Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Αρη καλησπερα καταρχήν , και μια ερώτηση μια που ξέρω οτι κυνηγάς το βάλτο . Με το kicks δεν έχεις πρόβλημα με το νούμερο σκαγιών που θα το δουλέψεις , μπορεί να ρίξει oμως ατσάλινα το kicks smok F ?
Αν μπεις στο σάιτ τους θα δεις ότι ούτε με λάιτ δεν επιτρέπει ατσαλινα
 
δεν ξέρω τι όπλα ή τι φυσίγγια χρησιμοποιείτε , αλλά πραγματικά θα ήθελα να δω να πέφτει πουλί ( ψόφιο και όχι χαζοφτερουγαριές ) μετά τα 40 - 45 μ. ( πραγματικά μέτρα και όχι τόσα νόμιζα ) με εννιαράκι.

δηλαδή θα το ήθελα πραγματικά πολύ να το δω , γιατί το έχω διαβάσει πλειστάκις σε αυτό το forum.
Αν έχεις τρόπο να πιάσεις μερικές τσίχλες ζωντανές, φέρτες στην Μαλακάσα. Θα μετρήσουμε 40 και 45 μέτρα με την μεζούρα και θα κάτσω πίσω από τον πίνακα για προστασία, θα μετράω μέχρι το 3 και θα την αφήνω από πάνω. Θα βάλω έναν φίλο να ρίχνει και μετά θα πάμε να πληρώσεις το τραπέζι με τα κοψίδια....:)
 
Αν έχεις τρόπο να πιάσεις μερικές τσίχλες ζωντανές, φέρτες στην Μαλακάσα. Θα μετρήσουμε 40 και 45 μέτρα με την μεζούρα και θα κάτσω πίσω από τον πίνακα για προστασία, θα μετράω μέχρι το 3 και θα την αφήνω από πάνω. Θα βάλω έναν φίλο να ρίχνει και μετά θα πάμε να πληρώσεις το τραπέζι με τα κοψίδια....:)
Την υποτείνουσα μην παραλείψετε!
 
Αρη καλησπερα καταρχήν , και μια ερώτηση μια που ξέρω οτι κυνηγάς το βάλτο . Με το kicks δεν έχεις πρόβλημα με το νούμερο σκαγιών που θα το δουλέψεις , μπορεί να ρίξει oμως ατσάλινα το kicks smok F ?
Πρόβλημα με το νούμερο των σκαγιων όχι δεν έχω , δεν έχει περιορισμό... Περιορισμό έχει στα ατσάλινα που επιτρέπεται να ρίχνεις μέχρι κ τη συσφιξη ΙΜ... Εγω η αλήθεια είναι ότι έχω ρίξει κ ατσάλινα με το lf χωρίς θέμα αλλά με δική μου ευθύνη πάντα...
 
Πρόβλημα με το νούμερο των σκαγιων όχι δεν έχω , δεν έχει περιορισμό... Περιορισμό έχει στα ατσάλινα που επιτρέπεται να ρίχνεις μέχρι κ τη συσφιξη ΙΜ... Εγω η αλήθεια είναι ότι έχω ρίξει κ ατσάλινα με το lf χωρίς θέμα αλλά με δική μου ευθύνη πάντα...
Σε ευχαριστω Αρη για την ενημέρωση , να είσαι καλά φίλε.
 
Γιώργο πέφτουν και μάλιστα ξερά....το δύσκολο είναι να στείλεις εσύ τα σκάγια πάνω στο πουλί και όχι το αν θα το σκοτώσουν τα σκάγια γιατί μετά τα 30 - 35 η προσκόπευση θέλει εξοικείωση

........ κανένα πρόβλημα δεν έχω με την προσκόπευση σε αυτά τα μέτρα. Αντιθέτως τα πάω μιά χαρά , σε σημείο μάλιστα που οι φίλοι μου λένε ,, εσύ κάτσε στο καρτέρι από πίσω μας για να βαράς τις ψηλωμένες που δεν τουφεκάμε .

Γιώργο μια χαρά σκοτώνουν τα 9αρακια την τσίχλα σε αυτά τα μετρα....ειδικά και με αφτερ μάρκετ τσόκ....το θέμα είναι να τους πάρεις το χέρι...Αν βρείς την προσκόπευση που χρειάζετε...τα σκοτώνεις και με αξιώσεις...

.......... η ίδια απάντηση με πιό πάνω.

