Συνταγές για τσίχλες (Γενικά)

Το πιό δύσκολο σε αυτή τη συνταγή είναι να βρεις κάποιον να τις.....ξεπουπουλιάσει .very funny.

Κρεμμύδια στιφάδου, καρότο σε λεπτές λωρίδες, κονσέρβα τοματάκια αποφλοιομένα, χυμός ντομάτας, λιγο κέτσαπ ή πελτέ, αλατοπίπερο, κανέλα, κρασί, λίγο βούτυρο.....
.eat..eat..eat.
 
αλάτι πιπέρι φρυγανιά τριμένη τις ανακατεύουμε καλά και τις βάζουμε 2 ώρες στο ψυγείο
ψήνουμε στην σχάρα η σουβλα προσέχοντας να μην στεγνώσουν
η φρυγανιά κρατά τα υγρά μέσα στο κρέας και γίνονται τραγανές ζουμερές σε στυλ πανέ
καλή όρεξη :)
 
Sipe 1,50 - 32 .very funny.

Εγώ τις έχω φάει μόνο κλασσικά μαγειρεμένες δλδ κοκκινιστές με ρυζάκι! Τούμπανο αμα έχεις φτιάξει ωραία σάλτσα.
 
Τη πρώτη φορά που με πήγαν για light κυνήγι ήμουν 10 χρονων... Ο κυρ Γιώργος(δε ζει πια) χτύπησε μια τσίχλα και το βραδάκι τη τύλιξε σε αλουμινόχαρτο και την έβαλε στο τζάκι για να τη φάω ....
Ήταν η πρώτη μου, ολοκληρωμένη κυνηγετική εμπειρία....πρωινο ξύπνημα-περπάτημα-τουφεκιές-επιστροφή-κατανάλωση της κάρπωσης :)
 
Η συνταγη ειναι του Γιωρικα, την εχω γραμμενη κ στο σπιτι θα την ανεβασω αν δεν με προλαβει... Ειναι οντως πολυ καλη...
 
Παστες μαμανε. Η συνταγη του Γιωργου (αλταιρ) ειναι αυτες με το κυμινο; Αυτη η συνταγη ειναι απλα απιστευτη.
Θα της κανω μια παραλλαγη φετος και στο ενα απο τα πηλινα θα ριξω καυτερη..banana.
 
Άρη με αυτόν τρόπο που λες τηγανιτές με το αλεύρι είναι απλά απίστευτα τα κουνέλια. Φαντάζομαι και οι λαγοί. Μου άνοιξε η όρεξη με αυτά που λέτε. Το κύμινο Θωμά δίνει πολύ ωραία γεύση όντως... Έχω ένα συνάδελφο που ενω δεν κυνηγάει ψαάχνει να φάει το κυνήγι και μου έχει πει ότι παστές είναι άλλο πράγμα...
 
Παστες μαμανε. Η συνταγη του Γιωργου (αλταιρ) ειναι αυτες με το κυμινο; Αυτη η συνταγη ειναι απλα απιστευτη.
Θα της κανω μια παραλλαγη φετος και στο ενα απο τα πηλινα θα ριξω καυτερη..banana.
θέλω να δοκιμάσω .eat.
 
Η συνταγη ειναι του Γιωρικα, την εχω γραμμενη κ στο σπιτι θα την ανεβασω αν δεν με προλαβει... Ειναι οντως πολυ καλη...
Ναι αυτή πρέπει να είναι..Οποιος μπορέσει ας την ανεβάσει,.shake.
Πάω να μαζέψω τσίχλες λοιπόν για να την εφαρμόσω!
 
Τηγανητές οπως λέει και Αρης με ριγανούλα και λίγο λεμονάκι, φοβερός μεζές.
Για όσους επιχειρήσουν να τις ψήσουν στα κάρβουνα το κόλπο για να μη στεγνώσουν και να ψηθούν γρήγορα είναι ένα και δοκισμένο πολλές φορές.
Αφου απλώσετε τα κάρβουνα ακουμπάτε πάνω τους μια σχάρα απο την ανάποδη.δηλαδή με τα ...πόδια πάνω.:D
Αφού λοιπόν η σχάρα εφάπτεται στα καρβουνα πετάμε πάνω της τα τσιχλοκότσυφα τα οποία ψήνονται πολύ γρήγορα και διατηρούν τα υγρά τους. Αργότερα που τα κοτσύφια ειναι πολύ παχιά δεν περιγράφεται η νοστημιά τους.
Περσι έκανα την συνταγή με τα παστά του Γιώργου αλλα νομίζω ότι έκανα και μια μκρη παραλλαγή με άλλη συνταγή.ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ. Εχω ακόμη ένα βάζο στο ψυγείο .

ffffbeer
 
Υπαρχει και μια αλλη συνταγη για παστές... Θα την ανεβασω με την πρωτη ευκαιρια...
καλύτερα να ετοιμάσεις μερικές και να μου στείλεις
θα σου στείλω εγώ φυσίγγια πές μάρκα και νούμερο
εξαιρούνται τα ατσάλινα
.shake.
 
Τσίχλες α λα παέλια σήμερις!

htzi81.jpg
 
Back
Top