Τα σκοπευτικά μας λάθη

Θα σου πω τι εχω δει σε εμένα.
Πλέον ρίχνω ασυναίσθητα. Δηλαδή 'εχω στο μυαλό μου ότι πρέπει να ριξω μπροστά και να μην σταματησω την κίνηση.
Οταν ριχνω δεν μπορώ να καταλάβω πόσο μπροστά είμαι, μερικές φορές δεν ξέρω που είναι οι κάννες.Απλά επωμίζω , κουμπώνω και πυροβολώ πρίν το σκεφτώ.Δεν ξέρω πόσο προσκόπευση βάζω.Η εικόνα είναι θολή στο κεφάλι μου.Έχω ορισμένες φορές ένα μήκος προσκόπευσης αλλα δεν ξερω πόσο είναι.
Απο την άλλη αν βάλω συνειδητα προσκόπευση, 99% θα είναι και η λάθος.
Ολα αυτα που σου λέω τα κατάφερα μέσα σε ένα χρόνο κυνηγιού. Φετος. Εφερα το κοντακι , αδιαφόρησα για το πως θα ρίχνω, είχα όρεξη και ψυχολογία , και όλα αυτα τα εφάρμοσα. Είδα οτι πετυχαίνει.

Είχα ορισμένη γνώση θεωρητική, διαβασα εδω μέσα 5 πράγματα. Τα εφάρμοσα κουτσα -στραβά και εκεί που έπαιρνα 1-2 εως 8 πουλιά στο κουτί, τωρα παίρνω απο 15 και πάνω. Ρίχνω μακρυα που πριν ούτε σήκωνα όπλο, γιατι μετά θα μου έφταιγε το όπλο και τα φυσίγγια.
Δεν το παίζω ιστορία.
Και να σας πω και την "πικρία '' μου; Λυπάμαι που μας εγκατέλειψαν άτομα με τεράστια γνώση. Χαμένοι έτσι βγαίνουμε όλοι.
Φιλικά, Απόστολος.
Τα ίδια ακριβώς κάνω και εγώ! .shake. Απόστολε, τα είπες όλα!
 
Τοτε φιλ
Η αλήθεια είναι ότι όταν πέφτει το πουλί θεωρούμε ότι όλα έγιναν σωστά και δεν καθόμαστε ποτέ να ασχοληθούμε τεχνικά πως ήταν η τουφεκιά και λέμε ότι το μυαλό υποσυνείδητα τα έκανε όλα τέλεια. Όταν όμως αστοχήσουμε πρέπει οπωσδήποτε να βρούμε μία αιτία. Και αυτή θα είναι άγχος, σταμάτημα, προσκόπευση, τσοκ, φυσίγγι ...
Τελικά καταλήγουμε σε μία αιτία και το δένουμε ότι έφταιγε αυτό.
Εγώ για να είμαι ειλικρινής πλέον αμφιβάλλω για τα πάντα, δεν πιστεύω τίποτα, ούτε ότι μου λέει το μυαλό μου καιι δυστυχώς ποτέ δεν είμαι σίγουρος για το τί έφτεξε στην αστοχία :(
Επίσης πιστεύω ότι πολλές ευστοχίες μου είναι απλά κωλοφαρδία.
Τοτε φιλε πρεπει νσ κανεις καποιες περατζαδες σπο το σκοπευτηριο και να διαπιστωσεις αν ειναι σπλα τυχη ή οχι....για μενα αυτο ειναι το φαρμακο !!
 
όταν ρίξω αυθόρμητα συνήθως έχω θήραμα,τις μεγαλύτερες αποτυχίες τις έχω από βιασύνη επωμίζω λάθος η υπερβολική σιγουριά μένωντας πίσω
αυτό που μου έχει μείνει όμως στα χρόνια που κυνηγώ είναι ότι ένα όπλο στα μέτρα σου μειώνει πολλά λάθη και σου ανεβάζει την ψυχολογία ειδικά την ήμερα με πολλά θηράματα
:)
 
Τοτε φιλ

Τοτε φιλε πρεπει νσ κανεις καποιες περατζαδες σπο το σκοπευτηριο και να διαπιστωσεις αν ειναι σπλα τυχη ή οχι....για μενα αυτο ειναι το φαρμακο !!
Το έχω κάνει και αυτό.
Τα έχω κάνει τα μαθήματά μου.
 
