ΤΣΟΚ (CHOKE) Παρουσιάσεις – Κριτικές – Εντυπώσεις

Θα με μουρλανεις βρε φιλε!!! Τι αλλο στησιμο να κανω ?? Με φουλ μαμα....μια χαρα ειναι τα φυσεκια !!!
Αυτο μου ελειπε τωρα...να κανω στησιμο για το κικ'ς. Ασε που το εχω δοκιμασει....και την μαλλινη και
ειδικοτερα σε αποσπωμενο πατο και ποτηρι....εκει ειναι σκετη απογοητευση....ριχνω το ιδιο σεταπ και
στησιμο με φουλ τσοκ....για να συνελθω απο το σοκ. Ολα αυτα απο 5 νουμερο και κατω. 4-3-2- ασσο
δεν εχω ριξει.
ΥΓ. Μαλλον ο φιλος ο Τελης εχει δικιο!!!
Ειπα κι εγω κυρ Νικο αυτο που σκεφτηκα...μη βαρας...δες βλητικες δοκιμες μια τουφεκια που εβαλα σημερα με νο4
 
Καλησπέρα. Έχει δοκιμάσει κανείς τσοκ Patternmaster με φυσίγγια διασποράς; Υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα λόγω φρένου; Αναφέρομαι κυρίως σε έκδοση Mid Range.
(δε βρήκα σχετική αναφορά στη συζήτηση)
Ολα τα φρενου Γιωργο ακυρωνουν αρκετα τα διασπορας, εχεις βεβαια και παλι ανοιχτη τουφεκια αλλα μικροτερη σε σχεση με τα συμβατικα τσοκ
 
Θα με μουρλανεις βρε φιλε!!! Τι αλλο στησιμο να κανω ?? Με φουλ μαμα....μια χαρα ειναι τα φυσεκια !!!
Αυτο μου ελειπε τωρα...να κανω στησιμο για το κικ'ς. Ασε που το εχω δοκιμασει....και την μαλλινη και
ειδικοτερα σε αποσπωμενο πατο και ποτηρι....εκει ειναι σκετη απογοητευση....ριχνω το ιδιο σεταπ και
στησιμο με φουλ τσοκ....για να συνελθω απο το σοκ. Ολα αυτα απο 5 νουμερο και κατω. 4-3-2- ασσο
δεν εχω ριξει.
ΥΓ. Μαλλον ο φιλος ο Τελης εχει δικιο!!!
Χαλασες και εσυ...
 
Ειπα κι εγω κυρ Νικο αυτο που σκεφτηκα...μη βαρας...δες βλητικες δοκιμες μια τουφεκια που εβαλα σημερα με νο4

Τι να βαρεσω ρε φιλαρα!!! Πρεπει και κουραγιο για να βαρεσεις....περα απο το οτι συμπαθω...δεν θα σηκωνα
ποτε χερι!!! ;) :)

ΥΓ. Θα την δω σε λιγο!!
 
Καλημερα παιδες!!! Να ρωτησω κατι....Ενα και μοναδικο εξτρα τσοκ εχω το KICK'S - IM.

Aυτο που διαπιστωσα μεσα απο τις δοκιμες μου.....ειναι οτι διαλεγει νουμερα σκαγιων,
Εννοω οτι σε καποια νουμερα δουλευει πολυ καλα ΠΧ. απο Ν8,5 μεχρι και το Ν5 ειναι αψογο.
Απο το Ν4 και Ν3 - Ν2 το παιρνει ο διαολος και το σηκωνει.....μου χαλαει ΟΛΕΣ τις τουφεκιες.

Ερωτηση. Εχει αντιμετωπισει καποιος συναδελφος παρομοιο προβλημα ???
κ Νίκο και σε μένα το kicks LF ότι του βάλω με αποσπωμενο πατο τύπου αντιτζελο το χαλάει(σκορπάει) σε σχέση με τους κοινούς συγκεντρωτηρες.
 
Γιατι λογικα φρεναρουν τον διασπορεα
Και τι, δεν κάνει διασπορά ο ελικοειδής? τουφεκισες στα 15 μέτρα? Εμένα παράξενο μου φαίνεται, δεν μιλάω για συγκεκριμένο τσοκαρισμα μιλάω για γενικά με τσοκ φρένου.
 
Και τι, δεν κάνει διασπορά ο ελικοειδής? τουφεκισες στα 15 μέτρα? Εμένα παράξενο μου φαίνεται, δεν μιλάω για συγκεκριμένο τσοκαρισμα μιλάω για γενικά με τσοκ φρένου.
Τωρα μου βαζεις δυσκολα...λαμπρο κιτρινο εχω δοκιμασει μονο, πες μερικα με ελικοειδη αν θες
 
Καραμανιδη, Jordan, Oscar,wolf, Ζώτος δεν θυμάμαι αλλά, πάντως με γκιουλαντι διασποράς που έχει το λαμπρό τα ανοίγει πιο μακριά.
Θα παρω ενα κουτι να κανουμε μια δοκιμη και σε διασπορας, ποσα μετρα να δοκιμασω?
 
Καλημερα παιδες!!! Να ρωτησω κατι....Ενα και μοναδικο εξτρα τσοκ εχω το KICK'S - IM.

