Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Και μια με 40 μετρα με 4χ6 super caccia που ειποτιθεται το φυσιγγι βγαζει σφιχτη ντουφεκια οχι φασσα δεν βαραω ουτε λαγο.και με 20c.
40m-1tsok-4x6-super-caccia.jpg
 
Last edited by a moderator:
full choke στα 40μ ,,,πολύ ανοιχτή κατανομή για τα μέτρα και το τσοκ φαντάζομαι τα πιο ανοιχτά τσοκ τι θα βγάζουν :confused: το όπλο το αγόρασες καινούργιο ή μεταχειρισμένο ; αν σου αρέσουν οι βελτιώσεις θα σου έλεγα να επιμηκύνεις τον κώνο για να έρθει στα ίσα της η κάννη,,,αν δεν σου αρέσουν τετοιου είδους βελτιώσεις θα αγοράσεις ένα kicks F για να σφίξει όσο το δυνατόν περισσότερο η τουφεκιά,,,αν έχει φίλος σου τσοκ δανείσου το για να το δοκιμάσεις πρώτα πριν ξοδέψεις λεφτά γιατί καμιά φορά δεν σώνεται η κατάσταση με τσοκ μιας και όλα ξεκινούν μετά την θαλάμη

βρίσκεσαι Αθήνα ;
 
https://postimg.cc/ThhWRQFG/39d7737a
Και μια με 40 μετρα με 4χ6 super caccia που ειποτιθεται το φυσιγγι βγαζει σφιχτη ντουφεκια οχι φασσα δεν βαραω ουτε λαγο.και με 20c.
Καλημέρα. Με τσοκ 2* το έχεις δοκιμάσει μήπως; Υπάρχει μια περίπτωση να σου βγάζει καλύτερη τουφεκιά
 
https://postimg.cc/ThhWRQFG/39d7737a
Και μια με 40 μετρα με 4χ6 super caccia που ειποτιθεται το φυσιγγι βγαζει σφιχτη ντουφεκια οχι φασσα δεν βαραω ουτε λαγο.και με 20c.

αυτη η ντουφεκια με τι τσοκ ειναι?
Σε αυτή την τουφεκιά πιο πολύ φταίει η θερμοκρασία....40γρ με 20 βαθμούς .... σκόρπισε.
Για τις άλλες φταίει η κάννη....
όπως γράφει και ο Μιχάλης παραπάνω δοκίμασε και με το 2* γιατί και στην δικιά μου την black eagle το 1* ήταν για τα μπάζα ενώ το 2* ήταν πολύ καλό!!
 
.40γρ με 20 βαθμούς .... σκόρπισε.
εχουμε ριξει κωστα και με 30 και με 35 βαθμους στο σκοπευτηριο με 40 και 42 γρ στο πινακα και δεν υπηρχε τετοιο θεμα αμα το φυσιγγι ειναι ισοροπημενο νομιζω το μαμα το τσοκ αυτο αμα μετρηθει δεν ειναι ασσος.
 
εχουμε ριξει κωστα και με 30 και με 35 βαθμους στο σκοπευτηριο με 40 και 42 γρ στο πινακα και δεν υπηρχε τετοιο θεμα αμα το φυσιγγι ειναι ισοροπημενο νομιζω το μαμα το τσοκ αυτο αμα μετρηθει δεν ειναι ασσος.
Σίγουρα κάτι παίζει με το τσοκάκι το έγραψα άλλωστε ότι και στην δικιά μου το 1* είναι ότι να ναι.... και δεν το κυνηγούσα
 
