Σουγιάδες και Μαχαίρια

Φιλαράκι τα 7mm σε δίσκο κοβαλτίου,περα απ το οτι μπορεί να σε δυσκολέψουν ,μπορεί να μην έχεις και το σωστό αποτέλεσμα.
Τα λέω αλλά ισως τα γνωρίζεις . Οι δίσκοι HSS θελουν προσοχή οταν κανεις την αποκοπη για να μην τον αναψεις. Φυσικα αυτο δεν αφορα μονο την αποκοπεή ,αλλά ολα τα στάδια Η λάμα θα δουλευτεί χωρίς να γίνει προσπάθεια να ξεβαφετεί γιατι απλά δεν ξεβάφεται. Πραγμα που σημαίνει οτι θα σε ταλαιπωρήσει πολύ στο δούλεμα μεχρι να φτάσεις σε αποτέλεσμα . Στο λεω εκ πειρας που ασχοληθηκα με λιγότερο του μισού πάχους που εσυ αναφέρεις και χιλιοβλαστήμησα.
Να ξερεις οτι η λάμα αυτη αν την ολοκληρώσεις ,θα ειναι μονο για κόψιμο και οχι για χτυπήματα γιατι μπορει να σπάσει. Θα εχει τρομερη κοψη χωρις να στομλωνει ,αλλά θα σου χουν γίνει τα μπαλάκια σα ροδάκινα .
.sarcastic.

Φτιάξε με κανά ατσάλι πρωτα και ασε το κοβαλτιο για μετα
Γιαυτο ειπα ενα μαχαιρι που παντα ηθελα (κοβαλτιου) .sarcastic.
Για γδαρσιμο το θελω και μονο για ελαφια-αλκες.
 
View attachment 11344
View attachment 11349
Τι λέει άραγε αυτό το μαχαίρι; Το είδα προχθές σε ένα μαγαζί γεωργικών ειδών που μπήκα να πάρω κάποια πράγματα, και το πήρα, χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Είναι σουηδικό, μοιάζει κάπως με το Mora companion, και η τιμή του μου φάνηκε αστεία, 8 € ... Τώρα από ποιότητα δεν ξέρω ... Το έχει δοκιμάσει κανείς ;;; Για ποιες χρήσεις είναι κατάλληλο ;;;
Εχω και γω ενα τετοιο Στελιο για τις βαριες δουλειες..το χω βιασει στην κυριολεξια με αυτα που κοβει..ακονιζεται παντως πολυ ευκολα και αντεχει χρυπηματα λογω κοψης που ειναι σε scandi grind που χρησιμοποιειται κυριως στα μαχαιρια bushcraft
 
Ρώτησα 2 μαχαιραδες και μου είπαν δεν θα πετύχει..Αλλά ρώτησα ένα βοσκό εδώ στο χωριό και μου είπε έναν παλιό τρόπο να το προσπαθήσω..
Κοιτα αν καταφερεις να το κατεργαστεις μια χαρα θα κανει..εγω δνε θα το προτιμουσα ολοκληρο να το χρησιμοποιησω αλλα σαν ενθετο δηλαδη ενα μικρο κομματι ραμενο στην βακετα φαντασου δηλαδη ενα μικρο παραθυρακι στην θηκη που θα εχει απο μεσα το δερμα με την τριχα
 
Κοιτα αν καταφερεις να το κατεργαστεις μια χαρα θα κανει..εγω δνε θα το προτιμουσα ολοκληρο να το χρησιμοποιησω αλλα σαν ενθετο δηλαδη ενα μικρο κομματι ραμενο στην βακετα φαντασου δηλαδη ενα μικρο παραθυρακι στην θηκη που θα εχει απο μεσα το δερμα με την τριχα
Θα δούμε τι θα γίνει.. ελπίζω κάτι καλό..
 
Ακομα μαθαινω φιλε..ειδικα στο δερμα ειμαι πολυ πρωταρης..με τα ατσαλια κατι γινεται
Εγώ απλά τα γυαλιζω με κάνα γυαλοχαρτο δεν είμαι του επαγγέλματος.. Απλά μου αρέσουν τα παραδοσιακά και ασχολούμαι πολύ λίγο..
 
Εγώ απλά τα γυαλιζω με κάνα γυαλοχαρτο δεν είμαι του επαγγέλματος.. Απλά μου αρέσουν τα παραδοσιακά και ασχολούμαι πολύ λίγο..
Και οι αναπαλαιωσεις ειναι πολυ ωραιο κομματι και οσο ευκολο και να φαινεται θελει προσοχη..σημερα μου εφερε εναν γειτονας ενα μπαλταδακι και ενα χατζαρακι χασαπη 110 χρονων..τα ζαχαρωνα αλλα του τα ειχαν δωσει δωρο
 
Back
Top