Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Για πολύ μακρινές τουφεκιές υπάρχει το brain bx...αλλά πιο κοντά δεν πετυχαίνεις τπτ πάει μονοβολο
Φιλος μου σε δοκιμη με brain bx και smoke im στα 40 μετρα με 5 νουμερο percosso με benelli m2 το bx πολυ κατωτερο ειναι λες και εριχνε με ic.το απορριπτω τελειως αυτο.Το φιλαρακι το σκυλομετανιωσε...
 
Στα 40 μέτρα Χρήστο, ακόμα και με το δικό της το 3* τις ρίχνεις ξερές, το νοέμβρη έριχνα σε φάσες που περνάγαν πάνω απ τα πλατάνια με 34-6 και πέφταν για πλάκα,
Αν πραγματικά θες να παρεις το τσοκάκι για να καλύψεις τα 40(η και 50) μετρα σε καθιστό πουλι για μενα παίξε με τα μαμα τσοκ, και όπως είπανε και τα παιδία ανέβα λίγο σε νούμερο σκαγιων εαν φοβάσε τα 6ρια και τα 5ρια...
40 μέτρα, καθιστή με 4ρια ή 3ρια σκάγια και με 2* ή 1* πέφτει ξερή και με πολλά σκάγια...Αρκεί να εχεις το όπλο στα μέτρα σου και να εχεις ρίξει σε πίνακα για να ξερεις οτι η τουφεκιά παει εκει που θες... η υπερηψομένη απ ότι εχω δει εγω θέλει το θήραμα να φαίνεται ολόκληρο, και όχι σκεπασμένο...οπότε στα 40 μέτρα ίσως να σου φευγει λιγο ψηλά η τουφεκια εαν δεν το δουλεψεις..
Αν παλι τα δοκίμασες όλα και εχεις καταλήξει πως θες έξτρα τσοκάκι, αυτά που ανέφερες τα έχουν τα μέτρα που θες και με το παραπάνω, οπότε δύσκολα θα "χασεις"....
Τα εχω δοκιμασει ολα.οταν σηκωνονται απο τα λευκαδια και ριχνω στο φτερο οσο με παιρνει βεβαια ειναι καλυτερα η πριν κατσουν.το γνωριζω για την υπερυψωμενη εκανα δοκιμες και ψηλοτουφεκουσα και αλλαξα φλαντζα και εβαλα την c.το προβλημα δημιουργητε οταν εχει -15 με υγρασια και σου ερχονται και καθονται κορυφη και λες ειναι κορακας ειναι φασσα τι ειναι δεν μπορεις να καταλαβεις απο το υψος με full τσοκ με b&p baby magnum 42gr 4αρια με διπλες τουφεκιες σε ενα πουλι και τιποτα.που σε δοκιμες μετα τα remington τα συγκεκριμενα φυσιγγια μου δωσανε τις πιο σφιχτες συγκεντωσεις.και αυτες που πεφτανε με 2 με τρια σκαγια και αυτα λαιμο κεφαλι η να την εχω πλατη η πλαγια την στηθατι την κλαιω πριν ριξω ακομα.και ετσι κατεληξα οτι δεν παει αλλο πρεπει να παω σε λυση τσοκ aftermarket σκοπος ειναι να με κανει δουλεια.
 
