Σκοπευτήριο Πυργετού (ΩΡΙΩΝ)

Για δε τις πολύ κρύες ημέρες υπάρχει και τζάκι……………
6  20211009_183256 ΤΖΑΚΙ.jpg

Οκ. δεν έχω πάει σε σκοπευτήρια εκτός Ελλάδας , αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι υπάρχουν πολλά που μπορούν σε ομορφιά να συναγωνιστούν τον Πυργετό.

Δεν μπορεί κανείς να πει τόσα όσα χρειάζονται , για να περιγράψει τον Πυργετό.

Και πιστεύω ότι σας έχω αφήσει με ένα ερωτηματικό.

Ρε φίλε πότε θα πάμε μια βόλτα στον Πυργετό ???


Η ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ.

Εκκίνηση Πέμπτη απογεματάκι περνάω από Αθήνα και παίρνω και τον Λεό και χαλαρά ταξιδάκι για πυργετό. Το σχέδιο είναι , κοιμόμαστε το βράδυ Πλαταμώνα και Παρασκευή ελπίζουμε να μας αφήσει ο καιρός να κάνουμε λίγη προπονησούλα ώστε να μην ξεφτιλιστούμε στον αγώνα.

Εννοείται ότι όλο το βράδυ έριχνε καρεκλίτσες. Και το πρωί να έχει μια μουντάδα μια θολούρα μία μπίχλα απερίγραπτη.

Οκ. με βαριά καρδιά ανεβαίνουμε και φτάνουμε και ……… η βρόχα έπιπτε στρειτ θρου.

Αφού περιμέναμε αρκετά μήπως και σταματήσει και φως δεν βλέπαμε , αποφασίζουμε να βγούμε μόλις έκοψε λίγο , για να δούμε επιτέλους τις τροχιές .



Το ΔΙΑΣ όπως είδατε είναι σκεπαστό , οπότε κάτι σε σώζει και πήγαμε πρώτα εκεί.
7  20211010_ DIAS.jpg

Οι τροχιές μου φάνηκαν εύκολες και βατές , ένα σκητόπιατο χαμηλό ήθελε λίγη προσοχή και βέβαια ένας λαγός που σε κρεμάει ανά πάσα ώρα και στιγμή ακριβώς επειδή είναι λαγός.

Πάμε στον ΑΡΗ , ή αλλιώς μπαλκόνι ……..
8  20211008_TRAINING IN ARIS.jpg

Μία ξύλινη κατασκευή , ύψους περίπου 10 μέτρων με τις κορυφές των δένδρων να είναι χαμηλότερα. Εδώ οι μηχανές είναι κρυμμένες στην βλάστηση και τα πιάτα εμφανίζονται μέσα από τα πυκνά , γράφουν στον ουρανό και ξαναπέφτουν στην πυκνή βλάστηση.

Αποτέλεσμα , ένα ονειρικό τερέν.

Οι τροχιές βατές και χορταστικές. Το βλέπεις το πιάτο το χορταίνεις και το καπνίζεις .

Εκτός από ένα Ε που βγαίνει από πίσω και δεξιά από τον τελευταίο βατήρα και πέφτει πολύ κοντά και δεν έχεις χώρο να στήσεις το όπλο γιατί βρίσκει στο κάθετο ξύλο του βατήρα.

Το επόμενο γήπεδο είναι το ΑΡΤΕΜΗΣ .

9  20211008_ME NITSERADA.jpg

Μια χαρά βατές τροχιές και εδώ αλλά η βρόχα ασυγκίνητη να πίπτει ………. Στρειτ θρου.

Εδώ βέβαια υπάρχει στέγαστρο , οπότε τα πράγματα ήταν λίγο πιο ………. στεγνά.

Και εννοείται ελάχιστοι ήταν στα γήπεδα και όπως βλέπετε η ενδυμασία μόνο σκοπευτική δεν είναι.

