Σκοπευτικό στο Κυνήγι

Τους ρώτησα , λοιπόν ,
  1. τα σκοπευτικά λένε χάνουν την κινητική φονική τους ενέργεια πολύ γρηγορότερα απο το κυνηγετικό λόγο κανών
  2. Δεν είναι φτιαγμένα για κυνηγετικές γομώσεις και στραπατσάρουν τις ντουφεκιές
  3. Είναι βαριά πολύ και δεν επωμίζονται γρήγορα
  4. (Κερασάκι) δεν αντέχουν στις αντίξοες συνθήκες του κυνηγιού είναι λέει για σαλόνι ...(σκουρίαζουν κλπ )
Αυτά είναι τα επιχειρήματα τους ....
Νίκο, το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; .sarcastic.
Ημαρτον, τι άλλο θα δούμε και θα ακούσουμε ακόμα ( όχι από εσένα Νίκο)
* Βαλτε καμία φώτο βρε παιδιά να τους τη δειξει ο Νίκος, γιατί θα ξεχάσουμε και αυτά που έχουμε δει. .buy buy.
 
εγώ ένα θα πω

όσες φορές έχω βγει με το 692 για κυνήγι, είτε αυτό είναι ορτύκι / τρυγόνι / τσίχλα / φάσσα και λίγο υδρόβιο που έχω κυνηγήσει, κάνω κηδείες και πολύ έυκολα μάλιστα

Νίκο πες στα παιδιά να κάνουν μια βόλτα από εδώ .shake hands.
 
Νικο το μονο που ισχυει κατα μια εννοια απο αυτα που σου ειπαν ειναι το 3, οτι δηλαδη λογω βαρους κ ογκου τα μακρυκαννα σκοπευτικα δεν ειναι τοσο "ευελικτα" στις πολυ γρηγορες επωμισεις... Αν κ τα Skeetοτουφεκα δεν ειναι καθολου ετσι... ;)
 
Νικο το μονο που ισχυει κατα μια εννοια απο αυτα που σου ειπαν ειναι το 3, οτι δηλαδη λογω βαρους κ ογκου τα μακρυκαννα σκοπευτικα δεν ειναι τοσο "ευελικτα" στις πολυ γρηγορες επωμισεις... Αν κ τα Skeetοτουφεκα δεν ειναι καθολου ετσι... ;)

Άρη εγώ τους ειπα πως και κυνηγετικό να ειναι αμα μου πάρεις τις 80 άρες κάνες ειναι δυνατόν να πας για μπηχτές ? Αλλά με την 71 θεωρώ πως είναι άψογο ... Τι να πώ , ας όψεται η κρίση αλλιώς θα τους έδειχνα τι κανει το σκοπευτικό !
 
Τι να πώ , ας όψεται η κρίση αλλιώς θα τους έδειχνα τι κανει το σκοπευτικό !
Eτσι... Οπως ειπα κ παραπανω, μπορει να μην στριβει οσο νευρικα στριβει η Μ2 αλλα κ στο περπατητο παρα τα 3800 κιλα του και τις 76αρες κανες μια χαρα τα καταφερνει... ;)

 
Νικο το μονο που ισχυει κατα μια εννοια απο αυτα που σου ειπαν ειναι το 3, οτι δηλαδη λογω βαρους κ ογκου τα μακρυκαννα σκοπευτικα δεν ειναι τοσο "ευελικτα" στις πολυ γρηγορες επωμισεις... Αν κ τα Skeetοτουφεκα δεν ειναι καθολου ετσι... ;)
όποιος έχει αμφιβολίες ας παρακολουθήσει ζωντανα έναν επίσημο αγώνα skeet και θα καταλάβει αν τα σκητοντούφεκα επωμίζονται και ρίχνουν γρήγορα;)
Εαν είναι η πρώτη του φορά, πιθανό να μην προλαβαίνει να βλέπει το δίσκο πριν τον σπάσει ο σκοπευτής και ειδικά τους διπλούς.sarcastic.
Από την άλλη ένα βαρύ όπλο μετά από πολύωρο περπατητό κυνήγι θα φαίνεται ''βαρύ'' στην επώμιση, αλλά για καρτέρι ένα όπλο SPORTING με κοντάκι που στέλνει την ντουφεκιά εκεί που θέλει ο κυνηγός είναι ο ορισμός του ''καρτεροντούφεκου'', όπως σε όλα τα πράγματα έτσι και στα όπλα ιδανικό για όλα δεν υπάρχει... ''εκαστος στο είδος του''.
Για όλα τα υπόλοιπα όπως θέμα φονικότητας των σκοπευτικών και αντοχής σε σχέση με τα κυνηγετικά συμφωνώ με ότι έγραψαν τα παιδιά παραπάνω...λόγια
 
