Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Καλησπέρα σε όλους μετά από αρκετό καιρό δοκιμησα το kicks smoke full για την benelli μου και..........τρελάθηκα λέμε μιλάμε τα πουλιά ήταν λες και έτρωγαν κεραυνό ανεξάρτητου απόστασης μέχρι και τα 40μ.μιλαμε έπαθα πλάκα μεγάλη και μάλιστα σε περπατητο κυνήγι όχι καρτέρι.εντελει θα είναι και αυτό στην συλλογή μαζί με το brain bel που έχω που και αυτό με έχει κερδίσει αρκετά πολύ.
 
Καλησπέρα σε όλους μετά από αρκετό καιρό δοκιμησα το kicks smoke full για την benelli μου και..........τρελάθηκα λέμε μιλάμε τα πουλιά ήταν λες και έτρωγαν κεραυνό ανεξάρτητου απόστασης μέχρι και τα 40μ.μιλαμε έπαθα πλάκα μεγάλη και μάλιστα σε περπατητο κυνήγι όχι καρτέρι.εντελει θα είναι και αυτό στην συλλογή μαζί με το brain bel που έχω που και αυτό με έχει κερδίσει αρκετά πολύ.
Αντε καλοριζικο, ακομα και στα 50-60 παλι κεραυνο θα τρωνε αν εισαι καλα πανω.
 
Καλησπέρα σε όλους μετά από αρκετό καιρό δοκιμησα το kicks smoke full για την benelli μου και..........τρελάθηκα λέμε μιλάμε τα πουλιά ήταν λες και έτρωγαν κεραυνό ανεξάρτητου απόστασης μέχρι και τα 40μ.μιλαμε έπαθα πλάκα μεγάλη και μάλιστα σε περπατητο κυνήγι όχι καρτέρι.εντελει θα είναι και αυτό στην συλλογή μαζί με το brain bel που έχω που και αυτό με έχει κερδίσει αρκετά πολύ.
Δεν έχει αντίπαλο αυτό το τσοκ στα ψιλά σκαγια... Τα 40 μετρα που λες είναι η αποσταση που ξεκινά να δουλεύει το τσοκ... Αν βρεις την προσκοπευση τα σκοτωματα είναι εξωφρενικά μακρινά κ επαναλαμβάνομενα...
Προσωπικά τον τελευταίο καιρό έχω αναφωνησει πολλές φορές γιατί δεν σταματά να με εκπλήσσει αυτό το τσοκ... Αυστηρό κ δύσκολο σκοπευτικα, αλλά χωρίς όρια πραγματικά.. .
 
Μόλις διάβασα τους προβληματισμούς του Χρήστου με την benelli s.s. και τις καθιστες φάσες...
Η απορία που μου δημιουργήθηκε είναι η εξής.Γιατι οι περισσότεροι του προτεινεται το kick's LF και όχι το F; Θεωρητικά ο ανθρωπος χρειάζεται όσο το δυνατόν μεγαλύτερη συγκέντρωση την οποία επίσης θεωρητικά θα δώσει το F και όχι το LF.(Μέγιστη συγκτρωση καθώς ο στόχος είναι ακινητος)
Μήπως λοιπόν αυτοί που του προτείνουν το LF το κάνουν γιατί διαπίστωσαν ότι το F λόγο υπερβολικής σύσφιξης έχει αντιστρόφως αναλογα αποτελέσματα και σκορπάει τα σκάγια;Ρωταω γιατί δεν έχω εμπειρία από τέτοιες δοκιμές και είναι η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω στο να πάρει το LF και όχι το F.
Υ.γ1τρωμερη συγκεντρωση το baby Magnum...
Υ.γ2 chrisbss καλό θα ήταν να μετράς την αποσταση με μέτρο και όχι με μεγάλα βηματα.Καποτε το εφάρμοζα και εγώ αυτό και όταν μετρησα με μεζούρα τα 36 μεγαλα βήματα που έκανα διαπίστωσα ότι ήταν 44,5 μέτρα.
Υ.γ3 γιατι δεν κανεις δοκιμές στα 50-55 μετρα που ειναι η απόσταση που σε ενδιαφέρει και κανείς στα 35;
 
Last edited:
Eγω προτεινω το LF γιατι αυτο εχω δοκιμασει, δεν εχω κανει συγκριση με F για να ειμαι ειλικρινης... Δεν βρηκα κ λογο μαλιστα να παω σε κατι πιο σφιχτο, ακομα κ σε δοκιμες στα 60 μετρα με χοντρα σκαγια με καλυπτε απολυτα...
 
