Σκοπευτήριο Ψαχνά Ευβοίας

Ας γράψω κι εγώ μιας και ζητήθηκε η γνώμη μου. Το να ξέρεις να σπάσεις έναν δίσκο γρήγορα αξιοποιώντας δεξιότητες που έχουν αποκτηθεί στο σκητ σίγουρα δεν βλάπτει σε τίποτα, αλλά θεωρώ ότι βοηθάει απείρως περισσότερο στο Σπόρτινγκ, όπου λόγω υποχρεωτικής θέσης όπλου στην αναμονή έχει πολλές τουφεκιές "point and shoot", παρά στο Κόμπακ όπου μπορείς να τουφεκίσεις γρηγορότερα έναν δίσκο κλέβοντας είτε από την επώμιση είτε από την προσκόπευση, ή κι απ'τα δύο.

Με άλλα λόγια, στο κόμπακ μπορεί να μην έχει κάποιο αισθητό πλεονέκτημα ένας σκηταδορος αλλά στο σπορτινγκ μπορεί και να κάνει την έκπληξη, ειδικά αν το σενάριο έχει αρκετές τουφεκιές που απαιτούν τσαμπουκά και πίστη.

Όσον αφορά την ερώτηση του Γεράσιμου, εάν δηλαδή το κόμπακ μπορεί να βοηθήσει στο σκητ, η γνώμη μου ήταν πάντα και είναι ότι ναι, ένα αγώνισμα που βασίζεται στην διαχείριση της διαφορετικότητας μόνο θετικά μπορεί να προσφέρει σε αγωνίσματα που έχουν περισσότερη τυποποίηση.
loud and clear coach
loud and clear .................;););)
 
Εγω πάντως θεωρώ πως το Skeet και το Trap βοηθούν σε πάρα πολλά σημεία έναν σκοπευτή του Compak ενώ το αντίστροφο οχι ( για να μην πω οτι μπορεί να του κάνει και κακό) . Change my mind.
αν το δει κανείς πολύ αυστηρά και με πολύ στενά φίλτρα , όντως σε πρώτη ανάγνωση φαίνεται ότι η "ελευθερία" και πολυμορφία των κινήσεων του compak μάλλον κακό κάνει στην αυστηρή και μονότονη ( θα έλεγε κανείς ) αλληλουχία των κινήσεων του skeet ή του trap.

όμως αν το δει κανείς σε ένα γενικό πλαίσιο βελτίωσης δεξιοτήτων ενός σκοπευτή , πιστεύω πως ότι και να κάνει σε αθλήματα που "εκπαιδεύουν" μάτια , μύες και μυαλό σε στοιχεία που είναι καθοριστικά στην καταβολή στόχου , όπως εντοπισμό και κλείδωμα του στόχου , αίσθηση καννών , σωστή στιγμή πυροδότησης κ.λ.π. ,καλό κάνουν και όχι κακό .

βέβαια δεν εννοώ ένας αθλητής του skeet να "καίγεται" στο sporting , εκεί θα έχουμε σίγουρα άλλα αποτελέσματα , αλλά να ρίχνει που και που και λίγες πούλες άλλου αθλήματος θεωρώ ότι βοηθάει σε πολλά επίπεδα , και ταυτόχρονα "ανακουφίζει" και την πίεση στο μυαλό.

λέω εγώ τώρα ................

p.s. did i changed your mind Gerry , or at least did i made you think even a little ???
 
Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό που λές Γεράσιμε.
Νομίζω δεν ωφελεί κανέναν οι λίγες συμμετοχές.
Είναι πάρα πολλοί που συμμετέχουν ξέροντας ότι
δεν έχουν καμιά τύχη για βάθρο.
Θα πρέπει να σταματήσουν τις συμμετοχές?
Δεν νομίζω.Ο κόσμος κάνει καλό στον χώρο και ας είναι χομπίστες οι μισοί.
Ολοι χομπιστες ειμαστε. Το να ριχνω ομως μαζι με τον Γερασιμο, ή να τον βλεπω να ριχνει ενω περιμενω τη σειρα μου, ειναι και αυτο ενα μαθημα του αθληματος εξισου σημαντικο οσο και το να μαθω να διαχειριζομαι το αγχος στο βατηρα σε ενα αγωνα που καθε λαθος μετραει στον πινακα.
 
εν τω μεταξύ με αυτά και με αυτά το θέμα το έχουμε κάνει ..................

επί χρήμασι εκδιδομένης γυναικός το σιδηρούν κιγκλίδωμα .................... .yel. .yel. .yel.

topic.

μόνο σκοπευτήριο Ψαχνών δεν είναι ............

κύριε διαχειριστά , παρακαλώ την επέμβασή σας .........................
 
p.s. did i changed your mind Gerry , or at least did i made you think even a little ???

