Σκοπευτικό στο Κυνήγι

Σαράντο , για τους σωστούς κώνους συμφωνώ - στην 391 camo που έχω έκανα κώνους πριν 3 χρόνια και το όπλο - το οποίο ήταν απλά καλό- μεταμορφώθηκε.

Τρομερή βελτίωση σε κατανομές , δύναμη και ανάκρουση. Είμαι πολύ υπέρ αυτών των βελτιώσεων - απλά μερικές φορές βρίσκεις και όπλα χωρίς αυτές που έχουν εξαιρετική απόδοση. Είναι σπάνιο , αλλά υπάρχουν.
 
Μου έχουν τύχει και μένα τέτοιες περιπτώσεις...ανθρώπων που νομίζουν ότι κάνουν δοκιμές.

Στην αρχή καθόμουν και μέτραγα και εγώ ποσοστά κλπ κλπ.

Τώρα βαδίζω βάσει της εικόνας της κατανομής ανάλογα με την απόσταση και το θήραμα που θέλω να κυνηγήσω όταν θέλω να δοκιμάσω φυσίγγια.

Όταν κάνω συγκριτικές δοκιμές όπλων, τσοκ , βελτιώσεων κλπ χρησιμοποιώ ένα φυσίγγι που είναι σταθερό σε απόδοση και το ξέρω καλά και με αυτό κάνω συγκριτικές δοκιμές .
 
ο Παπατσαρουχας σε αρθρο του υποστηριζει δημοσια και κατηγορηματικα ότι ουδεμι ασχεση δεν εχει το ατσαλι κατασκευης των κανων οσο αφορα τις βλητικες τους επιδοσεις , κατανομαζει μαλιστα αναλυτικ ατα ακριβοτερα ατσαλια , γραφει ότι μονο η ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ της κανης οριζει το βλητικο αποτέλεσμα , εχει κανει καποιος δοκιμες με τουρκικο οπλο , από εκεινα τα ψευτικα με τα 250 ε ??
 
