Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

3 τσοκ 35 μεγαλα βηματα παλι 6c κελσιου
COLOMBIACCIO-221.jpg
 
Last edited by a moderator:
Κώστα αυτό που έχω καταλάβει εγώ απο παλια με ντουφεκιές σε πουλιά που περνούσαν χαμηλότερα απο μενα ,είναι πως η πλάτη είναι ίσως και το πιο ευάλωτο σημείο τους.

Κώστα σίγουρα ξέρεις τις φάσσες καλύτερα από μένα ... Εγώ το είπα με την έννοια ότι σε πολύ μεγάλες αποστάσεις μπορεί τα σκάγια να μην καταφέρουν να διαπεράσουν το χοντρό ψαχνό του στήθους και το κόκκαλο, για να πλήξουν ζωτικά όργανα. Ενώ στην πλάτη θεώρησα ότι θα είναι πιο εύκολο ... ή να πετύχουν σπονδυλική στήλη και να τη σακατέψουν ... αλλά πάλι δεν ξέρω. Αποφεύγω γενικά να ρίχνω σε καθιστά πουλιά , γιατί παλιά είχα φάει αρκετές φόλες σε καθιστά τσιχλοκότσυφα, που τα είχα σίγουρα ... Και δεν μπορούσα να βρω άλλη εξήγηση ... :eek:
Η πλάτη είναι πιο ευαίσθητη εννοείτε!!!
Αλλά η επιφάνεια που βλέπεις όταν είναι καθιστό το πουλί με πλάτη είναι πολύ μικρή γιατί την βλέπεις με κλίση οπότε μικρότερος στόχος ---> μικρότερη πιθανότητα επιτυχίας ;)
topic.
 
Ελεγα μηπως με percosso και f2 long range me full τσοκ θα μου εδειναν καποιο καλυτερο αποτελεσμα.Τελιξα τι λετε smoke if η Full με αυτα που σας ανεβασα και αξιζει και αγορα ενος τσοκ smoke mod?τι λετε η να αφησω τα μαμα σε mod.
MB-LONG-RANGE-261.jpg
 
Last edited by a moderator:
https://postimg.cc/GB1HwKry/50c85c17
Ελεγα μηπως με percosso και f2 long range me full τσοκ θα μου εδειναν καποιο καλυτερο αποτελεσμα.Τελιξα τι λετε smoke if η Full με αυτα που σας ανεβασα και αξιζει και αγορα ενος τσοκ smoke mod?τι λετε η να αφησω τα μαμα σε mod.
παρε μονο κικcs full και σε καθιστα 36γρ ν5 και 38-40γρ ν4 η αποσταση και η διατρηση σε ενδιαφερη.
 
εαν δεν υπάρξει κυνηγετικό ενδιαφέρον το ΣΚ και κανονίσω με τους φίλους να ανέβουμε Μαλακάσα για καμία πούλα,θα μπορέσω να φέρω choke για δοκιμή,,θα σου πω για σίγουρα όμως την Παρασκευή εφόσον μπορείς και εσύ βέβαια
 
Ελεγα μηπως με percosso και f2 long range me full τσοκ θα μου εδειναν καποιο καλυτερο αποτελεσμα.Τελιξα τι λετε smoke if η Full με αυτα που σας ανεβασα και αξιζει και αγορα ενος τσοκ smoke mod?τι λετε η να αφησω τα μαμα σε mod.
MB-LONG-RANGE-261.jpg
το μαμα τριαρι ειναι πολυ καλο και σου παει και σχεδον ολα τα καλα φυσσιγγια
 
Ελεγα μηπως με percosso και f2 long range me full τσοκ θα μου εδειναν καποιο καλυτερο αποτελεσμα.Τελιξα τι λετε smoke if η Full με αυτα που σας ανεβασα και αξιζει και αγορα ενος τσοκ smoke mod?τι λετε η να αφησω τα μαμα σε mod.
MB-LONG-RANGE-261.jpg
Χρήστο αν έχεις 32-33γρ φυσίγγια Νο5-6 κάνε μερικές δοκιμές. Δεν φημίζονται τα παλιά τσοκ της μπενελι στην χώρα της για γομώσεις (1*) από 36γρ και πάνω στα περισσότερα εμπορικά.
Το 1* εξοστρακίζει παρά συγκεντρώνει νομίζω. Δοκίμασε 1* με μάλλινη τάπα 36γρ νο5 αν βρεις νικελ σκάγια ακόμα καλύτερα.
 