Όσοι έχουν κάνει λίγο με την θάλασσα , θα αναγνώρισαν μία εξαιρετική νιτσεράδα ιστιοπλοΐας ανοιχτής θαλάσσης, .yel. από τις καλύτερες του είδους , απομεινάρι από τις ένδοξες ημέρες των ψαρεμάτων , την οποία η γυναίκα μου επέμενε να την πάρω λέγοντας , ρίχτη μέσα στο αυτοκίνητο ρε άνθρωπε και το πολύ πολύ να την φέρεις πίσω , θα σε βαραίνει ? ( ευτυχώς που επέμενε …. ) , γαλότσες και μπεκατσοπαντέλονο , ;)



Και μετά ανηφορίζαμε για την ΔΗΜΗΤΡΑ ..

10  20211008_DEM WALKING 1.jpg
 
Και ανηφορίζαμε ………….
11  20211008_DEM WALKING 2.jpg
Και ανηφορίζαμε μες στη λάσπη ……………12  20211008_DEM WALKING 3.jpg

Και επιτέλους ……………

Όχι πείτε μου , δεν είναι η ποιο cool είσοδος σε γήπεδο που έχετε δει ??
13  20211008_DEMETRA GATE.jpg

Η ΔΗΜΗΤΡΑ ………….14  20211008_DEMETRA.jpg

Ένα γρήγορο λουπαριστό Β και ένα τραπόπιατο F που έφευγε πολύ ψηλά και γρήγορα , απλά ήθελαν λίγη προσοχή παραπάνω .

Υπήρχε και ένα Ε από τέρμα δεξιά χαμηλά που έβγαινε πολύ γρήγορα μέσα στο φόντο των δένδρων αλλά μόλις καθάριζε στον ουρανό ήταν εύκολη λεία …………. εκείνη την ημέρα που έβλεπες ουρανό.



Οκ. Τα ρίξαμε από δύο φορές όλα και πλέον άρχισε να νυχτώνει οπότε ανεβήκαμε στο club house για την έναρξη και για να παραλάβουμε τα BIB NUMBER.



 
O COACH @leo

15  20211008_180923 COACH.jpg


Εδώ θα κάνω μια μικρή αναφορά στον coach Λεώ γιατί πιστεύω ότι αξίζει να την κάνω.
Στη φωτό είναι ο Ανδρέας @828u sport και πίσω του ο Λεώ στο ΑΡΗΣ .
Ο Ανδρέας να είναι αλλού για αλλού.
Βγαίνει από την πούλα και τον βάζει μία κατσάδα ο Λεώ τον έκανε πύραυλο.
Φεύγει ο ανδρέας με το κεφάλι κατεβασμένο και του λέω του coach , ρε συ δεν έπρεπε να τον γκαζώσεις έτσι , και μου απαντάει ο coach ,
Αν δεν τον γκαζώσω εγώ σήμερα θα τον γκαζώσει ο διαιτητής με τα ζερό αύριο , τι προτιμάς.
Και όπως πάντα ο coach σωστός , ο Ανδρέας την επομένη μπήκε μέσα και έκανε ένα 22 και ένα 23 στις δύο πρώτες πούλες , που δεν έχει κάνει σε αγώνα ποτέ όμως…
Α ρε Λεό τεράστιε…….
Ρίχνω και εγώ και με το που βγαίνω μου λέει ο Λεό ,
Θα κάνεις μεγάλο σκορ στον αγώνα
Μην με φορτώνεις άγχος coach , του λέω.
Ακου με , μου λέει .
Και γιατί το λες αυτό coach
Έχεις μεγάλη σιγουριά στα πατήματά σου , μου λέει.
A ρε coach τεράστιε λέω εγώ , εκ των υστέρων βέβαια.

