Σκοπευτικα οπλα μεσης κατηγοριας!

To Grade 5 έχει αχρωμιωτες κάννες. Μου το επιβεβαίωσε η εταιρεία πριν αγορασω
Υπάρχει σε γραπτή απάντηση αυτό Παύλο μου; Γιατί η εμπειρία μου έχει διδάξει ότι κάποιοι θα σου πουν οτιδήποτε προκειμένου να πουλήσουν και ότι το επίπεδο γνώσεων πολλών "επαγγελματιών" είναι για κλάματα. Εάν βέβαια σου απάντησε το ίδιο το εργοστάσιο, τότε αγνόησε τα σχόλιά μου από πάνω.

Παρόλα αυτά μπορείς και μόνος σου να βεβαιωθείς κοιτώντας το εσωτερικό των χρωμιωμενων και αχρωμίωτων καννών σου στο φως και να συγκρίνεις την απόχρωση των μετάλλων. Το χρώμιο έχει μία συγκεκριμένη απόχρωση που ξεχωρίζει σχετικά εύκολα.
 
Υπάρχει σε γραπτή απάντηση αυτό Παύλο μου; Γιατί η εμπειρία μου έχει διδάξει ότι κάποιοι θα σου πουν οτιδήποτε προκειμένου να πουλήσουν και ότι το επίπεδο γνώσεων πολλών "επαγγελματιών" είναι για κλάματα. Εάν βέβαια σου απάντησε το ίδιο το εργοστάσιο, τότε αγνόησε τα σχόλιά μου από πάνω.

Παρόλα αυτά μπορείς και μόνος σου να βεβαιωθείς κοιτώντας το εσωτερικό των χρωμιωμενων και αχρωμίωτων καννών σου στο φως και να συγκρίνεις την απόχρωση των μετάλλων. Το χρώμιο έχει μία συγκεκριμένη απόχρωση που ξεχωρίζει σχετικά εύκολα.
Ναι φίλε γραπτά όλα αυτά. Μαζί με το Θανάση είχαμε ρωτησει
 
Υπάρχει σε γραπτή απάντηση αυτό Παύλο μου; Γιατί η εμπειρία μου έχει διδάξει ότι κάποιοι θα σου πουν οτιδήποτε προκειμένου να πουλήσουν και ότι το επίπεδο γνώσεων πολλών "επαγγελματιών" είναι για κλάματα. Εάν βέβαια σου απάντησε το ίδιο το εργοστάσιο, τότε αγνόησε τα σχόλιά μου από πάνω.

Παρόλα αυτά μπορείς και μόνος σου να βεβαιωθείς κοιτώντας το εσωτερικό των χρωμιωμενων και αχρωμίωτων καννών σου στο φως και να συγκρίνεις την απόχρωση των μετάλλων. Το χρώμιο έχει μία συγκεκριμένη απόχρωση που ξεχωρίζει σχετικά εύκολα.
Και ο Λιλαος που το είδε από κοντά το επιβεβαιωσε
 
http://www.essexgun.com/miroku.html
O Παύλος το παράγγειλε αχρωμίωτο.
(Miroku barrels are internally chromed, except in the choke area, which allows the owner to adjust the choke as required).
Ασε με να κουρδισω λιγο τον κοουτς ρε φίλε, καλη χρονια να έχουμε κ οι χρωμιωμενοι κ οι αχρωμιωτοι
 
Ασε με να κουρδισω λιγο τον κοουτς ρε φίλε, καλη χρονια να έχουμε κ οι χρωμιωμενοι κ οι αχρωμιωτοι
Δεν κουρδιζομαι ρε φίλε, μην ανησυχείς... Το θέμα είναι να μαθαίνουμε. Κανείς δεν τα ξέρει όλα. Δεν είχα ιδέα ότι υπήρχε η δυνατότητα παραγγελίας με αχρωμίωτες κάννες. Αν είναι έτσι καλά ξηγήθηκε ο Παύλος!
 
Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία εμείς και οι οικογένειές μας, και του χρόνου!
@leo με αφορμή την όλη κουβέντα, πέρα από τις προτάσεις σου στα όπλα μέσης κατηγορίας, πολύ θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη σου σε ειδικά τεχνικά θέματα της κατηγορίας. Πχ σε λεπτομέρειες βλητικής για χρωμιωμένη ή αχρωμίωτη κάννη. Διευρυμένο αυλό ή συμβατικό. Κώνο προσαρμογής και μήκος του. Αν όχι σε αυτό το θέμα, σε άλλο. Και επειδή μπορεί να είναι λίγο τεράστιο το θέμα που έθεσα, θα μπορούσες να μιλήσεις για τα χαρακτηριστικά αυτά σε σχέση με τη σκοποβολή και το sporting! Χρόνια πολλά!
 
