Σκοπευτήριο Χανίων

Εμενα μου αρσει κατι φορες που σπαει στα δυο απο καμια πετρα κ κανεις κ ντουμπλεδακι εστω κ αν ειναι ακυρο... .my man.
 
Μπορεις να σπασεις ομως και το δισκακι, και να πυροβολησεις και το κομματι αν ειναι μεγαλο και ενδιαφερον .sarcastic.
 
ακουστε λοιπον για να καταλαβετε ποσο αθλιος λαος ειμαστε και ποσο κακομοιρηδες ειμαστε και μονο για να τσεπωνουμε λεφτακια στις τσεπες μας.πηγα λοιπον σημερα το πρωι στο σκοπευτηριο ωρα 08.30 μαζι με τον 14χρονο γιο μου για ν αρχισει σιγα σιγα να ερχεται σ επαφη με το οπλο και ν αρχισει να μαθαινει τα βασικα της επωμισης ωστε να μην ξεκινησει στραβα οπως εγω και πολλοι αλλοι.και σ αυτο το σημειο ερωτω υπαρχει υγιεστερος χωρος για να ξεκινησει ενα παιδακι? υπ οψιν οτι τη συγκεκριμενη ωρα δεν ειναι πολλοι αυτοι που πανε για να παιξουν.παρακαλεσα λοιπον τον δηθεν υπευθυνο κυριο κουριδακη ο οποιος μετα εμαθα οτι δεν εχει καμμια σχεση με το sporτing αλλα μονο με τοπιστολι αν γινεται ο μικρος να ριξει μια πουλα μ εμενα πισω του για να του δειχνω και να καταλαβει μερικα πραγματα γι αρχη.ακουστε λοιπον την απαντηση του ανεκδιηγητου αυτου ανθρωπου για να μην πω τιποτα χειροτερο.ο μικρος ειπε δεν μπορει να ριξει γιατι δεν εχει σκοπευτικη ταυτοτητα και δεν εχει ουτε ο μπαμπας.ολα αυτα λοιπον τα χρονια που παω εκει πλην ωρισμενων εξαιρεσεων σχεδον κανεις κυνηγος δεν εχει τετοια ταυτοτητα.οταν του το επισημανα αυτο το γεγονος και ρωτησα γιατι ολοι που ερχονται ριχνουν χωρις ταυτοτητα μου ειπε οτι το σκοπευτηριο κανει μια παραχωρηση προς τους κυνηγους ενω το παιδι ειναι μικρο και θα παραβιαζονταν οι κανονες ασφαλειας.δηλαδη πειτε μου τωρα εσεις τα τσεπωνουν απο τους κυνηγους οι οποιοι ριχνουν παρανομα αφου δεν εχουν ταυτοτητα αλλα το παιδακι δεν μπορει να ριξει γιατι ειναι παρανομο αφου δεν εχει ταυτοτητα.ευτυχως που θελουμε να φερουμε και τα παιδια μας κοντα σ αυτο που αγαπαμε.και τι να κανω τωρα.να παρω το παιδι παρανομα στο κυνηγι και να του δειχνω επωμισεις και κινησεις η ναπληρωσω 100 ευρω που θελει ο συγκεκριμενοος κυριος σε εισαγωγικα και 50 καθε χρονο ανανεωση για να πηγαινει 3-4 φορες το καλοκαιρι μετα τις εξετασεις του να ριχνει?λυπαμαι που το λεω αλλα εγω προσωπικα και το παιδι μου δεν προκειται να ξαναπατησουμε τα ποδια μας εκει.κι αν καποιος υπευθυνος το διαβασει αυτο καλο θα ειναι να κανει τις απαραιτητες ενεργειες ωστε να φυγει αυτος ο ........απο εκει.να σημειωσω δε οτι το χωραφι που βρισκεται το σκοπευτηριο οι κυνηγοι εκαναν τις απαραιτητες ενεργειες για ν αποκτηθει και να κατασκευαστει και δυστυχως το παραχωρησαν σ αυτους τους.......συγχωρηστε τον τονο μου αλλα ο θυμος μου σημερα ειναι μεγαλος.ετσι λοιπον θ αναγκαστω να παρανομησω παιρνοντας μαζι μου το παιδι στο κυνηγι με ολους τους κινδυνους που αυτο εγκυμονει και θ αποτρεψω κι αλλους να πανε τα παιδια τους οσο ο συγκεκριμενος κυριος βρισκεται εκει.δεν λεει ομως οτι αν υποχρεωσει τους κυνηγους να βγαλουν ταυτοτητες ηδη του εχουν δηλωσει οτι πανω απο τους μισους θα φυγουν γιατι ρε παιδια πως να το κανουμε οι εποχες ειναι δυσκολες κι εγω που πηγαινα σχεδον καθε κυριακη πολλα τα ζορια.αλλα δυστυχως εκει που τελειωνει η λογικη αρχιζει η ελλαδα
 