Last edited:
Τα εχω δοκιμασει ολα.οταν σηκωνονται απο τα λευκαδια και ριχνω στο φτερο οσο με παιρνει βεβαια ειναι καλυτερα η πριν κατσουν.το γνωριζω για την υπερυψωμενη εκανα δοκιμες και ψηλοτουφεκουσα και αλλαξα φλαντζα και εβαλα την c.το προβλημα δημιουργητε οταν εχει -15 με υγρασια και σου ερχονται και καθονται κορυφη και λες ειναι κορακας ειναι φασσα τι ειναι δεν μπορεις να καταλαβεις απο το υψος με full τσοκ με b&p baby magnum 42gr 4αρια με διπλες τουφεκιες σε ενα πουλι και τιποτα.που σε δοκιμες μετα τα remington τα συγκεκριμενα φυσιγγια μου δωσανε τις πιο σφιχτες συγκεντωσεις.και αυτες που πεφτανε με 2 με τρια σκαγια και αυτα λαιμο κεφαλι η να την εχω πλατη η πλαγια την στηθατι την κλαιω πριν ριξω ακομα.και ετσι κατεληξα οτι δεν παει αλλο πρεπει να παω σε λυση ρτσο aftermarket σκοπος ειναι να με κανει δουλεια.
Σε τέτοιες θερμοκρασίες η μόνη λύση ειναι ιδιογομωση τιποτα αλλο μονο αυτο θα σε βοηθήσει να κανεις πουλια,εκει φαίνεται πως υστερούν τα φυσίγγια του εμπορίου δεν φταίει το τσοκαρισμα σου τα φυσίγγια φταίνε!!
 
Σε τέτοιες θερμοκρασίες η μόνη λύση ειναι ιδιογομωση τιποτα αλλο μονο αυτο θα σε βοηθήσει να κανεις πουλια,εκει φαίνεται πως υστερούν τα φυσίγγια του εμπορίου δεν φταίει το τσοκαρισμα σου τα φυσίγγια φταίνε!!
Με την ιδιογωμοση δεν το κατεχω και ανοιγει μεγαλο κεφαλαιο.και χρονος περιορισμενος......Γιαυτο ρωταω στο forum σε κατι αντιστοιχο μετην δικη μου περιπτωση καποιος φιλος εδω μεσα να βοηθησει μηπως με καποιο τσοκ σε καθισμενα πουλια του εκανε δουλεια.και δεν τιθεται θεμα τουλαχιστον σκοπευτικο εδω μιλαμε σε σταθερους στοχους και σταθερο οπλο.Την μονη λυση που βρηκα ρεμινγτον dumblex 4x6 και τις πηγαινει βεντουζα αλλα οταν εχεις 20 επαναληψεις δεν συμφερει με τιποτα με δυο εξοδους αγορα ενα τσοκ.
 
Καλησπέρα σας είμαι κάτοχος της benelli super sport με αυλό 18,4 μετά από πολύ διάβασμα θέλω να προβώ στην αγορά 2 τσοκ.θα ηθελα να μου πείτε την γνώμη σας και θα με βοηθούσε κάποιος αν έχει το ίδιο όπλο με εμένα λόγω ιδιαιτερότητας porting με συνέπεια άλλη συμπεριφορά στους πίνακες λόγω porting.Βασικα λόγω ότι κυνηγω πολύ φάσσα και καποιες φορές σε Λευκαδια τα μαμά δεν με καλυπτουνε λόγω μεγαλου ύψους και καθισμένα πουλιά και οι βολές να είναι οριακές και δυσκολες.Το νούμερο σκαγιων που χρησιμοποιω είναι από 5-6-7 και από 36γρ έως 42γρ.ποιο τσοκ θα με κάλυπτε στην δικιά μου περίπτωση?Να πάω σε smoke lf η f,σε αnakoda pm long,η με προτεινεται καποιο άλλο?και για γενικό κυνήγι σε καρτέρι από 25-50μετρα για κυνηγι φασσα-τρυγονι-τσιχλα,τι θα με προτείνατε πιο τσοκακι?Η να παραμείνω με τα δικά μου και τζάμπα λεφτα.Ο Άρης που δοκιμασε της super sport τα τσοκακια στην m2 και εχει και την εικόνα από άλλα aftermarket μπορεί να μου πει την γνωμη του αν αξιζει η αγορά για ακόμα ένα τσοκ για καρτέρι.παντως για full θα χρειαστω σιγουρα βαρέθηκα να κάνω δοκιμες να βρω σφιχτό φυσίγγι.
Εγώ να ρωτήσω κατ αρχήν αν τ όπλο είναι καλά απάνω σου εννοώ από θέμα κοντάκι.αν είσαι οκ και θέλεις πραγματικά σφιχτό τσοκ θα πας μόνο σε kicks IM η LF.να έχεις όμως υπ όψιν ότι με το LF αν βρεις φάσσα στα 20-25 μέτρα θα τη στραπατσαρεις.ειναι ότι πιο σφιχτά τσοκ υπαρχουν
 
