Σουγιάδες και Μαχαίρια

picture upload
Τι λαβή λέτε να βάλω; κέρατο από ελάφι ή ξύλο καρυδιάς;
Γνώμη μου αν εχεις κέρατο ,κράτα το αν πρόκειται να φτιάξεις λαβή για μαχαίρι.
Στον μπαλτά βρες ενα ωραίο ξύλο και φτιάξτο.
Καρυδια αφου εχεις ,αλλά και απο ελιά αν έχεις καλο κοματι ,θα βγει πολυ ωραιο..
 
Το κέρατό μου το Τράγιο βάλε....yel..yel..sarcastic..sarcastic.
Αν έχεις κέρατο από ελάφι βάλε αυτό!! Ξύλο καρυδιάς θα έλεγα!!
Βαλε μια ριζα ελιας με ωραια νερα.
Γνώμη μου αν εχεις κέρατο ,κράτα το αν πρόκειται να φτιάξεις λαβή για μαχαίρι.
Στον μπαλτά βρες ενα ωραίο ξύλο και φτιάξτο.
Καρυδια αφου εχεις ,αλλά και απο ελιά αν έχεις καλο κοματι ,θα βγει πολυ ωραιο..
Καρύδια θα βάλω τελικά.. είναι και ποιο εύκολο
 
Γνώμη μου αν εχεις κέρατο ,κράτα το αν πρόκειται να φτιάξεις λαβή για μαχαίρι.
Στον μπαλτά βρες ενα ωραίο ξύλο και φτιάξτο.
Καρυδια αφου εχεις ,αλλά και απο ελιά αν έχεις καλο κοματι ,θα βγει πολυ ωραιο..
Αν το βάψω εκεί που είναι ποιό μαύρο θα αντέξει με σπρέι
 
Έως να μελανιαση; και τα πυρακια να τα κόψω είναι κολλημένα;
Mεχρι να βγαλει χρωμα μελανο-χρυσο,πυρωνε το σιγα σιγα μεχρι να φτασεις στο
αποτελεσμα που θελεις.Η φλογα να μη χτηπαει το τροχισμα της κοψης.Τα πυρακια
της λαβης τροχισε τα,ειναι ανοιγμενα εν θερμο με ζουμπα.Ανοιξε καινουργιες τρυπες
σε διαμετρο αναλογη με τον πυρο που θα περασεις.
 
Mεχρι να βγαλει χρωμα μελανο-χρυσο,πυρωνε το σιγα σιγα μεχρι να φτασεις στο
αποτελεσμα που θελεις.Η φλογα να μη χτηπαει το τροχισμα της κοψης.Τα πυρακια
της λαβης τροχισε τα,ειναι ανοιγμενα εν θερμο με ζουμπα.Ανοιξε καινουργιες τρυπες
σε διαμετρο αναλογη με τον πυρο που θα περασεις.
Έγινε σε ευχαριστώ!!
 
Αν το βάψω εκεί που είναι ποιό μαύρο θα αντέξει με σπρέι
Δεν ξέρω αν το λες με την έννοια της προστασίας απο οξειδωση,αλλά οπως και ναχει μην το βάψεις με σπρέυ. Υπάρχουν τρόποι να το χρωματίσεις
Το χρωμάτισμα μπορεί να γίνει με διάφορες μεθόδους, χημικές,ηλεκτροχημικές και με θερμοκρασια ,αλλά σε βλεπω διστακτικο . Εδω που τα λέμε δεν χρειαζεται να μπλέξεις με άλλα κολπα που κανουν στις Ινδίες.
Ειναι κατι παλιο απο τον παππού σου οποτε συντηρησετο και αστο ετσι.
Οσο για τους πύρους εισαι σίγουρος οτι ειναι κολημένοι και δεν έχουν γίνει με τον μπαλτά λόγω οξείδωσης ;
Παντως ετσι θα σε δυσκολέψουν να βαλεις νεο ξυλο και να φτιαξεις λαβή .
Γνωμη μου ,βάλε τον μπαλτα να ακουμπαει σε μια επιφάνεια που να εχει κάποια κενά. Στα κενά να είναι οι πύροι. Χτυπα τους να δεις αν μετακινούνται. Αν οχι ,νομιζω οτι πρεπει να τους κοψεις και να ανοίξεις τρύπες. Σημαδεύεις τις πλακες ξύλου συμφωνα με τις τρυπες που εχεις ανοιξει στο μεταλλο και τις τρυπάς. Τοποθετείς τα ξυλα πανω στο μέταλλο , τα κολλάς με εποξικη κολλα και ταυτόχρονα περνάς νεους πύρους. Το αφηνεις να κολλήσει και μετα κόβεις οτι εξέχει απο πυρους και ξυλο και διαμορφώνεις τη λαβη οπως θελεις.
 