Καλημερα παρεα..σαν κατοχος και γω της supersport θα αναφερω και γω την γνωμη μου μηπως δωσουμε λυση στο προβλημα του Χρηστου..τα μαμα τσοκ υπερκαλυπτουν για την δουλεια που χρειαζεται..το προβλημα ειναι που το βλεπβ να γραφεται οτι ριχνει 38 40 γραμμαρια magnum..λογικο να παρεις τοσο φτωχα ποσοστα ακομα καο με αυτες τις θερμοκρασιες που αναφερει..επειδη και γω ειμαι λατρης της μακρινης εως πολυ μακρινης τουφεκιας εκανα μια δοκιμη σε κουρουνες με το μαμα φουλ πανω στο οπλο και φυσιγγι ιδιογομωση 34 γραμμαρια 5αρια και σε μερικες τουφεκιες στα 50+ το πουλι ηταν λες και το χτυπαγε τηγανι στον αερα..και πιο παλια δοκιμη με τον κυλινδρο στα 20 μετρα με tecna edition και 25 βαθμους μου τα χε παει μπαλα σαν μια γροθια..οποτε Χρηστο ψαξτο κατ εμε με τα μετρα του κοντακιου σου σε οπλουργο να το φερεις εκει που πρεπει και παοξε με τα φυσιγγια..και γνωμη μου οχι πανω απο 36 εχουν δυναμη να φτασουν στα μετρα που θες ολα στο μυαλο ειναι
 
Οτα σημαδευεις σταθερο στοχο μς την ανεση σου δεν παιζει ρολο το κοντακι

Σωστοτατος .shake hands.

Σε αυτή την περίπτωση γίνεται η διόρθωση της διόρθωσης με κλεψιες και τεχνάσματα μέχρι να νοιώσεις ότι είσαι καλά επάνω στο κοντάκι και να τουφεκίσεις
 
Το ποιο σωστο ειναι να ριξει στα 15 με φουλ σημαδευτα οχι αυθορμητα να δει αν το οπλο ριχνει κεντρο γιατι την εχω πατησει πολες φορες και με ακριβα οπλα τοις περισοτερες φορες ειναι θεμα ριγας αλλα και στραβοπατιμα απο το τσοκ
 
full choke στα 40μ ,,,πολύ ανοιχτή κατανομή για τα μέτρα και το τσοκ φαντάζομαι τα πιο ανοιχτά τσοκ τι θα βγάζουν :confused: το όπλο το αγόρασες καινούργιο ή μεταχειρισμένο ; αν σου αρέσουν οι βελτιώσεις θα σου έλεγα να επιμηκύνεις τον κώνο για να έρθει στα ίσα της η κάννη,,,αν δεν σου αρέσουν τετοιου είδους βελτιώσεις θα αγοράσεις ένα kicks F για να σφίξει όσο το δυνατόν περισσότερο η τουφεκιά,,,αν έχει φίλος σου τσοκ δανείσου το για να το δοκιμάσεις πρώτα πριν ξοδέψεις λεφτά γιατί καμιά φορά δεν σώνεται η κατάσταση με τσοκ μιας και όλα ξεκινούν μετά την θαλάμη

βρίσκεσαι Αθήνα ;
Αυτη ειναι η αληθεια... Καποιες κανες τις σωζουν τα τσοκ, καποιες αλλαες θελουν πιο ριζικες παρεμβασεις...
 
