Σουγιάδες και Μαχαίρια

IMG_20200327_153419.jpg
IMG_20200327_153501.jpg
Τι λέει άραγε αυτό το μαχαίρι; Το είδα προχθές σε ένα μαγαζί γεωργικών ειδών που μπήκα να πάρω κάποια πράγματα, και το πήρα, χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Είναι σουηδικό, μοιάζει κάπως με το Mora companion, και η τιμή του μου φάνηκε αστεία, 8 € ... Τώρα από ποιότητα δεν ξέρω ... Το έχει δοκιμάσει κανείς ;;; Για ποιες χρήσεις είναι κατάλληλο ;;;
 
View attachment 11344
View attachment 11349
Τι λέει άραγε αυτό το μαχαίρι; Το είδα προχθές σε ένα μαγαζί γεωργικών ειδών που μπήκα να πάρω κάποια πράγματα, και το πήρα, χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Είναι σουηδικό, μοιάζει κάπως με το Mora companion, και η τιμή του μου φάνηκε αστεία, 8 € ... Τώρα από ποιότητα δεν ξέρω ... Το έχει δοκιμάσει κανείς ;;; Για ποιες χρήσεις είναι κατάλληλο ;;;
Μάλλον ίδια εταιρεία Στέλιο και το θηκαρι ίδιο?
 
View attachment 11344
View attachment 11349
Τι λέει άραγε αυτό το μαχαίρι; Το είδα προχθές σε ένα μαγαζί γεωργικών ειδών που μπήκα να πάρω κάποια πράγματα, και το πήρα, χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Είναι σουηδικό, μοιάζει κάπως με το Mora companion, και η τιμή του μου φάνηκε αστεία, 8 € ... Τώρα από ποιότητα δεν ξέρω ... Το έχει δοκιμάσει κανείς ;;; Για ποιες χρήσεις είναι κατάλληλο ;;;
Πολη καλη λαμα.τοχο 10 χρονια.ακονηζετε πολη ευκολα αντεχη πολη στο στραπατσο
 
View attachment 11344
View attachment 11349
Τι λέει άραγε αυτό το μαχαίρι; Το είδα προχθές σε ένα μαγαζί γεωργικών ειδών που μπήκα να πάρω κάποια πράγματα, και το πήρα, χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Είναι σουηδικό, μοιάζει κάπως με το Mora companion, και η τιμή του μου φάνηκε αστεία, 8 € ... Τώρα από ποιότητα δεν ξέρω ... Το έχει δοκιμάσει κανείς ;;; Για ποιες χρήσεις είναι κατάλληλο ;;;
Έχω αγοράσει 4-5 και τα χω διασκορπισμένα στο σπίτι κι έχω χαρίσει άλλα τόσα!
Για τα λεφτά του μια χαρά κι αν χαθεί ή στομώσει, πάλι δεν τρέχει τίποτα: αγοράζεις άλλο με κόστος όσο 3 καφέδες!
 
View attachment 11344
View attachment 11349
Τι λέει άραγε αυτό το μαχαίρι; Το είδα προχθές σε ένα μαγαζί γεωργικών ειδών που μπήκα να πάρω κάποια πράγματα, και το πήρα, χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Είναι σουηδικό, μοιάζει κάπως με το Mora companion, και η τιμή του μου φάνηκε αστεία, 8 € ... Τώρα από ποιότητα δεν ξέρω ... Το έχει δοκιμάσει κανείς ;;; Για ποιες χρήσεις είναι κατάλληλο ;;;
Τα πουλάω και εγώ στο μαγαζί αρκετά κοφτερό αλλά σκουριάζει εύκολα στο ψαρεμα που το χρησιμοποιώ
 
Εισαι ωραιος!!
Να σημειωθεί ότι έφτιαξε μάστορας την λαβή εγώ δεν είμαι καλός σε αυτά.. ήθελα να μου πεις αν ξέρεις επειδή θέλω να του φτιάξω θυκαρι από τομάρι αρνιού.. έχω ένα ξέρω κομμάτι.. Η θέλει φρέσκο και να το ράψω αμέσως
 
Να σημειωθεί ότι έφτιαξε μάστορας την λαβή εγώ δεν είμαι καλός σε αυτά.. ήθελα να μου πεις αν ξέρεις επειδή θέλω να του φτιάξω θυκαρι από τομάρι αρνιού.. έχω ένα ξέρω κομμάτι.. Η θέλει φρέσκο και να το ράψω αμέσως
Eπεξεργασμενο δερμα θελει.
 
