τους.
Και μια σφαίρα ανα στοχο. Να εισαι εσυ, ο στοχος και μια βολη.
Δοκιμασε και περιμενω απαντηση στοηνυμα :)
 
Δοκιμασε swing through. Μην σταματας την κινηση, ματια ΕΣΤΙΑΣΜΕΝΑ οσο πιο βαθιά και εντονα μπορεις στον στοχο. Καθε βολη να σκεφτεσαι οτι ειναι διαφορετικη και να δειχνεις την ιδια σοβαροτητα. Πατημα την σκανδαλη αβιαστα, σαν να μην υπαρχει. Να σου βγαινει η κινηση φυσιολογικα. Ασε τον στοχο να σε οδηγήσει. Ταχυτητα, τροχια, πορεια. Μαθε πως πρεπει να μπαινεις στις διαφορετικες τροχιες.
Και μην σκέφτεσαι.
Θελει λιγο πτοπονηση και ολα γινονται απο μονα τους.
Και μια σφαίρα ανα στοχο. Να εισαι εσυ, ο στοχος και μια βολη.
Δοκιμασε και περιμενω απαντηση στοηνυμα :)
Προσωπικά θεωρώ πως το ένα φυσίγγιο στην θαλάμη του όπλου πιο πολύ σε αγχωνει και σε αναγκάζει έστω και υποσυνείδητα να σημαδέψεις που είναι μεγαλο λάθος στον κινούμενο στοχο
 
Προσωπικά θεωρώ πως το ένα φυσίγγιο στην θαλάμη του όπλου πιο πολύ σε αγχωνει και σε αναγκάζει έστω και υποσυνείδητα να σημαδέψεις που είναι μεγαλο λάθος στον κινούμενο στοχο
Προσωπικά οταν βαζω δευτερο επαναπαυομαι και αστοχω. Στο κυνηγι του λαγού εχω παντα στο μυαλο μου την μια βολη και δικαιωνομαι συνήθως. Ηλια πολλοι δασκαλοι σκοποβολης ενα φυσιγγι συνιστουν. Συγκεντρωνεσαι καλυτερα.
Οι διορθωτικες απαιτουν εμπειρία για την αναγνωριση του λαθους.

Παντως ειναι και πως νιωθει ο καθενας σιγουρια. Οπως σε βολευει.
 
Προσωπικά οταν βαζω δευτερο επαναπαυομαι και αστοχω. Στο κυνηγι του λαγού εχω παντα στο μυαλο μου την μια βολη και δικαιωνομαι συνήθως. Ηλια πολλοι δασκαλοι σκοποβολης ενα φυσιγγι συνιστουν. Συγκεντρωνεσαι καλυτερα.
Οι διορθωτικες απαιτουν εμπειρία για την αναγνωριση του λαθους.

Παντως ειναι και πως νιωθει ο καθενας σιγουρια. Οπως σε βολευει.
Θα συμφωνήσω απόλυτα πως είναι ότι σε βολεύει.θεωρω πως το σπουδαιότερο πράγμα στην σκοποβολή είναι η ψυχολογία,εφόσον φυσικά υπάρχει η κατάλληλη κατάρτιση!Εμένα προσωπικά με κάνει να προσπαθω να σιγουρεψω το δίσκο με αποτέλεσμα να έχω αστοχίες...Επομενως το αποφεύγω!Άτιμο πράγμα το μυαλό....
 