και συνεχιζω. το μεγα μειονεκτημα μου ειναι οτι ξεκινησα σε μεγαλη ηλικια χωρις να ξερω τι σημαινει διοφθαλμη σκοπευση κοντακι κ. τ. οτι εχω μαθει το εμαθα μονος μου απ το ινερνετ αρχικα και μετα πηγαινοντας δειλα στο σκοπευτηριο ρωτωντας τους σκοπευτες. επισης σε μενα πακζει μεγαλο ρολο η ψυχολογια αν ξεκινησω καλα τη μερα πεφτουνε οπου τα βλεπω αν χασω μια ευκολη βολη δεν μπορω να το γυρισω. και τελος πολυ συχνα σταματαω την κινηση του οπλου καταλοιπο της μοναχικης μου αρχης στη σκοπευση. μεγαλο σχολειο για μενα ηταν 2 χρονια που κυνηγησα με πλαγιο κι εκει αρχισα να σκοπευω και με τα 2 ματια ανοιχτα γιατι δεν μπορουσα να υπολογισω που ηταν η 2η καννη. εστω και κατα τυχη το εμαθα μονος μου
αυτες τις μερες που ημουνα χαλια δεν μπορουσα να σταυρωσω πουλι. αυτο που καταλαβα οταν επιασα την 302 στα χερια μου ειναι οτι ουτε τσοκ μας φταινε ουτε τιποτα. ας ειναι καλα αυτος που μου εστειλε το κοντακι. για τους νεους που μπαινουν στο χωρο καλο θα ειναι οποιος εχει την δυνατοτητα να ξεκινησει με δασκαλο
 
Σαν νέος κυνηγός με απασχόλει πάρα πολύ αυτό θέμα,έχω φάει πολλές ώρες να ψάχνω με τι φταίει αν το κοντάκι είναι στα μέτρα μου αν φτεναι τα φυσίγγια η τα τσοκακια να τσατίζομαι να πέφτει η ψυχολογία,από το καλοκαιρι που εφερα το κοντακι κ αρχησα το σκοπευτήριο αυτά που έχω βρει είναι το ξάφνιασμα ατσαλες επόμισεις και το να σταματάω την κίνηση αλλά τα λάθη είναι για να μαθενουμαι πιστεύω ότι η ψυχρήμια και να εφαρμόζουμε τεχνικές θα έχουμε βελτίωση
 
Ωραίο θέμα μάγκες. Λίγο πολύ όλοι πάνω κάτω κάποια συγκεκριμένα λάθη κάνουμε που παρότι τα αναγνψρίζουμε είναι και δύσκολο να τα διορθώσουμε. Θεωρώ την ψυχολογία το Νο1 παράγοντα. Το λάθος που κάνω εγώ κάποιες φορές είναι να σηκώνω το κεφάλι για να δω καλύτερα το πουλί, το έχω περιορίσει αρκετά αλλά συμβαίνει ακόμα ορισμένες φορές. Θεωρώ το να αναγνωρίσεις τι λάθος κάνεις είναι κάτι δύσκολο αλλά εφόσον το έχεις κάνει είσαι στο σωστό δρόμο...

Αποστόλη ευτυχώς έχουμε πολύ αξιόλογα άτομα μέσα στο φόρουμ όπως εσύ και από γνώσεις άλλο τπτ! Έτσι είναι οι διαδικτυακές παρέες κάποιοι έρχονται κάποιοι φεύγουν, δεν χρειάζεται να πικραίνεσαι για κάτι όμως κάθε μέρα εγώ θεωρώ ότι γινόμαστε καλύτεροι!
 
μανο αν και off topic δεν εχω εκφραστει ποτε αρνητικα αλλα θα μου επιτρεψεις να πω οτι εχω παρατηρησει την απουσια του γιαννη του αθανασοπουλου. ο ανθρωπος αυτος ηταν κινητη εγκυκλοπαιδεια και η μη συμμετοχη του ειναι μειον. δεν ξερω και δεν μπορω να ξερω γιατι εφυγε αλλα νομιζω οτι η μη παρουσια του ειναι πληγμα. τετοιοι ανθρωποι πρεπει να μενουν
 
Ωραίο θέμα μάγκες. Λίγο πολύ όλοι πάνω κάτω κάποια συγκεκριμένα λάθη κάνουμε που παρότι τα αναγνψρίζουμε είναι και δύσκολο να τα διορθώσουμε. Θεωρώ την ψυχολογία το Νο1 παράγοντα. Το λάθος που κάνω εγώ κάποιες φορές είναι να σηκώνω το κεφάλι για να δω καλύτερα το πουλί, το έχω περιορίσει αρκετά αλλά συμβαίνει ακόμα ορισμένες φορές. Θεωρώ το να αναγνωρίσεις τι λάθος κάνεις είναι κάτι δύσκολο αλλά εφόσον το έχεις κάνει είσαι στο σωστό δρόμο...