Ευριπιδη δεν θα σταθω στο θεμα του τι ειναι σωστο απο θεμα νομιμοτητας κ τι οχι, μιας κ ουτε τις γνωσεις εχω ουτε κ με ενδιαφερει να σταθω εκει... Ολοι μας αλλωστε λιγο πολυ ξερουμε τι γινεται... ;)
Θεωρω ομως οτι τα παιδια μας πρεπει να εχουν την ευκαιρια να ειναι μαζι μας σε δραστηριοτητες πιο ιδιαιτερες, οχι μονο γιατι αποκτουν ωριμοτητα και σοβαροτητα απο πολυ μικρη ηλικια αλλα και γιατι δενονται πολυ περισσοτερο κ με τους γονεις κ με τη φυση... Μπορω να καταλαβω το θυμο σου, αν κ δεν εχω παιδια, και θα ενιωθα το ιδιο με σενα...
 
Πάρε το γιο σου Ευριπίδη στο κυνήγι και άσε τον "..." στο σκοπευτήριο να "κουρεύεται"...
Από 5-6 χρονών ακολουθώ τον πατέρα μου, αρχικά σε εύκολα "τερέν", στα 9 πρωτοέριξα με το 32αρι μου και γλυκάθηκα, από τα 15 τον συνοδεύω πάντα με όπλο...
Υπό την επίβλεψή του εννοείται ξεκίνησα πάντοτε και από τα 18 και μόνος...
Στα μέρη μου έμαθα ότι το χειμώνα σε έλεγχο θηροφυλάκων όταν έβλεπαν γιους με τους πατεράδες τους μαζί δεν τους έλεγαν τίποτα, για μένα καλά έκαναν.
 
Ευριπίδη τι είναι νόμιμο και τι παράνομο σ αυτό τον τόπο;;;;;;
τέλος πάντων κατά την γνώμη μου κάτι παράτυπο στην ουσία του ζήτησες που έπρεπε να γίνει δεκτό
:)
 
Ευριπιδη επειδη τα ειπαμε και το πρωι, στο ειπε και ο Μιχαλης. Μη δωσεις σε κανενα τη χαρα να λεει πως σε εδιωξε απο το δηθεν "χωραφι" του. Εχει ενα σωρο σοβαρο κοσμο εκει, και μπορεις ανετα να ρχεσαι να πινουμε καφε αν δε θες να ριχνεις. Εναλλακτικες υπαρχουν για τον πιτσιρικα, το κακο ειναι πως ξενερωσε και ο ιδιος, ειδικα μετα απο τοσο ψηστηρι που του κανες.
 