Η ΕΝΑΡΞΗ

16  20211008_L HAMATSOS OPENING.jpg

Στο τέλος της ημέρας έγινε και η επίσημη έναρξη με τον κ. Λουκά Χαμάτσο αντιπρόεδρο της FITASC και πρόεδρο της ΣΚΟΚ .
Έγινε και κουβέντα μεταξύ σοβαρού και αστείου ότι στην επόμενη ολυμπιάδα το compak sporting θα είναι πλέον επίσημο ολυμπιακό αγώνισμα .ΟΥΑΟΥ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εννοείται ότι το βράδυ της παρασκευής αν κοιμήθηκα 3-4 ωρίτσες είναι ζήτημα. Χαχαχα
Ξυπνάμε το πρωί και μπαίνοντας στο σκοπευτήριο βλέπουμε αυτό .
17 FOG.jpg

Αμηχανία στους υπεύθυνους τι θα γίνει , γιατί με τέτοιες συνθήκες αγώνας δεν γίνεται.
Να βρέχει οκ το παλεύεις αλλά με ομίχλη δεν βλέπεις τα πιάτα .
Τελικά η ώρα έχει πάει 13.30 και αφού έχουν στρίψει λίγο τις μηχανές που έριχναν μακρινά πιάτα που χανόντουσαν στην ομίχλη , για να έλθουν λίγο πιο κοντά και να φαίνονται , ο αγώνας ξεκινάει.18 ME IN ARIS.jpg

Ναί καλά βλέπετε στον τέταρτο βατήρα εγώ με την νιτσεράδα .... .yel.

Όπως καταλάβατε δεν υφίσταται πλέον τροχιά εύκολη , γιατί πολύ απλά τα πιάτα τα βλέπεις σε άλλα σημεία από αυτά που τα έβλεπες χθες. Εμφανίζονται από το πουθενά μέσα στην ομίχλη και σε τρομάζουν , όχι βέβαια όλα , αλλά αρκετά.
Οι συνθήκες ήταν αυτές που ίσως καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα.
Γιατί π.χ. έμπαινες στον πρώτο βατήρα και το γήπεδο ήταν γυαλί. Μόλις έμπαινες στον δεύτερο έβλεπες την ομίχλη να κατηφορίζει , στον τρίτο ήταν στην άκρη του γηπέδου και τέταρτο και πέμπτο έκανες προσευχές να προλάβεις να δεις το πιάτο γιατί η ομίχλη είχε σκεπάσει τα πάντα.
Άλλοι έριχναν το γήπεδο στη ομίχλη και άλλοι καθαρό.
Οκ. θα μου πεις μπορεί οι όροι να αντιστρέφονταν στο επόμενο γήπεδο . Πάντως ένα είναι σίγουρο, ήθελε εξαιρετικά προσεκτικό σχεδιασμό . δλδ έπρεπε να φτιάξεις το πλάνο σου για τις συνθήκες που είχες μπροστά σου εκείνη τη στιγμή. Οι οποίες για το ίδιο πιάτο στον επόμενο βατήρα μπορεί να ήταν διαφορετικές.
Τέλος πάντων αυτό ήταν και σε αυτό παίξαμε.
Και βέβαια αφού ξεκινήσαμε τόσο αργά , αρκετοί δεν πρόλαβαν να ρίξουν και τις 4 πούλες και έριξαν την τέταρτη αφού είχε τελειώσει το πρόγραμμα της δεύτερης ημέρας.
Και η δεύτερη ημέρα στο ίδιο σενάριο από πλευράς συνθηκών.

