Συνταγές για τσίχλες (Γενικά)

τασο θα πας σε γνωστο κρεοπωλη αν δεν εχεις μηχανη και θα τα κοψεις κιμα(οχι κεφαλι και ποδια) ολο το αλλο στην μηχανη οπως ειναι και θα το περασεις 2 φορες

Το κάνουν οι Ιταλοί.
στην Ιταλία και συγκεκριμένα Πιστόια είχα φάει μακαρόνια παπαρδέλες(τα πλατιά)με κιμά από χήνα και ήταν πολύ πολύ νόστιμο :)
 
Σήμερα έκανα την προτελευταία μαγειρια από τσίχλες με ρύζι λεμονατες (3 μερίδες)
Υλικά:

15 τσίχλες ολόκληρες χωρίς κεφάλι και φτερουγες.
Δύο κρεμμύδια ψιλοκομμενα.
1 κουταλακι γλυκού αλάτι.
1/2 κ.γ. Μαύρο πιπέρι τριμμένο.
Από 1/2 κ.γλ. Κανελλα και Μοσχοκαρυδο σκόνη.
1 κ.γλ. Κυμινο σκόνη.
1 ποτήρι του νερού άσπρο κρασί.
1 1/2 κούπα του τσαγιου ρύζι.
Χυμό από 1 λεμόνι.
Εκτέλεση :
Τσιγαριζουμε σε μέτρια φωτιά τα πουλιά μαζί με το κρεμμύδι μέχρι το κρεμμύδι να γίνει διάφανο.
Σβήνουμε με το κρασί και αφήνουμε να πάρει μια βράση μέχρι το κρασί να μην μυρίζει.
Προσθέτουμε ένα -δύο ποτήρια βραστό νερό για να σκεπαστουν τα πουλιά και στη συνέχεια το αλάτι, το πιπέρι και τα μπαχαρικά.
Βράζουμε σε χαμηλή φωτιά 30 λεπτά.
Προσθέτουμε το ρύζι και όσο βραστό νερό χρειάζεται ώστε το ζουμί να είναι περίπου πεντε φλιτζάνια του τσαγιου.
Βράζουμε σε χαμηλή φωτιά μέχρι να απορροφήσει το ρύζι το νερό.
Προσθέτουμε το χυμό του λεμονιού και ανακατεύουμε λίγο κουνοντας την κατσαρόλα.
Στο ρύζι τριβουμε αν θέλουμε από πάνω λίγη παρμεζανα και συνοδευουμε με άσπρο κρασί.
Σαλάτα πράσινη με μπαλσαμικο ξύδι.
 
Last edited:
Με την ευκαιρία τα θηραματα που βάζουμε στον καταψύκτη μέχρι πόσο μπορεί να κρατήσουν έτσι ώστε να καταναλωθούν με ασφάλεια?
Εγώ Τασο σε καταψυκτη σε δροσερό σημείο χωρίς ήλιο, δεν ξεπερναω ποτέ τον ένα χρόνο.
Τα πουλιά τα βάζω με τα πούπουλα ακαθαριστα. Περίπου ένα στα δέκα μικρά πουλιά, όταν τα καθαριζω πετάγεται, λόγω πολλών σκαγιων η από τα δόντια σκυλιων φίλων(οι δικές μου είναι κυρίες...).
Για να καταλάβεις, τώρα μου έχουν μείνει 15 τσίχλες και δυο περδικες. Μόλις γυρίσω από το νησί μέσα σε δύο Κυριακές τελειώνουν όλα τα περσινά πουλιά.
 
Last edited:
Δεν είναι καλύτερα να τα βάζουμε καθαρισμένα στον καταψύκτη?
Τα έβαζα κ εγώ με τα πούπουλα αλλά όταν τα μαδουσα μετά έφευγε κ η πέτσα μαζί.(λίγο το κακό..)
 