Αν έχεις τρόπο να πιάσεις μερικές τσίχλες ζωντανές, φέρτες στην Μαλακάσα. Θα μετρήσουμε 40 και 45 μέτρα με την μεζούρα και θα κάτσω πίσω από τον πίνακα για προστασία, θα μετράω μέχρι το 3 και θα την αφήνω από πάνω. Θα βάλω έναν φίλο να ρίχνει και μετά θα πάμε να πληρώσεις το τραπέζι με τα κοψίδια....:)

...... το τραπέζι με τα κοψίδια το πληρώνω με χαρά από τώρα . ( και τα μπυρόνια εννοείται και τα ποτά στο after άμα θέλετε )
...... αλλά φίλε Γιώργο , τουλάχιστον οι τσίχλες στα δικά μας μέρη ( εσείς προφανώς έχετε άλλες .yel..yel..yel. ) με εννιαράκι σε αυτά τα μέτρα ....... γυρνάνε και στα δείχνουνε και φεύγουν γελώντας αφήνοντας στην καλλίτερη περίπτωση μερικά πούπουλα.

....... τες πα , επειδή το έχουμε ξανασυζητήσει επισταμένως , το κλείνω , θεωρώντας ότι η διαφωνία μας έγκειται στην σωστή "αίσθηση" της απόστασης.
 
μετα τα 45 ρωτησε ,οχι στα 45:)
Mετα τα 40-45 ειπε, οχι μετα τα 45 γιατι καθε δυο μετρα που αυξανουμε σε αυτες τις αποστασεις αλλαζουν ραγδαια κ τη βλητικη εικονα... :)

Επειδη ωστοσο αυτο το θεμα επαναλαμβανεται συνεχεια κ καπου κουραζει, αν πουμε για τα 45 μετρα, ναι πεφτει η τσιχλα με το 9αρι... Οχι με ενα 9αρι, με τα 9αρια σκαγια... με ενα 9αρια πεφτει τυχαια, οσο τυχαια πεφτει κ με ενα 8αρι κ με ενα 7αρι...
Η τρομακτικη διαφορα στις πολυ μακρινες τουφεκιες στις τσιχλες για μενα ηρθε οταν χρησιμοποιησα το Smoke LF κ 9αρια... Η διαφορα δεν ειναι στο οτι κ πριν τα 9αρια δεν σκοτωναν, απλα δεν ειχα βρει τσοκ να μπορει να βαζει επαναλαμβανομενα 2 σκαγια 9αρια στην τσιχλα στα 45 ας πουμε μετρα... Τωρα βαζω επαναλαμβανομενα 2 με 3 σκαγια ν9 κ για την αποσταση ειμαι απολυτα σιγουρος ειδικα στις τραβερσες που εχω τουφεκισει κ μετρησει πινακες χιλιαδες φορες... Εχω παρει παρα πολλες τσιχλες κ σε μεγαλυτερες αποστασεις...

Αν σου δωσουμε 8αρια θα αναρωτηθει καποιος, μπορεις να τις σκοτωσεις κ στα 60 μετρα ρε μαγγα γιατι σαν πολλα μας τα λες????
Οχι δεν μπορω, επαναλαμβανομενα, κ ο λογος ειναι οτι δεν μπορω με το τσοκ κ το φυσιγγι που ριχνω στην τσιχλα να της βαλω δυο 8αρια στο σωμα, θελει ψαξιμο εκ νεου αυτος ο συνδυασμος... Το εχω δοκιμασει φυσικα...Αλλα σε αυτο δεν φταει το σκαγι, φταιει ολος ο συνδυασμος, δεν σκοτωνονται με ενα σκαγι τα πουλια επαναλαμβανομενα, σκοτωνονται με 2 η 3...

Παντα γουσταρα τα καρτερια στην τσιχλα που δεν καθοταν κανενας κ περναγαν ψηλα, επαιρνα πουλια με 8αρια κυριως κ τσοκ ΙΜ. Εγω ριξει κ 7αρια με πολυ σφιχτα τσοκ, εχω ριξει χιλια δυο... Μαλλια...Μιλαω για επιτυχιες επαναλμβανομενες παντα, οχι να τουφεκαω 10 πουλια κ να παιρνω 3, ενα απο σκαγι στο κεφαλι, ενα απο σκαγι στη φτερουγα κ ενα απο σκαγι στην καρδια...

αυτο το πραγμα που γινεται τα τελευταια 3 χρονια με το Kicks κ τα 9αρακια, τα Ωμεγα συγκεκριμενα που τα εχω βρει, ειναι ανευ προηγουμενου... Ταιριαξε το τσοκ στο οπλο μου κ στα φυσιγγια κ αν η τουφεκια μου βρει την τσιχλα θα της βαλει τουλαχιστον 2 σκαγια στο σωμα της σε πραγαμτικα μακρινες αποστασεις... Ολα τα πουλια ξερα...

Δεν αρκει ενα σφιχτο τσοκ κ ενα καλο φυσιγγι στην μακρινη τουφεκια, θελει συνδυασμο που αλλωτε ερχεται ευκολα κ αλλωτε δυσκολα...

Αυτα, ολο λεω δεν ξαναγραφω σε αυτη την κουραστικη κουβεντα, ολο παρασυρομαι...
 
