Σκοπευτικό στο Κυνήγι

Σήμερα στο Εθνος-Κυνηγι έχει άρθρο ο Κυπριδημος για το πόσο ανθεκτικά είναι τα λειοκαννα Σούπερ ποzέ .
Πιστεύω εκ παραδρομής δίνει ένα λάθος στοιχείο για το Beretta 682,δηλαδή το 75.000 που είναι το σωστό, γράφτηκε 750.000 . Αξίζει να το διαβάσετε.
Εδώ βλέπουμε ότι ένα σκοπευτικο όπλο, κάθε 40.000 -100.000 φυσιγκια χρειάζεται γερό σέρβις.
Αυτό πιθανά σημαίνει βελόνες,κάποια ελατηρια ,συρτάρι ή διακεκομμενους πυρους και κωνικούς πυρους. Όχι απαραίτητα όλα αυτά, αλλά ό,τι χρειάζεται. Πιστεύω ότι αθλητές με απαιτήσεις αγωνιστικές τα αλλάζουν όλα προληπτικά, γιατί το κόστος καλύπτεται από σπονσορες και είναι μηδαμινο μπροστά στα άλλα έξοδα.Άλλωστε το κάθε όπλο έχει ιδιαιτεροτητες που οι καλοί οπλουργοι τις ξέρουν και ενεργούν ανάλογα.
Το πιο αντυπωσιακο είναι το νούμερο φυσιγκιων που αναφέρει στη Benelli: 1.000.000 τουλάχιστον φυσιγκια! Και ακόμα συνεχίζει να ρίχνει.Και μάλιστα ριγμενα στην Αργεντινή σε υψηλές θερμοκρασίες,ότι χειρότερο δηλαδή.
 
Last edited:
Το πιο αντυπωσιακο είναι το νούμερο φυσιγκιων που αναφέρει στη Benelli: 1.000.000 τουλάχιστον φυσιγκια! Και ακόμα συνεχίζει να ρίχνει.Και μάλιστα ριγμενα στην Αργεντινή σε υψηλές θερμοκρασίες,ότι χειρότερο δηλαδή.

Προσωπικη μου αποψη και με ολο το σεβασμο στον κο Κυπριδημο θεωρω οτι και δω εχει προστεθει κατα λαθος ενα μηδενικο.

Φιλικα
Παυλος
 
Σήμερα στο Εθνος-Κυνηγι έχει άρθρο ο Κυπριδημος για το πόσο ανθεκτικά είναι τα λειοκαννα.
Πιστεύω εκ παραδρομής δίνει ένα λάθος στοιχείο για το Beretta 682,δηλαδή το 75.000 που είναι το σωστό γράφτηκε 750.000 . Αξίζει να το διαβάσετε.
Εδώ βλέπουμε ότι ένα σκοπευτικο όπλο, κάθε 40 -100.000 φυσιγκια χρειάζεται γερό σέρβις.
Αυτό πιθανά σημαίνει βελόνες,κάποια ελατηρια ,συρτάρι ή διακεκομμενους πυρους και κωνικούς πυρους. Όχι απαραίτητα όλα αυτά αλλά ό,τι χρειάζεται. Πιστεύω ότι αθλητές με απαιτήσεις αγωνιστικές τα αλλάζουν όλα προληπτικά, γιατί το κόστος καλύπτεται από σπονσορες και είναι μηδαμινο μπροστά στα άλλα έξοδα.Άλλωστε το κάθε όπλο έχει ιδιαιτεροτητες που οι καλοί οπλουργοι τις ξέρουν και ενεργούν ανάλογα.
Το πιο αντυπωσιακο είναι το νούμερο φυσιγκιων που αναφέρει στη Benelli: 1.000.000 τουλάχιστον φυσιγκια! Και ακόμα συνεχίζει να ρίχνει.Και μάλιστα ριγμενα στην Αργεντινή σε υψηλές θερμοκρασίες,ότι χειρότερο δηλαδή.

Αναρωτιεμαι ποιο να ειναι το κοστος αλλαγης ολων αυτων για ενα 682 ας πουμε. Οχι πως εχει φτασει η ωρα για το καημενο το δικανο μου, και δυσκολα και θα φτασει με την καταναλωση που κανω.
 
Αναρωτιεμαι ποιο να ειναι το κοστος αλλαγης ολων αυτων για ενα 682 ας πουμε. Οχι πως εχει φτασει η ωρα για το καημενο το δικανο μου, και δυσκολα και θα φτασει με την καταναλωση που κανω.
Αν ψάξεις, αμερικανικές εταιρείες πουλάνε πακέτα ανακαινισης για 686 και 682. Μερικές όμως δεν στέλνουν εδώ.
Εγώ έχω πάρει για ber 686 και win101. Ειδικά για το δεύτερο δεν υπάρχει τίποτα εδώ.
Το δικό σου αν θυμάμαι καλά είναι ber οπότε εδώ υπάρχουν τα πάντα ή στα φέρνουν.
Εγώ είχα πάρει το πακέτο για το 686 γιατί είχα βρει καλή τιμή και μου καλύπτει δύο όπλα που εχω.
http://www.midwestgunworks.com/page/mgwi/prod/beretta-680-series-parts/EK68612
Στα παραπανω υπολογισε αλλα 100 δολ. για διακεκομμενους πυρους(2) και κωνικους πυρους, συν τα μαστορικα, και το τουφεκι συνεχιζει για αλλα 50.000 φυσιγκια.
Το παρακατω κιτ που προλαβα και πηρα,ειναι για Win 101 και περιλαμβανει συρταρι τυπου Brow και οχι κων.πυρους τυπου Ber.
http://www.midwestgunworks.com/page/mgwi/prod/winchester-model-101-factory-part-kits/RBD101-12
Γιαννης
 
