Σουγιάδες και Μαχαίρια

Με γυαλοχαρτα νερού ακονισα ένα σουγιαδακι browning αγορασμενο από wish...έγινε για ξύρισμα!!!επίσης κρατάει την κόψη τόσο όσο να γδαρεις ένα γουρουνι....εύκολο ακονισμα -ευκολο στομωμα!ξέχασα να αναφέρω κ το πέρασμα από δερμάτινη ζώνη επικαλλυμενη με σαπούνι .... χρυσοχόων
 
Με γυαλοχαρτα νερού ακονισα ένα σουγιαδακι browning αγορασμενο από wish...έγινε για ξύρισμα!!!επίσης κρατάει την κόψη τόσο όσο να γδαρεις ένα γουρουνι....εύκολο ακονισμα -ευκολο στομωμα!ξέχασα να αναφέρω κ το πέρασμα από δερμάτινη ζώνη επικαλλυμενη με σαπούνι .... χρυσοχόων
Τι ίδιο κάνω και εγώ John σε ένα buck 119... Gillette γίνετε...
 
Τι ίδιο κάνω και εγώ John σε ένα buck 119... Gillette γίνετε...
Σε μια δόση...αριστερό χέρι πόδι ...τελούσε υπό κατάσταση τριχοφαγου...το πιο φτηνιαρικο ατσάλι...σε τρελό ακονισμα...μόνο τρίχα δεν κατάφερα ακόμα να χωρίσω στα δυο
 
Με γυαλοχαρτα νερού ακονισα ένα σουγιαδακι browning αγορασμενο από wish...έγινε για ξύρισμα!!!επίσης κρατάει την κόψη τόσο όσο να γδαρεις ένα γουρουνι....εύκολο ακονισμα -ευκολο στομωμα!ξέχασα να αναφέρω κ το πέρασμα από δερμάτινη ζώνη επικαλλυμενη με σαπούνι .... χρυσοχόων
Νο γιαλοχαρτου?????
 
Αλλο το πρωτο ακόνισμα που κανεις και άλλο τα μετεπειτα .
Σιγουρα γινεται δουλεια με τα πολυ ψιλά γυαλόχαρτα ,αλλα γιατι να το ξεκινάς απο τοσο χαμηλά με 300 ;
Αν εχει μεγαλη ζημια οκ. Διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος
 
Οπως λεει ο Δημητρης μονο σε χοντρη ζημια χοντρο γυαλοχαρτο αλλιως απο 800 και πανω ειναι οκ..εδω με τις πετρες για ενα απλο ακονισμα να επαναφερω τον αιθερα ξεκιναω με 1000αρα πετρα μεχρι 5000
Με γυαλοχαρτα νερού ακονισα ένα σουγιαδακι browning αγορασμενο από wish...έγινε για ξύρισμα!!!επίσης κρατάει την κόψη τόσο όσο να γδαρεις ένα γουρουνι....εύκολο ακονισμα -ευκολο στομωμα!ξέχασα να αναφέρω κ το πέρασμα από δερμάτινη ζώνη επικαλλυμενη με σαπούνι .... χρυσοχόων
δεν ειναι παντα ετσι οσο ευκολα ακονιζεις τοσο λιγο κραταει η κοψη..εξαρταται βεβαια απο το ατσαλι..να προτιμας ανθρακουχα ατσαλια και για να σου κραταει περισσοτερο η κοψη σε γενικη χρηση μεγαλωσε τις μοιρες που ακονιζεις..στα κουζινομαχαιρα και ξυραφι να τα κανεις μια χαρα θα κρατησουν αλλα αν εχεις να γδαρεις ζωο και να κοψεις σχοινια κλαδια κλπ οι 25 μοιρες ειναι το ιδανικο
 
Αλλο το πρωτο ακόνισμα που κανεις και άλλο τα μετεπειτα .
Σιγουρα γινεται δουλεια με τα πολυ ψιλά γυαλόχαρτα ,αλλα γιατι να το ξεκινάς απο τοσο χαμηλά με 300 ;
Αν εχει μεγαλη ζημια οκ. Διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος
Όταν το παρέλαβα ...η κόψη του ήταν για γέλια κ για κλάματα
 
Με γυαλοχαρτα νερού ακονισα ένα σουγιαδακι browning αγορασμενο από wish...έγινε για ξύρισμα!!!επίσης κρατάει την κόψη τόσο όσο να γδαρεις ένα γουρουνι....εύκολο ακονισμα -ευκολο στομωμα!ξέχασα να αναφέρω κ το πέρασμα από δερμάτινη ζώνη επικαλλυμενη με σαπούνι .... χρυσοχόων
που το βρισλουμε αυτο το σαπουνη χρησοχοων?
 
Και απο ebay και ειναι πολυ φθηνό . Ενας κύβος σαν λουκουμι με κοστος 1€ αν θυμαμαι. Οταν μπορεσω θα σου στειλω link
Εγω αν θυμαμαι καλα το ειχα παρει σαν ενα τουβλο 1 κιλο γυρω στα 4 ευρω απο Ελλαδα..εχω να βγαλω χρονια μ αυτην
 
που το βρισλουμε αυτο το σαπουνη χρησοχοων?
Που το πουλάνε δεν γνωρίζω....κάθε χρώμα κ άλλο grit...εγώ το κονομισα από φιλαράκι χρυσοχόο...πήρα το μπλε...ηπιο...θεωρώ ότι αν πας σε κάποιο χρυσοχόο...δεν θα σου αρνηθεί....άλλωστε πολύ λίγο θες...ίσα να περάσεις ένα δύο στρώματα στη ζωνη
 
Back
Top