σκέφτομαι για ένα Full για την νέα χρονιά αγόρι και τα τρία που κοιτάζω είναι στα ίδια χρήματα περίπου και με μπερδεύουν :D
Και πως θα εξηγήσεις μετά στους "ιντιαν", πως τις κατεβάζεις...;;;;;ε;;; Αν τους αρχίσεις τα φρενάτα , συμπλέκτες, κλπ θα μπλέξουν... (Χιούμορ...:D)
 
Και πως θα εξηγήσεις μετά στους "ιντιαν", πως τις κατεβάζεις...;;;;;ε;;; Αν τους αρχίσεις τα φρενάτα , συμπλέκτες, κλπ θα μπλέξουν... (Χιούμορ...:D)

...... λοιπόν , εγώ αντί για "φρενάτο" θα πάρω ένα 4Χ4 , μπας και "ανέβω" λίγο πιό ψηλά. .yel..yel..yel.
 
σκέφτομαι για ένα Full για την νέα χρονιά αγόρι και τα τρία που κοιτάζω είναι στα ίδια χρήματα περίπου και με μπερδεύουν :D
Του χρόνου σου είπανε οι μπεκάτσες πως θα περνάνε ψηλάαααα .... ;;;;;.sarcastic.
.my man.Η μήπως σε φτάξανε φέτος στον Εβρο κατι ουκρανεζούλες που ανεμίζαν στα μεσούρανα ;
 
Αν έχεις τρόπο να πιάσεις μερικές τσίχλες ζωντανές, φέρτες στην Μαλακάσα. Θα μετρήσουμε 40 και 45 μέτρα με την μεζούρα και θα κάτσω πίσω από τον πίνακα για προστασία, θα μετράω μέχρι το 3 και θα την αφήνω από πάνω. Θα βάλω έναν φίλο να ρίχνει και μετά θα πάμε να πληρώσεις το τραπέζι με τα κοψίδια....:)
.sarcastic.
 
τελικα κατι τετοιο πρεπει να εχει παθει!.sarcastic.
Ναι ,ναι .Λες να μην ξερω ;
Ηταν που κατα τ άλλα, ήταν "κομπλε" απο τσοκ οπως ελεγε..yel.
Οι ουκρανεζες του πηραν τα μυαλά φιλαράκι αλλα δεν θέλει να το παραδεχτεί ,γιατι φοβαται το μαύρο που θα φάει απο το μπεκατσοκλάμπ.
.sarcastic.
Κατι θα κανω όμως για τον φιλο και πατριώτη μας.
 
Και πως θα εξηγήσεις μετά στους "ιντιαν", πως τις κατεβάζεις...;;;;;ε;;; Αν τους αρχίσεις τα φρενάτα , συμπλέκτες, κλπ θα μπλέξουν... (Χιούμορ...:D)
.very funny.
Του χρόνου σου είπανε οι μπεκάτσες πως θα περνάνε ψηλάαααα .... ;;;;;.sarcastic.
.my man.Η μήπως σε φτάξανε φέτος στον Εβρο κατι ουκρανεζούλες που ανεμίζαν στα μεσούρανα ;
Για τις κουρούνες το θέλω βρε γιατί μερικές μέρες ανεμίζουν ψηλά .sarcastic.
Πέρα από την πλάκα το όπλο και το τσοκάκι το carlson's φέτος με κάλυψε απόλυτα στα κυνήγια μου και ελάχιστες φορές μπορώ να πω ότι ένιωσα να θέλω και κάτι παραπάνω. Παρόλα αυτά το μικρόβιο για το κάτι καλύτερο - παραπάνω πάντα υπάρχει και σίγουρα καλό είναι να υπάρχει στην τσέπη και κάτι σε πιο κλειστή σύσφιξη. Σκέφτομαι ανάμεσα στο carlson's ported XF , anaconda LR και Kicks F τα οποία και τα τρία βγάζουν ίδια σύσφιξη σχεδόν Full και από λεφτά παίζουν περίπου στα ίδια...
 
.very funny.

Για τις κουρούνες το θέλω βρε γιατί μερικές μέρες ανεμίζουν ψηλά .sarcastic.
Πέρα από την πλάκα το όπλο και το τσοκάκι το carlson's φέτος με κάλυψε απόλυτα στα κυνήγια μου και ελάχιστες φορές μπορώ να πω ότι ένιωσα να θέλω και κάτι παραπάνω. Παρόλα αυτά το μικρόβιο για το κάτι καλύτερο - παραπάνω πάντα υπάρχει και σίγουρα καλό είναι να υπάρχει στην τσέπη και κάτι σε πιο κλειστή σύσφιξη. Σκέφτομαι ανάμεσα στο carlson's ported XF , anaconda LR και Kicks F τα οποία και τα τρία βγάζουν ίδια σύσφιξη σχεδόν Full και από λεφτά παίζουν περίπου στα ίδια...
Το mid πάρε και με ένα συγκεντρωτικό φυσιγγι θα είσαι ΝΤΟΥ ΜΠΑ ΝΟ!
 
Back
Top