Συνταγές για τσίχλες (Γενικά)

αλάτι πιπέρι φρυγανιά τριμένη τις ανακατεύουμε καλά και τις βάζουμε 2 ώρες στο ψυγείο
ψήνουμε στην σχάρα η σουβλα προσέχοντας να μην στεγνώσουν
η φρυγανιά κρατά τα υγρά μέσα στο κρέας και γίνονται τραγανές ζουμερές σε στυλ πανέ
καλή όρεξη :)
[/QUOTE
Μου αρεσει,απλη και νοστιμη.Θα δοκιμασω και ορτυκια ετσι!!!
 
Μακη για μενα τα ορτυκια και τα τρυγονια των περασματων ψητα,ειναι τα πιο νοστιμα θηραματα.
Μετα βαζω την τσιχλα και τον λαγο και μετα ολα τα αλλα.
 
Μακη για μενα τα ορτυκια και τα τρυγονια των περασματων ψητα,ειναι τα πιο νοστιμα θηραματα.
Μετα βαζω την τσιχλα και τον λαγο και μετα ολα τα αλλα.
συμφωνώ και μετά τα 2 πρώτα βάζω τα κοτσύφια από Δεκέμβρη και πέρα
 
ΟΚ,οταν εγραψα τσιχλα εννοουσα τσιχλοκοτσυφα,ετσι κιαλλιως μαζι κυνηγιουνται και μαζι μαγειρευονται.
 
ΟΚ,οταν εγραψα τσιχλα εννοουσα τσιχλοκοτσυφα,ετσι κιαλλιως μαζι κυνηγιουνται και μαζι μαγειρευονται.
γενικά είσαι του μεζέ οπότε κανόνισε στην επόμενη συγκεντρωση να τα πούμε και να τα πιούμε .shake..eat.beer
 
ωραιες ειναι τηγανητες αλλα για να ειναι ακομα νοστιμοτερες μπορειτε να τις σβησετε με κοκκινο κρασακι εκει να δειτε πως θα γλειφετε τα δαχτυλακια σας η ακομα καλυτερα κοκκινιστες με ωραιοτατο σελινακι
 
ωραιες ειναι τηγανητες αλλα για να ειναι ακομα νοστιμοτερες μπορειτε να τις σβησετε με κοκκινο κρασακι εκει να δειτε πως θα γλειφετε τα δαχτυλακια σας η ακομα καλυτερα κοκκινιστες με ωραιοτατο σελινακι
Τις εχω δοκιμασει... Οντως ειναι .shake hands.
 
Η συνταγη.
φροντιζουμε να έχουμε μαζεψει φρεσκο σχοινο απο τον θαμνο.
υπαρχει σε αφθονία σε οποιοδηποτε βουνο.
Σπαμε τον καρπο σε μικρότερα κομματια αλλα οχι σκονη γθα να δωσει την μυρωδιά του.
Πλενουμε τα πουλια κ τα αφηνουμε να στραγγισουν.
προτιμαμε παχια πουλια που έχουμε καταψυξει με τα εντοσθια.
κοβουμε τα πουλια κατα μήκος κ τα αφηνουμε σε πετσετα ώστε το αιμα να μεινει μεταξυ τους.
εαν θέλετε αφαιρείτε τα εντοσθια οταν τα κόψετε.
Σε αντικολιτικο τηγανι βάζουμε μια κουταλια βουτηρο.
οταν καψει ριχνουμε ρα πουλια κ ανακατευουμε ωστε να ροδισουν.
δεν θέλουμε βα ψηθούν.
Καθώς ροδιζουν ρίχνουμε το μισό σχοινο λίγο κοκκινι κρασι κ μυρωδικά. Το κρασί λίγο οχι πολυ
Εγω βαζω λίγο δυοσμο κ ελάχιστη ρηγανη.
Ανακατευουμε συχνα ξ κλεινουμε συνεχως το τηγανι.
Αυτο βοηθά να οαρουν μυρωδια κ να μσλακωσουν απο τον ατμό.
Οταν ροδισουν ριχνουμε λαδι καλο ελιάς να μισωσουν.
ψηνουμε προσεκτικα με κλειστο καππακι κ συχνο γυρισμα.
πριν βγουν 2-3 λεπτα ριχνουμε τον υπολοιπο σχοινο.
δεν πρεπει να ξερω ψηθούν.
Το μαυρο χρώμα είναι σπο το κρασί κ τον σχοινο.
Η εξωτερικη τους πλευρα πρεπει να φαινετε μαλακή κ όμορφα ψημενη οχι καμένη.
Αφήνουμε το τηγανι εκτος φωτιας κλειστο για πεντε λεπτα.
σερβιρουμε σε πιατο στραγγιζοντας σπο το λαδι.
ακολουθως περιχυνουμε λιγο απο το λαδι με τον σχοινο στα πουλια απλα για την γευση.
καλη ορεξη:)
 
ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΣΙΧΛΕΣ ΤΣΙΓΑΡΙΑΣΤΕΣ

Αλατιζουμε τις τσιχλες βαζουμε πολύ λαδι να καψει και τις βαζουμε με το ψαχνο κατω τις αφηνουμε λιγο να τσιγαριστουν και μετα τις ανακατεβουμε ωσοτου ροδισουν. Μετα βαζουμε νερο να ψηθουν και στο τελος ριχνουμε μισο ποτηρι κρασιου και τις σβηνουμε .οταν θα τις βαλετε στη κατσαρολα καλυτερα το στηθος να ειναι κλειστο
 
ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΣΙΧΛΕΣ ΤΣΙΓΑΡΙΑΣΤΕΣ

Αλατιζουμε τις τσιχλες βαζουμε πολύ λαδι να καψει και τις βαζουμε με το ψαχνο κατω τις αφηνουμε λιγο να τσιγαριστουν και μετα τις ανακατεβουμε ωσοτου ροδισουν. Μετα βαζουμε νερο να ψηθουν και στο τελος ριχνουμε μισο ποτηρι κρασιου και τις σβηνουμε .οταν θα τις βαλετε στη κατσαρολα καλυτερα το στηθος να ειναι κλειστο
.shake hands.
μαζί με το νερό και λίγο θυμάρι φρέσκο.......απλά τέλειες και τραβάνε πολύ τσικουδιά
;)
 
εχει δοκιμασει κανεις απο εσας να κανει τα τσιχλοκοτσυφα κιμα???εγω δοκιμασα.....εφαγα μπιφτεκι και εμεινα με το στομα ανοιχτο.............fff.
 
Πως ακριβώς γινοντε κιμας Κωστα?Εγώ τα τρώω πάντα με τους κλασσικούς τρόπους ψητά,πιλάφι,τηγανητά..Για κιμά δεν το εχω ξανακούσει.
 
Πως ακριβώς γινοντε κιμας Κωστα?Εγώ τα τρώω πάντα με τους κλασσικούς τρόπους ψητά,πιλάφι,τηγανητά..Για κιμά δεν το εχω ξανακούσει.
τασο θα πας σε γνωστο κρεοπωλη αν δεν εχεις μηχανη και θα τα κοψεις κιμα(οχι κεφαλι και ποδια) ολο το αλλο στην μηχανη οπως ειναι και θα το περασεις 2 φορες
 
Back
Top