η συνέχεια στο επόμενο επεισόδιο ............ νυστάζω τώρα ......... ;)
 
Last edited:
Ο Γιώργης δεύτερη θέση στη senior με τον Κοσσάρα τρίτο και οι Καριπίδης Στάμου 2η και 3η γενικής αντίστοιχα! Η Σούκου πρώτη στις γυναίκες! Όλοι τους με μεγάλα σκορ και προσωπικά ρεκόρ!
Τον ξέρω τον Γιώργο τον Κοσσσαρα, είναι φοβερό άτομο κ φυσικά φοβερό τουφέκι, θα τα γνωρίσω κ τα αλλά παιδια σιγά σιγά, αξιζετε όλοι πολλα συγχαρητηρια
 
............ συνέχεια από το προηγούμενο ......... ;)

DAY 2 ΚΥΡΙΑΚΗ 10/10/21

Το πρωί της Κυριακής ο καιρός ήταν σαφώς καλύτερος . Δεν υπήρχε ομίχλη παρά μόνο λίγο ψιλόβροχο.DAY 2 1  20211010_DAY 2 MORNING WAITING.jpg

Είμαστε εκεί κατά τις 8,30 και περιμένουμε να ξεκινήσει ο αγώνας στις 09,00.
Και περιμένουμε και περιμένουμε , η ώρα έχει πάει σχεδόν 10.30 ( αν θυμάμαι καλά ) και ξαφνικά βλέπουμε μία κινητικότητα . Όλοι άρχισαν να τρέχουν πανικόβλητοι .
Τι έγινε ρε παιδιά ?
Άλλαξε το time table και ξεκινάμε.
Πάω να δω το νέο πρόγραμμα και συνειδητοποιώ , ότι ενώ στο προηγούμενο αναρτημένο έπαιζα στο ΔΙΑΣ ( αυτό μπροστά στο club house ) τώρα παίζω στο ΑΡΤΕΜΗΣ που είναι στο τέλος κάτω χαμηλά.
Τρεχάλα λοιπόν να προλάβουμε και αφού γλυτώσαμε το εγκεφαλικό χαχαχαχα , φτάνουμε στο ΑΡΤΕΜΗΣ , όπου επειδή έχουν αλλάξει όλα στο πρόγραμμα , έχω την τύχη να ρίχνουν πριν από εμένα οι Ψυλλάκης , Μιλτιαδους Λεύκιος ( αυτός που κέρδισε ) , Κουτσογιάννης , Χριστοφοράτος (@BeReT aKa RoBo), Σταμου (@Fanisrem) ,Δλδ αν έβλεπα και τον Αποστολίδη (@Caesar)και τον Καρυπίδη θα είχα όλους τους πρωταγωνιστές.

DAY 2 2   20211010_ DAY 2 ARTEMIS FOG COMING.jpg

Εδώ έχουν ξεκινήσει και βλέπετε το γήπεδο καθαρό , αν προσέξετε όμως στο βάθος φαίνεται η ομίχλη που κατεβαίνει.
Οι πρώτοι 10 ήσαν πιο τυχεροί από εμάς τους επόμενους που η ομίχλη είχε πλακώσει το γήπεδο . Που ήταν κάπως έτσι.
DAY 2 3  ARTEMIS FOG.jpg

