Τα Όπλα μας

H φωτογραφία είναι 5 χρονών, τώρα έχει προστεθεί κ μια breda ελατηρίου δεκαετίας 1950.
eTze3on3Y.jpg


όποιος βρει τι μάρκα είναι τα δίκαννα θα τον παραδεχθώ...

υγ. σε αυτό το λινκ θα κατεβάσετε την φώτο σε μεγάλο μέγεθος https://farm8.staticflickr.com/7205/6920308573_9c07b6e248_o_d.jpg
παρόλα αυτά δεν πρόκειται να βρείτε τι μάρκα είναι τα δίκαννα και δεν πρόκειται να πω επίσης .sarcastic.
 
Αν και δεν φαινωνται καλα η καραμπινα ειναι γνωστη,το ποζε ειναι γαλικο της μανουαρμς το αεροβολακι Beretta,το πλαγιο με δυσκολευει λογω θολουρας
το ποζέ είναι πράγματι το γαλλικό που λες, το αεροβολάκι επίσης το πέτυχες, το πλαγιόκανο που είναι και το πιο δύσκολο θα το βγάλω ξεχωριστά φωτογραφία και θα την ανεβάσω, ειλικρινά σου λέω πως έχεις τον σεβασμό μου έτσι κι αλλιώς, αλλά αν βρεις τι μάρκα είναι το πλαγιόκανο τι να πω! :)
 
Φωτο δεν μπορω να βαλω..
Απο οπλα αυτη την στιγμη εχω 3 υπερτιμημενες Auto5{ 2 light twelve και μια magnum με 2 κανες}
2 Remingtone 1100 {οπλαρες,την πρωτη την πηρα καπου το 199ο δινωντας ενα browning superpossed ,αλλος υπερτιμημενος ντενεκες που τον καναν και συλεκτικο} μια gold μια fusion ,μια 48 al με ραγισμενη κανη, ενα smith wesson 1000m οπλαρα απο τα λιγα,Ενα βελγικο wincester sx1 και ενα benelli m1 super 90..
Τον μαρτιο πουλησα με βαρια καρδια μια συλεκτικη Auto5 commemorative για 2400e ,πονεσε η ψυχη μου..Aυτες ειναι συλεκτικες οπλαρες με τελεια ποιοητα κατασκευης,και οχι οι γιαπωνεζικες final tribute που της ζηταανε οι μαλακες 3οοο,οο και 4000,00..

Eπισης βλεπεις κατι τιμες για τις auto5 που σου φευγουν τα σαγονια..Τι νομιζουν οτι πουλανε,ενα οπλο της σειρας ηταν και με πολλα κουσουρια,ασε που απο ανταλακτικα δεν υπαρχει ουτε βιδα..
100 φορες ανωτερη, απλουστερη ελεινε χωρις εργαλεια,ειχε και καλυτερη αποδοση κανης ηταν η breda antares .Την εδωσα το 1994 σε ενα φιλο που συχωρεθηκε πριν 2χρονια , και την πουλησε ο αδερφος του δυστηχως δεν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να την αγοραζα.
Πριν κανα μηνα πουλησα και μια αποτυχημενη franci 712 grifone .
 
Φωτο δεν μπορω να βαλω..
Απο οπλα αυτη την στιγμη εχω 3 υπερτιμημενες Auto5{ 2 light twelve και μια magnum με 2 κανες}
2 Remingtone 1100 {οπλαρες,την πρωτη την πηρα καπου το 199ο δινωντας ενα browning superpossed ,αλλος υπερτιμημενος ντενεκες που τον καναν και συλεκτικο} μια gold μια fusion ,μια 48 al με ραγισμενη κανη, ενα smith wesson 1000m οπλαρα απο τα λιγα,Ενα βελγικο wincester sx1 και ενα benelli m1 super 90..
Τον μαρτιο πουλησα με βαρια καρδια μια συλεκτικη Auto5 commemorative για 2400e ,πονεσε η ψυχη μου..Aυτες ειναι συλεκτικες οπλαρες με τελεια ποιοητα κατασκευης,και οχι οι γιαπωνεζικες final tribute που της ζηταανε οι μαλακες 3οοο,οο και 4000,00..

Eπισης βλεπεις κατι τιμες για τις auto5 που σου φευγουν τα σαγονια..Τι νομιζουν οτι πουλανε,ενα οπλο της σειρας ηταν και με πολλα κουσουρια,ασε που απο ανταλακτικα δεν υπαρχει ουτε βιδα..
100 φορες ανωτερη, απλουστερη ελεινε χωρις εργαλεια,ειχε και καλυτερη αποδοση κανης ηταν η breda antares .Την εδωσα το 1994 σε ενα φιλο που συχωρεθηκε πριν 2χρονια , και την πουλησε ο αδερφος του δυστηχως δεν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να την αγοραζα.
Πριν κανα μηνα πουλησα και μια αποτυχημενη franci 712 grifone .
Βασίλη όντως έχεις δίκιο για τις τρελές τιμές που διαβάζεις για τις auto5, εψαχνα για μία 16αρα ή 20αρα. Δυστυχώς πάγωσε για την ώρα ή αγορά αλλά δεν θα μου γλιτώσει στο μέλλον.
 