Όσο αφορά τον τύπο ατσαλιού που επιλέγει η κάθε εταιρία για τις κάννες τον όπλων της και το αν τα διάσημα ονόματα, όπως BOHLER, DELCOUR κ.α, πάνω στις κάννες ποιοτικών όπλων είναι διαφημιστικό τρικ ή όχι, θα πρέπει καταρχήν να δούμε τις διαφορές του '''διασημου'' και ακριβότερου ατσαλιού και ενός συνηθισμένου και φθηνότερου.
Τα ποιοτικά ατσάλια, όπως τα παραπάνω, παρουσιάζουν μεγαλύτερη ελαστικότητα και αντοχή στις πιέσεις . Η CIP έχει ορίσει τα ελάχιστα πάχη καννών, ανάλογα με τον τύπο του ατσαλιού που χρησιμοποιείται και η διαφορές φτάνουν τα 0,25 χιλιοστα ατσαλιού στα 50 εκ. από τις θαλάμες, ανάμεσα στους διάφορους τύπους ατσαλιών.
Η διαφορά αυτή δίνει τη δυνατότητα στους οπλοκατασκευαστές, χρησιμοποιώντας ένα ποιοτικό ατσάλι, να κατασκευάσουν κάννες με μικρότερο πάχος ατσαλιού και κατά συνέπεια ελαφρύτερες, χωρίς να έχουν πρόβλημα αντοχής. Η διαφορά βάρους ανάμεσα σε 2 ζευγάρια κάννες 70 εκ. διαφορετικού τύπου ατσαλιού, μπορεί να φτάσει και τα 200 γρ. ίσως και παραπάνω και μάλιστα το βάρος αυτό, στο μεγαλύτερο ποσοστό του, αφορά το μέρος του όπλου που βρίσκεται μπροστά από το αριστερό χέρι του δεξιόχειρα κυνηγού.
Αυτό δίνει τη δυνατότητα ή να κατασκευαστεί ένα ελαφρύτερο όπλο, χωρίς να γίνεται έκπτωση στην αντοχή του ή το βάρος που εξοικονομήτε απο τις κάννες να χρησιμοποιηθεί σε άλλο κρίσιμο σημείο του όπλου όπως η βάση ή τα κλειδιά και να γίνει πιο στιβαρή η οπλοκατασκευή χωρίς να ανεβαίνει το βάρος της και το κυριότερο, έχοντας το βάρος σε σημείο που δεν χαλάει το ζύγισμα και η ευχάριστη αίσθηση του όπλου.
Το πως κατανέμεται το βάρος του όπλου έχει τεράστια σημασία στην αίσθηση που προσφέρει το όπλο στη χρήση του (π.χ σ' ένα καλοζυγισμένο δίκαννο αν βάλεις 2 φυσίγγια στις θαλάμες του και το επωμίσεις θα νοιώσεις αμέσως την ευχάριστη αίσθηση του καλού ζυγίσματος που προσφέρει το όπλο, αν τώρα πάρεις αυτά τα 2 φυσίγγια, βάρους περίπου 70-75 γρ., και τα δέσεις με ζελοτεηπ στα στόμια των κανών και δοκιμάσεις να το επωμίσεις, το όπλο θα γίνει μπροστόβαρο και ο χειρισμό του δυσάρεστος παρόλο που θα έχει ακριβώς το ίδιο βάρος με πριν).
Βλητικά, αν θέλουμε να συγκρίνουμε 2 κάννες απόλυτα όμοιες σε ότι αφορά την εσωτερική τους γεωμετρία και αντοχή αλλά από διαφορετικής ελαστικότητας και πάχους ατσάλια, θα πρέπει να έχουμε την κατάλληλη υλικοτεχνική υποδομή για να μπορούμε να μετρήσουμε πέρα την συγκέντρωση και την κατανομή και τις διαφορές στην ταχύτητα των σκαγιών στα στόμια των καννών, στα 35-40 μέτρα, το μήκος της ατράκτου των σκαγιών και την σταθερότητα τους από βολή σε βολή, για να δούμε ποια υπερέχει βλητικά.
Πιθανόν να υπάρχουν διαφορές, πιθανόν όχι.
Προσωπικά έχω την αίσθηση, χωρίς να μπορώ να το αποδείξω, ότι η ελαστικότερη κάννη ίσως δώσει μια μικρή βελτίωση ως προς την κατανομή των σκαγιών.
Κατά τη γνώμη μου, το θέμα της ποιότητας του ατσαλιού που επιλέγουν οι εταιρίες για τις κάννες τους δεν αφορά, κατά κύριο λόγο, την βλητική απόδοση. Έχουν την υλικοτεχνική υποδομή εξάλλου, να πετύχουν το βλητικό αποτέλεσμα που έχουν θέσει ως ''standard'' με οποιοδήποτε τύπο ατσαλιού, και οι τυχόν μικροδιαφορές δε νομίζω να δικαιολογούν το αυξημένο κόστος χρήσης ενός ακριβότερου ατσαλιού.
Αντιθέτως στο θέμα της εργονομίας, του βάρος και την κατανομή του, εκεί τα ποιοτικά ατσάλια πλεονεκτούν δίνοντας κάννες ελαφριές και ανθεκτικές, προσδίδοντας εξαιρετικό ζύγισμα και αίσθηση, ιδιαίτερα σε ελαφροβαρείς κατασκευές, όπως είναι τα ακριβά χειροποίητα όπλα και η χρησιμοποίηση τους σ' αυτα τα όπλα συνέβαλλε και στη φήμη τους.[/QUOTE]
 
Εχώ ένα σκοπευτικό Sirearms Trap.Είμαι ευχαριστημένος από το όπλο απλά επειδή το έχω πάρει απο τον πατέρα μου και λογικά θεωρείται παλιό όπλο δεν μπορώ να το βρω στο internet!Ξέρει κανείς τι ακριβώς παίζει με την Sirearms;Σε μία συζήτηση είχα ακούσει ότι τα έβγαζε κάποια άλλη Ιταλική εταιρία(Benneli?)δεν θυμάμαι ακριβώς ποια και ότι έβγαζε κάποια συγκεκριμένα κομμάτια από αυτό το όπλο(Sirearms)...
 