Καποιες απο τις δοκιμες.Οπως βλεπετε με -2 δεν μπορω να πω οτι εχει και τρελα κεντρα που να βαλω και 4αρια χαιρετισματα και με -15.μονο το baby magnum ολες οι δοκιμες εγιναν 35 βηματα μεγαλα με full τσοκ με φυσιγγια απο 38 μεχρι 42γρ.
IMG-20170105-133122.jpg

IMG-20170105-132752.jpg

IMG-20170105-132658.jpg

IMG-20170102-210358.jpg

IMG-20170102-210344.jpg

IMG-20170102-210328.jpg

IMG-20170102-210312.jpg
Η έκτη τουφεκιά baby m πως σας φαίνεται ? Εγώ πάντως νομίζω ότι δεν περνάει ούτε ψιλος.
 
Η έκτη τουφεκιά baby m πως σας φαίνεται ? Εγώ πάντως νομίζω ότι δεν περνάει ούτε ψιλος.
Ειναι και ο κύκλoς της τουφεκιάς. baby... :D
Παντως θα ειχε ενδιαφέρον να δούμε κι αλλες δοκιμές απ το συγκεκριμενο φυσίγγι,αλλα και με αλλα τσοκ άλλα και οπλα.
 
Ειναι και ο κύκλoς της τουφεκιάς. baby... :D
Παντως θα ειχε ενδιαφέρον να δούμε κι αλλες δοκιμές απ το συγκεκριμενο φυσίγγι,αλλα και με αλλα τσοκ άλλα και οπλα.
Αυτό σκέφτομαι και γω Μήτσο αφού οι τουφεκιές προορίζονται σε σταθερό στόχο, μια μετροταινια, μια ζωγραφιά στο χαρτί με το ομοίωμα της (κ@@@@ς) , διαφορά φυσίγγια και τσοκ , αν υπάρχουν και διαφορετικά όπλα ακόμα καλύτερα .
 
Του κάναμε την καρδιά περιβόλι του ανθρώπου .sarcastic.
Κωστα αυτη ειναι η πραγματικοτητα κ καμια φορα οσο πιο γρηγορα την συνειδητοποιησουμε, τοσο πιο πολλα χρηματα θα γλιτωσουμε...
Αν ο Χρηστος παρει ενα Smoke LF κ δεν σφιξει η τουφεκια του σε βαθμο οφθαλμοφανη, δεν εχει νοημα να δοκιμασει κ με αλλα τσοκ κ να χαλα χρηματα, μονο με οπλουργικη παρεμβαση θα αλλαξει η κανη του... Εχω δει τετοιες περιπτωσεις αρκετες...
Ειναι ακραια η επιλογη για πολλους, αλλα ειναι κ η αληθεια που ειναι προτιμοτερη απο το να χαλασει κανα 300αρι ευρω σε τσοκ...
Αν ταιριαξει κ μπορεσεις να δοκιμασεις Χρηστο τσοκ απο τον Παυλο θα ειναι πολυ χρησιμο για την επιλογη σου...
 
εαν δεν υπάρξει κυνηγετικό ενδιαφέρον το ΣΚ και κανονίσω με τους φίλους να ανέβουμε Μαλακάσα για καμία πούλα,θα μπορέσω να φέρω choke για δοκιμή,,θα σου πω για σίγουρα όμως την Παρασκευή εφόσον μπορείς και εσύ βέβαια
Οκ φίλε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου!!Θα περιμένω μην.!!!
 
Ειναι και ο κύκλoς της τουφεκιάς. baby... :D
Παντως θα ειχε ενδιαφέρον να δούμε κι αλλες δοκιμές απ το συγκεκριμενο φυσίγγι,αλλα και με αλλα τσοκ άλλα και οπλα.
Το συγκεκριμένο φυσίγγι πηγαινει σε όλα τα όπλα το καναμε δοκιμες με παρα πολλά μεταμορφώνει το όπλο όλο και με διαφορά με τα άλλα φυσίγγια τέτοια τουφεκιά μόνο τα αμερικανικά αλλα άλλη τιμή...Για φτερο είναι ζορικό φυσιγγι.σε σπάει το ζυγωματικο.Για λαγό και φάσσα καθισμένη και σαν τρίτο φυσίγγι είναι ότι πρέπει.
 