Aυτο που διαπιστωσα μεσα απο τις δοκιμες μου.....ειναι οτι διαλεγει νουμερα σκαγιων,
Εννοω οτι σε καποια νουμερα δουλευει πολυ καλα ΠΧ. απο Ν8,5 μεχρι και το Ν5 ειναι αψογο.
Απο το Ν4 και Ν3 - Ν2 το παιρνει ο διαολος και το σηκωνει.....μου χαλαει ΟΛΕΣ τις τουφεκιες.

Ερωτηση. Εχει αντιμετωπισει καποιος συναδελφος παρομοιο προβλημα ???
Νίκο το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι το τσοκ σου δεν ταιριάζει στον αυλό του όπλου σου.
Πχ αυλός 18.5 και τσόκ 18.3 ή ανάποδα.
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
Περίεργο.

Ps
Τα μάζεψες τα ατσάλια ή ακόμα προσπαθείς;
 
Νίκο το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι το τσοκ σου δεν ταιριάζει στον αυλό του όπλου σου.
Πχ αυλός 18.5 και τσόκ 18.3 ή ανάποδα.
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
Περίεργο.

Ps
Τα μάζεψες τα ατσάλια ή ακόμα προσπαθείς;

Καλημερα Βασιλη !!! Δεν τι να υποθεσεσω.....και και δεν ξερω γιατι το κάνει αυτο ??!!!
Ειναι δυνατον να βγαζουν τσοκ συμφωνα με τον αυλο του οπλου ?? Παραξενο μου ακουγεται......
Θα το ρωτησω αυτο ισως να εχεις δικιο φιλε!!!
ΥΓ. Για τα ατσαλινα θα σου απαντησω στην δικη τους ενοτητα.
 
Καλημερα Βασιλη !!! Δεν τι να υποθεσεσω.....και και δεν ξερω γιατι το κάνει αυτο ??!!!
Ειναι δυνατον να βγαζουν τσοκ συμφωνα με τον αυλο του οπλου ?? Παραξενο μου ακουγεται......
Θα το ρωτησω αυτο ισως να εχεις δικιο φιλε!!!
ΥΓ. Για τα ατσαλινα θα σου απαντησω στην δικη τους ενοτητα.

Με aftermarket τσόκ δεν ασχολούμαι αλλά κοίτα τι έγινε πριν μερικούς μήνες.
Ένας φίλος με m2 και αυτός, είχε 2 choke και ήθελε να μου χαρίσει ένα.
Όταν μου έδωσε το κουτί έγραφε πάνω Beretta Optima Plus !!!!
Του είπα ότι αυτό το τσόκ δεν ταιριάζει στην m2 η οποία παίρνει crio plus αλλά με διαβεβαίωσε ότι το ίδιο έμπαινε στο δικό του όπλο.
Αν τώρα beretta και benelli έχουν διαφορετικούς αυλούς και τα τσόκ βιδώνουν στα όπλα υπάρχει θέμα.
Οι πιο ειδικοί ας μας δώσουν τα φώτα τους.

Το τσόκ δεν το πήρα αλλά ούτε ασχολήθηκα αν βιδώνει στη m2 γιατί είχαμε σοβαρότερη δουλειά να κάνουμε.
Ξεκοκαλίζαμε κάτι παϊδάκια ;)

Δες και εδώ https://www.patternmaster.com/products/1013_12ga_Benelli_Crio_Beretta_Optima_Plus_Code_Black
 
Last edited:
Με aftermarket τσόκ δεν ασχολούμαι αλλά κοίτα τι έγινε πριν μερικούς μήνες.
Ένας φίλος με m2 και αυτός, είχε 2 choke και ήθελε να μου χαρίσει ένα.
Όταν μου έδωσε το κουτί έγραφε πάνω Beretta Optima Plus !!!!
Του είπα ότι αυτό το τσόκ δεν ταιριάζει στην m2 η οποία παίρνει crio plus αλλά με διαβεβαίωσε ότι το ίδιο έμπαινε στο δικό του όπλο.
Αν τώρα beretta και benelli έχουν διαφορετικούς αυλούς και τα τσόκ βιδώνουν στα όπλα υπάρχει θέμα.
Οι πιο ειδικοί ας μας δώσουν τα φώτα τους.

Το τσόκ δεν το πήρα αλλά ούτε ασχολήθηκα αν βιδώνει στη m2 γιατί είχαμε σοβαρότερη δουλειά να κάνουμε.
Ξεκοκαλίζαμε κάτι παϊδάκια ;)

Δες και εδώ https://www.patternmaster.com/products/1013_12ga_Benelli_Crio_Beretta_Optima_Plus_Code_Black

Ευχαριστω Βασιλη μου!!! Δεν παω ''κοντα'' σε κανενα απο αυτα....Πρωτα ο θεος την δευτερα θα παρω
τηλεφωνο τον Σωτηροπουλο....να με συμβουλεψει ποιο απο τα τσοκ του να παρω....και το θεμα των τσοκ μου
θα τελειωσει εκει. ;)

Οτι καλυτερο τα πα'ι'δακια.....οποτε μπορω και συνδυαζω προβατινα + ιδιογομωση ....νιωθω Αρχοντας
φιλε!!!;):)
 
Back
Top