ΤΣΟΚ (CHOKE) Παρουσιάσεις – Κριτικές – Εντυπώσεις

Τα παρακάτω είναι δημοσιευμένα στο νέο βιβλίο "Περί βλητικής " του Κυπρίδημου χωρίς σχόλια δικά μου :


Η ΑΤΡΑΚΤΟΣ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ Ως ιδιαίτερα μακρυά άτρακτος έχει χαρακτηριστεί μια που είχε μήκος 14 πόδια, περίπου 4,5 μέτρα, από τα πρώτα έως τα τελευταία σκάγια. Το επόμενο ερώτημα είναι αν θα “χανόταν” ένας στόχος λόγω αυτού του μήκους ατράκτου. Η απάντηση εμπλέκει τις ταχύτητες στόχου και σκαγίων. Στα 40 μέτρα τα σκάγια που ξεκίνησαν με 1200 πόδια ανά δευτερόλεπτο έχουν πέσει γύρω στα 800 πόδια, δηλαδή 240 μέτρα ανά δευτερόλεπτο. Αυτό σημαίνει ότι τα πίσω σκάγια θα διανύσουν τα 4,5 μέτρα που τα χωρίζουν από τα μπροστινά σκάγια της ατράκτου σε λιγότερο από δύο εκατοστά του δευτερολέπτου. Ενα πιάτο σκοπευτηρίου εκτοξεύεται με 120 χιλιόμετρα ανά ώρα ή 33 μέτρα ανά δευτερόλεπτο, και επιβραδύνεται αμέσως. Η επιβράδυνση αυτή είναι διαρκής μέχρι την τελική πτώση του πιάτου στο έδαφος. Τα πουλιά πετούν με σημαντικά χαμηλότερες ταχύτητες. Σε κανονική πορεία έχουν ταχύτητα γύρω στα 60 χλιόμετρα ανά ώρα. Ας πάρουμε λοιπόν τα 60 χιλιόμετρα ανά ώρα ως την ταχύτητα του πιάτου και του θηράματος. Εξήντα χιλιόμετρα ανά ώρα ισδουναμούν με 16,7 μέτρα ανά δευτερόλεπτο. Στα δύο εκατοστά του δευτερολέπτου που θα πάρει η άτρακτος να περάσει, ο στόχος θα έχει διανύσει 33 εκατοστά. Είναι απίθανο για ένα στόχο και μια μακρυά έστω άτρακτο να διασταυρωθουν χωρίς ένα τουλάχιστον από τα εκατοντάδες.β
βαση αυτα που ειπαν καποιη αλλοι,Είναι απίθανο για ένα στόχο και μια μακρυά έστω άτρακτο να διασταυρωθουν χωρίς ένα τουλάχιστον από τα εκατοντάδες.οπως λεει ο ποιητης,μιλαη για το ελαααχιστο ενα σκαγι,λογο ουρας της ατρακτου.δεν μιλαει καθολου για ποσοτητα η πληθωρα σκαγιων.ουτε γραφει,ποσα σκαγια θα εχη μια τσιχλα στα 30 μετρα.ολες αυτες οι θεωριες και τα μαθιματικα,ειναι στα χαρτια.στο βουνο,υπαρχουν συνθικες που καταριπτουν ολα αυτα περι θεωριας.μεχρη και στα κανονακια δοκιμων,που ειναι μεσα σε θαλαμους με συγκεκριμενη θερμοκρασια και υγρασια,και ριχνουν 5αδες για να βγαζουν το μεσο ορο ταχυτητας και αποδοσης.στο βουνο με αλλες υγρασιες και θερμοκρασιες,δεν υσχοιουν αυτα.στους πινακες καλα ειναι να βλεπουμε τη ριχνουμε,ααλλλα η πραγματικες δοκιμες και αν σκοτονουν τα φυσιγγια και πως σκοτονουν, γινονται στο κυνηγι,και οχι στα βιβλια και της θεωριες.
 
