Τα σκοπευτικά μας λάθη

Κυνηγός δεύτερο χρόνο τώρα με ελάχιστη εμπειρία δηλαδή στα περισσότερα θηράματα πλην τσίχλας και κοτσυφιού . Αυτό που έχω καταλάβει και δεν έχει να κάνει με τεχνικές σκόπευσης γιατί και αυτές τις μαθαίνει κάποιος με τον χρόνο αν θέλει, είναι οτι το φτιάξιμο του κοντακιού και το σκοπευτήριο προσφέρουν θεαματικά αποτελέσματα. Πέρυσι μετά την σεζόν με προτροπή φίλων απο εδώ πήγα στην Μαλακάσα και πρόλαβα να κάνω λίγα μαθήματα με τον Λεωνίδα Μιτζιάλη . Φέτος πήγα και γύρισα το κοντάκι στο ένα δίκαννο και μετά την επέμβαση αυτή άρχισα να παίρνω πουλιά που πριν δεν τολμούσα να ρίξω. Θα επιμείνω στο πόσο σημαντικό είναι να είναι ραμμένο το όπλο πάνω μας πριν μάθουμε οποιαδήποτε τεχνική. Εγώ ως αριστεροεπομίζοντας αλλά και με ένα στυλ που δεν θέλω το κοντάκι να ακουμπά έντονα στο ζυγωματικό πλέον ρίχνω στο 80% των περιπτώσεων χωρίς να έχω ιδέα που είναι το όπλο απλά το σηκώνω και ρίχνω. Επίσης θεωρώ πολύ σημαντικό τα χιλιάδες φυσίγγια που μπορεί να ρίξει κάποιος στο σκοπευτήριο στο να του αποβάλουν το άγχος του στόχου και τις βιαστικές και άτσαλες κινήσεις. Όπως θα καταλάβατε λοιπόν λάθη κάνω και εγώ πολλά και σε τεχνικό επίπεδο όσο και στο ψυχολογικό που μπορεί να σου ρημάξει μια έξοδο κυνηγετική ή μια μέρα στο σκοπευτήριο, όμως το σημαντικό είναι τα όποια λάθη σιγά σιγά να αναγνωρίζονται και σταδιακά να μην επαναλαμβάνονται.
 
Εγω ηθελα να μαθω να παιζω τα μακρυνα
Ποτε δεν ειμουν καλος στις μακρυνες βολες
Διαβασα πτι πρεπει να ακολουθεις maintain lead μεθοδο και το προσπαθησα
Το αποτελεσμα ηταν τραγικο και συγχιατστικο καθως εκανα την σκεψη της εφαρμογης και μετα αυτο γινοταν και σε κοντινα πουλια αθελα μου
Οποταν το παρατησα και προσπαθω να επανελθω οπως επεζα παντα δηλαδη σγουινγκ θρου μεθοδο
Ριχνω και πολυ λιγα φυσιγγια το χρονο οποταν αποφασισα να πηγαινω μια φορα τον μηνα η δυο αναλογα στο σκοπευρηριο απο φετος να ξαναβρω την καλη μου αν και την κυριακη ειμουν μπαμ και κατω μεχρι ενος σημειου πριν νευριασω που εχανα τα πουλια στο εφαφος λογο πυκνουρας και φυσιγγιων που πεφταν με αιματα και ζωντανα

Δεν ειμαι εγω για πολλες τεχνικες
Μια και καλη
 
Παιδια τωρα ειδα την σελιδα και τα διαβασα ολα θα σας πω το εξης πριν καμποσα χρονια εβλεπα τους σκοπευτες αγωνισματος να πειραζουν συνεχεια τα οπλατους, σε μια συζητηση που ειχα με εναν πρωταθλητη μου ειπε"φερνουν συνεχεια μετα απο καθε αγωνα τα οπλα για διορθωση,εγω μετα απο πολλες διορθωσεις σε εναν αγωνα επιασα το τελειο ορκιστικα οτι δεν θα ξαναπειραξω το οπλομου ορκο που δεν εκρατησα" παιζουν πολλα ρολο παιδια για μενα 1 ψυχολογια 2οχι δισταγμος κ.α κουραση,σκεψεις,εγνοιες,και τελος ας καταλαβουμε οτι ετσι ειναι αυτο που κανουμε,εχουμε περιθωρια βελτιωσης,εχουμε ντουφεκιες σιγουρες που χανουμε εχουμε ντουφεκιες χαμενες που κερδιζουμε εχουμε ημερες καλες, ημερες κακες ημερες μετριες ημερες που περνουν τα πουλια στρωτα και αλλες παλι οχι. Πιστευω το παραδειγμα με τον πρωταθλητη της σκοποβολης να σας δωσει να καταλαβετε αυτο που καταλαβα κ εγω. Φυσικα παιζουν ρολο τα αντανακλαστικα τα αυτια και οσο περνουν τα χρονια αυτα μειωνονται. :)
 