Ευριπίδη καταλαβαίνω απόλυτα τον θυμό σου..Απο την μια μεριά έχε ενα δίκιο όσον αφορά το οτι είναι παιδί και το οτι δεν έχει ταυτότητα..Για τους κυνηγούς έχεις δίκιο..Απο την άλλη θα μπορούσε να κάνει τα "στραβά μάτια" για να σε εξυπηρετήσει..Προσπαθησε αν θες να πας με την συνοδεία ενός δασκάλου για να του πεί και τα πράγματα καθώς πρέπει..
 
Ευριπιδη επειδη τα ειπαμε και το πρωι, στο ειπε και ο Μιχαλης. Μη δωσεις σε κανενα τη χαρα να λεει πως σε εδιωξε απο το δηθεν "χωραφι" του. Εχει ενα σωρο σοβαρο κοσμο εκει, και μπορεις ανετα να ρχεσαι να πινουμε καφε αν δε θες να ριχνεις. Εναλλακτικες υπαρχουν για τον πιτσιρικα, το κακο ειναι πως ξενερωσε και ο ιδιος, ειδικα μετα απο τοσο ψηστηρι που του κανες.
καλημερα σε ολους.βικτωρα για να καταλαβεις ποσο ξενερωσε εφαγε κοιμηθηκε και δεν ηθελε να κανει τιποτα
 
Kαλημερα

Το ξενερωμα του μικρου το καταλαβαμε ολοι. 14χρονο ειναι, αλοιμονο και επαιρνε τα πραγματα ψυχραιμα σ'αυτη την ηλικια. Αν εχει το μικροβιο μεσα του ομως μην τον φοβασαι, θα βρει το δρομο του.
 
Επειδη σε βρισκο απολυτος σωστό σαν πατερα που θες να μαθεις το παιδι σωστά απο τωρα με τα μετρα ααφαλειας κ την σωστη επωμιση και το τι κινδυνους εχει αυτη η δραστηριοτητα και επειδη δεν μπορει κανενας να εμποδίσει την σωστή παιδεια που πρεπει να δώσουμε στα παιδια μας μεσα απο το κυνηγι που αφαιρα απ το μυαλό τους καθε αλλη εφηβικη σδραστηριοτητα που μπορεί να ρα βλαψει κανοντας τα να ανυπομονουν για την ωρα που θα ριξουν μαζι μας μια ντουφεκια ολη μερα και θα μας συνοδεψουν......
ρωτω.......
εαν εσυ πας ετο σκοπευτηριο.....παρεις την πουλα και πας στο γήπεδο και χωρις να ερωτήσεις κανένα. ... διξεις στο παιδι το σωστο και του σωσεις στο πλαι σου να ριξει 2-3 ντουφεκιες......θα ρθει να σου πει κανένας κατι?
κανενας...
κι αν ερθει ενω είστε μονοι σας να πει πολλα πολλα νομιΩ ξέρεις πολυ καλα πως να το χειριστεις.
εσυ εριχνε ς όχι ο μικρος.
οπως ειπε και ο Βίκτωρ ας. ...μην αφήσεις κανενα να σας στερήσει την χαρα του να μαθει σωστα.
και στο κυνηγι φυσικά να τον παρεις.
στα εύκολα. .....ολη μερα θα ανυπομονεί για την μια και μοναδική ντουφεκια του που θα καρτρει υπομονετικά.
Έτσι ξεκινήσαμε όλοι.
Εγώ πηγαινα με τον παπου μιυ απ τις 3 το πρωι στο μαντρι για να αρμεξουμε και να παμε αργότερα για λαγο.
και αυτο γιατι θα εριχνα μια ντουφεκια το μεσημέρι στο τελειωμα

Ουτε ξενυξτια ουτε κακες παρεες ουρε τίποτα
....μπας και χασω το κυνηγι.

Εαν δεν τα πήγαινα καλα ετο σχολειο ηταν ορος να χασω την εξορμηση...οποταν αναγκστικα διαβαζα.

Ειναι οτι πιο υγιες μπορεις να του προσφέρεις και μην αφησεις κανεναν να σας το στερησει.