Εχώ ένα σκοπευτικό Sirearms Trap.Είμαι ευχαριστημένος από το όπλο απλά επειδή το έχω πάρει απο τον πατέρα μου και λογικά θεωρείται παλιό όπλο δεν μπορώ να το βρω στο internet!Ξέρει κανείς τι ακριβώς παίζει με την Sirearms;Σε μία συζήτηση είχα ακούσει ότι τα έβγαζε κάποια άλλη Ιταλική εταιρία(Benneli?)δεν θυμάμαι ακριβώς ποια και ότι έβγαζε κάποια συγκεκριμένα κομμάτια από αυτό το όπλο(Sirearms)...
Και ούτε πρόκειται να βρεις. Δεν περίμενα να συναντήσω άνθρωπο που να την ξέρει αυτή την επωνυμία ... .fff. Είχα πριν αρκετά χρόνια ψάξει πολύ στο διαδίκτυο και δεν είχα καταφέρει να βρω κάτι, δεν γνωρίζω αν τώρα προστέθηκε κάποια πηγή. Δεν θυμάμαι μάλιστα αν είχα στείλει και κάποιο mail στον Κυπριδήμο. Η αναζήτηση είχε γίνει για μια καραμπίνα Sirearms ή οποία είχε το λογότυπο made in Italy και το χαρακτηριστικό και περίεργο στον μηχανισμό της, ήταν ότι λειτουργούσε με αέρια και ελατήριο μαζί. Πολύ ελαφρύ όπλο και ήταν θαυμαστή για την εποχή η έλλειψη λακτίσματος. Τέτοια ανάκρουση ούτε σε σύγχρονο όπλο δεν βρίσκεις. Ήταν ενός θείου μου από Αλεξανδρούπολη ο οποίος έπινε νερό στο όνομα της και της είχε αλλάξει τα φώτα, στο τέλος και μετά από πολλά χρόνια σκληρής χρήσης, έπαθε μια ζημιά στην αποθήκη, φούσκωσε και σκίστηκε το αλουμίνιο προκαλώντας εμπλοκές. Το σύστημα της αποθήκης, από ότι θυμάμαι, δεν ήταν παθητικό σαν τα σύγχρονα όπλα. Δυστυχώς της έβαζε ακατάλληλα φυσίγγια.
Επειδή το όπλο αν θυμάμαι καλά, το είχε κάνει εισαγωγή από Καναδά, μου είχαν δώσει την εξήγηση ότι κάποια μεγάλα καταστήματα της Αμερικής κάναν παραγγελίες όπλων με το λογότυπο τους επάνω και ότι το Sirearms προερχόταν από κάτι τέτοιο. Το όπλο έμεινε στην αποθήκη οπλουργίου περιμένοντας μάταια να βρεθεί ανταλλακτικό. Υπήρχε τρόπος να δοθεί λύση, προσαρμόζοντας αποθήκη από άλλη καραμπίνα αλλά ένας γνωστός οπλουργός που δέχτηκε να το κάνει ζήτησε πάρα πολλά και ο ιδιοκτήτης δεν θέλησε.
Γνωρίζεις από που το είχε αγοράσει ο πατέρας σου;
 
Τα Sirearms ηταν custom made κατασκευη για την καναδεζικη tfcfirearms στην οποια ανηκαν τα πνευματικα δικαιωματα αυτης της μαρκας. Ηταν γενικα οικονομικα οπλα, με πολυ καλη σχεση αποδοσης/τιμης εμφανισιακα εμοιαζαν πολυ στα πανακριβα Renato Gamba. Κατασκευαζοταν στην Brescia της Ιταλιας κατα πασα πιθανοτητα απο τoν Luciano Rota, o οποιος σταματησε να κατασκευαζει οπλα το 2009.
 