Εγώ να ρωτήσω κατ αρχήν αν τ όπλο είναι καλά απάνω σου εννοώ από θέμα κοντάκι.αν είσαι οκ και θέλεις πραγματικά σφιχτό τσοκ θα πας μόνο σε kicks IM η LF.να έχεις όμως υπ όψιν ότι με το LF αν βρεις φάσσα στα 20-25 μέτρα θα τη στραπατσαρεις.ειναι ότι πιο σφιχτά τσοκ υπαρχουν
Δεν μπορω να ορκιστω οτι μου ειναι και 100% το κοντακι πανω μου ουτε πηγα σε καποιον ειδικο να μου πει.σε χαρτονια με πολλες δοκιμες και αυθορμητες τουφεκιες και σταθερο οπλο.στην αρχη μου εφευγε πανω η τουφεκια το γυρισα στην φλαντζα c.και ειρθε πολυ καλυτερα.Αλλα γενικα και στο φτερο και στον λαγο δεν βλεπω να εχω καποιο θεμα και να την ψαχνω τη μου φταιει,ενταξει δεν ειμαι και απο τους top σκοπευτες.Καταλαβαινω οταν φταιω εγω και δεν μουφταει το οπλο.Το σφιχτο το τσοκ το θελω μονο για καθισμενες δεν υπαρχει περιπτωση να ριξω φτερο.οι αποστασεις που ριχνω σε λευκες ειναι απο 30μ εως 50μ αναλογα και την φυλαχτρα οταν δεν βολευει απο κατω.Πιστευω με Lf smoke και 4-5 νουμερακι δεν πρεπει να γλιτωνει καθιστο.Βλεπω να κλεινω περισσοτερο στο Lf.Παντως ευχαριστω για την απαντηση σου!!!Οσον αφορα σε καρτερι να μπω στην αγορα σε ενα smoke mod η anakoda mid,η να κατσω στα αυγα μου με τα μαμα.Ποιο πολυ γιατι σε κατι καρτερια παιζω συνεχεια mod μαμα περνανε ψηλωμενες βαζω im βγαλε βαλε συνεχεια.και ελεγα με ενα τσοκ εκ των ανωτερω μηπως με καλυπτανε και δεν θα ξανααλλαζα τσοκακι μονο περπατητο που δουλευω το μαμα 4 και ειμαι ευχαριστημενος.
 
Επίσης για τις θερμοκρασίες που λες θα σου πρότεινα το mygra colombaccio της b&p με πυρίτιδα f2 36 σε 5,5 νούμερο στα 36 γραμ.με σκάγια 5% αντιμόνιο.αν δε σε καλύψει αυτό δύσκολα θα σε καλύψει άλλο φυσιγγι
Το εχω δοκιμασει και αυτο και σε δοκιμες σε πινακα και σε βιβλιο βρεγμενο για διατρηση.Μου εδωσε την περισσοτερη διατρηση απο οποιαδηποτε αλλα φυσιγγι αλλα μου τα χαλαει στην συγκεντρωση αυτο που μου εδωσε τον καλητερο συνδιασμο συγκεντωση διατρηση ειναι το b&p f2 long range 36gr.Και την ποιο πυκνη συγκεντωση απο ολα πρωτο με διαφορα μεγαλη το b&p baby mag 42gr και μετα το percosso αλλα διατρηση περιπου 20 σελιδες λιγοτερες απο τα πιο πανω.Τα μονα που δεν δοκιμασα ειναι κατι ελληνικα αλλα δεν το παιζω κορωνα γραμματα,χρησιμοποιουσα χρονια τα δημητριος υψηλος και ειναι λες και τις χτυπουσε ρευμα απο περσι καμια σχεση το φυσιγγι σε ενα φυσιγγι σκαγια 190 σε 6αρι το αλλο 260 σκαγια τα μισα κομμενα οτι ναναι, Γιαυτο τελος τα ελληνικα θελω τσοκ σφιχτο με επωνυμο φυσιγγι και να μην ξαναμπαινω σε δοκιμες.
 
