Σουγιάδες και Μαχαίρια

Πριν "λαλήσω "απ την ολη κατάσταση ,ειπα να ξεκινήσω να φτιάξω καμιά θήκη για τα 6 που περιμένουν .
Άντε να δούμε τι θα δούμε .....

Απο τα πιο ωραια σταδια της μαχαιροποιιας ειναι το δερμα..πιστευω με το κλεισιμο στο σπιτι να καταφερω να ασχοληθω πιο πολυ με τις θηκες περς απο τα ατσαλια
 
Παιδιά για μαχαίρι φιλεταρίσματος ψαριού τι μήκος λάμας να επιλέξω. Δεν θα φιλετάρω και τέρατα. Έχετε μήπως να μου προτείνετε κάποιο;
 
Παιδιά για μαχαίρι φιλεταρίσματος ψαριού τι μήκος λάμας να επιλέξω. Δεν θα φιλετάρω και τέρατα. Έχετε μήπως να μου προτείνετε κάποιο;
Κοιτα για ενα με μηκος απο 11-15 εκατοστα μηκος λαμας μαξ και πλατος κοντα στα 2 εκ για να μπορεις να δουλεψεις με λεπτομερεια συνηθως φιλεταρισματος αναφεροντε ή σε ιαπωνικου στυλ που τα θεωρω απο τα ωραιοτερα τα yanagiba..εχει αρκετα στην αγορα πολυ καλη επιλογη ειναι και τα wusthof αν και λιγο τσιμπημενα στην τιμη αλλιως καποιο χειροποιητο..
 
Last edited:
Σε ευχαριστώ πολύ Μίλτο. Γενικά είδα ότι τα περισσότερα χαρακτηρίζονται ως λεπτά και εύκαμπτα.
Ετσι πρεπει να ειναι Μανο γιατι θα πρεπει να ακολουθησουν καμπυλες και να κοψουν με λεπτομερεια φετες αναμεσα απο κοκκαλα..εκτος απ τα yanagiba που ειναι λιγο πιο μεγαλα και δυσκαμπτα αλλα φοβερα κοφτερα και με χρηση φιλεταρισμα τονου
 
Τελικά πήρα ένα wusthof, πρώτα περιμένω να έρθει και μετά να πιάσω κανένα ψάρι να δω τι κάνει.
Ειναι πολυ καλα εργαλεια..σε ευρωπαϊκα μαχαιρια κουζινας μαζι με τα γαλλικα M&C ειναι πολυ καλα..αργοτερα παρε και μια νεροπετρα για να το κρατας καλοακονισμενο
 
Ειναι πολυ καλα εργαλεια..σε ευρωπαϊκα μαχαιρια κουζινας μαζι με τα γαλλικα M&C ειναι πολυ καλα..αργοτερα παρε και μια νεροπετρα για να το κρατας καλοακονισμενο

Έχω πάρει μία που δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμη. Ακόνισμα κάθε πότε θέλει;
 
Back
Top