Δεν είναι καλύτερα να τα βάζουμε καθαρισμένα στον καταψύκτη?
Τα έβαζα κ εγώ με τα πούπουλα αλλά όταν τα μαδουσα μετά έφευγε κ η πέτσα μαζί.(λίγο το κακό..)
Πιστεύω ότι τα πούπουλα και η πέτσα συντηρούν καλύτερα το θηραμα. Ιδανικό θα ήταν αν μπορούσες να αφαιρέσεις τα εντοσθια.
Στις περδικες επί τόπου αφαιρούμε το εντερο και στα περιστεροειδη τη γούσα.
Αν καταψυξεις καθαρισμένα θηράματα πρέπει να τα βάλεις σε ειδικά αεροστεγη σακκουλακια γιατί αλλοιως το κρέας αφυδατωνεται και ξεραινεται.
 
Δεν είναι καλύτερα να τα βάζουμε καθαρισμένα στον καταψύκτη?
Τα έβαζα κ εγώ με τα πούπουλα αλλά όταν τα μαδουσα μετά έφευγε κ η πέτσα μαζί.(λίγο το κακό..)
Και γω αυτό το πρόβλημα αντιμετώπιζα και επειδή την πέτσα την θεωρώ υψηλής γευστικής αξίας τα καθαρίζω όταν βάζω στον καταψύκτη, αν και προτιμώ τα θηράματα να τα μαγειρεύω φρέσκα, στην κατάψυξη νομίζω χάνουν κάτι τι, από τη γεύση τους.
 
Και γω αυτό το πρόβλημα αντιμετώπιζα και επειδή την πέτσα την θεωρώ υψηλής γευστικής αξίας τα καθαρίζω όταν βάζω στον καταψύκτη, αν και προτιμώ τα θηράματα να τα μαγειρεύω φρέσκα, στην κατάψυξη νομίζω χάνουν κάτι τι, από τη γεύση τους.
Το φρέσκο είναι το καλύτερο, συμφωνώ.
Η πέτσα πάντως είναι και υψηλοτατης παχυντικης αξίας...για όποιον έχει πρόβλημα, βεβαίως.
 
Last edited:
Βασίλη (DrV) όσο είσαι μακριά από το σπιτικό φαγητό να αποφεύγεις τέτοια θέματα.
Θα έχεις σιελορεια και αντε να τη σταματήσεις.
Είναι μακριά και η Σκοτεινή για κρασί και παιδάκια.goodboy.
 
  • Like
Reactions: DrV
Βασίλη (DrV) όσο είσαι μακριά από το σπιτικό φαγητό να αποφεύγεις τέτοια θέματα.
Θα έχεις σιελορεια και αντε να τη σταματήσεις.
Είναι μακριά και η Σκοτεινή για κρασί και παιδάκια.goodboy.
Εμένα μου λέτε... .buy buy..buy buy..buy buy.
Τσίχλες λεμονάτες είτε με ρύζι είτε με πατάτες τηγανητές είναι από τις πιο αγαπημένες μου συνταγές... .eat.
Πεινάαααωωωωωωffff.hit..hit.
 
Τσίχλες ομελέτα <<καγενάς>>ετσι λέμε στην Αχαία οτι γίνεται με αυγά.
10 τσίχλες κομματιαστές.
4 εως 6 αυγά.
ελαιολαδο.
αλάτι πιπέρι.
προαιρετικα τυρι τριμμενο φετα η ρεγγατο.
Σε ένα μεγάλο αντικολλητικο τηγανι αφου κάψει το ελαιόλαδο ριχνουμε τις κομματιαστες τσιχλες και αλατισμένες τις γυρναμε εως ωτου τηγανιστουν καλα σε χαμηλή φωτια ,βαζουμε και ενα καπάκι απο πάνω να μην πετάγονται λάδια .
Ταυτόχρονα χτυπάμε τα αυγα οπως για την ομελέτα , προσθέτουμε αλάτι πιπέρι , εαν θέλετε κομμάτια πιππεριες φλωρίνης , τυρι τριμμενο , κομματια ζαμπόν η μπεικον.
Εγώ βάζω μονο πιπεριες και καποιες φορές τυρι για να μην χαλάει η γευση των πουλιών.
ρίχνουμε το μίγμα στο τηγάνι ανακατευουμε με τα πουλιά και αφήνουμε να γίνει οπως ακριβως η ομελέτα.
Σερβίρουμε συνοδεια με μια ωραια σαλάτα , οποιος θέλει βάζει και μουστάρδα και με ενα κρασί λευκο, και εχουμε ενα γευμα γκουρμε που γινεται πολυ ευκολα και άκρως αφροδισιακό.my man.
 