Last edited:
Προσωπικη μου αποψη και με ολο το σεβασμο στον κο Κυπριδημο θεωρω οτι και δω εχει προστεθει κατα λαθος ενα μηδενικο.

Φιλικα
Παυλος
Πριν 15 χρόνια ένας γνωστός μου πήγε στην Αργεντινή και σε μια εβδομάδα έριξε 10.000 φυσιγκια.Το πρακτορείο που έκλεισε το ταξίδι, του είχε εγγυηθει 1.000 τουλάχιστον φυσιγκια τη μέρα σε τρυγονια και δεν έλεγαν ψέματα. Δεν άντεξε άλλο και πήγε μετά για παπιοχηνες.
Άρα ένα νοικιαρικο όπλο γιατί να μην ρίξει μέσα σε 5-10 χρόνια 1.000.000 φυσιγκια;
Πολλοί δεν παίρνουν όπλο μαζί για να αποφεύγουν τις δυσκολίες στη μεταφορά και προτιμούν να νοικιαζουν επί τόπου. Ο φίλος μου είπε ότι δούλευαν πολύ τα ber 687 σε cal20.Για αυτογεμη δεν μου είπε τι είχαν.
 
Προσωπικη μου αποψη και με ολο το σεβασμο στον κο Κυπριδημο θεωρω οτι και δω εχει προστεθει κατα λαθος ενα μηδενικο.

Φιλικα
Παυλος
Δεν πιστεύω ότι εννοεί χωρίς καθόλου σέρβις και κάποια ανταλλακτικά.
Θυμάμαι πριν 10-15 χρόνια σε άρθρο για την Remington είχε αναφερθεί ότι μια 1100 που χρησιμοποιουσαν στο θάλαμο δοκιμών φυσιγκιων είχε προ πολλού ξεπεράσει το ένα εκατομμύριο βολές με το ανάλογο σέρβις.
Πολλοί Αμερικανοί πάντως αναφέρουν ότι τα αυτογεμη θέλουν αλλαγή ελατηριων κάθε 10.000 φυσιγκια* και εξωλκεα-βελονα όταν το ζητήσουν τα οπλα.
*(για να λειτουργεί σωστά χωρίς να καταπονειται η βάση από την οπισθοδρομηση του κλειστρου).
 
Πολλοί Αμερικανοί πάντως αναφέρουν ότι τα αυτογεμη θέλουν αλλαγή ελατηριων κάθε 10.000 φυσιγκια* και εξωλκεα-βελονα όταν το ζητήσουν τα οπλα.
*(για να λειτουργεί σωστά χωρίς να καταπονειται η βάση από την οπισθοδρομηση του κλειστρου).

Αυτο ακριβως εννοουσα κι εγω. Νομιζα οτι η αναφορα ηταν για αδιακοπη λειτουργια χωρις σερβις.
 
Αυτο ακριβως εννοουσα κι εγω. Νομιζα οτι η αναφορα ηταν για αδιακοπη λειτουργια χωρις σερβις.
Τέτοιο αφθαρτο εργαλείο δεν υπάρχει σε κανένα κατασκευαστικο τομέα.
Στα επαναληπτικα το βασικό κομμάτι είναι η μπασκουλα,όλα τα άλλα είναι απλά περιφερειακά εξαρτήματα. Αν η μπασκουλα είναι λειτουργική το όπλο είναι επισκευασιμο.
 
Αυτά τα πορτοκαλί στη βάση να μην είχε μόνο...
οι μαυρες μπασκουλες και τα μαυρα πλαστικα η παραλλαγης κοντακια παραπεμπουν σε πολεμικα οπλα,
αυτο θελουν να αποφυγουν.
Καποτε η beretta ειχε βγαλει σειρα σκοπευτικη για νεους με βαμμενα κοντακια αλλα Πικασο.
 
