Τα Όπλα μας

Τον κοκορα γιατι τον αφησες χωρις ονομα???....τα υπολοιπα δεν τα γνωριζω...πρωτη φορα τα βλεπω...τι ειναι???κυνηγετικα??
Τον κόκορα δεν θυμάμαι τι είναι.
Τα υπόλοιπα είναι κυνηγετικά κλασικοτατα όπλα...
 
Benelli duca di montefeltro αριστερή περισι έγινε παντως καιρού κομφορτ,m2 comfort αριστερή ,b525 hunter, Baikal μονοσκανδαλο πλάγιο ,cz usa mallard διπλοσκανδαλο κερδισμένο σε κλήρωση του κυνηγετικού συλλόγου και πολύ ευχάριστη έκπληξη.
 
Benelli duca di montefeltro αριστερή περισι έγινε παντως καιρού κομφορτ,m2 comfort αριστερή ,b525 hunter, Baikal μονοσκανδαλο πλάγιο ,cz usa mallard διπλοσκανδαλο κερδισμένο σε κλήρωση του κυνηγετικού συλλόγου και πολύ ευχάριστη έκπληξη.
Μπράβο Παναγιώτη! Εσύ το κέρδισες πέρσι;
.shake hands.
 
Φιλε βαρυ οπλο ειναι.πρεπει να εξασκηθεις στο πισω μπρος.εγω στα γουρουνια δεν ειχα θεμα ποτε οποτε την επαιρνα για κανα τρυγονι καμια φασσα εχανα πουλια. Σε σχεση πχ με την μ2 καμια σχεση. Τα winchester τα μαυρα σε ενα τετραγωνο σε σχημα ενος παραθυρου στα 60 μετρα τα βαζει σχεδον ολα μεσα.

Μια φορα την εβαλα βρεγμενη στην θηκη και ευτυχως την προλαβα γιατι ξεκινησε να πεταει σκουριες μετα απο ωρες που την ανοιξα. Τα ξυλα της θελουν δουλεια ειναι ταλαιπορημενη και παλια.καποια στιγμη θα της κανω μια νεα βαφη επισης. Η καννη θελει καθε φορα καθαρισμα.
 
Σημερα κοστιζει 1000€ και αν ειναι οπως αυτην που εχω εγω πραγματικα πιστευω αν καποιος ειναι λατρης χραπα χρουπα ειναι κορυφη. Η απλη δεν ειναι το ιδιο παντως
 
Ο πατερας μου παλια ειχε την ανταρες με εξωτερικα τσοκακια αλλα σταματησε το κυνηγι και την εδοσε.μου λεει τα καλυτερα.παντα μιλαω για γουρουνια και λαγο
 
Baikal mp 27 δισκανδαλο με απλούς εξωλκεις και εναλλασομενα τσοκ. Αγορά το 1996. Beretta 391 αγορά 1999. Baikal mp 43 αγορά 2003. Browning 525 αγορά 2006. Winchester sx3 cal 20 αγορά 2015. Browning 525cal 20 αγορά 2020. Και μια benelli Raffaello 123 του πατέρα μου αγορά 1992.
 
Baikal mp 27 δισκανδαλο με απλούς εξωλκεις και εναλλασομενα τσοκ. Αγορά το 1996. Beretta 391 αγορά 1999. Baikal mp 43 αγορά 2003. Browning 525 αγορά 2006. Winchester sx3 cal 20 αγορά 2015. Browning 525cal 20 αγορά 2020. Και μια benelli Raffaello 123 του πατέρα μου αγορά 1992.
Όλα ωραία όπλα...Όμως οπως είχα γράψει παλαιότερα , σχεδόν κάθε κυνηγός έχει ένα πλαγιοκαννο baikal..είτε του πατέρα τους, είτε δικό τος, και ξεκίνησαν με αυτό το κυνήγι...
 
Επειδη ηταν απαιτηση απο καποια παιδια σε καποιες συζητησεις να γραψω για τις κατοχες μου,ε...αφου κανουμε παρεα κι οσο γραφω γνωριζομαστε σαν γνωριμια λοιπον

Browning b2000
Mossberg 500
Τα δικα μου

Οπλα της οικογενειας Beretta 391 gold
Toz34,franchi48 ατσαλινη,franchi affinity synthetic benelli super lusso και 2η καννη breda κοντη με εξωτερικα.breda xanthos grey, browning gold.
Οπλα πατερα αδερφου και του ξα,στον ιδιο χωρο και κοινόχρηστα.
 
Ήρθε στην κατοχή μου ένα ισπανικό πλάγιο ,μάρκας astra (model iberial) έτος κατασκευής 1936 80cm κανες 70αρες θαλάμες 18,4 αυλούς και τσοκαρισμα 18,3/17,5 εργοστασιακό , αχρωμιοτο χωρίς οξυδωσεις απλούς εξωλκης και με διπλή ακίδα πριν το κυνηγισω το ζυγισα (πρόσθεσα αντίβαρα στο κοντάκι) έγινε φινίρισμα στα ξύλα ,και τοποθέτησα πέλμα στα μέτρα μου και gel pad στη ράχη από το κοντακι. Με το που ξεκίνησα να το κυνηγώ το ερωτεύτηκα ,το απόλυτο εργαλείο . τσοκαρισμα στα δύο άκρα. Αν και είμαι κάτοχος αρκετών κυνηγετικών όπλων,με αυτό έχω ενθουσιαστεί!
 
Last edited:
Καμιά ιδέα lifting για τον παππού ?

Lxw06jL.jpg

kiSMSOa.jpg

sdmUHK0.jpg

l14UqDF.jpg
Τι ομορφιά είναι αυτή;
Doll's head και Greener στον ίδιο μηχανισμό. Και τέλειες γραμμές. Υπέροχο.
 
Back
Top