Τα σκοπευτικά μας λάθη

To να κοιτας τον δισκο του διπλανου δεν ειναι κακο, ειδικα αν τον εχεις μετα και στο δικο σου σχημα. Αυτο που πρεπει να δουλεψεις στο μυαλο σου ειναι πως δεν σε ενδιαφερει αν σπασει ο διπλανος δισκος ή οχι. Μπαινεις στο βατηρα, κοιτας ποιο δισκο εχεις αμεσως μετα (οχι πιο μετα ή τριτο-τεταρτο), σκεφτεσαι τη τροχια του, που θα στηθεις, και που θα σπασεις. Οταν ερθει η σειρα σου, στηνεσαι, ζητας, επωμιζεις και ριχνεις. Σε ολο αυτο, το βασικο ειναι να αδειασει το μυαλο, να μη σε νοιαζει ποιος βλεπει και τι σκεφτεται. Αν εχεις καποια διαδικασια ρουτινας που σε βοηθαει στην αυτοσυγκεντρωση ειναι ακομα καλυτερα.

Επισης ενας φιλος που σε βλεπει απεξω ειναι καλο, να σου επισημαινει τα λαθη σου. Πχ, σε βλεπει πως επωμιζεις, πως στεκεσαι, αν κλειδωνεις τα γονατα, αν γυριζεις μονο με τα χερια και οχι με τον κορμο, αν σταματας την κινηση κατα τον πυροβολισμο.

Και κυριως, μετα απο ολα αυτα, θελει δουλεια, πολυ δουλεια. Επωμισεις, επωμισεις, επωμισεις, και συχνες επισκεψεις στο σκοπευτηριο. Ολα οσα σου αναφερω παραπανω, εννοειται πως εσυ θες ενα Α χρονο να τα επισημανεις και να τα διορθωσεις, ενας δασκαλος σκοποβολης θα το κανει στο 1/3 του χρονου, ενω θα σου επισημανει τα λαθη απο την αρχη
 
Σε αυτο το θεμα εγω δυστυχως δεν μπορω να συμμετεχω.

Μια χαρά μπορείς, μεγαλύτερη εμπειρία έχεις από μένα και είπα αυτά που έχω καταλάβει μέχρι στιγμής. Δεν είμαι επαγγελματίας ή expert του είδους για να δώσω την καλύτερη απάντηση...
 
Σε αυτο το θεμα εγω δυστυχως δεν μπορω να συμμετεχω.

Γιατι?

Μια χαρά μπορείς, μεγαλύτερη εμπειρία έχεις από μένα και είπα αυτά που έχω καταλάβει μέχρι στιγμής. Δεν είμαι επαγγελματίας ή expert του είδους για να δώσω την καλύτερη απάντηση...
Πως να συμμετάσχει κάποιος σ΄αυτό το θέμα όταν δεν κάνει ποτέ σκοπευτικά λάθη; Βασίλη σωστά; .my man. .sarcastic.
 
Με τους αριθμους που πανεις στα τσιχλοκοτσυφα εγω νιωθω οτι εισαι σε καλο δρομο και δεν εχεις θεμα μεγαλων αποκλισεων σε κοντακι η καννες η προβλημα ματιου
Εκτος και αν κανεις αριθμους μονο στο πρπατητο και οχι στο περασμα καθως ειναι πολυ διαφορετικες έπομισεις και λαθος μετρα κοντακιου πιυ ισως βοηθουν στο ενα μπορει να υποβαθμιζουν το αλλο

Για να το δεις αυτο θα δοκιμασεις τις επιτυχιες σου ριχνοντας μια πουλα μονο σε δισκους που προσομοιαζουν περπατητο κυνηγι και μια σε δισκους περασματος

Αυτο θα το κανεις μια καθημερινη που θα σε μονος σου στον βατηρα και σε καλη ψυχολογικη κατασταση

Υποψιαζομαι οτι εχεις το δικο μου θεμα που δεν παω συχνα στο σκοπευτηριο
Ναι η αλήθεια είναι οτι η αναλογία επισκέψεων σκοπευτήριο:κυνήγι είναι 1:6..
Το θέμα περπατητό-καρτέρι τώρα, στο περπατητό πολλά πουλιά έρχονται ''καρτερωτα'' σίγουρα όμως καρτέρι καρτέρι να είμαι σε ένα σταθερό σημείο δεν έχω κάνει.

