ΤΣΟΚ (CHOKE) Παρουσιάσεις – Κριτικές – Εντυπώσεις

Όνομα
Παυλος
Δηλαδή με λίγα λόγια τί λέει και ποιος είναι ο κύριος?
Eιναι πολυ γνωστος δημοσιογραφος κυνηγιου, οπλων και βλητικης του χωρου και λεει οτι ειναι μυθος οτι η ατρακτος σε βοηθαει να σπας περισσοτερους δισκους η να παιρνεις περισσοτερα πουλια στο κυνηγι

Για μενα ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες....ασχετα εαν συμφωνω ή οχι.

Λοιπον....οι ταχυτητες των φυσιγγιων ετσι μετριουνται....δεν μπορω εγω να αλλαξω τον τροπο μετρησης...
Τωρα οταν ενα φυσιγγιο ξεκιναει απο την καννη του οπλου σου με 390 m/s στα 30 ή 35 μετρα ποια
νομιζεις οτι θα ειναι η ταχυτητα των σκαγιων ??
Να το παω στα ''ακρα''....και να πω 250 m/s ( αυτο ειναι εξωπραγματικο βεβαια....κανενα φυσιγγιο δεν εχει
τετοια απωλεια ταχυτητος ) αλλα ας υποθεσουμε οτι ειναι αυτη. Μπορεις να μου πεις ενα σκαγι που
κινειται με 250 μετρα το δευτερολεπτο ποσο χρονο χρειαζεται να καλυψει 2 μετρα αποσταση ??
Κανε τους λογαριασμους σου.....αλλα σου ξανα λεω ...ο χρονος ολης της ατρακτου ειναι αμελητεος.
Τωρα οσον αφορα το ποσα σκαγια θα παρει το θηραμα....εαν στα 30 μετρα το θηραμα βρισκεται στο
κεντρο της τουφεκιας....και παρει 2 με 3 σκαγια....τοτε το φυσεκι αυτο πετα το στα σκουπιδια φιλε μου!!!
λοιπον νικο.ας μιλισουμε λιγο.αν εχης κανει δοκιμες σε πινακες,που πιστευω ναι,θα εχης παρατηρηση,οτι απο τα 25 μετρα και μετα,ανα,5 μετρα,η ντουφεκια αλλαζει δραματικα.δηλαδη,αλλη στα 25 αλλη στα 30 και αλλη 36,και παει λεγοντας.οσο πιο μακρια,τοσο πιο πολλη ανοιγη.γιατι γινεται αυτο?γιατι οσο περνανε τα μετρα χανεται η ταχητητα.χανεται ,εξασθενη η ντουφεκια.οσο για τις μετρησεις τις κανουν στο 1 μετρο απο την κανη,στα 2 και στα 10. αν εχης φτιαξη φυσιγγια,κοντρα δοση,καταλαβενης τη λεω,θα σου κρατηση κεντρα πιο μακρια.γιτι εχη μεγαλητερη δυναμη σαν σεταπ.υστερα αυτο που ειπες στα 30 μετρα,αν παρη 3 σκαγια πετατο,φυσιγγι,εσυ φιλε μου ποσα σκαγια βαζης στην τσιχλα στα 30 μετρα?

Όνομα
Νίκος
λοιπον νικο.ας μιλισουμε λιγο.αν εχης κανει δοκιμες σε πινακες,που πιστευω ναι,θα εχης παρατηρηση,οτι απο τα 25 μετρα και μετα,ανα,5 μετρα,η ντουφεκια αλλαζει δραματικα.δηλαδη,αλλη στα 25 αλλη στα 30 και αλλη 36,και παει λεγοντας.οσο πιο μακρια,τοσο πιο πολλη ανοιγη.γιατι γινεται αυτο?γιατι οσο περνανε τα μετρα χανεται η ταχητητα.χανεται ,εξασθενη η ντουφεκια.οσο για τις μετρησεις τις κανουν στο 1 μετρο απο την κανη,στα 2 και στα 10. αν εχης φτιαξη φυσιγγια,κοντρα δοση,καταλαβενης τη λεω,θα σου κρατηση κεντρα πιο μακρια.γιτι εχη μεγαλητερη δυναμη σαν σεταπ.υστερα αυτο που ειπες στα 30 μετρα,αν παρη 3 σκαγια πετατο,φυσιγγι,εσυ φιλε μου ποσα σκαγια βαζης στην τσιχλα στα 30 μετρα?

Ριξε μια ματια..ΒΛΗΤΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ -σελιδα 484 - απαντηση 9.663.

Και βγαλε τα συμπερασματα σου φιλε μου.!!!