Διαβάζοντας όλη τη συζήτηση, επιτρέψτε μου να πω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη. Από ότι κατάλαβα, το πρόβλημα του φίλου Χρήστου δεν είναι στα μέτρα του κοντακιού. Ίσως είναι λίγο θέμα κάννης και τσοκ, αφού οι εικόνες από τις δοκιμές που παρουσίασε δεν είναι ικανοποιητικές για φουλ τσοκ στα 35 μέτρα (... ίσως και λιγότερο απο 35 μ. - αφού είπε 35 μεγάλα βήματα!!!)
Το κυρίως πρόβλημα εγώ το εντοπίζω στα ... καθιστά πουλιά !!! Το καθιστό πουλί είναι ιδιαίτερη περίπτωση. Εκτός του ότι είναι μικρότερος στόχος, όταν κλείσει τις φτερούγες τα μεγάλα και σκληρά πτητικά φτερά όπως αλληλοκαλύπτονται δημιουργούν μια "ασπίδα" γύρω από το σώμα του (κυρίως στα πλάγια) που είναι δύσκολο να τη διαπεράσουν τα σκάγια σε μεγάλες αποστάσεις (όπως και το στήθος με τους χοντρούς μύες και την καρίνα) ... Μόνο η πλάτη του πουλιού είναι ευάλωτη, ή αν είσαι τυχερός και πάρει σκάγια σε λαιμό ή/και κεφάλι ... Εξάλλου και ο ίδιος ο συνάδελφος έχει αναφέρει κάπου ότι όταν οι φάσσες πάνε να κάτσουν ή όταν σηκώνονται, σ' αυτές τις αποστάσεις τις ξεραίνει, και μόνο στις καθιστές έχει θέμα !!!
Δεν έχω να προτείνω σίγουρη λύση. Υποθέτω ότι με κάποιο σπέσιαλ τσοκ "φρένου" ή κάτι άλλο, π.χ. Kicks κλπ. θα μπορούσε να βελτιωθεί λίγο η κατάσταση, από άποψη συγκέντρωσης κυρίως (δεν έχω προσωπική εμπειρία από τέτοια τσοκ). Στο θέμα της διάτρησης το να πάει σε πιο χοντρά σκάγια, 4αρια ή 3αρια θα χάσει πάλι σε πυκνότητα κατανομής (με φυσίγγια του εμπορίου), οπότε μία από τα ίδια ...
Φοβάμαι ότι για καθιστές φάσσες πέραν των 40 μέτρων, είναι μονόδρομος η χρήση φυσιγγίων με σκάγια σκληρά και βαρύτερα του μολύβδου, δηλαδή κραμάτων βολφραμίου (tungsten) Hevi-shot κλπ. δηλαδή πανάκριβα φυσίγγια !!!!
 
Last edited:
Στέλιο να μου επιτρέψεις μια διόρθωση, η καθιστή φάσσα είναι ευάλωτη όταν βλέπεις στήθος γιατί σε αυτή τη θέση βλέπεις το μεγαλύτερο όγκο του πουλιού....όταν το πουλί σου δείχνει πλάτη καλύτερα να μη ρίξεις .... γιατί μετά θα ρίξεις και καντήλια :D
 
Στέλιο να μου επιτρέψεις μια διόρθωση, η καθιστή φάσσα είναι ευάλωτη όταν βλέπεις στήθος γιατί σε αυτή τη θέση βλέπεις το μεγαλύτερο όγκο του πουλιού....όταν το πουλί σου δείχνει πλάτη καλύτερα να μη ρίξεις .... γιατί μετά θα ρίξεις και καντήλια :D
Κώστα αυτό που έχω καταλάβει εγώ απο παλια με ντουφεκιές σε πουλιά που περνούσαν χαμηλότερα απο μενα ,είναι πως η πλάτη είναι ίσως και το πιο ευάλωτο σημείο τους.
 
Στέλιο να μου επιτρέψεις μια διόρθωση, η καθιστή φάσσα είναι ευάλωτη όταν βλέπεις στήθος γιατί σε αυτή τη θέση βλέπεις το μεγαλύτερο όγκο του πουλιού....όταν το πουλί σου δείχνει πλάτη καλύτερα να μη ρίξεις .... γιατί μετά θα ρίξεις και καντήλια :D
Κώστα σίγουρα ξέρεις τις φάσσες καλύτερα από μένα ... Εγώ το είπα με την έννοια ότι σε πολύ μεγάλες αποστάσεις μπορεί τα σκάγια να μην καταφέρουν να διαπεράσουν το χοντρό ψαχνό του στήθους και το κόκκαλο, για να πλήξουν ζωτικά όργανα. Ενώ στην πλάτη θεώρησα ότι θα είναι πιο εύκολο ... ή να πετύχουν σπονδυλική στήλη και να τη σακατέψουν ... αλλά πάλι δεν ξέρω. Αποφεύγω γενικά να ρίχνω σε καθιστά πουλιά , γιατί παλιά είχα φάει αρκετές φόλες σε καθιστά τσιχλοκότσυφα, που τα είχα σίγουρα ... Και δεν μπορούσα να βρω άλλη εξήγηση ... :eek:
 