Με τους αριθμους που πανεις στα τσιχλοκοτσυφα εγω νιωθω οτι εισαι σε καλο δρομο και δεν εχεις θεμα μεγαλων αποκλισεων σε κοντακι η καννες η προβλημα ματιου
Εκτος και αν κανεις αριθμους μονο στο πρπατητο και οχι στο περασμα καθως ειναι πολυ διαφορετικες έπομισεις και λαθος μετρα κοντακιου πιυ ισως βοηθουν στο ενα μπορει να υποβαθμιζουν το αλλο

Για να το δεις αυτο θα δοκιμασεις τις επιτυχιες σου ριχνοντας μια πουλα μονο σε δισκους που προσομοιαζουν περπατητο κυνηγι και μια σε δισκους περασματος

Αυτο θα το κανεις μια καθημερινη που θα σε μονος σου στον βατηρα και σε καλη ψυχολογικη κατασταση

Υποψιαζομαι οτι εχεις το δικο μου θεμα που δεν παω συχνα στο σκοπευτηριο
Δηλαδη τρακ αγχος οτι σε νλεπουν κλπ
Οσες φορες εριξα αγωνα με κοσμο τα κανα μανταρα
Αμα ειμαι μονος με φιλους και χαβαλε χωρις αγχος κανω νουμερα που δεν πιστευω ουτε εγω
Αλλα εχω κοντακι πανω μου

Ο δασκαλος θα σε βοηθησει πααρα πολυ εαν εχεις την δυνατοτητα

Παντως η ψυχολογια ειναι το παν και γω εδω βελτιωθει σε αυτο

Βαζω ενα φυσιγκι οταν θελω μα καμω πρακτικη σε δισκο που με δυσκολευει και αυτο μου επιτρεπει αν τον χασω μα καταλαβω το λαθος και δευτερο μου ανεβαζει κατακορυφα την αυτοπεπποθηση αφου πιατευω πτι θα τον σπασω

Απο την αλλη μελετα λιγο σταση σωματος κλπ και σημειο που σπαει ο δισκος και συνδιασσε το και με το κυνηγι σκεπτομενος. Και την γενικη σοθ σταση εκει

Θα δε βοηθησει να πιανεις σωστα την ποτεια του και να πατας την σκανδαλη ακαριαια

Αυτα ομως σαν υποβαθρο
Μην τα σκεφτεσαι οταν ριχνεις
Το μυαλο να ειναι στον στοχο και μονο και πισω απ την σκεψη σου ο δισκος να γινεται σκονη

Σε συμβουλευω οχι βς γνωστης αλλα σαν ομοιος σου αφου πολλες φορες εκανα σε αγωνα 5 δισκους ενω στον χαβαλε για προπονηση πριν τον αγωνα ανετα 18-23

Και ο λογος;
Στον αγωνα πηγαινα και στον βατηρα ο νους μου ηταν οπουδηποτε αλλου εκτος απο το να σπασω το δισκο
Πορειες προσκοπευσεις ταχυτητες........
αυτα σε αποσυντονιζουν οταν εισαι αρχαριος
Να χεις πεισμα και αυτοπεππιθηση
Ενα δισκακι ειναι και μπορεις να το εξαφανισεις
Απλως πιστεψε το
 
Συμφωνώ με τα παλικάρια και βάσει αποτελεσμάτων κάτι φταίει που πρέπει να βρεις. Εγώ θα προσθέσω κάτι μικρό πρακτικό που βοηθάει εμένα, όταν σημαδεύω στο σκοπευτήριο καθότι το πιατάκι μου φαίνεται ιδιαίτερα μικρός στόχος κλείνω κάπως και τα δύο μάτια προσπαθώντας να μειώσω την περιφερειακή μου όραση. Για να καταλάβεις ακριβώς το αντίθετο κάνω στο περπατητό. Επίσης, μια σύγκριση μεταξύ κυνηγιού και σκοπευτηρίου όλοι την κάνουμε, σαφώς και έχουν διαφορά μεταξύ τους και συγκεκριμένα για το σπορτινγκ θα πρέπει να ελέγξεις τα αποτελέσματά σου αυστηρά σε καρτερίσιες τουφεκιές. Σκοπευτήριο που πας συνήθως;
 