Περιοχή
ΣΥΡΟΣ - ΚΥΚΛΑΔΕΣ
Όνομα
Δημήτριος
Τα παρακάτω είναι δημοσιευμένα στο νέο βιβλίο "Περί βλητικής " του Κυπρίδημου χωρίς σχόλια δικά μου :

Η ΑΤΡΑΚΤΟΣ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ Ως ιδιαίτερα μακρυά άτρακτος έχει χαρακτηριστεί μια που είχε μήκος 14 πόδια, περίπου 4,5 μέτρα, από τα πρώτα έως τα τελευταία σκάγια. Το επόμενο ερώτημα είναι αν θα “χανόταν” ένας στόχος λόγω αυτού του μήκους ατράκτου. Η απάντηση εμπλέκει τις ταχύτητες στόχου και σκαγίων. Στα 40 μέτρα τα σκάγια που ξεκίνησαν με 1200 πόδια ανά δευτερόλεπτο έχουν πέσει γύρω στα 800 πόδια, δηλαδή 240 μέτρα ανά δευτερόλεπτο. Αυτό σημαίνει ότι τα πίσω σκάγια θα διανύσουν τα 4,5 μέτρα που τα χωρίζουν από τα μπροστινά σκάγια της ατράκτου σε λιγότερο από δύο εκατοστά του δευτερολέπτου. Ενα πιάτο σκοπευτηρίου εκτοξεύεται με 120 χιλιόμετρα ανά ώρα ή 33 μέτρα ανά δευτερόλεπτο, και επιβραδύνεται αμέσως. Η επιβράδυνση αυτή είναι διαρκής μέχρι την τελική πτώση του πιάτου στο έδαφος. Τα πουλιά πετούν με σημαντικά χαμηλότερες ταχύτητες. Σε κανονική πορεία έχουν ταχύτητα γύρω στα 60 χλιόμετρα ανά ώρα. Ας πάρουμε λοιπόν τα 60 χιλιόμετρα ανά ώρα ως την ταχύτητα του πιάτου και του θηράματος. Εξήντα χιλιόμετρα ανά ώρα ισδουναμούν με 16,7 μέτρα ανά δευτερόλεπτο. Στα δύο εκατοστά του δευτερολέπτου που θα πάρει η άτρακτος να περάσει, ο στόχος θα έχει διανύσει 33 εκατοστά. Είναι απίθανο για ένα στόχο και μια μακρυά έστω άτρακτο να διασταυρωθουν χωρίς ένα τουλάχιστον από τα εκατοντάδες

Περιοχή
Ελευθερούπολη Καβάλας
Όνομα
Τέλης
Παλικάρια αν και το έχω ξαναγράψει στο τσοκ μου τζεμινι πορτινγκ φουλ από μέσα έχει φύγει το χρώμα και από μαύρο έγινε σχεδόν ασημί προς γκρί δηλαδή όπως είναι πρώτου βαφτεί λογικά...... μπορεί να επηρεαστεί η απόδοση του τσοκ από αυτό?

Περιοχή
Εύβοια
Όνομα
Βασίλης
Παλικάρια αν και το έχω ξαναγράψει στο τσοκ μου τζεμινι πορτινγκ φουλ από μέσα έχει φύγει το χρώμα και από μαύρο έγινε σχεδόν ασημί προς γκρί δηλαδή όπως είναι πρώτου βαφτεί λογικά...... μπορεί να επηρεαστεί η απόδοση του τσοκ από αυτό?
Όχι, κανένα θέμα απόδοσης
Να το λαδωνεις μόνο να μη σκουριάσει και να μην το αφήνεις βιδωμενο πάνω στην κάννη

Ριξε μια ματια..ΒΛΗΤΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ -σελιδα 484 - απαντηση 9.663.

Και βγαλε τα συμπερασματα σου φιλε μου.!!!
τα ειδα φιλε νικο και ειδα καποιους πινακες.με ωραιες κατανομες,αλλα επαμε ο πινακας εχη μια αποτηποση,ολων τον σκαγιων που τερματιζουν.κατα τα αλλα με την ατρακτο που λεμε δεν τα δειχνη ο πινακας.οπως ειπες ο καθενας εχη τα συμπερασματα του.ο καθενας απ ολους μας εχη αλλη αποψη,για αυτο ειμαστε εδω να τα λεμε, και να μαθενουμε καποια πραγματα ολοι μας.

Τα παρακάτω είναι δημοσιευμένα στο νέο βιβλίο "Περί βλητικής " του Κυπρίδημου χωρίς σχόλια δικά μου :