Θα σου απαντήσω πάλι ότι τα smoke είναι πολύ σφιχτά.αν αυτό έχεις την ευχέρεια να το διαχειριστείς στο καρτέρι θα σε καλύψει απόλυτα το smoke το mod.αν θες κάτι σε εισαγωγικά πιο κυνηγετικό που να χαρίζει anaconda mid
Με καλυψες πληρως!!
 
Δοκίμασε Χρήστο τα MYTHOS MG2 38-40-46gr.
Υπόψιν δουλεύουν καλά στο ψύχος. Αλλιώς θα φας κλωτσιά (ανάκρουση) που θα την θυμάσε καιρό.
Δοκιμασα τα mythos mg2 40 gr απο διατρηση φωτια λιγο χειροτερα απο τα colompiaccio και απο συγκεντρωση δεν μου εδωσε σφιχτη.της πελαγκρι και την nobel sport τα δοκιμασα σχεδον ολα.αν τα baby magnum 42gr ειχανε την διατρηση του colombaccio.Τωρα θα ειμουνα καλυμμενος και μενα lf smoke πυραυλοι εδαφους αερος θα εριχνα.
 
Κάνε τον κόπο και ρίξε 1-2 τουφέκιες στα σαράντα μέτρα με το μαμά τσοκ φουλ και ΙΜ σε χαρτόνι 1χ1 και βάλε να δούμε τι πρόβλημα υπάρχει για να μπορέσουν να σου πουν με σιγουριά τα παιδιά εδώ αν χρειάζεσαι τσοκακι ή κάτι άλλο ;)
Επίσης το οπλο το έχεις όπως το πήρες μαμά η του έχεις κανει παρεμβάσεις όπως porting, κωνο κλπ
 
Καλησπέρα σας είμαι κάτοχος της benelli super sport με αυλό 18,4 μετά από πολύ διάβασμα θέλω να προβώ στην αγορά 2 τσοκ.θα ηθελα να μου πείτε την γνώμη σας και θα με βοηθούσε κάποιος αν έχει το ίδιο όπλο με εμένα λόγω ιδιαιτερότητας porting με συνέπεια άλλη συμπεριφορά στους πίνακες λόγω porting.Βασικα λόγω ότι κυνηγω πολύ φάσσα και καποιες φορές σε Λευκαδια τα μαμά δεν με καλυπτουνε λόγω μεγαλου ύψους και καθισμένα πουλιά και οι βολές να είναι οριακές και δυσκολες.Το νούμερο σκαγιων που χρησιμοποιω είναι από 5-6-7 και από 36γρ έως 42γρ.ποιο τσοκ θα με κάλυπτε στην δικιά μου περίπτωση?Να πάω σε smoke lf η f,σε αnakoda pm long,η με προτεινεται καποιο άλλο?και για γενικό κυνήγι σε καρτέρι από 25-50μετρα για κυνηγι φασσα-τρυγονι-τσιχλα,τι θα με προτείνατε πιο τσοκακι?Η να παραμείνω με τα δικά μου και τζάμπα λεφτα.Ο Άρης που δοκιμασε της super sport τα τσοκακια στην m2 και εχει και την εικόνα από άλλα aftermarket μπορεί να μου πει την γνωμη του αν αξιζει η αγορά για ακόμα ένα τσοκ για καρτέρι.παντως για full θα χρειαστω σιγουρα βαρέθηκα να κάνω δοκιμες να βρω σφιχτό φυσίγγι.
Oσα σου ειπαν τα παιδια εινια σωστα Χρηστο,
αν εισαι σιγουρος οτι παει η τουφεκια σου σωστα κ απλα της λειπει η συγκεντρωση παρε ενα kicks Smoke LF... Ξεκινα να δουλεύει μετα τα 40 μετρα, θα σε καλυψει σε αυτο που θες...
 