Σκοπευτικο όπλο ούτε έχω πιάσει ποτέ κ ούτε έχω δει από κοντά.
Αλλά όλα αυτά είναι απαράδεκτα και το σίγουρο είναι οτι όλοι αυτοί που τα είπαν ούτε κυνηγοί είναι,ούτε σκοπευτες,ούτε οπλοφιλοι γιατί αν ήταν (έστω κ λίγο)κάτι θα γνώριζαν..;)
 
Σκοπευτικο όπλο ούτε έχω πιάσει κ ούτε έχω δει ποτέ από κοντά.
Αλλά όλα αυτά είναι απαράδεκτα και το σίγουρο είναι οτι όλοι αυτοί που τα είπαν ούτε κυνηγοί είναι,ούτε σκοπευτες,ούτε οπλοφιλοι γιατί αν ήταν (έστω κ λίγο)κάτι θα γνώριζαν..;)

Τάσο εγω τους λέω κατσαπλιάδες ! Εχουν κατι καραμπίνες ακαθάριστες κάτι χρονια και κάθε φορα που τους πετυχαίνω η κουβέντα τους είναι γιατί κυνηγάω με το επιπλάκι ( 687 III ) δεν το λυπάμαι κλπ κλπ ... Απλά ο λόγος που ρώτησα είναι γιατί τα υποστήριζε και ενας απο αυτούς που είναι συνέχεια στα σκοπευτήρια ..
Τέλος πάντων ο καθένας οπως την βρίσκει !
 
Τάσο εγω τους λέω κατσαπλιάδες ! Εχουν κατι καραμπίνες ακαθάριστες κάτι χρονια και κάθε φορα που τους πετυχαίνω η κουβέντα τους είναι γιατί κυνηγάω με το επιπλάκι ( 687 III ) δεν το λυπάμαι κλπ κλπ ... Απλά ο λόγος που ρώτησα είναι γιατί τα υποστήριζε και ενας απο αυτούς που είναι συνέχεια στα σκοπευτήρια ..
Τέλος πάντων ο καθένας οπως την βρίσκει !
Παπατζηδες είναι φίλε Νικόλα πρέπει να ξεχωρίζεις τους μυαλομενους από τους μαλακ ¥σμενους.
 
Σκοπευτικό στο κυνήγι...ένα θέμα που με έχει απασχολήσει αρκετά και εμένα.

Σίγουρα δεν έχει να κάνει με την βλητική απόδοση των όπλων , τα περισσότερα σκοπευτικά όπλα είναι πολύ παραπάνω από ικανοποιητικά σε κατανομές και βλητικά χαρακτηριστικά.

Έχει να κάνει κυρίως με το βάρος , τα μέτρα και το ζύγισμα των όπλων (σε όπλα κυρίως τραπ και σκητ) και ιδίως σε κυνήγια που έχει πολύ περπάτημα ή έχει πάρα πολλές επωμίσεις και χρόνο αναμονής με το όπλο κλειστό και στα χέρια.

Το έχω δοκιμάσει και εμένα προσωπικά δεν με βολεύει να βγάλω το DT μου στο κυνήγι-προτιμώ τις καραμπίνες μου που είναι πιο ελαφριές και κλωτσάνε και λιγότερο.

Έχω δει όμως πολύ κόσμο να βολεύεται και να έχει από καλά έως εξαιρετικά αποτελέσματα.
 
