Σκοπευτήριο Ασπροπύργου - Σκοπευτικός όμιλος ΑΨΙΔΑ

Ερώτηση: όσοι λαμβάνουν μέρος σε αγώνες, χωρίζονται σε κατηγορίες (πχ αρχάριοι, μεσαίοι, προχωρημένοι); Ή δεν γίνεται διάκριση βάσει επιπέδου ;
Οχι.Ανακατεμένοι όλοι.
Γιατί ρωτάς?
 
Κοιτα ολοι παιζουν
Όλοι παίζουν ανακατεμένοι αλλά τα έπαθλα μοιράζονται ανάλογα με τις κατηγορίες που είναι οι εξής. Β αρχάριοι, Α οι επόμενοι, Α1 τα αστέρια, senior αυτοί που είναι πάνω από 55 νομίζω (αργείς εσύ) η junior ( την πέρασες εσύ),και ένα έπαθλο για την κατηγορία open που είναι η γενική κατάταξη και ενα έπαθλο που δίνεται στο ομαδικό που αποτελείται από 3 άτομα και εκεί μετράει το σύνολο των τριών. Αυτά είναι νομίζω.
 
Πάλι σκοπευτήριο σήμερα, απογευμα για να μην μας φάει η ζέστη, πάλι με τα cool παιδια του IPSC ;)

Να κάνω μια ερώτηση, υπάρχει κανείς απο τους υπεύθυνους του σκοπευτηρίου στο φορουμ μας; Έχω κάτι παραπονάκια....
 
πολύ καλά θα κάνεις να πας και να το ευχαριστηθείς χωρίς να σε απασχολούν τα σκορ και οι άλλοι
είναι μεγάλη γνώση και εμπειρία η συμμετοχή σε αγώνα.
φρόντισε μόνο να έχεις νερό και κάτι για φαγητό μαζί με τα πράγματα σου πριν τον αγώνα.
ώστε να μην αγχώσεις τον εαυτό σου κατά την διάρκεια.
ευχαριστώ για την ενθάρρυνση. Πράγματι αυτό που αναφέρεις για την γνώση και την εμπειρία το έχω ακούσει πολλές φορές και είναι σωστό.
 
Ερώτηση: όσοι λαμβάνουν μέρος σε αγώνες, χωρίζονται σε κατηγορίες (πχ αρχάριοι, μεσαίοι, προχωρημένοι); Ή δεν γίνεται διάκριση βάσει επιπέδου ;
Αν ρίχνεις πρώτη φορά σε αγώνα είσαι στην κατηγορία της κατάταξης.. Μετά απο κει και πέρα ανάλογα με τα πιάτα που έχεις κάνει κατατάσσεσαι στην ανάλογη κατηγόρια.. Οι Κατηγορίες βράβευσης είναι οι εξής..

  1. Open (Όλες οι κατηγορίες μαζί)
  2. Α1 Ανδρών (Αθλητές που την περσινή χρονιά είχαν σε τουλάχιστον έναν αγώνα 92/100 και άνω.)
  3. Α Ανδρών (Αθλητές που την περσινή χρονιά είχαν σε τουλάχιστον έναν αγώνα δεν θυμάμαι αλλά είναι σίγουρα μέχρι 91/100
  4. Β Ανδρών (Αθλητές που την περσινή χρονιά είχαν σε τουλάχιστον έναν αγώνα δεν θυμάμαι
  5. Έφηβοι
  6. Γυναικών (Όλες οι γυναίκες)
  7. Senior (Νομίζω είναι απο 55 χρόνων και άνω ανεξαρτήτου σκορ)
  8. Veteran (Νομίζω είναι απο 65 χρόνων και άνω ανεξαρτήτου σκορ)
  9. Master (Νομίζω είναι από 75 χρόνων και άνω ανεξαρτήτου σκορ)
Γενικά όπως καταλάβατε δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά αυτή είναι η φιλοσοφία των βραβεύσεων
 
Εξέταζα το ενδεχόμενο να συμμετάσχω για πρώτη φορά..
Μην το εξετάζεις.Ελα.
Στον 1ο αγώνα κ ειδικά στην 1η πούλα φυσικό είναι να έχεις λίγο αγχος αλλά μετά θα δείς ότι το κλίμα είναι ωραίο κ φιλικό .
 
  1. Senior (Νομίζω είναι απο 55 χρόνων και άνω ανεξαρτήτου σκορ)
  2. Veteran (Νομίζω είναι απο 65 χρόνων και άνω ανεξαρτήτου σκορ)
  3. Master (Νομίζω είναι από 75 χρόνων και άνω ανεξαρτήτου σκορ)
Μέχρι τώρα καρφωνόμαστε για την ηλικία μας από το εμβόλιο που κάναμε, τώρα θα καρφωνόμαστε και από την κατηγορία;;;;; .yel.
 
Αν ρίχνεις πρώτη φορά σε αγώνα είσαι στην κατηγορία της κατάταξης.. Μετά απο κει και πέρα ανάλογα με τα πιάτα που έχεις κάνει κατατάσσεσαι στην ανάλογη κατηγόρια.. Οι Κατηγορίες βράβευσης είναι οι εξής..