Κωστα αυτη ειναι η πραγματικοτητα κ καμια φορα οσο πιο γρηγορα την συνειδητοποιησουμε, τοσο πιο πολλα χρηματα θα γλιτωσουμε...
Αν ο Χρηστος παρει ενα Smoke LF κ δεν σφιξει η τουφεκια του σε βαθμο οφθαλμοφανη, δεν εχει νοημα να δοκιμασει κ με αλλα τσοκ κ να χαλα χρηματα, μονο με οπλουργικη παρεμβαση θα αλλαξει η κανη του... Εχω δει τετοιες περιπτωσεις αρκετες...
Ειναι ακραια η επιλογη για πολλους, αλλα ειναι κ η αληθεια που ειναι προτιμοτερη απο το να χαλασει κανα 300αρι ευρω σε τσοκ...
Αν ταιριαξει κ μπορεσεις να δοκιμασεις Χρηστο τσοκ απο τον Παυλο θα ειναι πολυ χρησιμο για την επιλογη σου...
Άρη αστειευόμενος το έγραψα φυσικά...εννοείτε ότι έχετε δίκιο σε αυτά που γράφεται!! Όσον αφορά τον κώνο έχετε δίκιο στα όσα γράφεται και άλλωστε το γράφω συνέχεια για αυτά που βλέπω με τη maxus σε σχέση με την μπενέλι που χρησιμοποιούσα....πραγματικά μέρα με τη νύχτα η τουφεκιές!
Πρόχειρα έκανα μια τουφεκια με ένα percorso No5 σήμερα το απόγευμα στα 45μ με κορδέλα σε ένα πρόχειρο χαρτόνι που βρήκα για να δει και ο φίλος τη σημαίνει ότι όλα ξεκινάνε από τη θαλάμη όπως έγραψε και ο Παύλος παραπάνω....
Η φωτογραφία είναι από την πίσω μεριά του χαρτιου για να φαίνονται τα σκαγια και το χαρτονι ήταν ορθογώνιο για αυτό 1,30*0,75 και σημάδεψα με ένα τετράγωνο 10*10 το σημείο που σημάδεψα.
Percorso No5, 45m, τσοκ carlson's F (βγάζει στην κάννη μου σύσφιξη 0,66 δηλαδή ανοιχτό 2* (0,75 η σύσφιξη για το 2*))
IMG-20190130-174841.jpg

Νομίζω για αυτά τα μέτρα και την συγκεκριμένη σύσφιξη δεν μπορώ να περιμένω κάτι παραπάνω.....Φαντάσου με πιο κλειστό τσοκ τι θα κάνει....
Παρόλα αυτά την αμαρτία μου θα την πω και την έχω ξαναγράψει ότι επέμβαση κώνου δεν θα έκανα και για αυτό μπήκα στα έξοδα και άλλαξα όπλο και απολαμβάνω βολές πραγματικά.
 
Άρη αστειευόμενος το έγραψα φυσικά...εννοείτε ότι έχετε δίκιο σε αυτά που γράφεται!! Όσον αφορά τον κώνο έχετε δίκιο στα όσα γράφεται και άλλωστε το γράφω συνέχεια για αυτά που βλέπω με τη maxus σε σχέση με την μπενέλι που χρησιμοποιούσα....πραγματικά μέρα με τη νύχτα η τουφεκιές!
Πρόχειρα έκανα μια τουφεκια με ένα percorso No5 σήμερα το απόγευμα στα 45μ με κορδέλα σε ένα πρόχειρο χαρτόνι που βρήκα για να δει και ο φίλος τη σημαίνει ότι όλα ξεκινάνε από τη θαλάμη όπως έγραψε και ο Παύλος παραπάνω....
Η φωτογραφία είναι από την πίσω μεριά του χαρτιου για να φαίνονται τα σκαγια και το χαρτονι ήταν ορθογώνιο για αυτό 1,30*0,75 και σημάδεψα με ένα τετράγωνο 10*10 το σημείο που σημάδεψα.
Percorso No5, 45m, τσοκ carlson's F (βγάζει στην κάννη μου σύσφιξη 0,66 δηλαδή ανοιχτό 2* (0,75 η σύσφιξη για το 2*))
IMG-20190130-174841.jpg

Νομίζω για αυτά τα μέτρα και την συγκεκριμένη σύσφιξη δεν μπορώ να περιμένω κάτι παραπάνω.....Φαντάσου με πιο κλειστό τσοκ τι θα κάνει....
Παρόλα αυτά την αμαρτία μου θα την πω και την έχω ξαναγράψει ότι επέμβαση κώνου δεν θα έκανα και για αυτό μπήκα στα έξοδα και άλλαξα όπλο και απολαμβάνω βολές πραγματικά.

Αυτό το Full Κώστα στην Maxus είναι όλα τα λεφτά!
Το έχω και εγώ και έχω δει πολύ ωραία πράγματα!
 
Χρηστο παρε ενα full και πιστευω οτι θα σφιξει πολυ η τουφεκια σου και απο φυσιγγια προτιμησε τα f2 long range και τα baby mag που πανε καλα στο οπλο σου, αν και πιστευω οτι το kicks θα σφιξει τις κατανομες σε ολα τα φυσιγγια.
Καλη επιτυχια παντως και να βγαλεις γρηγορα ακρη;)
 
Back
Top