No you didnt make me think even a little because no one can change my mind and what i believe to. Don't forget that i am ΠΚ, narrow-minded and stubborn. .yel.:cool:

Ας μας απαντήσει κάποιος τραπαδόρος αν τον έχει βοηθήσει να ντουφεκάει Loopers και Λαγούς στο Trap. Το ίδιο και για κάποιον Σκιταδόρο.
 
Ολοι χομπιστες ειμαστε. Το να ριχνω ομως μαζι με τον Γερασιμο, ή να τον βλεπω να ριχνει ενω περιμενω τη σειρα μου, ειναι και αυτο ενα μαθημα του αθληματος εξισου σημαντικο οσο και το να μαθω να διαχειριζομαι το αγχος στο βατηρα σε ενα αγωνα που καθε λαθος μετραει στον πινακα.
Δεν είπα ότι δεν θέλω ή δεν κάνει καλό να ρίχνεις μαζί με ποιό εμπειρους.
Αντιθέτως.
Αλλά προτιμώ να πάρω συμβουλές από κάποιον ειδικό του είδους ( έτσι κάνω) κ όχι να έχω κάποιον πρότυπο.
Μπορεί ο κάθε Γεράσιμος να αποδίδει καλά με το στυλ και τις τεχνικές που κάνει αλλά σε μένα και σε εσένα παίζει να μην ταιριάζει - βολεύει το στυλ κ ο τρόπος που ρίχνει.
Γενικά πιστεύω ότι όσο ποιό πολύ ώρα βρίσκεσαι 'σοβαρά' στο σκοπευτήριο τόσο ποιό πολύ βελτιώνεσαι.
 
να μαθω να διαχειριζομαι το αγχος στο βατηρα σε ενα αγωνα που καθε λαθος μετραει στον πινακα.
αν το δεις σαν ένα παιχνίδι εκτόνωσης για μεγάλα παιδιά , αυτό που πραγματικά είναι ( ή που θα έπρεπε να είναι ) για όλους εμάς τους χομπίστες , δεν θα χρειαστεί ποτέ να διαχειριστείς το άγχος του βατήρα , γιατί πολύ απλά δεν θα έχεις άγχος.

Άγχος έχουν και θα έχουν όσοι βιοπορίζονται από αυτό ή όσοι περιμένουν ή βασίζονται σε χορηγίες . ( όπως πολύ σωστά είχε πει πιό πάνω ο φίλος μου ο Άρης .)
 
και κάτι τελευταίο και το κλείνω.
τα χρήματα που πέφτουν στο άθλημα τα ρίχνουμε εμείς οι χομπίστες .
εσείς οι άλλοι οι pro ζείτε , κερδίζετε και παίρνετε από αυτό.
σεβασμός λοιπόν σε εμάς τους χομπίστες σχετικούς ή άσχετους , γιατί χωρίς εμάς no money no honey ;) ;) ;)

και αυτό δεν το λέω εγώ τώρα ................

αυτό ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ..........................
 
No you didnt make me think even a little because no one can change my mind and what i believe to. Don't forget that i am ΠΚ, narrow-minded and stubborn. .yel.:cool:

Ας μας απαντήσει κάποιος τραπαδόρος αν τον έχει βοηθήσει να ντουφεκάει Loopers και Λαγούς στο Trap. Το ίδιο και για κάποιον Σκιταδόρο.
Skeet & trap τα ονομάζω ρομποτοποίηση του αθλητή .
Όσο πιο ψηλά τόσο καλύτερο ρομπότ .
 
Ρώτα τον Μαυρομμάτη να δεις τι θα σου πει για όταν είχε ασχοληθεί με το Compak
Πιστεύω να γνωρίζεις ότι τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα ρίχνει κ τραπ κ κόμπακ.Γιατί άραγε?θα το μάθουμε σύντομα.
Πιστεύω η απάντηση θα έχει τουλάχιστον την λέξη "αέρας" μέσα και "αλλαγή πορείας"..
 
Ας γράψω κι εγώ μιας και ζητήθηκε η γνώμη μου. Το να ξέρεις να σπάσεις έναν δίσκο γρήγορα αξιοποιώντας δεξιότητες που έχουν αποκτηθεί στο σκητ σίγουρα δεν βλάπτει σε τίποτα, αλλά θεωρώ ότι βοηθάει απείρως περισσότερο στο Σπόρτινγκ, όπου λόγω υποχρεωτικής θέσης όπλου στην αναμονή έχει πολλές τουφεκιές "point and shoot", παρά στο Κόμπακ όπου μπορείς να τουφεκίσεις γρηγορότερα έναν δίσκο κλέβοντας είτε από την επώμιση είτε από την προσκόπευση, ή κι απ'τα δύο.