Φιλε Νικο οι περισσοτεροι κυνηγι και σκοπευτες δεν κανουν δοκιμες και αν κανουν της κανουν προχειρα,στηριζουν αυτα που λενε στη σκοπευτικη και κυνηγετικη εμπειρια που εχουν.Οι καννες δεν διαφερουν αρκετα σε αποδωση ωστε να γινεται ευκολα αντιλυπτη στο κυνηγι η στο σκοπευτηριο,οι ενεργοι τομεις μεταξυ τους ειναι ιδιες,η σχεδον ιδιες,μεσα στη τουφεκια,αρκετο να στηριξη μια αποδωση ικανη να παραγει ενα εργο αξιοπρεπει.Το μονο πραγμα που αλλαζει ειναι η ατρακτο,που εχει αμεση σχεση με τη συχνοτητα της συγκεντωσεις σε σχεση με την κατευθυνση του ανεμου,και οπως εγραψε ο Γιαννης ο Androu,τα σκοπευτικα το εχουν με το παραπανω!Με μια καννη τετοια με σωστη κατασκευει,και σωστα τσοκ,με ενα αυλο 18.5-18.7,μακρυ κωννο συναρμογης,και τσοκ φρενων οταν ριχνεις ετοιμα φυσσιγκια,μπορει να γυριζεις την επικρατεια και να μαζευεις ευρα.Κυνηγοντας τους παραμυθατζιδες με της Α-5,1100 με της τελειες λειανσεις και τους τελειους συμβατικους κοιλους καννης,και αλλες παραδοσιακες δυναμεις.Και η καννη να ειναι η χειροτερη μαρκα για να εχει περισσοτερη πλακα,το κακο ειναι οτι το γουσταρουν τοσο το παραμυθι ολοι αυτοι,που δυσκολα θα ερθουν για αναμετρηση....αφου ουτε αυτοι οι ιδιοι γνωριζουν με βεβαιοτητα τι τελος παντων κανουν στα αληθεια,αλλα απλα νομιζουν και πιστευουν,οτι ετσι εχουν τα πραγματα.

Εγώ πάντως για να είμαι ειλικρινής σε περέες δεν θα ξανά ανοίξω τετοια κουβέντα ούτε θα πάρω θέση αν ακούσω τίποτα γιατί αντί να ακούμε τα πάντα και να εξελισσόμαστε , ο καθένας υποστηρίζει το όπλο του και κατακρίνει την επιλογή του αλλου ...εγώ δεν ξέρω πολλά για τα λειόκανα εκτός κυνηγετικής χρήσης καθότι σκοπευτής απο μικρός πυροβόλων όπλων και τυφεκίων ραβδωτών , αλλά ρωτάω να μάθω ......είχα πάει μια φορα με την M2 στο Σχιστό μόλις την είχα πρωτοπάρει και ήθελα να ρήξω!! Είχα σκοπό να ρωτήσω κίολας πως μπορώ να παίρνω μέρος σε σπόρτινγκ κλπ , θα σας πω μόνο οτι δεν μάφησαν να ρήξω γιατί λεει ρίχνουν μόνο ποζε! Έρηξα και γω στο Χαϊδάρι .... Αυτη είναι η παιδεία μας!
 
Να σημειώσω κάτι ,

Έχω δει από όπλα χωρίς καμία βελτίωση , με συμβατικούς αυλούς , χωρίς κώνους και λοιπά καλούδια να βγάζουν τουφεκιές που δεν τις φτάνουν "βελτιωμένα" όπλα- απλά δεν είναι ο κανόνας.Τις περισσότερες φορές αυτές τις τουφεκιές τις βγάζουν όπλα παλαιότερων εποχών όπως Beretta 302-303 , Remington 1100 , Browning Auto-5 , Β-80 και Β-2000 , Benelli 121 με κάννες Manufrance κ.α. , όπλα που δικαίως έχουν την φήμη που τα ακολουθεί.

Πλέον είμαι πολύ επιφυλακτικός στο τι διαφημίζουν οι εταιρείες και αν δεν κάνω δοκιμές ο ίδιος δεν εμπιστεύομαι καμία διαφήμιση και κανέναν αρθρογράφο...(μάλλον σχεδόν κανέναν.my man.)
 
Πρέπει τότε να δεις μια μέρα την κάννη της 303 μου με 18,2 αυλό , 70αρα θαλάμη , 2,5εκ κώνο.

Από τις ελάχιστες κάννες της σειράς 300-303 που έχουν κατασκευαστεί με Bohler Antinit ατσάλι και από τις πρώτες mobilchoke (πρέπει να βγήκαν γύρω στα 500 κομμάτια το 1984-5).

Ένα θα σου πω - εγώ έχω βάλει όλα τα άλλα όπλα στην άκρη και κυνηγάω μόνο με αυτή.
 