Αποστόλη ευτυχώς έχουμε πολύ αξιόλογα άτομα μέσα στο φόρουμ όπως εσύ και από γνώσεις άλλο τπτ! Έτσι είναι οι διαδικτυακές παρέες κάποιοι έρχονται κάποιοι φεύγουν, δεν χρειάζεται να πικραίνεσαι για κάτι όμως κάθε μέρα εγώ θεωρώ ότι γινόμαστε καλύτεροι!
Φιλε μανο εννοειται οτι γινομαστε καλυτεροι! Αυτος ειναι και ο σκοπος του φορουμ. Ειμαστε μια ομορφη διαδικτυακή παρέα, και πιστευω λιγο διαφορετικη απο αλλες. Κανουμε τα καλαμπουρια μας, μοιραζομαστε σκεψεις και ανυσηχιες, οπότε καθε απουσια ειναι αισθητη. Ο καθενας μενει η φεύγει και εμενα δεν μου πεφτει λόγος να ξερω το γιατί.
Ας μη βγουμε εκτος θέματος :)
 
Ευρυπίδη, μια τελευταία κουβέντα για να αφήσουμε το παρόν θέμα να εξελιχθεί χωρίς περισπασμούς...
Επειδή μου αρέσει να παρατηρώ πράγματα και να κρατάω στατιστικά, έχω δει στο φόρουμ ανθρώπους που έψαχναν χειροκροτήματα, έχω δει ανθρωπους που δήλωναν απογοητευμένοι, έχω δει ανθρώπους να εκμεταλεύονται τη καλή προαίρεση των μελών προς όφελός τους.....κάποιοι αποχώρησαν δια παντός, κάποιοι επανήλθαν, κάποιοι χαλάρωσαν και συνυπάρχουν με την ήρεμη δυναμική του φόρουμ που είναι πλέον ιδιαίτερα αναγνωρίσημο στη κοινωνία των κυνηγών...
Ευρυπίδη η συγκεκριμένη σελίδα δείχνει να γίνεται εθιστική σε παλαιά και νεότερα μέλη...αυτό αντιλαμβάνομαι...
Με λίγα λόγια θέλω να πω με τη σειρά μου ότι όλα κάνουν τον κύκλο τους και πραγματάκια που ίσχυαν "εχτές" δεν σημαίνει ότι θα ισχύουν και αύριο.....είσαστε/είμαστε όλοι εδώ και χωρίς στεγανά και κανείς δεν θα κάνει κάτι, χωρίς τη θέλησή του...μας αρέσει η δωρεάν φιλοξενία των κόσμιων απόψεών μας, καλώς. Δεν μας αρέσει, παίρνουμε το δρόμο μας και είναι τουλάχιστον μικροπρεπές να κατηγορούμε κάτι χωρίς καν να συμμετέχουνε ενεργά σε αυτό...
Αυτά και τέλος από εμένα, δεν θα γραφεί άλλο μή σχετικό με το θέμα μνμ.......
 
Καλημερα, ωραιο θεμα ανοιξατε.

Πριν ασχοληθω με το σκοπευτηριο, νομιζα οτι τα κανω ολα σωστα. Ασχετως επιτυχιων, αλλες πιο συχνες, αλλες οχι τοσο, αν με ρωταγε κανεις θα του ελεγα οτι ειμαι μια χαρα, εχω μαθει πλεον να επωμιζω, και να εχω επιτυχιες. Μονο που ουτε τις επιτυχιες, ουτε τις αποτυχιες ηξερα πως τις κανω. Τα λαθη που εκανα, και ισως πολλες φορες συνεχιζω να κανω, ειναι κατα σειρα, η λαθος επωμιση-που γινεται επειδη το θηραμα πεταχτηκε ξαφνικα και δεν ειχα την ηρεμια ωστε να επωμισω σωστα. Ηρεμη επωμιση δε σημαινει σε slow motion αλλα ηρεμη χωρις περιττες κινησεις. Συχνα σηκωνα το κεφαλι να δω τι εχει γινει με το θηραμα. Συχνα επισης σταματουσα το οπλο καπου σταθερα και εκανα καρτερι. Τα εκοψα ολα αυτα, με την εντατικη ενασχοληση με το σκοπευτηριο. Δεν λεω πως τα κανω ολα σωστα, ουτε πως λαθη δεν υπαρχουν, απλα δεν κανω τις πατατιες του παρελθοντος, τουλαχιστον οχι τοσο συχνα. ;)

Φυσικα στο μυαλο μου, θεμα φυσιγγι δεν υπαρχει, το βλεπω πρωτα αν ειναι αξιοπρεπες στον πινακα και μετα στο κυνηγι, αλλα ξερω οτι 9μιση στις 10 φορες, το φυσιγγι δεν φταιει για τα λαθη μου.