Φωτο δεν μπορω να βαλω..
Απο οπλα αυτη την στιγμη εχω 3 υπερτιμημενες Auto5{ 2 light twelve και μια magnum με 2 κανες}
2 Remingtone 1100 {οπλαρες,την πρωτη την πηρα καπου το 199ο δινωντας ενα browning superpossed ,αλλος υπερτιμημενος ντενεκες που τον καναν και συλεκτικο} μια gold μια fusion ,μια 48 al με ραγισμενη κανη, ενα smith wesson 1000m οπλαρα απο τα λιγα,Ενα βελγικο wincester sx1 και ενα benelli m1 super 90..
Τον μαρτιο πουλησα με βαρια καρδια μια συλεκτικη Auto5 commemorative για 2400e ,πονεσε η ψυχη μου..Aυτες ειναι συλεκτικες οπλαρες με τελεια ποιοητα κατασκευης,και οχι οι γιαπωνεζικες final tribute που της ζηταανε οι μαλακες 3οοο,οο και 4000,00..

Eπισης βλεπεις κατι τιμες για τις auto5 που σου φευγουν τα σαγονια..Τι νομιζουν οτι πουλανε,ενα οπλο της σειρας ηταν και με πολλα κουσουρια,ασε που απο ανταλακτικα δεν υπαρχει ουτε βιδα..
100 φορες ανωτερη, απλουστερη ελεινε χωρις εργαλεια,ειχε και καλυτερη αποδοση κανης ηταν η breda antares .Την εδωσα το 1994 σε ενα φιλο που συχωρεθηκε πριν 2χρονια , και την πουλησε ο αδερφος του δυστηχως δεν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να την αγοραζα.
Πριν κανα μηνα πουλησα και μια αποτυχημενη franci 712 grifone .
Φαινεσαι κι εσυ γνωστης στα οπλα,απ τα χερια μου εχουν περασει πολλα,ομως δε θα ξεχασω 2 breda super apollo και ιδιαιτερα η μια σε καινουργια κατασταση με τρομερα ξυλα και φοβερη ποιοτητα κατασκευης ολοκληρη η βαση ανοξειδωτη!!
 
Fotis Ενα οπλο σαν ολα τα αλλα ειναι και μαλιστα απο τα φτηνα στην εποχη του
Για να αντεχει του βαλαν 1,5 κιλο μεταλο στην βαση..
1\3 76cm ηταν το δικομου b2 ποιοτητα..Οσο κανουν τα μεταγενεστερα μοντελα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 τοσο εκανε και αυτο..Παρε ενα 3 η ενα 425 και εναι ακριβως ιδια..

Επισης τυπογραφικο λαθος το sx1,την sx2 εχω.Την 1 την ειχε φιλος μου
Σε δοκιμες σε βρεγμενους τηλ. καταλογους ετρωγε ξυλο και απο το 11οο και απο την auto5 , η oποια τις ετρωγε απο την 1100 οχι σε διατρηση αλλα σε κατανομη.. Γυρω στις 40 με 50 η auto 5 πανω απο την 1100 και 30 σελιδες παραπανω διατρηση το 1100 απο την sx1 και με πυκνοτερη κατανομη..Εφαμιλη ντουφεκια με το 1100 ισως και λιγο ανωτερη καποιες μερες ειχε η breda.Στα browning φτιαξαν οι κανες με τα χρονια απο την χρηση και το καθαρισμα..
Σαν λειανση οταν ηταν καινουργιες ηταν χαλια..

Γιαννη παρτο μονο αν εχεις κολημα με τα browning σαν εμενα..
Αν δεν σε χαλανε τα εξωτερικα τσοκ και τα τσοκ γενικα παρε μια breda ελατηριου αν βρεις..

Τακη η απολο σουπερ ηταν η γυαλιστερη ατσαλινη χωρις σκαλισμα η κανω λαθος?
Πιστευω οτι oi κανες Βreda r πρεπει να ηταν οι μοναδικες κανες τρυπημενες εν θερμω..
Οπλαρα του 1950 και ειχε απο τοτε αφαιρουμενο καπακι κλειστρου..
Την χαμηλωτερη ανακρουση απο ολα τα ελατηριου και με τον ποιο αξιοπιστο μηχανισμο..
 
Να πουμε και για ζημιες που παθανε τα οπλα μας..
Ξεκιναω..
Reminton..κλειστρο 1 φορα εξωλκεις τουλαχιστον απο 3 και οι δυο.,βεργες οπλισης 2 ,ποτηρακι βεργας 1 ,βαση παπιας 2
BROWNING Gold Ραισμενη παπια
Fusion κλειστρο , ελιωσε η αποθηκη.
super possed ,βελονα , ελατηρια οπλισης ελτηριο επικρουστηρα..
Auto 5 magnum Παπια 2 φορες ,κοντακι μια ,συν οτι μετα απο πολες τουφεκιες κουνησε και το νεο κοντακι.. Μπηκαν πλαστικα..
Auto 5 light κουνησε το κοντακι εσπασε βελονα..
BREDA ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ 3 φορες εξολκεα δυο φορες κλειστρο ,εναν επικρουστηρα δυο σπασμενες βελονες..
ΦΡΑΝΚΙ 48, ραισε κανη..
>> 712 βεργες κλειστρου
Beneli m1 η πρωτη παρολο που την ελιωσα δεν επαθε ΤΙΠΟΤΑ
Η δευτερη Μ1 απο το 2002 δεν εχει ριξει ουτε 50 φορες..
S&W Τιποτα
Antonio zoli τιποτα
 
Σκοπεύω να πουλήσω την Auto5 magnum, ίσως και την breda argus που έχω. Ή να τα ανταλλάξω. Ο λόγος είναι ότι πρέπει να αγοράσω μια καραμπίνα ελαφρύτερη από 3 κιλά λόγο προβλήματος υγείας στο δεξιό χέρι. Θέλω την γνώμη σας πόσο πρέπει να ζητάω για τα 2 όπλα ώστε να δω τι μπορώ να αγοράσω ή ανταλλάξω με αυτά...
 
Back
Top