Last edited by a moderator:
Κάνε τον κόπο και ρίξε 1-2 τουφέκιες στα σαράντα μέτρα με το μαμά τσοκ φουλ και ΙΜ σε χαρτόνι 1χ1 και βάλε να δούμε τι πρόβλημα υπάρχει για να μπορέσουν να σου πουν με σιγουριά τα παιδιά εδώ αν χρειάζεσαι τσοκακι ή κάτι άλλο ;)
Επίσης το οπλο το έχεις όπως το πήρες μαμά η του έχεις κανει παρεμβάσεις όπως porting, κωνο κλπ
Μαμα ειναι το οπλο δεν το πειραξα καθολου porting ειχε απο την μανα του.
 
Χρήστο αν το θέλεις μόνο για καθιστά πουλιά σε λευκες για εμένα από kicks πήγαινε στο buck kicker σε σύσφιξη XF.
Ο @Alex76 έχει ανεβάσει πολλές δοκιμές στο forum με το συγκεκριμένο.Η συγκέντρωση του είναι εντυπωσιακή σε μεγάλες αποστάσεις .
Να βεβαιωθείς πρώτα ότι το όπλο είναι στα μέτρα σου.Σε αποστάσεις 50 και μέτρων μια μικρή απόκλιση στα μέτρα στέλνει το κέντρο της τουφεκιάς εκτός στόχου.
 
Χρήστο αν το θέλεις μόνο για καθιστά πουλιά σε λευκες για εμένα από kicks πήγαινε στο buck kicker σε σύσφιξη XF.
Ο @Alex76 έχει ανεβάσει πολλές δοκιμές στο forum με το συγκεκριμένο.Η συγκέντρωση του είναι εντυπωσιακή σε μεγάλες αποστάσεις .
Να βεβαιωθείς πρώτα ότι το όπλο είναι στα μέτρα σου.Σε αποστάσεις 50 και μέτρων μια μικρή απόκλιση στα μέτρα στέλνει το κέντρο της τουφεκιάς εκτός στόχου.
Μου φαινεται υπερβολικο το 50+ οντως μηπως εχω θεμα μετα ,με το παραμικρο κουνημα να μου φευγει ολο το κεντρο.
 
Μου φαινεται υπερβολικο το 50+ οντως μηπως εχω θεμα μετα ,με το παραμικρο κουνημα να μου φευγει ολο το κεντρο.
όταν πήρα το όπλο μου το καλοκαίρι είχε το κοντάκι μήκος 1.5 πόντο λιγότερο από αυτό που χρειαζόμουν και σε σταθερό στόχο μου έφευγε η τουφεκιά στα 30μ σχεδόν μισό μέτρο πάνω αριστερά. Για αυτό σου είπα να κάνεις δυο τρεις δοκιμές να τις δούμε γιατί στα 40μ μου φαίνεται δύσκολο να μην σε καλύπτει το φουλ τσοκ.
Κανονικά με 36γρ Νο4 θα πρεπε να παίρνει 3-4 σκαγια η φάσσα και αν πάρει 3-4 4αρια δεν πάει πουθενά....σαν σύκο θα πέφτει!
 
Καποιες απο τις δοκιμες.Οπως βλεπετε με -2 δεν μπορω να πω οτι εχει και τρελα κεντρα που να βαλω και 4αρια χαιρετισματα και με -15.μονο το baby magnum ολες οι δοκιμες εγιναν 35 βηματα μεγαλα με full τσοκ με φυσιγγια απο 38 μεχρι 42γρ.
IMG-20170105-133122.jpg

IMG-20170105-132752.jpg

IMG-20170105-132658.jpg

IMG-20170102-210358.jpg

IMG-20170102-210344.jpg

IMG-20170102-210328.jpg

IMG-20170102-210312.jpg
 
Last edited by a moderator:
Back
Top