Σκοπευτικό στο Κυνήγι

Κατι που ξεχασα να αναφερω ειναι αυτο ακριβως που λεει ο Αρης. Ενα DT10 θα ριξει σε μια προπονηση οσα φυσιγγια μπορει να ριξει ενα Verney Carron Sagittaire σε ολη τη διαρκεια της ζωης του. Δε σημαινει ομως οτι το δευτερο ειναι λιγοτερο ποιοτικο, ή οτι αν πας να ριχνεις 2-3 πουλες τη βδομαδα θα σου μεινει στα χερια. Απλα ειναι φτιαγμενο με γνωμονα να βλεπει λιγοτερη χρηση, αντιθετως με ενα σκοπευτικο που ειναι φτιαγμενο για να βλεπει περισσοτερη.
 
Δεν το έχω ψάξει το θέμα γι'αυτό και δεν γνωρίζω αλλά από περιέργεια επειδή εσείς δείχνετε να γνωρίζετε τι εννοείται ότι έχει φτιαχτεί για να ρίξει περισσότερα φυσίγγια; Έχει διαφορετικά μέταλλα; Κι αν ισχύει αυτό τι είδους μέταλλα είναι αυτά;
 
Καθε φυσιγγι που ριχνει ενα οπλο κανει μια καταπονηση στο μεταλο. Πιθανον λοιπον να χρησιμοποιουνται (ανα μοντελο) διαφορετικα κραματα ή διαφορετικα παχη και σχεδιασμος στις βασεις και στα μεταλλικα μερη, γιατι αλλη καταπονηση ειναι να ριξεις 30-40 φυσιγγια σε 20-25 λεπτα και αλλη σε 2-3 εξορμησεις.
 
ή μπορεί να είναι απλά θέμα μαρκετινγκ. Έχεις ένα κυνηγετικό και ένα σκοπευτικό άρα δύο. Το σκοπευτικό είναι πιο καλό άρα και πιο ακριβό (πλήρωσε). Μην το παίρνεις στο κυνήγι, πάρε δεύτερο(ξαναπλήρωσε).
 
ή μπορεί να είναι απλά θέμα μαρκετινγκ. Έχεις ένα κυνηγετικό και ένα σκοπευτικό άρα δύο. Το σκοπευτικό είναι πιο καλό άρα και πιο ακριβό (πλήρωσε). Μην το παίρνεις στο κυνήγι, πάρε δεύτερο(ξαναπλήρωσε).
κι αυτό σίγουρα παίζει
τα σκοπευτικά όμως έχουν πιο χοντρή κατασκευή στην βάση τους στα πλαινά σημεία συνήθως και δίνεται πιο προσοχή στην συναρμολόγηση και τις εφαρμογές μέταλλο με μέταλλο και μέταλλο με ξύλο
αν κοιτάξει κάποιος ένα σκοπευτικό με ένα αντίστοιχο κυνηγετικό φαίνονται οι διαφορές....μιλάω πάντα για μοντέλλα εταιρειών με παράδοση στα σκοπευτικά π.χ.beretta browning perazzi renato gamba
οι κάννες είναι ίδιες χωρίς διαφορά και στις δύο εκδόσεις.....μιλάω πάντα για την ίδια περίπου χρηματική αξία γιατί όσο ανεβαίνουμε σε ποιότητα και τιμή τα μέταλλα της κάννης είναι καλύτερα ασυζητητί
 
Α) Τα σκοπευτικά όπλα , ζυγίζουν από 3500gr και πάνω. Στα κυνηγετικά πάλι, γίνεται προσπάθεια να κρατηθούν γύρω στα 3000gr με κάποια να είναι 2800gr (ergal). Από κάπου λοιπόν λείπει περίπου μισό κιλό. Από πού;;;;
Β) Ανάλογα με το σκοπευτικό άθλημα, το κάθε όπλο έχει και τα δικά του "πολύ ιδιαίτερα" χαρακτηριστικά (λαβή,κοντάκι,πάπια,ρίγα κλπ) , τα οποία βοηθούν τον σκοπευτή να φτάσει το τέλειο σκορ. Αυτό όμως ίσως ξενίσει κάποιους στο κυνήγι.
Γ) Οι "πιο ειδικοί από εμένα" λένε πως δεν υπάρχει ένα όπλο που να τα κάνει όλα καλά.( ίσως είναι έμποροι) και,
Δ) Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα
 
Γ) Οι "πιο ειδικοί από εμένα" λένε πως δεν υπάρχει ένα όπλο που να τα κάνει όλα καλά.( ίσως είναι έμποροι) και,

Είμαι και γω αυτής της άποψης, τα περπατητά που έχω κάνει με την παλιά την Altair 61 πόντους, δεν τα έχω κάνει με την 391 με 71 πόντους. Με την πρώτη στο περπατητό της τσίχλας, η τσίχλα έπεφτε πριν προλάβει να σηκωθεί από το πουρνάρι.