Είναι μεγάλη εμπειρία να βλέπεις τέτοιους αθλητές να αγωνίζονται .
Βλέπεις πως διαχειρίζονται τον αγώνα , τα λάθη τους , τις συνθήκες , τον ανταγωνισμό.
Π.χ. Ο Ψυλλάκης είχε πίσω του ακριβώς τον Λεύκιο. Φαντάζομαι η πίεση θα ήταν τρομακτική και ίσως , ίσως λέω , δεν μπόρεσε να την διαχειριστεί και για αυτό έκανε 188 , σκορ θεωρώ χαμηλό για αυτόν.
Ο δικός μας ο Γεράσιμος , ήταν εμφανώς αγχωμένος και μάλιστα μου σχολίαζε ένα fucking πιάτο που το έχασε την προηγούμενη ημέρα δύο φορές και τον είχε κάνει έξαλλο. :p
Το άλλο αστέρι μας ο Αποστολίδης χαμογελαστός μου έλεγε ,
Έλα μωρέ μας έχουν κρεμάσει τα πιατάκια με κλωστές ακίνητα στον αέρα , και γέλαγε χαλαρά.
Εμ βέβαια , όταν πριν δύο εβδομάδες έχεις παίξει στο παγκόσμιο τι να σου πει τώρα ο Πυργετός κύριε Γιώργο μας . ;)
Ο Φάνης ήταν έξαλλος με τον εαυτό του και μου έλεγε .
Είμαι πάνω στο Α και βλέπω ότι είμαι λάθος και το πατάω ο …….. μ@λ@λ@ς . Και από τα νεύρα μου μετά φουντώνω και ξεφουντώνω και ιδρώνω και θολώνουν τα γυαλιά και όλα μου φταίνε και «καταφέρνω » ο ηλίθιος και κάνω 21 . Τι βλάκας που είμαι.
Θυμίζω ότι ο Φάνης έκανε 194 , ένα πιάτο πίσω από τον πρώτο τον Λεύκιο που έκανε 195.
Ναι νομίζω ότι αυτή η λάθος διαχείριση του ενός ζερό κόστισε στον Φάνη την πρώτη θέση.
Θα μου πείς , όλοι έχουν να πουν μια ιστορία για το τι θα γινόταν ΑΝ ,
Αλλά όπως λέει και ο φίλος μου ο @Dimitris benelli ο πίνακας λέει ΠΑΝΤΑ την αλήθεια.

Τελειώνει λοιπόν το πρόγραμμα της δεύτερης ημέρας και τώρα πρέπει να ρίξουν την τέτρτη πούλα αυτοί που δεν πρόλαβαν χθές .
Και βέβαια ευκαιρία για όλους εμάς τους άλλους χωρίς άγχος πλέον να τους απολαύσουμε.
Γιατί μπροστά μας παίζουν όλοι οι διεκδικητές εκτός από .........day 2 4  caesar kai kyriakos.jpg
Οι αυτού εξοχότητες κ.κ. Αποστολίδης Γεώργιος @Caesar και Καρυπίδης Κυριάκος . Οι οποίοι παρακολουθούν και αυτοί.
Στις 20/9/2020 σε μια απομακρυσμένη( :p ) περιγραφή ενός αγώνα πάλι στον Πυργετό , είχα γράψει
Δύο σελίδες πίσω είναι
```````````````````````````````````````````````
Σχεδόν ένα χρόνο πριν , σε ανύποπτη στιγμή μου έλεγε ένας στο χώρο.
- Εκείνα τα δύο παιδιά στη Λάρισσα , ο Γιώργος και ο Κυριάκος ( Γιώργος Αποστολίδης , Κυριάκος Καριπίδης σ.σ.) εκτός από και γαμώ τα άτομα είναι και απίστευτα ντουφέκια.
Ο Γιώργος είναι πιό σταθερός , ο Κυριάκος έχει πιό πολλά σκαμπανεβάσματα , αλλά αδελφέ μου άμα βρεθεί στη μέρα του , τρίβεις τα μάτια σου.
Τότε δεν τους ήξερα και η κουβέντα πέρασε έτσι. Φέτος τους γνώρισα και τους δύο και επιβεβαιώνω στο ακέραιο την κουβέντα του φίλου πριν ένα χρόνο.
Φοβερά άτομα - και φοβερά τουφέκια ( δύσκολος συνδυασμός σ.σ.) και αισθάνομαι και χαρά και τιμή που τους γνωρίζω.

```````````````````````````````````````````````````
Έπειτα από ένα χρόνο σχεδόν αυτό που είχα γράψει τότε επαληθεύτηκε περίτρανα .
Και κυρίως το . ````````Φοβερά άτομα - και φοβερά τουφέκια ( δύσκολος συνδυασμός σ.σ.) και αισθάνομαι και χαρά και τιμή που τους γνωρίζω.``````````
Όλοι μας λοιπόν παρακολουθούμε ……….
DAY 2  KOINO.jpg
 
DAY 2 6 GERYS E IN ARIS.jpg
Και ο ΤΖέρυ μας εδώ , «στριμώχνεται» για εκείνο το ρημαδιασμένο το Ε ( φαντάζομαι )
Και γιατί το λέω ρημαδιασμένο θα σας πω όταν περιγράψω τα δικά μου «κατορθώματα» χεχεχεχε.