Last edited:
λεπτομέρειες βλητικής για χρωμιωμένη ή αχρωμίωτη κάννη.
Οι αχρωμίωτες κάννες έχουν συγκριτικό πλεονέκτημα κυρίως στο κυνήγι, των οποίων την διαφορά την έχω αισθανθεί πολλές φορές, ειδικά σε περίεργους καιρούς (παγωνιες, πολλή υγρασία κλπ). Στο σκοπευτήριο δεν αισθάνθηκα να μου προσφέρουν κάποιο πλεονέκτημα.
Διευρυμένο αυλό ή συμβατικό.
Νομίζω πως πλέον οι αυλοι 18,6-18,7 αποτελούν αδιαμφισβήτητο πλεονέκτημα.
Κώνο προσαρμογής και μήκος του.
Ανάλογα τον αυλό. Όσο πιο στενός, τόσο πιο μακρύς πρέπει να είναι ο κώνος για να έχει την ιδανική γωνία.
θα μπορούσες να μιλήσεις για τα χαρακτηριστικά αυτά σε σχέση με τη σκοποβολή και το sporting! Χρόνια πολλά!
Το έχω ξαναπεί και ξαναγράψει, καλές κάννες μπορούν να βρεθούν με όλων των ειδών τις προδιαγραφές: Στενοί ή διευρυμενοι αυλοί, κοντοί ή μακριοι κώνοι, σταθερά ή εναλλασσόμενα τσοκ κ.ο.κ. Όσο πιο σοβαρή είναι η εταιρεία, τόσο πιο πιθανό ειναι να παράξει και πιο αποτελεσματικά βλητικα όπλα.
 
Καλησπέρα φίλε καλή χρονιά,
Να σου θέσω μερικές παραμέτρους όχι για να μου απαντήσεις αλλά περισσότερο για να τις λάβεις υπόψιν σου ως σκέψεις:
1. Με τι όπλο ρίχνεις τώρα από άποψη βάρους και μήκους, αν σε καλύπτουν οι παράμετροι αυτές ή στο καινούργιο όπλο θες πχ να πάρεις πιο μακριές κάνες πχ 81εκ. Φυσικά εξαρτάται και από το σε τί άθλημα ρίχνεις, αν το θές και για καρτέρι κλπ κλπ.
2. Αν τυχόν υπάρχει το όπλο κοντά σου, επώμισέ το, ακόμα καλύτερα ρίξε με αυτό.
3. Αν είναι να το παραγγείλεις ρώτα πότε έρχεται γιατί άλλο ετοιμοπαράδοτο και άλλο σε 6 μήνες....
4. Ρώτα τι εγγύηση έχει και δες τι αντιπροσωπεία υπάρχει για θέματα εγγύησης ανταλλακτικών, τυχόν επισκευής κλπ
Πιο πάνω στο θέμα έχει γράψει κάποια χαρακτηριστικά στα όπλα μέσης κατηγορίας ο @leo , μεταξύ άλλων και για κάποια απο αυτά που λές.
5. Αν είναι να πάρεις μεταχειρισμένο ρώτα αν έχουν γίνει επεμβάσεις σε κάννες και κοντάκι.
 
Καλησπέρα! Ρίχνω με το fabarm Elos n2 sporting στα 76cm όπου είναι περίπου 3550 σε βάρος όπου για τα χρήματα που έδωσα είμαι πολύ ικανοποιημένος με τις αποδόσεις που έχω ως τώρα! Έχω πιάσει μόνο το 694 από αυτά τα τρία στα χέρια μου ως τώρα και μπορώ να πω ότι μου άρεσε η αίσθηση του όποτε και είναι μια από τις επιλογές μου για όταν αλλάξω όπλο (ελπίζοντας μέσα στο 2021). Μήκος κανών θα διατηρήσω στα 76cm και το βάρος θα μου άρεσε να είναι λίγο πιο πολύ, εφόσον το ζύγισμα είναι σωστό η ακόμα και ελάχιστα οπισθοβαρο! Βεβαίως θέλω να τα δω από κοντά κάποια στιγμή για να μπορέσω να καταλήξω! Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει και μπορεί να συγκρίνει τα 3 αυτά η έστω 2 από τα 3 και μπορεί να με διαφωτίσει που υστερεί η υπερτερεί το καθένα όπως σκανδαλες, ζύγισμα κτλ θα το εκτιμούσα! Ευχαριστώ!
 