Τα σκοτώματα όμως που κάνω με την δεύτερη, ούτε στον ύπνο της δεν τα είχε δει η πρώτη.
 
Είμαι και γω αυτής της άποψης, τα περπατητά που έχω κάνει με την παλιά την Altair 61 πόντους, δεν τα έχω κάνει με την 391 με 71 πόντους. Με την πρώτη στο περπατητό της τσίχλας, η τσίχλα έπεφτε πριν προλάβει να σηκωθεί από το πουρνάρι.

Τα σκοτώματα όμως που κάνω με την δεύτερη, ούτε στον ύπνο της δεν τα είχε δει η πρώτη.
Απλα τα ζυγιζουμε και περνουμε κατι που να τα καλυπτει λιγο πολυ ολα... Δυστυχως ετσι ειναι...
 
Εγώ έχω κατασταλάξει να κυνηγάω με σκοπευτικά όπλα, όχι επειδή με βολεύουν περισσότερο, αλλά επειδή δεν έχω την πολυτέλεια να περνάω την απαραίτητη περίοδο εξοικείωσης κάθε φορά που αλλάζω από το ελαφρύ κυνηγετικό όπλο στο βαρύ σκοπευτικό και αντίστροφα. Κι επειδή έχει μεγαλύτερη σημασία για μένα η απόδοση στους αγώνες, επιλέγω να συνηθίζω στην χρήση του σκοπευτικού. Δεν είναι τέλειο για όλες τις δουλειές, αλλά δεν δημιουργεί και κανένα ουσιαστικό πρόβλημα στην χρήση στο κυνήγι.
 
Αναφερεσαι σε κυνηγια που δεν ταλαιπωρουν το οπλο Λεωνιδα, ή το δοκιμασες και σε πιο απαιτητικα κυνηγια οπως πχ σε βαλτο;
 
Εγω παντα το λυπαμαι, γιατι για να ξαναπαρω αλλο θα φτυσω αιμα :(

Ελα ομως που οταν ερθει η ωρα για κυνηγι, σε κεινο παει το χερι μου.
 
Εγω παντα το λυπαμαι, γιατι για να ξαναπαρω αλλο θα φτυσω αιμα :(

Ελα ομως που οταν ερθει η ωρα για κυνηγι, σε κεινο παει το χερι μου.
κ εγω, ειδικα καθε φορα που το καθαριζω... Κ μετα σκεφτομαι οτι πρεπει να καταφερω να ζησω περισσοτερο απο αυτο κ τοτε τα σ αγαπω τελειωνουν... .sex hard.
 
Έχω ρίξει με ένα κυνηγετικο breda vega lusso (σα να λέμε Ber 686), πολλές χιλιάδες φυσιγκια και στο κυνήγι και στο skeet, και το μόνο που κατάφερα να του φθειρω είναι δύο ελατηριακια που μου κόστισαν 8€.Γιαυτό πιείτε τους το αίμα. Είναι όπλα που με προσεκτική χρήση θα ζήσουν για εκατοντάδες χιλιάδες φυσιγκια, με το ανάλογο service φυσικά . Προσοχή στη σκουριά, συχνό καθάρισμα και αλλαγή γρασσου.Από ένα σημείο και μετά οι λειανσεις του είναι τέτοιες που δεν φθειρεται σχεδόν καθόλου. Μάθετε να λύνετε τελείως το όπλο αφαιροντας τη μπασκουλα ώστε μετά από βροχή να το περιποίηστε εσωτερικά.Άλλο βασικό σημείο: αγοράζετε όπλα γνωστών εταιρειών με αποθέματα ανταλλακτικων εδώ η έξω, αν είσαστε νέοι και έχετε σκοπό να το κρατήσετε για χρόνια. Και τέτοια εταιρεία είναι μάλλον μια.Αυτά από εμπειρία και μόνο.
 
Back
Top