Σουγιάδες και Μαχαίρια

Αξίζει η αγορά ενός μαχαιριού martini για το κυνήγι και γενική χρήση ; Τι λάμα να επιλέξω carbon η inox
Είναι ενα δίλημμα που μπαίνουν αρκετοί σε μια επικείμενη αγορά και ειναι λίγο δύσκολο να απαντηθει ετσι απλά.
Πρεπει να γγνωρίζεις οτι τα ανθρακουχα θελουν κάποια συντήρηση σε σχέση με τα ανοξείδωτα , ομως αντέχουν περισσότερο σε καταπονήσεις αφου εχουν ,ας το πούμε καποιας μορφής ελαστικότητα Επισης οτι τα ανοξείδωτα ακονίζονται πιο δυσκολα απι τα ανθρακούχα τα οποία περα απο το πιο εύκολο ακόνισμα ,συνήθως και αναλόγως το ανθρακούχο ,κρατάνε περισσότερο την κόψη τους.
Εχεις καποιο στο μυαλό σου της marttiini ; μήπως το lynx carbon 127 ;
 
Last edited:
Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σ αυτα τα χρήματα εκτός από τα μορα δε μ αρέσουν οι πλαστικές λαβές
 
Είχα την εντύπωση πως τα carbon χάνουν πιο γρήγορα την κόψη τους σε σχέση με τα ινοξ
Εξαρτάται το ατσάλι. Δεν ειναι όλα τα ανθρακούχα ίδια και πέρα απ τον άνθρακα που καθοριζει την σκληρότητα ειναι κι άλλα στοιχεία που συνυπάρχουν που καθορίζουν την ποιότητα της λάμας,την διατήρηση κοψης και την ευκολία της στο ακονισμα.
Πάντως τα συγκεκριμένα απ οσο ξέρω απο φιλο έχουν πολύ καλη ποιότητα λάμας.
 
To Μarttiini είναι εξαιρετική επιλογή.
Είναι από τα πιό όμορφα (για μένα ) μαχαίρια, εξαιρετικά κοφτερά, νομίζω είναι μια κατηγορία πάνω από τα Opinel.
Βέβαια με το Opinel μαζεύεις στο βουνό και κανένα ραδίκι, το Marttiini το λυπάμαι :cool:
IMG_1355.jpg
 
Είναι ενα δίλημμα που μπαίνουν αρκετοί σε μια επικείμενη αγορά και ειναι λίγο δύσκολο να απαντηθει ετσι απλά.
Πρεπει να γγνωρίζεις οτι τα ανθρακουχα θελουν κάποια συντήρηση σε σχέση με τα ανοξείδωτα , ομως αντέχουν περισσότερο σε καταπονήσεις αφου εχουν ,ας το πούμε καποιας μορφής ελαστικότητα Επισης οτι τα ανοξείδωτα ακονίζονται πιο δυσκολα απι τα ανθρακούχα τα οποία περα απο το πιο εύκολο ακόνισμα ,συνήθως και αναλόγως το ανθρακούχο ,κρατάνε περισσότερο την κόψη τους.
Εχεις καποιο στο μυαλό σου της marttiini ; μήπως το lynx carbon 127 ;
Για μενα Δημητρη παντα εχω πιο πανω τα ανθρακουχα σε σχεση με τα ανοξειδωτα..το ιδανικο για τα δικα μου τολαχιστον δεδομενα και θα το φτιαξω μελοντικα ειναι λαμα san mai με ανθρακουχο πυρηνα και ανοξειδωτο πλαινο..και γενικα πιστευω οτι το μαχαιρι οπως και το οπλο δεν αρκει μονο να το εχεις πρεπει και να το συντηρεις για να ειναι σε καλη κατασταση
 
Για μενα Δημητρη παντα εχω πιο πανω τα ανθρακουχα σε σχεση με τα ανοξειδωτα..το ιδανικο για τα δικα μου τολαχιστον δεδομενα και θα το φτιαξω μελοντικα ειναι λαμα san mai με ανθρακουχο πυρηνα και ανοξειδωτο πλαινο..και γενικα πιστευω οτι το μαχαιρι οπως και το οπλο δεν αρκει μονο να το εχεις πρεπει και να το συντηρεις για να ειναι σε καλη κατασταση
Μίλτο από τα ανθρακούχα που έχεις δουλέψει και με μεθοδο αποκοπής , μπορεις να ξεχωρίσεις καποιο η καποια ας πουμε για μαχαιρι κυνηγητικό ή γενικής χρήσης .
Πιο ξεχωρίζεις ως προς το δούλεμα και το γυάλισμα και πιο στην αντοχή αν όλα αυτά δεν τα βρίσκεις σε ένα.
Τελευταία είχα αγοράσει ατσάλι 80CR2 ,ομως σκεφτόμουν να παραγγείλω απο Σοφιανό και HR1095 ή και 52100-L3.Το τελευταίο το εχεις δουλέψει ;
 
Μίλτο από τα ανθρακούχα που έχεις δουλέψει και με μεθοδο αποκοπής , μπορεις να ξεχωρίσεις καποιο η καποια ας πουμε για μαχαιρι κυνηγητικό ή γενικής χρήσης .
Πιο ξεχωρίζεις ως προς το δούλεμα και το γυάλισμα και πιο στην αντοχή αν όλα αυτά δεν τα βρίσκεις σε ένα.
Τελευταία είχα αγοράσει ατσάλι 80CR2 ,ομως σκεφτόμουν να παραγγείλω απο Σοφιανό και HR1095 ή και 52100-L3.Το τελευταίο το εχεις δουλέψει ;
Γενικα μονο ανθρακουχα μ αρεσει να δουλευω..εχω φτιαξει με c70 01 02 τωρα τελευταια σουστα..πιο πολυ για κυνηγετικο μαχαιρι μ αρεσει το Ο1 και το Ο2 και σε θεμα κοψης και αντοχης στην καταπονηση με ενα κλικ παραπανω στο Ο2 που χρησιμοποιειται πολυ σε μαχαιρια bushcraft οπως και στο γυαλισμα λογω αυξημενου ποσοστου χρωμιου..το Ο1 αν το τερματισεις στο ακονισμα κοβει και τον αερα που λεγε και φετος θα το χρησιμοποιεισω σε ξυραφια..οπως εγραψα και παραπανω για να συνδυασω ολα μαζι θα εφτιαχνα ενα κλασσικο san mai με πυρηνα απο Ο2 και πλαινα χαλυβα χαμηλης περιεκτικοτητας ανθρακα και θα χω αντοχη στην κοψη και στην καταπονηση συν το οτι θα βγαλει ενα χαμον ονειρο
 
Δοκίμασα χθες το νέο μου μαχαίρι φιλεταρίσματος. Δεν έκανα φιλετάρισμα απλώς έκοψα λίγο το σώμα του ψαριού. Μιλάμε το έκοβε απίστευτα. Τώρα από Απρίλη και όταν μπορέσω να πάω για κανένα κοκκάλι θα δω πώς δουλεύει σε κανονικό φιλετάρισμα.
 
Last edited:
Δοκίμασα χθες το νέο μου μαχαίρι φιλεταρίσματος. Δεν έκανα φιλετάρισμα αλπώς έκοψα λίγο το σώμα του ψαριού. Μιλάμε το έκοβε απίστευτα. Τώρα από Απρίλη και όταν μπορέσω να πάω για κανένα κοκκάλι θα δω πώς δουλεύει σε κανονικό φιλετάρισμα.
Η να πιάσεις ενα μεγάαααλο καρβούνι . .sarcastic.
 
Back
Top