Με άλλα λόγια, στο κόμπακ μπορεί να μην έχει κάποιο αισθητό πλεονέκτημα ένας σκηταδορος αλλά στο σπορτινγκ μπορεί και να κάνει την έκπληξη, ειδικά αν το σενάριο έχει αρκετές τουφεκιές που απαιτούν τσαμπουκά και πίστη.

Όσον αφορά την ερώτηση του Γεράσιμου, εάν δηλαδή το κόμπακ μπορεί να βοηθήσει στο σκητ, η γνώμη μου ήταν πάντα και είναι ότι ναι, ένα αγώνισμα που βασίζεται στην διαχείριση της διαφορετικότητας μόνο θετικά μπορεί να προσφέρει σε αγωνίσματα που έχουν περισσότερη τυποποίηση.
καλησπέρα κοουτς,

ηθελα να σε ρωτήσω για το σκεετ και το σπορτινγκ:
οταν προσπάθησα να ρήξω σκεετ δεν μπορούσα να κανω επόμηση με τον τρόπο που την κανω (μου έμαθες) στο σπορτινγ, καθώς πρεπει να κανεις μια γρήγορη κινηση περισσοτερο με το δεξί χέρι και όχι μονο μπροστά οπως στο σπορτινγκ. Δεν μπορώ να καταλαβω την βοήθεια που μπορεί να έχεις, αν πρεπει να αλλαξεις τα βασικά και να ρήξεις χωρίς καμία τεχνικη απλά με το ένστικτο....
Μηπως κατι δεν καταλαβαίνω??
 
αν το δεις σαν ένα παιχνίδι εκτόνωσης για μεγάλα παιδιά , αυτό που πραγματικά είναι ( ή που θα έπρεπε να είναι ) για όλους εμάς τους χομπίστες , δεν θα χρειαστεί ποτέ να διαχειριστείς το άγχος του βατήρα , γιατί πολύ απλά δεν θα έχεις άγχος.

Άγχος έχουν και θα έχουν όσοι βιοπορίζονται από αυτό ή όσοι περιμένουν ή βασίζονται σε χορηγίες . ( όπως πολύ σωστά είχε πει πιό πάνω ο φίλος μου ο Άρης .)
Παιχνιδι ειναι, ομως αν το δεις σοβαρα ως προς την διαδικασια, ειναι λογικο και θεμιτο να εχεις αγχος. Κατεβαινοντας σε ενα αγωνα, εχεις στοχο μια αξιοπρεπη εμφανιση, ως δευτερο στοχο μια καλυτερη ατομικη επιδοση και πισω πολυ στο μυαλο σου (εστω και αν δεν το παραδεχεσαι) εχεις και την περιπτωση να κοιμηθει ο Θεος και να βρεθεις σε θεση βαθρου. Προσωπικα και η αξιοπρεπης εμφανιση, και η βελτιωση των σκορ μου, ειναι απο μονα τους ικανα να μου δημιουργησουν το αγχος που πρεπει.

Δεν είπα ότι δεν θέλω ή δεν κάνει καλό να ρίχνεις μαζί με ποιό εμπειρους.
Αντιθέτως.
Αλλά προτιμώ να πάρω συμβουλές από κάποιον ειδικό του είδους ( έτσι κάνω) κ όχι να έχω κάποιον πρότυπο.
Μπορεί ο κάθε Γεράσιμος να αποδίδει καλά με το στυλ και τις τεχνικές που κάνει αλλά σε μένα και σε εσένα παίζει να μην ταιριάζει - βολεύει το στυλ κ ο τρόπος που ρίχνει.
Γενικά πιστεύω ότι όσο ποιό πολύ ώρα βρίσκεσαι 'σοβαρά' στο σκοπευτήριο τόσο ποιό πολύ βελτιώνεσαι.
Συμβουλες προσωπικα θελω απο οποιονδηποτε μπορει και εχει την θεληση να με ξεμπλοκαρει σε κατι, εφοσον φυσικα ειναι με καλη θεληση. Αν ζητησω συμβουλη απο επαγγελματια, εννοειται πως θα απευθυνθω σε συγκεκριμενο ατομο και φιλο προπονητη. Πολλες φορες ομως εχει τυχει να με συμβουλεψει σε τροχιες ο προπονητης του Σκητ, ατομο που οποιοσδηποτε του ζητησει βοηθεια θα κατσει 5 λεπτα να του εξηγησει .

Αυτο δε σημαινει φυσικα οτι πρεπει να υιοθετησεις στυλ ή τροπο ριξιματος, αλλα σου δινει μια διαφορετικη οπτικη για να διαχειριστεις κατι στο μυαλο σου. Αν και πιστευω παλι οτι γλυτωνεις δρομο μιλωντας με προπονητη απευθειας.
 
Back
Top