Μιας και το εχω επωμισει το όπλο του Μπάμπη να πω ότι είναι πολυ εύχρηστο, και ζυγισμενο όπλο. έχει 75 εκατοστά καννες και έρχεται πολύ καλά στο μάτι. Έχει κοντακι μοντε Κάρλο και βοηθητικό στόχαστρο στο μέσο της φαρδιάς του Ρήγας. Πραγματικά πολύ άνετο όταν σημαδεύει μακρυά. Μου έδωσε της αίσθηση της απλας . Δε θα λεγα ότι είναι μπροστοβαρο.πιστευετε ότι είναι κατάλληλο για καρτέρι και κυνήγι λαγου που το θέλει το φιλαράκι; το πιο πιθανό είναι να ψηλοτουφεκαει σωστά;
 
Τα Sirearms ηταν custom made κατασκευη για την καναδεζικη tfcfirearms στην οποια ανηκαν τα πνευματικα δικαιωματα αυτης της μαρκας. Ηταν γενικα οικονομικα οπλα, με πολυ καλη σχεση αποδοσης/τιμης εμφανισιακα εμοιαζαν πολυ στα πανακριβα Renato Gamba. Κατασκευαζοταν στην Brescia της Ιταλιας κατα πασα πιθανοτητα απο τoν Luciano Rota, o οποιος σταματησε να κατασκευαζει οπλα το 2009.
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία! .shake hands.
 
Και ούτε πρόκειται να βρεις. Δεν περίμενα να συναντήσω άνθρωπο που να την ξέρει αυτή την επωνυμία ... .fff. Είχα πριν αρκετά χρόνια ψάξει πολύ στο διαδίκτυο και δεν είχα καταφέρει να βρω κάτι, δεν γνωρίζω αν τώρα προστέθηκε κάποια πηγή. Δεν θυμάμαι μάλιστα αν είχα στείλει και κάποιο mail στον Κυπριδήμο. Η αναζήτηση είχε γίνει για μια καραμπίνα Sirearms ή οποία είχε το λογότυπο made in Italy και το χαρακτηριστικό και περίεργο στον μηχανισμό της, ήταν ότι λειτουργούσε με αέρια και ελατήριο μαζί. Πολύ ελαφρύ όπλο και ήταν θαυμαστή για την εποχή η έλλειψη λακτίσματος. Τέτοια ανάκρουση ούτε σε σύγχρονο όπλο δεν βρίσκεις. Ήταν ενός θείου μου από Αλεξανδρούπολη ο οποίος έπινε νερό στο όνομα της και της είχε αλλάξει τα φώτα, στο τέλος και μετά από πολλά χρόνια σκληρής χρήσης, έπαθε μια ζημιά στην αποθήκη, φούσκωσε και σκίστηκε το αλουμίνιο προκαλώντας εμπλοκές. Το σύστημα της αποθήκης, από ότι θυμάμαι, δεν ήταν παθητικό σαν τα σύγχρονα όπλα. Δυστυχώς της έβαζε ακατάλληλα φυσίγγια.
Επειδή το όπλο αν θυμάμαι καλά, το είχε κάνει εισαγωγή από Καναδά, μου είχαν δώσει την εξήγηση ότι κάποια μεγάλα καταστήματα της Αμερικής κάναν παραγγελίες όπλων με το λογότυπο τους επάνω και ότι το Sirearms προερχόταν από κάτι τέτοιο. Το όπλο έμεινε στην αποθήκη οπλουργίου περιμένοντας μάταια να βρεθεί ανταλλακτικό. Υπήρχε τρόπος να δοθεί λύση, προσαρμόζοντας αποθήκη από άλλη καραμπίνα αλλά ένας γνωστός οπλουργός που δέχτηκε να το κάνει ζήτησε πάρα πολλά και ο ιδιοκτήτης δεν θέλησε.
Γνωρίζεις από που το είχε αγοράσει ο πατέρας σου;
Απο εναν γνωστό του αλλά δεν γνώριζε και αυτός τι παίζει με αυτήν την επωνημία
 
Εχώ ένα σκοπευτικό Sirearms Trap.Είμαι ευχαριστημένος από το όπλο απλά επειδή το έχω πάρει απο τον πατέρα μου και λογικά θεωρείται παλιό όπλο δεν μπορώ να το βρω στο internet!Ξέρει κανείς τι ακριβώς παίζει με την Sirearms;Σε μία συζήτηση είχα ακούσει ότι τα έβγαζε κάποια άλλη Ιταλική εταιρία(Benneli?)δεν θυμάμαι ακριβώς ποια και ότι έβγαζε κάποια συγκεκριμένα κομμάτια από αυτό το όπλο(Sirearms)...
Τι τσοκαρισματα έχει ξέρεις;
 
Back
Top