Δεν έχει αντίπαλο αυτό το τσοκ στα ψιλά σκαγια... Τα 40 μετρα που λες είναι η αποσταση που ξεκινά να δουλεύει το τσοκ... Αν βρεις την προσκοπευση τα σκοτωματα είναι εξωφρενικά μακρινά κ επαναλαμβάνομενα...
Προσωπικά τον τελευταίο καιρό έχω αναφωνησει πολλές φορές γιατί δεν σταματά να με εκπλήσσει αυτό το τσοκ... Αυστηρό κ δύσκολο σκοπευτικα, αλλά χωρίς όρια πραγματικά.. .
Όντως τα σκάγια που δουλεψα ήταν 8ρακια και 9ρακια με τριάντα γραμμάρια και τριάντα τέσσερα στα 9ρακια και μιλάμε θέριζαν. Για ποιο χοντρά θα δοκιμάσω κάποια στιγμή να δω.
 
Όντως τα σκάγια που δουλεψα ήταν 8ρακια και 9ρακια με τριάντα γραμμάρια και τριάντα τέσσερα στα 9ρακια και μιλάμε θέριζαν. Για ποιο χοντρά θα δοκιμάσω κάποια στιγμή να δω.

δεν ξέρω τι όπλα ή τι φυσίγγια χρησιμοποιείτε , αλλά πραγματικά θα ήθελα να δω να πέφτει πουλί ( ψόφιο και όχι χαζοφτερουγαριές ) μετά τα 40 - 45 μ. ( πραγματικά μέτρα και όχι τόσα νόμιζα ) με εννιαράκι.

δηλαδή θα το ήθελα πραγματικά πολύ να το δω , γιατί το έχω διαβάσει πλειστάκις σε αυτό το forum.
 
δεν ξέρω τι όπλα ή τι φυσίγγια χρησιμοποιείτε , αλλά πραγματικά θα ήθελα να δω να πέφτει πουλί ( ψόφιο και όχι χαζοφτερουγαριές ) μετά τα 40 - 45 μ. ( πραγματικά μέτρα και όχι τόσα νόμιζα ) με εννιαράκι.

δηλαδή θα το ήθελα πραγματικά πολύ να το δω , γιατί το έχω διαβάσει πλειστάκις σε αυτό το forum.
Γιώργο μια χαρά σκοτώνουν τα 9αρακια την τσίχλα σε αυτά τα μετρα....ειδικά και με αφτερ μάρκετ τσόκ....το θέμα είναι να τους πάρεις το χέρι...Αν βρείς την προσκόπευση που χρειάζετε...τα σκοτώνεις και με αξιώσεις...
 
Δεν έχει αντίπαλο αυτό το τσοκ στα ψιλά σκαγια... Τα 40 μετρα που λες είναι η αποσταση που ξεκινά να δουλεύει το τσοκ... Αν βρεις την προσκοπευση τα σκοτωματα είναι εξωφρενικά μακρινά κ επαναλαμβάνομενα...
Προσωπικά τον τελευταίο καιρό έχω αναφωνησει πολλές φορές γιατί δεν σταματά να με εκπλήσσει αυτό το τσοκ... Αυστηρό κ δύσκολο σκοπευτικα, αλλά χωρίς όρια πραγματικά.. .
Αρη καλησπερα καταρχήν , και μια ερώτηση μια που ξέρω οτι κυνηγάς το βάλτο . Με το kicks δεν έχεις πρόβλημα με το νούμερο σκαγιών που θα το δουλέψεις , μπορεί να ρίξει oμως ατσάλινα το kicks smok F ?
 
Back
Top