DAY 2 7 GERRYS.jpg

εδώ σε ποιό άνετη στάση ....... ;)

Τελειώνει και αυτή η φάση και περιμένουμε τα αποτελέσματα και η αγωνία στα κόκκινα ……………χεεχεχεχε




DAY 2 8 WAITING RANKING.jpg

Και βγαίνουν 3 shoot off .
1 για το GP , 1 για το ελληνικό κύπελο και 1 ταυτόχρονα για GP και ελληνικό.
  • Φάνης – Κυριάκος για την δεύτερη θέση στην OPEN του GP
  • Κοσσάρας – Βακαλόπουλος για Τρίτη θέση στο GP cat. SENIOR και ταυτόχρονα για δεύτερη στο ελληνικό cat SENIOR . Γιατί την δεύτερη στο GP και την πρώτη στο ελληνικό την είχε πάρει η αφεντομουτσουνάρα μου ……….χεχεχεχεχε.
  • Γεράσιμος – Αποστολίδης για πρώτη θέση στην Α .
Και μόνο η περιγραφή αυτών των shoot off θα γέμιζε μερικές σελίδες. Αρκούμαι μόνο να σας πω ότι η μάχη μεταξύ Φάνη και Κυριάκου κρίθηκε στον ξαφνικό θάνατο , αφού είχαν κάνει και οι δύο 24 με τον φάνη να χάνει το τελευταίο πιάτο..o_O

Στη δε ενδοοικογενιακή μάχη του HL ο Τζέρυς παρότι εκτός έδρας απέδειξε ότι αν το shoot off είναι για την πρώτη θέση δεν χάνει με τίποτα …….. έτσι Τζέρυς . ;)

............. σταματάω τώρα πάω να δω αν περνάει καμμιά πιστιλωτή .
η συνέχεια ( για όσους αντέχουν και δεν με βρίζουν :p) στο επόμενο επεισόδιο.
 
Εμένα μου τα έχωνε ο Λεώ και αυτός τράβαγε φωτογραφίες (φαίνεται και στην φωτό)για να μην χάσει το ρεπορτάζ. .very funny.
Είχα τύψεις που στα έχωσα αλλά στον Γιώργο το έπαιξα κουλ. Δεν ήθελα να δείξω αδυναμία. Ευτυχώς ανταμείφθηκα και από τους δύο σας αλλά και από τα άλλα παιδιά.

Εσείς δεν μπορείτε να καταλάβετε. Ο προπονητής δίνει ένα κομμάτι απ'την ψυχή του στον αθλητή. Αν ευοδωθεί το παίρνει πίσω με τόκο (βλ. η αγκαλιά σου την Κυριακή το απόγευμα). Αν τσαλακωθεί μένει για πάντα το τραύμα, μάθημα, για να βοηθήσει καλύτερα τον επόμενη φορά που κάποιος θα τον εμπιστευτεί.

Δεν ντρέπομαι να παραδεχτώ ότι έχω "κάψει" πολλούς πριν από αγώνες, πριν κατανοήσω πόσο λεπτές είναι οι ισορροπίες, πώς κάθε κουβέντα "γράφει" στο μυαλό και πώς ξυπνάει ή καταδικάζει την απόδοση του αθλητή. Όταν μου παραπονέθηκε ο Γιώργος που του είπα ότι δεν θα ανέβω, "και τι θα κάνω εκεί χωρίς τον κοουτς;" και κανόνισα να έρθω σαν διαιτητής, για να του πω τελικά μόνο μία κουβέντα την Παρασκευή το απόγευμα για την οποία με κατσάδιασε (αλλά την δουλειά της την έκανε), κι άλλη μία σε εσένα που σε έκανε Τούρκο αλλά ξύπνησε τον καλύτερο εαυτό σου.