Μιας και η καραντινα καλα κρατει ειπα να ξεκινησω και εγω σε μαχαιρι που παντα
ηθελα.Θα βαλω λαβη απο κερατο ελαφιου και θηκη δερματινη καστορα.Το κομματι
μεταλλου ειναι απο δισκο κοβαλτιου 7mm.Exω αρκετη δουλεια μπροστα.
 
View attachment 11344
View attachment 11349
Τι λέει άραγε αυτό το μαχαίρι; Το είδα προχθές σε ένα μαγαζί γεωργικών ειδών που μπήκα να πάρω κάποια πράγματα, και το πήρα, χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Είναι σουηδικό, μοιάζει κάπως με το Mora companion, και η τιμή του μου φάνηκε αστεία, 8 € ... Τώρα από ποιότητα δεν ξέρω ... Το έχει δοκιμάσει κανείς ;;; Για ποιες χρήσεις είναι κατάλληλο ;;;
Καλορίζικο Στέλιο! Είναι πολύ καλό... τα κουνέλια με αυτό τα πελεκάμε... για όλες τις δουλειές κάνει..
 
Επειδή μου αρέσουν πολύ τα μαχαίρια, έχω μερικά αλλά δεν έχω δοκιμάσει να φτιάξω, θαυμάζω δε όλους όσους το κάνουν βλέποντας εδώ τα αποτελέσματά τους.
Εγώ δεν νομίζω να τα κατάφερνα, γι'αυτό καταφεύγω στα έτοιμα :cool:

IMG_1406.jpgIMG_1408 (2).jpgIMG_1405 (2).jpgIMG_1403 (2).jpgIMG_1417 (2).jpg
 
Μιας και η καραντινα καλα κρατει ειπα να ξεκινησω και εγω σε μαχαιρι που παντα
ηθελα.Θα βαλω λαβη απο κερατο ελαφιου και θηκη δερματινη καστορα.Το κομματι
μεταλλου ειναι απο δισκο κοβαλτιου 7mm.Exω αρκετη δουλεια μπροστα.
Φιλαράκι τα 7mm σε δίσκο κοβαλτίου,περα απ το οτι μπορεί να σε δυσκολέψουν ,μπορεί να μην έχεις και το σωστό αποτέλεσμα.
Τα λέω αλλά ισως τα γνωρίζεις . Οι δίσκοι HSS θελουν προσοχή οταν κανεις την αποκοπη για να μην τον αναψεις. Φυσικα αυτο δεν αφορα μονο την αποκοπεή ,αλλά ολα τα στάδια Η λάμα θα δουλευτεί χωρίς να γίνει προσπάθεια να ξεβαφετεί γιατι απλά δεν ξεβάφεται. Πραγμα που σημαίνει οτι θα σε ταλαιπωρήσει πολύ στο δούλεμα μεχρι να φτάσεις σε αποτέλεσμα . Στο λεω εκ πειρας που ασχοληθηκα με λιγότερο του μισού πάχους που εσυ αναφέρεις και χιλιοβλαστήμησα.
Να ξερεις οτι η λάμα αυτη αν την ολοκληρώσεις ,θα ειναι μονο για κόψιμο και οχι για χτυπήματα γιατι μπορει να σπάσει. Θα εχει τρομερη κοψη χωρις να στομλωνει ,αλλά θα σου χουν γίνει τα μπαλάκια σα ροδάκινα .
.sarcastic.

Φτιάξε με κανά ατσάλι πρωτα και ασε το κοβαλτιο για μετα
 
Back
Top