Η ΑΤΡΑΚΤΟΣ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ Ως ιδιαίτερα μακρυά άτρακτος έχει χαρακτηριστεί μια που είχε μήκος 14 πόδια, περίπου 4,5 μέτρα, από τα πρώτα έως τα τελευταία σκάγια. Το επόμενο ερώτημα είναι αν θα “χανόταν” ένας στόχος λόγω αυτού του μήκους ατράκτου. Η απάντηση εμπλέκει τις ταχύτητες στόχου και σκαγίων. Στα 40 μέτρα τα σκάγια που ξεκίνησαν με 1200 πόδια ανά δευτερόλεπτο έχουν πέσει γύρω στα 800 πόδια, δηλαδή 240 μέτρα ανά δευτερόλεπτο. Αυτό σημαίνει ότι τα πίσω σκάγια θα διανύσουν τα 4,5 μέτρα που τα χωρίζουν από τα μπροστινά σκάγια της ατράκτου σε λιγότερο από δύο εκατοστά του δευτερολέπτου. Ενα πιάτο σκοπευτηρίου εκτοξεύεται με 120 χιλιόμετρα ανά ώρα ή 33 μέτρα ανά δευτερόλεπτο, και επιβραδύνεται αμέσως. Η επιβράδυνση αυτή είναι διαρκής μέχρι την τελική πτώση του πιάτου στο έδαφος. Τα πουλιά πετούν με σημαντικά χαμηλότερες ταχύτητες. Σε κανονική πορεία έχουν ταχύτητα γύρω στα 60 χλιόμετρα ανά ώρα. Ας πάρουμε λοιπόν τα 60 χιλιόμετρα ανά ώρα ως την ταχύτητα του πιάτου και του θηράματος. Εξήντα χιλιόμετρα ανά ώρα ισδουναμούν με 16,7 μέτρα ανά δευτερόλεπτο. Στα δύο εκατοστά του δευτερολέπτου που θα πάρει η άτρακτος να περάσει, ο στόχος θα έχει διανύσει 33 εκατοστά. Είναι απίθανο για ένα στόχο και μια μακρυά έστω άτρακτο να διασταυρωθουν χωρίς ένα τουλάχιστον από τα εκατοντάδες.β
βαση αυτα που ειπαν καποιη αλλοι,Είναι απίθανο για ένα στόχο και μια μακρυά έστω άτρακτο να διασταυρωθουν χωρίς ένα τουλάχιστον από τα εκατοντάδες.οπως λεει ο ποιητης,μιλαη για το ελαααχιστο ενα σκαγι,λογο ουρας της ατρακτου.δεν μιλαει καθολου για ποσοτητα η πληθωρα σκαγιων.ουτε γραφει,ποσα σκαγια θα εχη μια τσιχλα στα 30 μετρα.ολες αυτες οι θεωριες και τα μαθιματικα,ειναι στα χαρτια.στο βουνο,υπαρχουν συνθικες που καταριπτουν ολα αυτα περι θεωριας.μεχρη και στα κανονακια δοκιμων,που ειναι μεσα σε θαλαμους με συγκεκριμενη θερμοκρασια και υγρασια,και ριχνουν 5αδες για να βγαζουν το μεσο ορο ταχυτητας και αποδοσης.στο βουνο με αλλες υγρασιες και θερμοκρασιες,δεν υσχοιουν αυτα.στους πινακες καλα ειναι να βλεπουμε τη ριχνουμε,ααλλλα η πραγματικες δοκιμες και αν σκοτονουν τα φυσιγγια και πως σκοτονουν, γινονται στο κυνηγι,και οχι στα βιβλια και της θεωριες.

σκεφτομαι να παρω για την Α400 ενα τσοκακι για καρτερι και σκοπευτήριο μαλλον χωρις να υπάρχει ιδιαιτερος λογος μιας και εχει 5 εσω εξω μαμισια....
εχει κανεις δοκιμασει kicks, anaconda ή brain σε ντουφεκιες πανω απο 40 μετρα κι αν ναι τι συσφιξη?

Όνομα
Κωστας
Δν έχω την Α400 αλλά αν θέλεις κάτι για βολές κοντά στα 50 μετρα σε kicks πάρε κάτι ανάμεσα σε LF και F. Το 30 ή το 35 δλδ. Να έχεις όμως κατά νου ότι είναι αυστηρό σκοπευτικα αλλά θα σε αποζημιώσει με τα σκότωματα του και σε πιο μακρινές αποστάσεις

σκεφτομαι να παρω για την Α400 ενα τσοκακι για καρτερι και σκοπευτήριο μαλλον χωρις να υπάρχει ιδιαιτερος λογος μιας και εχει 5 εσω εξω μαμισια....
εχει κανεις δοκιμασει kicks, anaconda ή brain σε ντουφεκιες πανω απο 40 μετρα κι αν ναι τι συσφιξη?
Πάς σε kicks full,μην το φοβάσαι καθόλου.

Αν εχει το οπλο σου Optima HP ψαξου λιγο και με τα μαμα εσω-εξω. Ειναι αξιοπρεπεστατα, αν και δεν τα εχω δοκιμασει σε αποστασεις τετοιες που αναφερεις.
το ξερω πως είναι πολυ καλα με αυτα ριχνω, ισως δοκιμασω πρωτα σε πινακα πριν προβω σε αγορα φρενατου

Θά σε μαλωσωωωωωωωω!!!!!!!!!!!! Σπύρο Σ/Κ να βρεθούμε να σου δώσω το LR νά τό ρίξεις. Θα πρέπει να το είδες τις προάλλες με αυτό εριχνα