full choke στα 40μ ,,,πολύ ανοιχτή κατανομή για τα μέτρα και το τσοκ φαντάζομαι τα πιο ανοιχτά τσοκ τι θα βγάζουν :confused: το όπλο το αγόρασες καινούργιο ή μεταχειρισμένο ; αν σου αρέσουν οι βελτιώσεις θα σου έλεγα να επιμηκύνεις τον κώνο για να έρθει στα ίσα της η κάννη,,,αν δεν σου αρέσουν τετοιου είδους βελτιώσεις θα αγοράσεις ένα kicks F για να σφίξει όσο το δυνατόν περισσότερο η τουφεκιά,,,αν έχει φίλος σου τσοκ δανείσου το για να το δοκιμάσεις πρώτα πριν ξοδέψεις λεφτά γιατί καμιά φορά δεν σώνεται η κατάσταση με τσοκ μιας και όλα ξεκινούν μετά την θαλάμη

βρίσκεσαι Αθήνα ;
Σχηματαρι βρισκομαι ,το οπλο καινουριο το πηρα δεν εχω καποιον για να μου δανεισει να δοκιμασω,Ενταξει απο βελτιωσεις αντε ελεγα να παρω κανα τσοκ δεν θελω να προβω σε τετοια αλλγη στην κανη.
 
Διαβάζοντας όλη τη συζήτηση, επιτρέψτε μου να πω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη. Από ότι κατάλαβα, το πρόβλημα του φίλου Χρήστου δεν είναι στα μέτρα του κοντακιού. Ίσως είναι λίγο θέμα κάννης και τσοκ, αφού οι εικόνες από τις δοκιμές που παρουσίασε δεν είναι ικανοποιητικές για φουλ τσοκ στα 35 μέτρα (... ίσως και λιγότερο απο 35 μ. - αφού είπε 35 μεγάλα βήματα!!!)
Το κυρίως πρόβλημα εγώ το εντοπίζω στα ... καθιστά πουλιά !!! Το καθιστό πουλί είναι ιδιαίτερη περίπτωση. Εκτός του ότι είναι μικρότερος στόχος, όταν κλείσει τις φτερούγες τα μεγάλα και σκληρά πτητικά φτερά όπως αλληλοκαλύπτονται δημιουργούν μια "ασπίδα" γύρω από το σώμα του (κυρίως στα πλάγια) που είναι δύσκολο να τη διαπεράσουν τα σκάγια σε μεγάλες αποστάσεις (όπως και το στήθος με τους χοντρούς μύες και την καρίνα) ... Μόνο η πλάτη του πουλιού είναι ευάλωτη, ή αν είσαι τυχερός και πάρει σκάγια σε λαιμό ή/και κεφάλι ... Εξάλλου και ο ίδιος ο συνάδελφος έχει αναφέρει κάπου ότι όταν οι φάσσες πάνε να κάτσουν ή όταν σηκώνονται, σ' αυτές τις αποστάσεις τις ξεραίνει, και μόνο στις καθιστές έχει θέμα !!!
Δεν έχω να προτείνω σίγουρη λύση. Υποθέτω ότι με κάποιο σπέσιαλ τσοκ "φρένου" ή κάτι άλλο, π.χ. Kicks κλπ. θα μπορούσε να βελτιωθεί λίγο η κατάσταση, από άποψη συγκέντρωσης κυρίως (δεν έχω προσωπική εμπειρία από τέτοια τσοκ). Στο θέμα της διάτρησης το να πάει σε πιο χοντρά σκάγια, 4αρια ή 3αρια θα χάσει πάλι σε πυκνότητα κατανομής (με φυσίγγια του εμπορίου), οπότε μία από τα ίδια ...
Φοβάμαι ότι για καθιστές φάσσες πέραν των 40 μέτρων, είναι μονόδρομος η χρήση φυσιγγίων με σκάγια σκληρά και βαρύτερα του μολύβδου, δηλαδή κραμάτων βολφραμίου (tungsten) Hevi-shot κλπ. δηλαδή πανάκριβα φυσίγγια !!!!
Ακριβως στα λογια μου φιλε θα ανεβασω και φωτο με 36γρ. Με 3τσοκ να μου πειτε μηπως με ασσο με τα συγκεκριμενα να ειναι καλυτερα
 
Back
Top