ωραίο είναι
beretta είναι
καλό πρέπει να είναι
αλλά σαν τα παλιά δεν είναι
συμπαθάτε με αλλά τα νέα όπλα δεν βγάζουν αυτή την βαρύτητα και την στιβαρότητα των παλιών
θα με πείτε παλαιό και συντηρητικό και έχετε δίκιο
τα αυτοκίνητα κάποτε είχαν καρμπυρατέρ τώρα ιντζέκσιον και ......
οι εποχές προχωράνε και όλα αλλάζουν
δεν δεν ειναι όμως τα όπλα αυτοκίνητα που γίνονται πιο γρήγορα και πιο ντιζαινάτα ούτε τηλεοράσεις πιο λεπτές κ.λ.π.
τα όπλα τα αφήνουν στην κλασική περίπου γραμμή και τα γεμίζουν ζωγραφιές και φτιασίδια αφαιρώντας ποιότητα από ξύλο ατσάλι(στις βάσεις) και μέταλλο στις κάννες
 
Last edited:
Ερώτηση :
Τα μοντέλα σπόρτινγκ κάνουν για κυνήγι ? είχα μια κουβέντα σήμερα πως το 692 το σπόρτινγκ δεν κανει για κυνηγι κλπ κλπ ...
Κάποιος εμπειρότερος μια γνώμη παρακαλώ... Εγώ υποστηρίζω πως οχι μόνο κάνει αλλά θα κεντάει αρκεί το βάρος να το ανέχεται ο κυνηγός και η κάνη να προσφέρεται στις μπηχτές !
 
Δεν υπάρχει όπλο που δεν κάνει ή κάνει για κυνήγι. Από την στιγμή που παίρνει φυσίγγια και κάνει "μπαμ" κάνει και για κυνήγι και για σκοπευτήριο. Το θέμα είναι αν το όπλο είναι στημένο κυνηγητικά ή σκοπευτικά. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι, το κάθετι στο είδος του. Ένα καθαρά σκοπευτικό στήσιμο, δεν κάνει για κυνήγι. Όπως και ένα καθαρά κυνηγητικό στήσιμο, θα σου δημιουργεί προβλήματα σε συγκεκριμένες τροχιές.
 
Δεν υπάρχει όπλο που δεν κάνει ή κάνει για κυνήγι. Από την στιγμή που παίρνει φυσίγγια και κάνει "μπαμ" κάνει και για κυνήγι και για σκοπευτήριο. Το θέμα είναι αν το όπλο είναι στημένο κυνηγητικά ή σκοπευτικά. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι, το κάθετι στο είδος του. Ένα καθαρά σκοπευτικό στήσιμο, δεν κάνει για κυνήγι. Όπως και ένα καθαρά κυνηγητικό στήσιμο, θα σου δημιουργεί προβλήματα σε συγκεκριμένες τροχιές.

Συγνώμη για το λάθος θέμα !
Δηλαδή κάνω λάθος που υποστηρίζω πως μπορεί να βγαίνει παρπατητό με το 692 και 71 cm κάνες ? με τσοκάρισμα skeet USA και 3 στη πανω ..!;
 
Δηλαδή κάνω λάθος που υποστηρίζω πως μπορεί να βγαίνει παρπατητό με το 692 και 71 cm κάνες ?
Όπως είπα και πιο πάνω, δεν κάνεις λάθος. Το θέμα είναι, πως είναι "στημένο" το όπλο και δεν αναφέρομαι σε συσφίξεις. Εννοώ το πόσο "ψηλοντουφεκάει" ή όχι, πως του αρέσει να ρίχνει (να σκεπάζει τον στόχο ή όχι κτλ).
 
Όπως είπα και πιο πάνω, δεν κάνεις λάθος. Το θέμα είναι, πως είναι "στημένο" το όπλο και δεν αναφέρομαι σε συσφίξεις. Εννοώ το πόσο "ψηλοντουφεκάει" ή όχι, πως του αρέσει να ρίχνει (να σκεπάζει τον στόχο ή όχι κτλ).

Καταλαβα !
 
Νικο οατν σου ξαναπουν κατι τετοιο να τους ρωτησεις που στηριζουν την αποψη τους?
Φυσικα κ ενα σκοπευτικο κανει για κυνηγι κ θα αποδιδει το ιδιο καλα ισως κ καλυτερα απο ενα κυνηγετικο... Το θεμα ειναι βεβαια αυτο που λεει ο Γιωργος, να ειναι καταλληλα στημενο απο αποψη μετρων στο κοντακι...
 
Νικο οατν σου ξαναπουν κατι τετοιο να τους ρωτησεις που στηριζουν την αποψη τους?
Φυσικα κ ενα σκοπευτικο κανει για κυνηγι κ θα αποδιδει το ιδιο καλα ισως κ καλυτερα απο ενα κυνηγετικο... Το θεμα ειναι βεβαια αυτο που λεει ο Γιωργος, να ειναι καταλληλα στημενο απο αποψη μετρων στο κοντακι...

Τους ρώτησα , λοιπόν ,
  1. τα σκοπευτικά λένε χάνουν την κινητική φονική τους ενέργεια πολύ γρηγορότερα απο το κυνηγετικό λόγο κανών
  2. Δεν είναι φτιαγμένα για κυνηγετικές γομώσεις και στραπατσάρουν τις ντουφεκιές
  3. Είναι βαριά πολύ και δεν επωμίζονται γρήγορα
  4. (Κερασάκι) δεν αντέχουν στις αντίξοες συνθήκες του κυνηγιού είναι λέει για σαλόνι ...(σκουρίαζουν κλπ )
Αυτά είναι τα επιχειρήματα τους ....
 
Back
Top