Παρε του οτοσπιδες

Κανε ρου μαθημα στο σπιτι

Αφησε τον να ρίχνει μια δυο καθε φορα μονο......και σιγα σιγά θα παει και σε πουλα.

Αντε μην αρχισω για τον υπεύθυνο εκεί τετοια μερα.

Και αν ρθεις κατω στο νησι καμια φορα να με ενημερώσεις το σκοπευτηριο ειναι δίπλα απ το σπίτι θα παμε με τον μικρο να ριξει με τα δικα μου να ευχαριστηθεί όσο θελει.

Μην μασας.
μαθε τον σωστα την θεωρια και προχωρα αργα στην πράξη.
 
γι αυτο ακριβως το λογο λατρευω αυτο το site και οχι το προηγουμενο που ημουνα.φιλε kurtzhaar απο περυσι του εχω αγορασει ηλεκτρονικες ωτοασπιδες και τον επαιρνα μαζι μου και στο σκοπευτηριο και στο κυνηγι παρεα με το μεγαλο γιο και τον φιλο που παμε.οσον αφορα τις επωμισεις εχει αρχισει να μαθαινει τα βασικα στο σπιτι και κανει και μονος του προπονηση στο καθρεφτη.ειλικρινα σας ευχαριστω ολους για την υποστηριξη
 
Oταν πηδαει τον κανω τραβερσα ή στο σκασιμο οπως λεει ο Γερασιμος.
Εγω γιαυτο τον δισκο παω μοναχα κ γθα εναν που μοιάζει με ορτυκι.
μονο αυτοι μου δινουν χαρα.
Βικτωρα βγαλε από το μυαλο σου το υποσυνειδητι αγχος οτι τρεχει κ δεν υα τον προλαβεις.
ξεχασε αυρα που λένε για τους ιπταμενους δίσκους γθα το που τον βλέπεις κ πιυ το σπας.
να σε σε ετοιμότητα.
Βλεπεις μονο τον δισκο κ τιποτα αλλο.
μολις τον περάσεις ριχνεις.
ο πιο όμορφος κ το πιο απλό παιξιμο ειναι.
εγω θελω παντα να τον κανω σκονη.
ακομη κ στον αερα τον κτυπω.
Ομως ειναι επειδη μονον αυτο θελω να περνω.
στους υπολοιπους τα κανω σκα....... κ ολιγον με ενδιαφέρει. ..εκτος απο τους δισκιυςδίσκους δίσκους ορτυκια που απολαμβανω εξισου:)
 
2015-06-11-12-40-14-1.png Καλημέρα. Ωραία περάσαμε χθες στο σκοπευτήριο. Καλά πήγε κι ο πρώτος για φέτος "νυχτερινός" αγώνας σπόρτινγκ, σε χαλαρό και φιλικό κλίμα. Πήραν μέρος 16-17 άτομα, μοιρασμένοι σε 3 γκρουπ - από 1 πούλα 25 δίσκων το καθένα, από τις 9.30' μέχρι 11.00' περίπου (γιατί έπρεπε να ... φάμε κιόλας, οπότε δεν υπήρχε αρκετός χρόνος για 2η πούλα!)..eat.
Τα σκορ πάντως κυμάνθηκαν χαμηλά, από 10 έως 15 αν θυμάμαι καλά, εκτός από τους 3 πρώτους (21, 19 & 18). Βέβαια ρίχναμε πρώτη φορά φέτος το συγκεκριμένο σχήμα (στο 2ο σταντ, αφού μόνο εκεί έχει προβολείς). :(
Ενώ νωρίτερα το απόγευμα στο 1ο σταντ, όπου ρίχνουμε αποκλειστικά φέτος, όλοι σχεδόν τα είχαμε πάει πολύ καλύτερα.
Καλά να 'μαστε, και στον επόμενο ... :)
 
Back
Top