σκεφτομαι να παρω για την Α400 ενα τσοκακι για καρτερι και σκοπευτήριο μαλλον χωρις να υπάρχει ιδιαιτερος λογος μιας και εχει 5 εσω εξω μαμισια....
εχει κανεις δοκιμασει kicks, anaconda ή brain σε ντουφεκιες πανω απο 40 μετρα κι αν ναι τι συσφιξη?
 
Δν έχω την Α400 αλλά αν θέλεις κάτι για βολές κοντά στα 50 μετρα σε kicks πάρε κάτι ανάμεσα σε LF και F. Το 30 ή το 35 δλδ. Να έχεις όμως κατά νου ότι είναι αυστηρό σκοπευτικα αλλά θα σε αποζημιώσει με τα σκότωματα του και σε πιο μακρινές αποστάσεις
 
σκεφτομαι να παρω για την Α400 ενα τσοκακι για καρτερι και σκοπευτήριο μαλλον χωρις να υπάρχει ιδιαιτερος λογος μιας και εχει 5 εσω εξω μαμισια....
εχει κανεις δοκιμασει kicks, anaconda ή brain σε ντουφεκιες πανω απο 40 μετρα κι αν ναι τι συσφιξη?
Πάς σε kicks full,μην το φοβάσαι καθόλου.
 
Αν εχει το οπλο σου Optima HP ψαξου λιγο και με τα μαμα εσω-εξω. Ειναι αξιοπρεπεστατα, αν και δεν τα εχω δοκιμασει σε αποστασεις τετοιες που αναφερεις.
το ξερω πως είναι πολυ καλα με αυτα ριχνω, ισως δοκιμασω πρωτα σε πινακα πριν προβω σε αγορα φρενατου
 
σκεφτομαι να παρω για την Α400 ενα τσοκακι για καρτερι και σκοπευτήριο μαλλον χωρις να υπάρχει ιδιαιτερος λογος μιας και εχει 5 εσω εξω μαμισια....
εχει κανεις δοκιμασει kicks, anaconda ή brain σε ντουφεκιες πανω απο 40 μετρα κι αν ναι τι συσφιξη?
Θά σε μαλωσωωωωωωωω!!!!!!!!!!!! Σπύρο Σ/Κ να βρεθούμε να σου δώσω το LR νά τό ρίξεις. Θα πρέπει να το είδες τις προάλλες με αυτό εριχνα
 
Καλημερα παιδες!!! Να ρωτησω κατι....Ενα και μοναδικο εξτρα τσοκ εχω το KICK'S - IM.

Aυτο που διαπιστωσα μεσα απο τις δοκιμες μου.....ειναι οτι διαλεγει νουμερα σκαγιων,
Εννοω οτι σε καποια νουμερα δουλευει πολυ καλα ΠΧ. απο Ν8,5 μεχρι και το Ν5 ειναι αψογο.
Απο το Ν4 και Ν3 - Ν2 το παιρνει ο διαολος και το σηκωνει.....μου χαλαει ΟΛΕΣ τις τουφεκιες.

Ερωτηση. Εχει αντιμετωπισει καποιος συναδελφος παρομοιο προβλημα ???
 
Καλημερα παιδες!!! Να ρωτησω κατι....Ενα και μοναδικο εξτρα τσοκ εχω το KICK'S - IM.

Aυτο που διαπιστωσα μεσα απο τις δοκιμες μου.....ειναι οτι διαλεγει νουμερα σκαγιων,
Εννοω οτι σε καποια νουμερα δουλευει πολυ καλα ΠΧ. απο Ν8,5 μεχρι και το Ν5 ειναι αψογο.
Απο το Ν4 και Ν3 - Ν2 το παιρνει ο διαολος και το σηκωνει.....μου χαλαει ΟΛΕΣ τις τουφεκιες.

Ερωτηση. Εχει αντιμετωπισει καποιος συναδελφος παρομοιο προβλημα ???
Καλημερα κυρ Νικο, το δικο μου xfull δεν σκορπαει κανενα νουμερο, τα παει ολα πολυ καλα απο δραμια μεχρι νο9.5 που εχω δοκιμασει, και μιλαω για φυσιγγια εμποριου που δεν ειναι σε καμια περιπτωση οσο σταθερα ειναι τα δικα σου.
Δεν μπορω να σκεφτω πως γινεται αυτο με το ΙΜ που εχεις.
 