Είναι μεγάλη κ@υλ@ η προπονητική τελικά....
 
Last edited:
Είχα τύψεις που στα έχωσα αλλά στον Γιώργο το έπαιξα κουλ. Δεν ήθελα να δείξω αδυναμία. Ευτυχώς ανταμείφθηκα και από τους δύο σας αλλά και από τα άλλα παιδιά.

Εσείς δεν μπορείτε να καταλάβετε. Ο προπονητής δίνει ένα κομμάτι απ'την ψυχή του στον αθλητή. Αν ευοδωθεί το παίρνει πίσω με τόκο (βλ. η αγκαλιά σου την Κυριακή το απόγευμα). Αν τσαλακωθεί μένει για πάντα το τραύμα, μάθημα, για να βοηθήσει καλύτερα τον επόμενη φορά που κάποιος θα τον εμπιστευτεί.

Δεν ντρέπομαι να παραδεχτώ ότι έχω "κάψει" πολλούς πριν από αγώνες, πριν κατανοήσω πόσο λεπτές είναι οι ισορροπίες, πώς κάθε κουβέντα "γράφει" στο μυαλό και πώς ξυπνάει ή καταδικάζει την απόδοση του αθλητή. Όταν μου παραπονέθηκε ο Γιώργος που του είπα ότι δεν θα ανέβω, "και τι θα κάνω εκεί χωρίς τον κοουτς;" και κανόνισα να έρθω σαν διαιτητής, για να του πω τελικά μόνο μία κουβέντα την Παρασκευή το απόγευμα για την οποία με κατσάδιασε (αλλά την δουλειά της την έκανε), κι άλλη μία σε εσένα που σε έκανε Τούρκο αλλά ξύπνησε τον καλύτερο εαυτό σου.

Είναι μεγάλη κ@υλ@ η προπονητική τελικά....
.RESPECT. .RESPECT.
 
Είχα τύψεις που στα έχωσα αλλά στον Γιώργο το έπαιξα κουλ. Δεν ήθελα να δείξω αδυναμία. Ευτυχώς ανταμείφθηκα και από τους δύο σας αλλά και από τα άλλα παιδιά.

Εσείς δεν μπορείτε να καταλάβετε. Ο προπονητής δίνει ένα κομμάτι απ'την ψυχή του στον αθλητή. Αν ευοδωθεί το παίρνει πίσω με τόκο (βλ. η αγκαλιά σου την Κυριακή το απόγευμα). Αν τσαλακωθεί μένει για πάντα το τραύμα, μάθημα, για να βοηθήσει καλύτερα τον επόμενη φορά που κάποιος θα τον εμπιστευτεί.

Δεν ντρέπομαι να παραδεχτώ ότι έχω "κάψει" πολλούς πριν από αγώνες, πριν κατανοήσω πόσο λεπτές είναι οι ισορροπίες, πώς κάθε κουβέντα "γράφει" στο μυαλό και πώς ξυπνάει ή καταδικάζει την απόδοση του αθλητή. Όταν μου παραπονέθηκε ο Γιώργος που του είπα ότι δεν θα ανέβω, "και τι θα κάνω εκεί χωρίς τον κοουτς;" και κανόνισα να έρθω σαν διαιτητής, για να του πω τελικά μόνο μία κουβέντα την Παρασκευή το απόγευμα για την οποία με κατσάδιασε (αλλά την δουλειά της την έκανε), κι άλλη μία σε εσένα που σε έκανε Τούρκο αλλά ξύπνησε τον καλύτερο εαυτό σου.

Είναι μεγάλη κ@υλ@ η προπονητική τελικά....
.love.
 
  • Love
Reactions: leo
Back
Top