Τσιχλες σουβλάκι η κοντοσουβλι.
Σας είχα υποσχεθεί πως αν αρέσει η συνταγή θα την ανεβασω.
Λοιπον εχουμε και λεμε.
Υλικα. καλαμακια για μεγαλα σουβλακια, θυμαρι, ριγανη,αλατι ,πιπερι,ελαιολαδο ,τυρι γραβιερα η αλλο κιτρινο της αρεσκειας σας και σκορδο
Αλατοπιπερωνουμε τα πουλια υπολογιστε για καθε καλαμακι 5 πουλια,βαζουμε θυμαρι και ριγανη και στο εσωτερικό τους
Καρφωνουμε το πρωτο πουλι απο πισω προς τα εμπρος με το κεφαλι προς τα κατω αφου βαλουμε στο εσωτερικο κομματι τυρι και σκορδο, το επομενο το βαζουμε με τα ποδια προς τα κατω, ετσι ωστε να σφραγιζουν οι κοιλιες και να μην φευγει η γεμιση που βαζουμε στα πουλια , επαναλαμβανουμε την διαδικασια εως να συμπληρωσουμε 5 εως 6 πουλια το πολυ σε καθε καλαμακι. τελος τα αλοιφουμε με λαδι και τα αφηνουμε στο ψυγειο λιγες ωρες να στανιαρουν.
Επειτα τα ψηνουμε περιπου μιση ωρα στην σχαρα και τα απολαμβανουμε με την παρεα μας και ενα καλο κρασί.
 
τσίχλες με ρύζι λεμονατες (3 μερίδες)
Τσιγαριζουμε σε μέτρια φωτιά τα πουλιά μαζί με το κρεμμύδι μέχρι το κρεμμύδι να γίνει διάφανο.
κ. Γιάννη απλή και Ωραία συνταγή , αν μου επιτρέπεις να προσθέσω κάτι στην διαδικασία ... πριν βάλεις της τσίχλες για τσιγάρισμα μπορείς να τις πασπαλίσεις ελαφρός (ελάχιστα) με αλεύρι .. ετσι θα "φυλακίσεις' περισσότερη υγρασία μέσα στο κρέας;)

Στο ρύζι τριβουμε αν θέλουμε από πάνω λίγη παρμεζανα και συνοδευουμε με άσπρο κρασί.
Σαλάτα πράσινη με μπαλσαμικο ξύδι.

πάντως το ποιο ωραίο στην συνταγή ειναι η το κομμάτι της απόλαυσης. Άρχοντας κ. Γιάννη
 
κ. Γιάννη απλή και Ωραία συνταγή , αν μου επιτρέπεις να προσθέσω κάτι στην διαδικασία ... πριν βάλεις της τσίχλες για τσιγάρισμα μπορείς να τις πασπαλίσεις ελαφρός (ελάχιστα) με αλεύρι .. ετσι θα "φυλακίσεις' περισσότερη υγρασία μέσα στο κρέας;)



πάντως το ποιο ωραίο στην συνταγή ειναι η το κομμάτι της απόλαυσης. Άρχοντας κ. Γιάννη[/QUOT
Χρήστο πάντα σεβόμαστε την γνώμη ενος Σεφ εαν δεν κανω λάθος και σε εχω μπερδεψει με αλλον, θα το κανω αυτο που λες.
 
Back
Top