Πλέον είμαι πολύ επιφυλακτικός στο τι διαφημίζουν οι εταιρείες και αν δεν κάνω δοκιμές ο ίδιος δεν εμπιστεύομαι καμία διαφήμιση και κανέναν αρθρογράφο...(μάλλον σχεδόν κανέναν.my man.)
Εδώ ταιριάζει απόλυτα το ''Πίστευε και μή, ερεύνα''
 
Γιατι το λες αυτο??εχω ακουσει πως οι καννες αυτες διαλεγουν φυσιγγια!!γνωριζεις αν ισχυει??

Γιατι πιστευω οτι τα καλυτερα οπλα στον πλανητη εχουν κτιστει γυρω απο πολυ καλες καννες. Οι εταιρειες με τεχνογνωσια στην επεξεργασια του ατσαλιου ειναι γνωστες και ολες εφτειαξαν το know-how τους με τα χρονια. Ολες το χτισαν διαφορετικα αναπτυσοντας και διαφορετικη φιλοσοφια τι ειναι γιαυτες βλητικα καλο. Ετσι και η Manufrance εφτειαξε τις ελαστικοτερες καννες στον κοσμο. Η Benelli ειχε και εχει φοβερο μηχανισμο οχι ομως know-how στις καννες και φαινεται και απο τη στρατηγικη της εταιρειας οτι ακομα ψαχνεται εκει. Χωρις να λεω οτι ειναι ασχημες, θεωρω προσωπικα οτι θα επαιζαν βλητικα σε ανωτερη κατηγορια αν συνεχιζαν με Manufrance.
 
Γιατι πιστευω οτι τα καλυτερα οπλα στον πλανητη εχουν κτιστει γυρω απο πολυ καλες καννες. Οι εταιρειες με τεχνογνωσια στην επεξεργασια του ατσαλιου ειναι γνωστες και ολες εφτειαξαν το know-how τους με τα χρονια. Ολες το χτισαν διαφορετικα αναπτυσοντας και διαφορετικη φιλοσοφια τι ειναι γιαυτες βλητικα καλο. Ετσι και η Manufrance εφτειαξε τις ελαστικοτερες καννες στον κοσμο. Η Benelli ειχε και εχει φοβερο μηχανισμο οχι ομως know-how στις καννες και φαινεται και απο τη στρατηγικη της εταιρειας οτι ακομα ψαχνεται εκει. Χωρις να λεω οτι ειναι ασχημες, θεωρω προσωπικα οτι θα επαιζαν βλητικα σε ανωτερη κατηγορια αν συνεχιζαν με Manufrance.
Ευχαριστούμε ρε Παύλο! Πραγματικά! Μπράβο!!!
 
Γιατι πιστευω οτι τα καλυτερα οπλα στον πλανητη εχουν κτιστει γυρω απο πολυ καλες καννες. Οι εταιρειες με τεχνογνωσια στην επεξεργασια του ατσαλιου ειναι γνωστες και ολες εφτειαξαν το know-how τους με τα χρονια. Ολες το χτισαν διαφορετικα αναπτυσοντας και διαφορετικη φιλοσοφια τι ειναι γιαυτες βλητικα καλο. Ετσι και η Manufrance εφτειαξε τις ελαστικοτερες καννες στον κοσμο. Η Benelli ειχε και εχει φοβερο μηχανισμο οχι ομως know-how στις καννες και φαινεται και απο τη στρατηγικη της εταιρειας οτι ακομα ψαχνεται εκει. Χωρις να λεω οτι ειναι ασχημες, θεωρω προσωπικα οτι θα επαιζαν βλητικα σε ανωτερη κατηγορια αν συνεχιζαν με Manufrance.
Όντως η MANUFRANCE και άλλες Γαλλικές εταιρίες (όπως η DARNE π.χ) δοκίμαζε τις κάννες της στις 1200 bars από τη δεκαετία '60-'70 όταν οι Ιταλοί σφράγιζαν τα καλύτερα όπλα τους στις 900.
Πάντως ούτως η άλλος Παύλο από το '82 και μετά που έκλεισε η MANUFRANCE θα έπρεπε και η BENELLI να στραφεί ή αλλού ή στη δική της παραγωγή.
 
Back
Top