Δεν ξέρω αν το λες με την έννοια της προστασίας απο οξειδωση,αλλά οπως και ναχει μην το βάψεις με σπρέυ. Υπάρχουν τρόποι να το χρωματίσεις
Το χρωμάτισμα μπορεί να γίνει με διάφορες μεθόδους, χημικές,ηλεκτροχημικές και με θερμοκρασια ,αλλά σε βλεπω διστακτικο . Εδω που τα λέμε δεν χρειαζεται να μπλέξεις με άλλα κολπα που κανουν στις Ινδίες.
Ειναι κατι παλιο απο τον παππού σου οποτε συντηρησετο και αστο ετσι.
Οσο για τους πύρους εισαι σίγουρος οτι ειναι κολημένοι και δεν έχουν γίνει με τον μπαλτά λόγω οξείδωσης ;
Παντως ετσι θα σε δυσκολέψουν να βαλεις νεο ξυλο και να φτιαξεις λαβή .
Γνωμη μου ,βάλε τον μπαλτα να ακουμπαει σε μια επιφάνεια που να εχει κάποια κενά. Στα κενά να είναι οι πύροι. Χτυπα τους να δεις αν μετακινούνται. Αν οχι ,νομιζω οτι πρεπει να τους κοψεις και να ανοίξεις τρύπες. Σημαδεύεις τις πλακες ξύλου συμφωνα με τις τρυπες που εχεις ανοιξει στο μεταλλο και τις τρυπάς. Τοποθετείς τα ξυλα πανω στο μέταλλο , τα κολλάς με εποξικη κολλα και ταυτόχρονα περνάς νεους πύρους. Το αφηνεις να κολλήσει και μετα κόβεις οτι εξέχει απο πυρους και ξυλο και διαμορφώνεις τη λαβη οπως θελεις.
Ειναι Φιξ οι πυροι τους κοπάνησα.. Θα κάνω την προσπάθεια δεν έχω φτιάξει ποτέ μαχαίρι.. αλλα Έχω ξεσκουριασει πολλά που είχε παππούς μου
 
Ειναι Φιξ οι πυροι τους κοπάνησα.. Θα κάνω την προσπάθεια δεν έχω φτιάξει ποτέ μαχαίρι.. αλλα Έχω ξεσκουριασει πολλά που είχε παππούς μου
Βγάλτους γιατι αλλιώς δε θα γινει δουλειά.Βρες πρώτα τι θα βάλεις για πίρο και μετα να τρυπήσεις ωστε να ανοίξεις τη σωστή τρύπα.
 
Ειναι Φιξ οι πυροι τους κοπάνησα.. Θα κάνω την προσπάθεια δεν έχω φτιάξει ποτέ μαχαίρι.. αλλα Έχω ξεσκουριασει πολλά που είχε παππούς μου
Έχουν κολλήσει από την οξείδωση!!Να τους τροχίσεις και να ανοίξεις νέες τρυπες όπως ειπώθηκε πιο πάνω με τρυπάνι
hss ή κοβαλτίου!! Η δική μου γνώμη για λαβή είναι ξύλο ελιάς!!!
 
Back
Top