Φιλικά πάντα η τριβή δεν αρκεί!Αν θες να φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο απαιτείται τεχνική κατάρτιση και ποιοτική και όχι ποσοτική προπόνηση!Ούτε κανένα προπονητή έχω φίλο,ούτε έχω να κερδίσω κάτι αλλά να ξέρεις ένα μάθημα ισοδυναμεί περίπου με τρεις προπονήσεις μόνος σου...Εσύ κρίνεις αν χρειάζεται ή όχι

Φυσικά θα συμφωνήσω με το οτι τελικά 1 ώρα με δάσκαλο ισον 10 πούλες στο σκοπευτήριο, απλά μωρέ να σου πω και την αλήθεια αφου μου ''καθόταν'' η κάρπωση στο κυνήγι, δεν έμπαινα σε φάση να επενδύσω κατα κάποιο τρόπο στο σκοπευτήριο.
 
Παιδια αν κ δεν ξερω πολλα με το σκοπευτηριο αλλα κ στο κυνηγι πιστευω οτι η εκπευδευση με ενα δασκαλο τα αξηζει τα λεφτα του κ αυτα που θα μαθεις απ το να παδευεσαι μονο σου,θα μου πειτες γιατι μονη μας δεν θα μαθουμαι αλλα αυτα που ξοδευουμαι ειτε χρηματων,χρονου κ ψυχολογιας που παντα θα εχουμαι μια ανφιβολιας αν το κανουμαι σωστα κ αλλα πολλα αν τα βαλουμαι κατω ειναι παραπανω απο αυτα που θα διναμε για την εκπεδευση μας.
 
Επεσε το τοπικ. Μαλλον δεν κανετε πλεον λαθη! :p
Ακολουθει φωτο μιας επιτυχημενης βολης. Η φωτο δεν δειχνει την τεχνικη του σκοπευτη. Ωστοσο μπορει να βοηθισει στην ΑΝΤΙΛΗΨΗ μας.
Θα πρεπει να καταλαβουμε τι ακριβώς ειναι η σκοπευση. Ειναι καταδειξη, κινηση και αντιληψη.
Τι καταλαβαινουμε οταν μας λενε πολυ μπροστα; ποσο ειναι το πολυ και το λιγο, απο τι εξαρταται η διαφορετικη αισθηση των μεγεθων που εχει ο καθενας μας ;
NKF6DCw.jpg

:)
Μια προσεκτικη ματια δειχνει οτι το φυσιγγι απεχει περι τα 10 εκατοστα απο το κλειστρο. Ποσο χρονο θελει για να παει εκει; απειροελαχιστο!
Και ομως ωσπου ο καλυκας να παει εκει, το πιατακι ηδη εχει δεχτει τα πρωτα σκαγια της ατρακτου. Το στομιο εχει βγει τρομακτικα πολυ μπροστα σε αυτον τον λιγο χρονο.
Τι σημαινει αυτο; οτι η τουφεκια πηγε κεντρο. Οτι δεν εμεινε πισω γιατι απλουστατα η αδρανεια ηταν πολυ δυνατη. Τοσο δυνατη που ορισμενες φορες αστοχω λογω αυτης!
Το φυσιγγι υπερτερει σε ταχυτητα, η ταχύτητα αυτη αντιστοιχεί σε μια οπτικη εικονα η οποια διαφερει στην αντιληψη του καθενος μας. Θα πρεπει να τη βρουμε μονοι μας. Μην ακουτε λογια του τυπου 0.5 μετρα μπροτα. Τα 50 αυτα εκατοστα ΔΕΝ ειναι ιδια για ολους. Αργησα 3 χρονια αλλα το καταλαβα .
Ψαξτε τις εικονες και την αισθηση και θα δικαιωθειτε.
Μολις αντιληφθουμε το χρονο, τοτε οι διαφορες απο φυσιγγι σε φυσιγγι ειναι μικρες. Ολα γινονται τοσο γρηγορα! Θα πρεπει να εστιαζουμε στο πως χωρις υπολογισμους. Οι υπολογισμοι γινονται τοσο γρηγορα που πρεπει να παγωσεις το χρονο για να το καταλαβεις!
Ελπιζω να σας προβληματισα
 