Καλησπέρα! Ρίχνω με το fabarm Elos n2 sporting στα 76cm όπου είναι περίπου 3550 σε βάρος όπου για τα χρήματα που έδωσα είμαι πολύ ικανοποιημένος με τις αποδόσεις που έχω ως τώρα! Έχω πιάσει μόνο το 694 από αυτά τα τρία στα χέρια μου ως τώρα και μπορώ να πω ότι μου άρεσε η αίσθηση του όποτε και είναι μια από τις επιλογές μου για όταν αλλάξω όπλο (ελπίζοντας μέσα στο 2021). Μήκος κανών θα διατηρήσω στα 76cm και το βάρος θα μου άρεσε να είναι λίγο πιο πολύ, εφόσον το ζύγισμα είναι σωστό η ακόμα και ελάχιστα οπισθοβαρο! Βεβαίως θέλω να τα δω από κοντά κάποια στιγμή για να μπορέσω να καταλήξω! Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει και μπορεί να συγκρίνει τα 3 αυτά η έστω 2 από τα 3 και μπορεί να με διαφωτίσει που υστερεί η υπερτερεί το καθένα όπως σκανδαλες, ζύγισμα κτλ θα το εκτιμούσα! Ευχαριστώ!
Θεωρητικά το z sport ειναι καλύτερο απο τα αλλα δυο αλλα και ακριβοτερο κατα 2000 περίπου!!!
Επομενως μιλαμε για αλλη κατηγορια!!προσωπικα αν εδινα αυτα τα χρηματα θα πηγαινα στο dt11!!!
Αναμεσα σε invictus και 694 η ζυγαρια ειναι στο ισιο πιστεύω!!!
Το invictus εχει καλα στοιχεια σαν οπλο!!
Στα αρνητικα του τα ανταναλακτικα και το service!!ειναι ομως πολυ προσεγμενο οπλο!!εφαρμογες, ξυλα ,εναλλαξιμα μερη σε περιπτωση που κουνήσει!!οπως και το 694 βεβαια!
Το 694 ειναι βελτιωμενο στα σημεια με αρκετα καλη κίνηση!!καλο κοντακι με καλη λαβη!!ωραια παπια και βελτιωμενο συστημα που πιανει στις καννες ισως πιο σταθερά!!
Ανταλλακτικά θα βρισκεις ευκολα και γνωστος μηχανισμος στους περισσότερους οπλουργους!!
Βεβαια νομιζω πως ολα τα οπλα ειναι υπερεκτίμημενα!!
 
Καλησπέρα! Ρίχνω με το fabarm Elos n2 sporting στα 76cm όπου είναι περίπου 3550 σε βάρος όπου για τα χρήματα που έδωσα είμαι πολύ ικανοποιημένος με τις αποδόσεις που έχω ως τώρα! Έχω πιάσει μόνο το 694 από αυτά τα τρία στα χέρια μου ως τώρα και μπορώ να πω ότι μου άρεσε η αίσθηση του όποτε και είναι μια από τις επιλογές μου για όταν αλλάξω όπλο (ελπίζοντας μέσα στο 2021). Μήκος κανών θα διατηρήσω στα 76cm και το βάρος θα μου άρεσε να είναι λίγο πιο πολύ, εφόσον το ζύγισμα είναι σωστό η ακόμα και ελάχιστα οπισθοβαρο! Βεβαίως θέλω να τα δω από κοντά κάποια στιγμή για να μπορέσω να καταλήξω! Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει και μπορεί να συγκρίνει τα 3 αυτά η έστω 2 από τα 3 και μπορεί να με διαφωτίσει που υστερεί η υπερτερεί το καθένα όπως σκανδαλες, ζύγισμα κτλ θα το εκτιμούσα! Ευχαριστώ!
Το 694 το έχω πιάσει στα χέρια μου, δεν το έχω ρίξει, κι αυτό μετά από αρκετούς μήνες από όταν κυκλοφόρησε διεθνώς. Επίσης δεν έχω συναντήσει ποτέ κανένα στα σκοπευτήρια. Το γιατί δεν το γνωρίζω. Δεν ήρθαν όπλα; Δεν τα αγοράζει κανείς; Τα βρίσκουν ακριβά; Άγνωστο. Από το πασπατεμα σε ένα με 81 εκ κάννες δεν ένιωσα να επιβεβαιώνονται τα πολύ καλά λόγια που έχω διαβάσει στην πρώτη του παρουσίαση. Ένα νορμάλ σκοπευτικό όπλο, με φυσιολογική αίσθηση στα χέρια. Ανάμεσα στο Zoli και το Invictus διαλέγω χωρίς δεύτερη σκέψη το Zoli, αλλά σε μήκος καννών 78 εκατοστών, αφού με 75 εκ είναι πολύ γρήγορο και με 81 εκ κάπως αργό. Όλα αυτά με εργοστασιακά κοντάκια, με το μήκος τους στημένο για σκοπευτή φυσιολογικού αναστήματος, όπως και το δικό σου απ'οτι θυμάμαι.
 
Back
Top