  1. Open (Όλες οι κατηγορίες μαζί)
  2. Α1 Ανδρών (Αθλητές που την περσινή χρονιά είχαν σε τουλάχιστον έναν αγώνα 92/100 και άνω.)
  3. Α Ανδρών (Αθλητές που την περσινή χρονιά είχαν σε τουλάχιστον έναν αγώνα δεν θυμάμαι αλλά είναι σίγουρα μέχρι 91/100
  4. Β Ανδρών (Αθλητές που την περσινή χρονιά είχαν σε τουλάχιστον έναν αγώνα δεν θυμάμαι
  5. Έφηβοι
  6. Γυναικών (Όλες οι γυναίκες)
  7. Senior (Νομίζω είναι απο 55 χρόνων και άνω ανεξαρτήτου σκορ)
  8. Veteran (Νομίζω είναι απο 65 χρόνων και άνω ανεξαρτήτου σκορ)
  9. Master (Νομίζω είναι από 75 χρόνων και άνω ανεξαρτήτου σκορ)
Γενικά όπως καταλάβατε δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά αυτή είναι η φιλοσοφία των βραβεύσεων
Φίλε δεν θυμάσαι άρα μάλλον πρέπει να κοντεύεις για κατηγορία veteran?
 
τι σημαίνει το 182 τελικό σκορ αγώνα ? γιατί τόσο χαμηλό εγώ όπως τα είδα την Τρίτη υπολόγιζα για 190+ τα παιδιά έκαναν
ωραία στοιχειοθεσία
Καταρχάς είναι στοχοθεσία και όχι στοιχειοθεσία.. Επίσης Τετάρτη αν δεν γνωρίζεις άλλαξαν αρκετά πιάτα.. Θεωρώ πως ο αγώνας θα κερδηθεί με 182 ναι.. Έχεις ρίξει ποτέ 200αρη αγώνα για να μπορείς να κρίνεις ή απλά έτσι κατεβάζει νούμερα το μυαλό σου και τα γράφεις;
 
Εντάξει δάσκαλε δεν θα το ξανακάνω το ορθογραφικό λάθος.

όχι δεν γνωρίζω τι έγινε την Τετάρτη τώρα το διάβασα από εσένα ότι άλλαξαν πιάτα και προφανώς αρκετά
για να μιλάς για τέτοιο σκορ,Άλλα δεν καταλαβαίνω τον λόγο ??
τώρα για μένα τι να πω 12 χρόνια στην Αγγλία συμμετοχή σε αγώνες Sporting όλων των βαθμίδων με κορυφαίους Άγγλους
καθώς και τριών Πανευρωπαϊκών compak τι να λένε...... μάλλον τα κατέβασα από το μυαλό μου.

έλπιζα κατά την επιστροφή μου στην Πατρίδα μετά από πολλά χρόνια ότι ο κόσμος θα βελτιωνόταν θα άλλαζε κάποια λάθη Άλλα Τελικά κάποια πράγματα και συμπεριφορές δεν αλλάζουν στην Ελλάδα έκανα λάθος.
Σε ποιους αγώνες Πανευρωπαικούς Compak έχεις πάρει μέρος;
 
Εντάξει δάσκαλε δεν θα το ξανακάνω το ορθογραφικό λάθος.

όχι δεν γνωρίζω τι έγινε την Τετάρτη τώρα το διάβασα από εσένα ότι άλλαξαν πιάτα και προφανώς αρκετά
για να μιλάς για τέτοιο σκορ,Άλλα δεν καταλαβαίνω τον λόγο ??
τώρα για μένα τι να πω 12 χρόνια στην Αγγλία συμμετοχή σε αγώνες Sporting όλων των βαθμίδων με κορυφαίους Άγγλους
καθώς και τριών Πανευρωπαϊκών compak τι να λένε...... μάλλον τα κατέβασα από το μυαλό μου.

έλπιζα κατά την επιστροφή μου στην Πατρίδα μετά από πολλά χρόνια ότι ο κόσμος θα βελτιωνόταν θα άλλαζε κάποια λάθη Άλλα Τελικά κάποια πράγματα και συμπεριφορές δεν αλλάζουν στην Ελλάδα έκανα λάθος.
Από πόσο χρονών επιτρέπεται στην Αγγλία η συμμετοχή σε αγώνες sporting;

Το avatar σου λεέι ότι είσαι 23 ετών, άρα άρχισες λοιπόν σε ηλικία 11 ετών να παίρνεις μέρος σε αγώνες sporting.
 
είναι αυτό που λέμε σκοπευτής από κούνια.
εσύ που έχεις παίξει μια και ρωτάς? μήπως και εσύ έριξες στον Αγώνα Sporting 50 πιάτων στα ψαχνά με 36 στα 50
ουπς η μήπως σε μπερδεύω με άλλον....
Μάλλον με μπερδεύεις με άλλον, δεν ρίχνω Sporting αλλά σε Jagdparcours.

1621862636936.png
 
Εδώ (Γερμανία) σε δύο parcours που δηλώθηκα (ένα στην Βαυαρία, ένα στο Βραδεμβούργο) μου είπαν ότι απαγορεύται πλέον να φέρνεις δικά σου φυσίγγια και υποχρεωτικά πρέπει να χρησιμοποιήσω τα ατσάλινα που θα μου δώσουν (πουλήσουν, τα 25 φυσίγγια κοστίζουν 8Ευρώ).
Μολύβδινα, τέλος.
 
Last edited:
καλή συνέχεια σε σένα και κάλο αγώνα σε όλους όσοι πάνε.
Σε ευχαριστώ αλλά γιατί δεν μας λες? Και χάλια να έχεις πάει η συμμετοχή μετράει και η εμπειρία.. Έλα θα δεις που έχουμε ρίξει και στον ίδιο Πανευρωπαϊκό παρέα..
 
Back
Top