Ίσως δεν είναι δόκιμο να συγκρίνουμε σκόπευση σε Σκοπευτήριο με τη σκόπευση σε ζωντανό (άρα απρόβλεπτο) στόχο......
Εκτιμώ τελικά οτι τη διαφορά τη κάνει αυτός που μπορεί να τιθασεύσει το μυαλό του για να έχει σταθερές επιδόσεις.....
Μπορεί να έχουμε 3-4 καλές τουφεκιές αλλά τη διαφορά στις επιδόσεις τη κάνει να μπορείς να έχεις μόνιμα αυτές τις επιτυχίες χωρίς σκαμπανεβάσματα...και αυτό στο διασφαλίζει κατά τη γνώμη μου, η εκπαίδευση του μυαλού μας
 
Θα συμφωνήσω με το Βασίλη. Όσους τυχαίνει να γνωρίζω που κυνηγάνε από μικρή ηλικία και κάνουν πολλές τουφεκιές, δεν τους έχω ακούσει ποτέ να μιλάνε για μετροληψίες κοντάκια κ.λπ. Έχουν πάντα επιτυχίες με τον τρόπο που έχουν μάθει να τουφεκάνε και είναι σταθεροί σε αποτελέσματα. Και αυτό κατά τη γνώμη μου γιατί πλέον η τουφεκιά έχει γίνει κομμάτι τους, μυαλό και σώμα έχουν εκπαιδευτεί από μικρή ηλικία σε εικόνες και κινήσεις. Μιλάω για κυνήγι και όχι για σκοπευτήριο που εκεί το παιχνίδι του ενός παραπάνω πιάτου μάλλον σε βάζει σε άλλους δρόμους.
 
Θα διαφωνησω. Στο σκοπευτηριο εχεις τη δυνατοτητα να εκτελεσεις συγκεκριμενες βολες εκατονταδες φορες και ισως αυτο να θεωρηται ως μη χρησιμο στο κυνηγι, ομως σε βοηθαει να μαθεις να επωμιζεις σωστα, και καταλαβαινεις τις τεχνικες, και να διορθωνεις τα λαθη σου, ειδικα αν εχεις και καποιον απ'εξω και σε βλεπει τι κανεις. Αυτο μπορει να ειναι σημαντικο για το αν θα παρεις ενα πιατο παραπανω, αλλα σε βοηθαει και στο κυνηγι και γινεται υποσυνειδητα. Συμφωνω οτι σε ενα καρτερι πχ, κανενα θηραμα δε θα σου ερθει οπως τα πιατακια, ομως η συχνη χρηση του οπλου θα σε βοηθησει ωστε η ξαφνικη επωμιση να εχει γινει οσο το δυνατον πιο σωστα. Αυτο ειναι χρησιμο, ειτε εισαι σε καρτερι που τα πουλια περνανε στρωτα, ειτε σε κλειστο μερος που σε ξαφνιαζουν.

Απο κει και περα ναι υπαρχουν πολλοι κυνηγοι που οντως ειναι καλοι σκοπευτες, και φυσικο ειναι να μην ψαχνονται παραπανω. Αρκετοι ομως (και εμου συμπεριλαμβανομενου) δεν μπορουν να διαπιστωσουν τα λαθη τους, οποτε θεωρουν οτι δεν κανουν κανενα.
 