Με τους αριθμους που πανεις στα τσιχλοκοτσυφα εγω νιωθω οτι εισαι σε καλο δρομο και δεν εχεις θεμα μεγαλων αποκλισεων σε κοντακι η καννες η προβλημα ματιου
Εκτος και αν κανεις αριθμους μονο στο πρπατητο και οχι στο περασμα καθως ειναι πολυ διαφορετικες έπομισεις και λαθος μετρα κοντακιου πιυ ισως βοηθουν στο ενα μπορει να υποβαθμιζουν το αλλο

Για να το δεις αυτο θα δοκιμασεις τις επιτυχιες σου ριχνοντας μια πουλα μονο σε δισκους που προσομοιαζουν περπατητο κυνηγι και μια σε δισκους περασματος

Αυτο θα το κανεις μια καθημερινη που θα σε μονος σου στον βατηρα και σε καλη ψυχολογικη κατασταση

Υποψιαζομαι οτι εχεις το δικο μου θεμα που δεν παω συχνα στο σκοπευτηριο
Δηλαδη τρακ αγχος οτι σε νλεπουν κλπ
Οσες φορες εριξα αγωνα με κοσμο τα κανα μανταρα
Αμα ειμαι μονος με φιλους και χαβαλε χωρις αγχος κανω νουμερα που δεν πιστευω ουτε εγω
Αλλα εχω κοντακι πανω μου

Ο δασκαλος θα σε βοηθησει πααρα πολυ εαν εχεις την δυνατοτητα

Παντως η ψυχολογια ειναι το παν και γω εδω βελτιωθει σε αυτο

Βαζω ενα φυσιγκι οταν θελω μα καμω πρακτικη σε δισκο που με δυσκολευει και αυτο μου επιτρεπει αν τον χασω μα καταλαβω το λαθος και δευτερο μου ανεβαζει κατακορυφα την αυτοπεπποθηση αφου πιατευω πτι θα τον σπασω

Απο την αλλη μελετα λιγο σταση σωματος κλπ και σημειο που σπαει ο δισκος και συνδιασσε το και με το κυνηγι σκεπτομενος. Και την γενικη σοθ σταση εκει

Θα δε βοηθησει να πιανεις σωστα την ποτεια του και να πατας την σκανδαλη ακαριαια

Αυτα ομως σαν υποβαθρο
Μην τα σκεφτεσαι οταν ριχνεις
Το μυαλο να ειναι στον στοχο και μονο και πισω απ την σκεψη σου ο δισκος να γινεται σκονη

Σε συμβουλευω οχι βς γνωστης αλλα σαν ομοιος σου αφου πολλες φορες εκανα σε αγωνα 5 δισκους ενω στον χαβαλε για προπονηση πριν τον αγωνα ανετα 18-23

Και ο λογος;
Στον αγωνα πηγαινα και στον βατηρα ο νους μου ηταν οπουδηποτε αλλου εκτος απο το να σπασω το δισκο
Πορειες προσκοπευσεις ταχυτητες........
αυτα σε αποσυντονιζουν οταν εισαι αρχαριος
Να χεις πεισμα και αυτοπεππιθηση
Ενα δισκακι ειναι και μπορεις να το εξαφανισεις
Απλως πιστεψε το
Προσωπικά όταν μπαίνω στους βατηρες,είτε είναι αγώνας είτε μία απλή προπονηση και γνωρίζω σχετικά τις τροχιές....Ρίχνω τη βολή μου και μετά μέχρι να έρθει η σειρά μου δεν κοιτάω τους υπόλοιπους δίσκους....Ούτε αυτούς που ρίχνουν και απλά έχω σχεδιασει την πορεία του επόμενου μου δίσκου και όταν έρθει η σειρά κλείνω το όπλο στήνομαι στο break point κουρδιζω στο hold και καλώ τον δίσκο....Δεν ασχολούμαι με τίποτα άλλο....Είμαι απόλυτα συγκεντρωμένος εκει
 
Back
Top