ΤΣΟΚ (CHOKE) Παρουσιάσεις – Κριτικές – Εντυπώσεις

Καλησπέρα να ρωτήσω και εγώ κάτι θέλω νά αγοράσω ένα τσοκ για μπεκάτσα και τσίχλα και λέω να πάρω skeet 1 για benelli montefeltro με αυλό 18,3 είναι σωστή η απόφαση μου?
Άμα κυνηγάς την μπεκάτσα και με διασποράς για μένα πάρε ένα ic
 
Καλημερα παιδες!!! Να ρωτησω κατι....Ενα και μοναδικο εξτρα τσοκ εχω το KICK'S - IM.

Aυτο που διαπιστωσα μεσα απο τις δοκιμες μου.....ειναι οτι διαλεγει νουμερα σκαγιων,
Εννοω οτι σε καποια νουμερα δουλευει πολυ καλα ΠΧ. απο Ν8,5 μεχρι και το Ν5 ειναι αψογο.
Απο το Ν4 και Ν3 - Ν2 το παιρνει ο διαολος και το σηκωνει.....μου χαλαει ΟΛΕΣ τις τουφεκιες.

Ερωτηση. Εχει αντιμετωπισει καποιος συναδελφος παρομοιο προβλημα ???
Ισχύει.Εχω και εγώ την σειρά crio plus όλη.Με το .25 που λογικά είναι και το δικό σου IM έχω παρατηρήσει ότι μέχρι το νο5 κάνει παπάδες...Από εκεί και κάτω δεν έμεινα ευχαριστημένος αλλά από εκεί και κάτω χρησιμοποιώ το .35 για long range καταστάσεις...
 
Με aftermarket τσόκ δεν ασχολούμαι αλλά κοίτα τι έγινε πριν μερικούς μήνες.
Ένας φίλος με m2 και αυτός, είχε 2 choke και ήθελε να μου χαρίσει ένα.
Όταν μου έδωσε το κουτί έγραφε πάνω Beretta Optima Plus !!!!
Του είπα ότι αυτό το τσόκ δεν ταιριάζει στην m2 η οποία παίρνει crio plus αλλά με διαβεβαίωσε ότι το ίδιο έμπαινε στο δικό του όπλο.
Αν τώρα beretta και benelli έχουν διαφορετικούς αυλούς και τα τσόκ βιδώνουν στα όπλα υπάρχει θέμα.
Οι πιο ειδικοί ας μας δώσουν τα φώτα τους.

Το τσόκ δεν το πήρα αλλά ούτε ασχολήθηκα αν βιδώνει στη m2 γιατί είχαμε σοβαρότερη δουλειά να κάνουμε.
Ξεκοκαλίζαμε κάτι παϊδάκια ;)

Δες και εδώ https://www.patternmaster.com/products/1013_12ga_Benelli_Crio_Beretta_Optima_Plus_Code_Black
Και τα δυο σηγουρα τα κοβει το ιδιο μηχανιμα και τα δυο εχουν διαμετρο φουστας 18.8 η διαφορα ειναι στη τελικη συσφηξη κατα δυο δεκατα εξου και οι σκατο τουφεκιες μπενελλι εαν βαλεις κανα gemini η briley που εναι πιο ακριβες στην εφαρμογη στη μπενελλι στρωνει κατα πολυ
 
Last edited:
Ισχύει.Εχω και εγώ την σειρά crio plus όλη.Με το .25 που λογικά είναι και το δικό σου IM έχω παρατηρήσει ότι μέχρι το νο5 κάνει παπάδες...Από εκεί και κάτω δεν έμεινα ευχαριστημένος αλλά από εκεί και κάτω χρησιμοποιώ το .35 για long range καταστάσεις...

ΟΚ....Σε ευχαριστω πολυ!!! :)
 
Καλησπέρα να ρωτήσω και εγώ κάτι θέλω νά αγοράσω ένα τσοκ για μπεκάτσα και τσίχλα και λέω να πάρω skeet 1 για benelli montefeltro με αυλό 18,3 είναι σωστή η απόφαση μου?
Σταυρο αν καταλαβα καλα λες για το Carlson ,δεν το χω δοκιμασει αλλα το skeet τις Briley μου εδωσε καπως σφιχτες τουφεκιές σε ιδιο όπλο σε κοντινες αποστάσεις.
 
Το εργαλειο εφτασε για να δουμε τι ψαρια πιανει ευχαριστω το φιλαρακι μου vaggosbenelli και βουρ για δωκιμες κατι πηρε το αυτι για κυνηγι εντως νομου απο 1 του μηνος
View attachment 19140View attachment 19141
Για να δουμε τι θα δουμε...
 
Το εργαλειο εφτασε για να δουμε τι ψαρια πιανει ευχαριστω το φιλαρακι μου vaggosbenelli και βουρ για δωκιμες κατι πηρε το αυτι για κυνηγι εντως νομου απο 1 του μηνος
View attachment 19140View attachment 19141
Καλοριχτο φιλαράκι μου καψτο!!!!!
 
Σταυρο αν καταλαβα καλα λες για το Carlson ,δεν το χω δοκιμασει αλλα το skeet τις Briley μου εδωσε καπως σφιχτες τουφεκιές σε ιδιο όπλο σε κοντινες αποστάσεις.
Τα briley σε ολα τα οπλα βγαζουν σφιχτοτερες κατανομες
 
Το εργαλειο εφτασε για να δουμε τι ψαρια πιανει ευχαριστω το φιλαρακι μου vaggosbenelli και βουρ για δωκιμες κατι πηρε το αυτι για κυνηγι εντως νομου απο 1 του μηνος
View attachment 19140View attachment 19141
Πως και δεν έχει τρύπες?
 
Το εργαλειο εφτασε για να δουμε τι ψαρια πιανει ευχαριστω το φιλαρακι μου vaggosbenelli και βουρ για δωκιμες κατι πηρε το αυτι για κυνηγι εντως νομου απο 1 του μηνος
View attachment 19140View attachment 19141
Καλορίζικο φιλαράκι...Σε πολύ σφιχτό δεν πήγες?
 
Back
Top