Ναι αλλα εγω στο σκοπευτηριο θελω να δουλεψω συγκεκριμενες βολες
Αυτο μπορω να το κανω;
Εχω αυτη τη δυνατοτητα?
Και αν εισαι μονος ?
Ποιος θα σου ριχνει πιατακια?
Δεν θελω να παω και να μπω σε καποιο αγωνα η σταθερο γηπεδο;
Θελω να δουλεψω συγκεκριμενες βολες πιυ υστερω
Πχ μακρινες τραβερσες η ψηλες εισερχομενες ποριες
Στα κοντινα και ατα γρηγορα η στις πορειες οπως ορτυκι δεν εχω προβλημα γιατι εκει λογω πολλων εμπειριων μου βγαινει αυτοματα
Εκει που κανω την σκεψη οταν παω να ριξω ειναι στις πιο πανω λογω λιγων φυσεκιων το χρονο αφου μονο στην τσιχλα ριχνω φυσεκκια και παλι πολυ κ
Λιγα εν συκριση με αλλους
 
Εκει που κανω την σκεψη οταν παω να ριξω ειναι στις πιο πανω λογω λιγων φυσεκιων το χρονο
Αυτο ειναι ενα λαθος που κάνω και εγω.
Μην το πολυσκεφτεσαι, οταν εισαι μπροστά πάτα και συνεχισε σαν να θελεις να ρίξεις και δευτερη.
Δοκιμασε να ξεκινας πισω απο το πουλι για να πάρεις τη γραμμη του, και μολις βγεις μπροστα συνεχισε και πατα. Μην το υπολογιζεις με το μυαλο, άστο φλου το ποσο μπροστα.
 
Σε πολλα απο οσα γραφονται σα συμφωνησω απολυτα!ειναι λες και βλεπω εμενα!απλα με την μικρη μου εμπειρια στο κυνηγι και στα σκοπευτηρια εχω καταληξει οτι το σκοπευτηριο σε βοηθαει παρα πολυ στο να μαθεις να επωμιζεις σωστα και να γινεις ενα με το οπλο σου.τωρα θεωρω πως ο δισκος στο σκοπευτηριο με το θηραμα εχουν μια μεγαλη διαφορα,τον αιφνιδιασμο,κανοντας μας να σαστιζουμε και να μην κανουμε σωστα πραγματα που πραγματικα γνωριζουμε!
 
Ενταξει, ενα δισκακι δεν θα σε ξαφνιασει οπως ενα θηραμα, αυτο ειναι σωστο. Πιστευω ομως οτι στις περισσοτερες των περιπτωσεων που ενα θηραμα σε ξαφνιαζει, εαν εχεις μια εμπειρια ειτε στο σκοπευτηριο ειτε στο κυνηγι, θα μπορεσεις να διαχειριστεις και το συγκεκριμενο.
 
Αυτο ειναι ενα λαθος που κάνω και εγω.
Μην το πολυσκεφτεσαι, οταν εισαι μπροστά πάτα και συνεχισε σαν να θελεις να ρίξεις και δευτερη.
Δοκιμασε να ξεκινας πισω απο το πουλι για να πάρεις τη γραμμη του, και μολις βγεις μπροστα συνεχισε και πατα. Μην το υπολογιζεις με το μυαλο, άστο φλου το ποσο μπροστα.
Ξερεις τι ειναι το δυσκολο
Που τα βλεπεις και πανε αργα η τουλαχιστον το νομιζεις και δεν μπορεις να πας και συ με αυτη την ταχυτητα την αργη η πιο σωστα συγκρατημενη
Ενω σε κατι βολιδες απορω και γω ποτε προλαβα να ριξω
Την κυριακη αστοχησα σε τρια τετοια πουλια αργα και με σταθερη πορια ενω κτηπησα πουλια που δεν προλαβαινες να σηκωσεις οπλο που λεμε και πολυ κοντα
Εκεινη η αργη κινηση που χρειαζεται με κανει να μην ξερω πως να το χειριστω
 
Ξερεις τι ειναι το δυσκολο
Που τα βλεπεις και πανε αργα η τουλαχιστον το νομιζεις και δεν μπορεις να πας και συ με αυτη την ταχυτητα την αργη η πιο σωστα συγκρατημενη
Ενω σε κατι βολιδες απορω και γω ποτε προλαβα να ριξω
Την κυριακη αστοχησα σε τρια τετοια πουλια αργα και με σταθερη πορια ενω κτηπησα πουλια που δεν προλαβαινες να σηκωσεις οπλο που λεμε και πολυ κοντα
Εκεινη η αργη κινηση που χρειαζεται με κανει να μην ξερω πως να το χειριστω
Στην αργή κίνηση όταν το θήραμα δεν είναι ιδιαίτερα μακριά, εγώ πλέον μόλις επωμίσω πατάω και σκανδάλη. Μάτια καρφωμένα στο θήραμα, σηκώνεις και πατάς. Σε μένα δουλεύει αρκετά συχνά.
 
Back
Top