Το να αναγνωρισεις τα λαθη σου ειναι το πρωτο θεμα. Το να το παραδεχτεις οτι δεν εισαι ο κυνηγαρας που καυχιεσαι ή πιστευεις οτι εισαι. Μολις το αναγνωρισεις, θες δουλεια ωστε να κανεις τα λαθη σου πιο συγκεκριμενα, και ακομα περισσοτερη δουλεια ωστε να τα διορθωσεις.
 
Μεγάλη "κουβέντα" λες Βίκτωρα !
Είναι τρομερή ικανότητα να αναγνωρίζεις και να παραδέχεσαι στον εαυτό σου, τα λάθη σου....
Είναι αξιοσημείωτο να μπορείς να "μαθαίνεις" από τα λάθη σου
Και (για μένα) η πλέον ουσιώδης ικανότητά σου είναι, να προσπαθείς να τα διορθώσεις........
 
Το να αναγνωρισεις τα λαθη σου ειναι το πρωτο θεμα. Το να το παραδεχτεις οτι δεν εισαι ο κυνηγαρας που καυχιεσαι ή πιστευεις οτι εισαι. Μολις το αναγνωρισεις, θες δουλεια ωστε να κανεις τα λαθη σου πιο συγκεκριμενα, και ακομα περισσοτερη δουλεια ωστε να τα διορθωσεις.
.shake hands..shake hands..shake hands.

Ωραίο θέμα μάγκες μου!!!!!!!!!!!!!!
 
Καλημερίζω κι εγώ,

Από πού να πρωτοξεκινήσω.. Πρώτη χρονιά που κυνηγάω φέτος όπως έχω ξαναπεί, οπότε πολλά τα λάθη που έκανα μερικούς μήνες πριν...

1. Άγχος, που σαν αποτέλεσμα είχε την..
2. Βιαστική επώμιση και το κερασάκι στην τούρτα είναι το ότι..
3. Κοιτούσα την ρίγα και όχι το θήραμα

Πιο πάνω έγραψα "μερικούς μήνες πριν" διότι διαβάζοντας και "ενοχλώντας" μερικούς εδώ μέσα, αλλά και ψάχνοντας γενικώς (πιο συγκεκριμένα αυτό και αυτό από αυτήν την στήλη), οι σημερινές βολές μου πλέον δεν έχουν καμία σχέση με τις πρώτες. Φυσικά δεν λέω ότι τα κάνω όλα σωστά, αλλά παρατηρώ στον εαυτό μου μία τεράστια βελτίωση, με αποτέλεσμα η ψυχολογία μου στο κυνήγι να ανεβαίνει πολύ και αυτό από μόνο του είναι πολύ σημαντικό. Μακάρι να πάνε όλα όπως τα υπολογίζω και να μπορέσω να κάνω μερικές επισκέψεις στο σκοπευτήριο.
 
Καλημερίζω κι εγώ,

Από πού να πρωτοξεκινήσω.. Πρώτη χρονιά που κυνηγάω φέτος όπως έχω ξαναπεί, οπότε πολλά τα λάθη που έκανα μερικούς μήνες πριν...

1. Άγχος, που σαν αποτέλεσμα είχε την..
2. Βιαστική επώμιση και το κερασάκι στην τούρτα είναι το ότι..
3. Κοιτούσα την ρίγα και όχι το θήραμα

Πιο πάνω έγραψα "μερικούς μήνες πριν" διότι διαβάζοντας και "ενοχλώντας" μερικούς εδώ μέσα, αλλά και ψάχνοντας γενικώς (πιο συγκεκριμένα αυτό και αυτό από αυτήν την στήλη), οι σημερινές βολές μου πλέον δεν έχουν καμία σχέση με τις πρώτες. Φυσικά δεν λέω ότι τα κάνω όλα σωστά, αλλά παρατηρώ στον εαυτό μου μία τεράστια βελτίωση, με αποτέλεσμα η ψυχολογία μου στο κυνήγι να ανεβαίνει πολύ και αυτό από μόνο του είναι πολύ σημαντικό. Μακάρι να πάνε όλα όπως τα υπολογίζω και να μπορέσω να κάνω μερικές επισκέψεις στο σκοπευτήριο.
μη ξεχνάς συνονόματε ότι εφέτος έχουμε τη τύχη να βλέπουμε πάρα πολλά πουλιά και η "προπόνησή" μας σε πραγματικές συνθήκες είναι καλός βοηθός για την εξέλιξή μας.....
εφέτος και εγώ, με τις διαρκείς "προπονήσεις" έκανα άλματα στις επιδόσεις μου χωρίς άκοπη κατανάλωση φυσιγγίων !
 
Back
Top