Καλημερα κυρ Νικο, το δικο μου xfull δεν σκορπαει κανενα νουμερο, τα παει ολα πολυ καλα απο δραμια μεχρι νο9.5 που εχω δοκιμασει, και μιλαω για φυσιγγια εμποριου που δεν ειναι σε καμια περιπτωση οσο σταθερα ειναι τα δικα σου.
Δεν μπορω να σκεφτω πως γινεται αυτο με το ΙΜ που εχεις.

Δεν ξερω τι να πω....και τι να υποθεσω βρε φιλε. Λογικα δεν επρεπε να διαλεγει...μαλλον μου
εκατσε η ''ασχημη''.....τι αλλο να πω.....:oops:
 
Καλημερα κυρ Νικο, το δικο μου xfull δεν σκορπαει κανενα νουμερο, τα παει ολα πολυ καλα απο δραμια μεχρι νο9.5 που εχω δοκιμασει, και μιλαω για φυσιγγια εμποριου που δεν ειναι σε καμια περιπτωση οσο σταθερα ειναι τα δικα σου.
Δεν μπορω να σκεφτω πως γινεται αυτο με το ΙΜ που εχεις.
Smoke vs buck kicker
Από όσο ξέρω το buck είναι καλύτερο σε 5-4 μέχρι δράμια ενώ το smoke από 5 και πάνω νούμερο σκαγιων....
 
Δεν ξερω τι να πω....και τι να υποθεσω βρε φιλε. Λογικα δεν επρεπε να διαλεγει...μαλλον μου
εκατσε η ''ασχημη''.....τι αλλο να πω.....:oops:
Μαλλον πρεπει να κανεις κι αλλες δοκιμες...μηπως θελουν αλλο στησιμο τα φυσιγγια?
Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο και ειναι οντως περιεργο αυτο που συμβαινει
Smoke vs buck kicker
Από όσο ξέρω το buck είναι καλύτερο σε 5-4 μέχρι δράμια ενώ το smoke από 5 και πάνω νούμερο σκαγιων....
Το δικο μου Τελη δεν διαλλεγει παντως νουμερα, ολες οι δοκιμες που εχω ανεβασει ειναι πολυ καλες, ακομα και με νο7 μαλλινο
 
Μαλλον πρεπει να κανεις κι αλλες δοκιμες...μηπως θελουν αλλο στησιμο τα φυσιγγια?
Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο και ειναι οντως περιεργο αυτο που συμβαινει

Το δικο μου Τελη δεν διαλλεγει παντως νουμερα, ολες οι δοκιμες που εχω ανεβασει ειναι πολυ καλες, ακομα και με νο7 μαλλινο

Θα με μουρλανεις βρε φιλε!!! Τι αλλο στησιμο να κανω ?? Με φουλ μαμα....μια χαρα ειναι τα φυσεκια !!!
Αυτο μου ελειπε τωρα...να κανω στησιμο για το κικ'ς. Ασε που το εχω δοκιμασει....και την μαλλινη και
ειδικοτερα σε αποσπωμενο πατο και ποτηρι....εκει ειναι σκετη απογοητευση....ριχνω το ιδιο σεταπ και
στησιμο με φουλ τσοκ....για να συνελθω απο το σοκ. Ολα αυτα απο 5 νουμερο και κατω. 4-3-2- ασσο
δεν εχω ριξει.
ΥΓ. Μαλλον ο φιλος ο Τελης εχει δικιο!!!
 
Καλησπέρα. Έχει δοκιμάσει κανείς τσοκ Patternmaster με φυσίγγια διασποράς; Υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα λόγω φρένου; Αναφέρομαι κυρίως σε έκδοση Mid Range.
(δε βρήκα σχετική αναφορά στη συζήτηση)
 
Back
Top