Σκοπευτικα οπλα μεσης κατηγοριας!

Το 694 το έχω πιάσει στα χέρια μου, δεν το έχω ρίξει, κι αυτό μετά από αρκετούς μήνες από όταν κυκλοφόρησε διεθνώς. Επίσης δεν έχω συναντήσει ποτέ κανένα στα σκοπευτήρια. Το γιατί δεν το γνωρίζω. Δεν ήρθαν όπλα; Δεν τα αγοράζει κανείς; Τα βρίσκουν ακριβά; Άγνωστο. Από το πασπατεμα σε ένα με 81 εκ κάννες δεν ένιωσα να επιβεβαιώνονται τα πολύ καλά λόγια που έχω διαβάσει στην πρώτη του παρουσίαση. Ένα νορμάλ σκοπευτικό όπλο, με φυσιολογική αίσθηση στα χέρια. Ανάμεσα στο Zoli και το Invictus διαλέγω χωρίς δεύτερη σκέψη το Zoli, αλλά σε μήκος καννών 78 εκατοστών, αφού με 75 εκ είναι πολύ γρήγορο και με 81 εκ κάπως αργό. Όλα αυτά με εργοστασιακά κοντάκια, με το μήκος τους στημένο για σκοπευτή φυσιολογικού αναστήματος, όπως και το δικό σου απ'οτι θυμάμαι.
Ευχαριστώ πολύ @leo για την απάντηση! Προς Ζολι γέρνει η ζυγαριά πιο πολύ, βέβαια θα προσπαθήσω να πιάσω στα χέρια μου ένα στα 78 εκατοστά όπως προτείνεις! Όπως και θέλω να ρίξω με ένα invictus ώστε να τα συγκρίνω και ο ίδιος. Το 694 είχα διαβάσει έχει άριστη απόκριση σκανδάλης και λόγω τιμής, ονόματος, σέρβις - ανταλλακτικά και αφτερ μάρκετ αξεσουάρ είναι σε αυτά που έχω υπόψιν μου προς το παρόν!
Μακάρι να τελειώνουμε με τις καραντινες το συντομότερο ώστε να γυρίσουμε στους κανονικούς ρυθμούς μας πάλι!
 
δες και το guerini invictus m spec και το Rizzini BR460
Το M-spec είναι απίστευτο όπλο αλλά άντε πείσε κάποιον να πάρει όπλο με σταθερά τσοκ για το Σπόρτινγκ. Το BR460 πόσο κοστίζει; Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι στο μπάτζετ του φίλου μας.
 
Σήμερα έκατσε και έπιασα ένα fausti xf στα χέρια μου ,δεν έριξα με το όπλο απλά το επεξεργάστηκα λίγο ,το επωμισα δύο τρεις φορές ,άλλες τόσες το άνοιξα και το έκλεισα .Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου σαν όπλο ,το άνοιξε κλείσε του δικου μου ταπεινού και οικονομικου 686 sporting ήταν πιο smoothy χωρίς περίεργους ήχους και Σκάλωματακια λίγο πριν το κλείδωμα,εκτός και εάν το όπλο κάτι είχε .δεν έδινα 4500 να το αγοράσω .Προσωπική μου εκτίμηση από το πολύ λίγο που το έπιασα στα χέρια μου και πιθανόν και λανθασμένη,απλά το συγκεκριμένο εάν πουλιόταν πχ και το έπιανα στα χέρια μου ως μελλοντικός αγοραστής δεν θα το αγόραζα με τίποτα ,πέραν των παραπάνω παρατήρησα και ότι και οι εξολκεις του όπλου μερικές φορές δεν δούλευαν συγχρονισμένα ,τι να πω μπορεί να έπεσα και σε όπλο με κάποια προβλήματα .
 
Αντιθέτως, εδώ σ' εμάς απόψε από τα 6 όπλα που παίζανε, τα 4 ήταν Beretta (692) !!! :oops: (Κι ένα Blaser F3 ... και η δική μου Mossberg).
Πάντως κι εγώ αν αποφασίσω να πάρω σκοπευτικό δίκαννο, μάλλον σε Browning θα πάω. Το SKB μου είναι κυνηγετικό 71 πόντους, ελαφρύ, και υστερεί σημαντικά, για sporting δε λέει ... Σκέφτομαι (από πέρυσι) για το 525 Sporter One, σε 76cm ... αλλά δεν ξέρω ακόμη ...:confused:
 
Αντιθέτως, εδώ σ' εμάς απόψε από τα 6 όπλα που παίζανε, τα 4 ήταν Beretta (692) !!! :oops: (Κι ένα Blaser F3 ... και η δική μου Mossberg).
Πάντως κι εγώ αν αποφασίσω να πάρω σκοπευτικό δίκαννο, μάλλον σε Browning θα πάω. Το SKB μου είναι κυνηγετικό 71 πόντους, ελαφρύ, και υστερεί σημαντικά, για sporting δε λέει ... Σκέφτομαι (από πέρυσι) για το 525 Sporter One, σε 76cm ... αλλά δεν ξέρω ακόμη ...:confused:
Το ΄έχεις ρίξει Στέλιο το 525
? Τί υψος έχεις?
 
Αντιθέτως, εδώ σ' εμάς απόψε από τα 6 όπλα που παίζανε, τα 4 ήταν Beretta (692) !!! :oops: (Κι ένα Blaser F3 ... και η δική μου Mossberg).
Πάντως κι εγώ αν αποφασίσω να πάρω σκοπευτικό δίκαννο, μάλλον σε Browning θα πάω. Το SKB μου είναι κυνηγετικό 71 πόντους, ελαφρύ, και υστερεί σημαντικά, για sporting δε λέει ... Σκέφτομαι (από πέρυσι) για το 525 Sporter One, σε 76cm ... αλλά δεν ξέρω ακόμη ...:confused:
Αντε μωρε Στελιο, με το καλο.
 
Το ΄έχεις ρίξει Στέλιο το 525
? Τί υψος έχεις?
Από ύψος, άστα ... Ντάνυ ντε Βίτο !!! αλλά πολύ πιο αδύνατος (60-63 κιλά)...
Το θέμα είναι ότι έχω ρίξει μερικές φορές με όπλα φίλων, ένα Ultra XS παλαιότερα, και με ένα Miroku πέρυσι που έσπασε η βελόνα του SKB. Και τα δυο 76άρια. Και όλες τις φορές τα πήγα πολύ καλά, από 20 και πάνω! Ακόμη και στο skeet, την πρώτη φορά που έπαιξα με το Ultra XS πριν χρόνια! Δεν ξέρω αν βοήθησαν τα συγκεκριμένα όπλα, ή απλά έτυχε, και το'κανε ο διάολος ... για να με βάλει σε έξοδα !!! .sarcastic.
 
Αντε μωρε Στελιο, με το καλο.
Άσε να δούμε, δεν το έχω αποφασίσει ακόμη, παρόλο που με παρακινείτε όλοι από πέρυσι !!! Ασε που δεν ξέρω αν θα βρώ και κανένα διαθέσιμο στα μαγαζιά εδώ, δεν έχω ρωτήσει καθόλου ...
 
Back
Top