Πιστευω λιγο πολυ εχει συμβει σε ολους να περνουμε το θηραμα με την δευτερη τουφεκια κ οχι με την πρωτη..Υπερβολικη βιασυνη αλλα κ ισως το στιγμιαιο ξαφνιασμα στην θεα του πουλιου μας κανει να αστοχουμε..Στην επομενη τουφεκια σκοπευουμε καλυτερα (ιδιαιτερα η δικανναδες,που ξερουν οτι εχουν μια κ μοναδικη βολη..)Και κατα μεγαλο ποσοστο η τουφεκια δεν "χανεται"..
Εχω παρατηρησει οτι αν αστοχησω στην πρωτη τουφεκια του δικαννου η κινηση που κανει το δαχτυλο για να "πιασει"την πισω σκανδαλη αλλα κ το γεγονος οτι εχω μια ακομη βολη με κανει να αυτοσυγκεντρωνομαι κ να χαλαρωνω οσο κ αν φαινεται απιστευτο μιας κ ο χρονος για να γινει κατι τέτοιο ειναι μηδαμινος.Καπου εκε ερχεται και η επιτυχια..
Προχτες τυχαια διαβασα κ το παρακατω αρθρο που εξηγει αυτο το φαινομενο..
http://oplognosia.com/?p=8491
 
Παντος περσι τα περισοτερα πουλια με την δευτερη τα επερνα εγω παιδια..το σιγουρο ειναι οτι δεν ειχα υπομονη και εριχνα γρηγορα μαλλον στην δευτερη εκανα σκουπα και ηρεμια και το επερνα
μιλαω με το δικανο γιατι την καραμπινα φετος θα την δουμε
 
μαλλον η κινηση προκαλει λαθη , μονο οι πολύ εμπειροι σκοπευτες εχουν εκπαιδευτεί να κινουνται σαν συνολο με το οπλο με κουμπωμενο το κεφαλι στο χτενι και να συνεχιζουν την κινηση στον πυροβολισμο με αρμονια , ακομα δεν εχω δει κυνηγο να το κανει αυτό , μονο οσοι κυνηγοι εχουν περασει από σκοπευτήρια εχουν αυτή την κινηση , θελει πολλη δουλεια η κινηση με το οπλο σε αρμονια με τον στοχο , εκει είναι ολο το ζουμι
 
Αυτό η αλήθεια ειναι δεν μπορώ να το καταλάβω, αν εχεις επομησει πως μπορεις να αλλαξεις; Αντε να δεις οτι βγηκες πισω πχ και να διορθώσεις
όπως πολύ σωστα λες φιλε , όταν γινει σωστα η επωμιση το οπλο δεν κουνιεται ουτε με σεισμο 10 ριχτερ , το καλυτερο σχολειο ολων είναι το σκοπευτηριο , αρθρα και περιοδικα μαλλον καταλαβες τι λενε
 
Μου εχει τύχει παιδιά σε περπατητο τσίχλας με το δίκαννο το παλιο (baikal) να παρω 14 στη σειρά χωρίς να χάσω φυσίγγι και με βλέπει ενα μπάρμπας από το χωριό και μου λεει μπράβο βαράς καλα τι ήθελε και το ειπε ο γκαντέμης με ματιασε και χάνω μετα 15 στη σειρά ο γρουσούζης ρίχνω τα καντηλια μου &&@€@@ και μετα από λιγο που ηρέμησα ξεκίνησα να παίρνω παλι πουλιά,να ξέρετε πως παίζει ρόλο και το ματι γι'αυτο μια χαντρα πάνω σας στο κυνηγι και μην λέτε και δείχνετε αυτα που χτυπάτε!!!!!τωρα πέρα από την πλάκα μεγάλο ρόλο παίζει και η ψυχολογία στο κυνηγι πολλές φορες θέλει ψυχική ηρεμία και οχι νεύρα για να έχουμε επιτυχίες!!!.my man..sarcastic..hunter.
 
Back
Top