Σκοπευτήριο Ασπροπύργου - Σκοπευτικός όμιλος ΑΨΙΔΑ

Γιατί ρε σύ.." Ωραίες"δεν είναι?? .sarcastic.
Μιλάμε για πολύ ακόντιο...θα δείς κατεβασμένα κεφάλια..Εγώ την γλυτώνω, αλλά μπορεί και να μου την βαρέσει κ να έρθω!
Κρατάω ενέργεια για τα 2 γήπεδα που ακολουθώ.Σχιστό - Ψαχνά.:)
Να προσθέσω ότι εχω ρίξει μόνο τα 4&5 γήπεδα από μία φορά. Τα άλλα δεν ήταν έτοιμα την Δευτέρα.
 
Last edited:
εγώ πάντως λέω να πάω , παρόλες τις ενστάσεις που έχω για το έργο " αγώνας στον ΑΣΠΡΌΠΥΡΓΟ ".
εξάλλου χρειάζομαι εμπειρία αγώνων , γιατί το μεγαλύτερο άγχος μου είναι αυτό που λένε "κουρτίνα".
μου έτυχε την πρώτη μου φορά σε αγώνα στην τελευταία πούλα και δεν θέλω να μου ξανασυμβεί ή αν συμβεί να δω πως μπορώ τουλάχιστον να το διαχειριστώ.
και για να γίνει αυτό από ότι έχω καταλάβει χρειάζονται αγώνες ...........
οπότε τα κεφάλια μέσα ................. και .hunter.
 
λοιπόν έχουμε και λέμε , λέμε και έχουμε .............

range 2
θα έχει 1 μονό 2 double sim.
παρόλο που ακούγεται τρομακτικό δεν είναι. τα sim "βγαίνουν" σχετικά εύκολα αλλά βέβαια όπως ΟΛΑ τα sim θέλουν ψυχραιμία ( μεγάλο αυτό το ζητούμενο στον αγώνα .........)

range 3
θα έχει 3 μονά 1 double sim.
εδώ τα sim είναι σαφώς πιο απαιτητικά και μάλιστα ένα ( εμένα τουλάχιστον ) μου φάνηκε ιδιαίτερα δύσκολο.
στα μονά έχει 3 πιατάκια που θέλουν προσοχή
C τραπόπιατο που φεύγει πολύ ψηλά και αριστερά
D τραπόπιατο που φεύγει πολύ χαμηλά και αριστερά
F τραπόπιατο που φεύγει πολύ χαμηλά και από ............ πίσω σου δεξιά .

range 4 .............. xexexexe (εδώ θα κλάψουν μανούλες )
θα έχει 3 μονά και ένα double o/r
το θεωρητικά πιό εύκολο σχήμα έχει τα πιό απαιτητικά πιάτα.
6 πιάτα που έχουν όλα "τεντωμένα" ελατήρια και βγάζουν πολυυυυυυυυυυυυυυ μεγάλες ταχύτητες μερικά , με συνέπεια να χρειάζεσαι επίσης πολυυυυυυυυυυυυυυυ μεγάλες προσκοπεύσεις .
δεν σημαίνει ότι δεν σπάνε , απλά χρειάζονται πολύ μεγάλη αυτοσυγκέντρωση και πολύ σωστή τεχνική , και λόγω της ταχύτητας και απόστασης που έχουν δεν συγχωρούν το παραμικρό λαθάκι - έστω και μικρό.

range 5
θα έχει 1 μονό και 2 double o/r
έχει 3 πονηρά πιατάκια που θέλουν καλό διάβασμα , χωρίς να αποτελούν ιδιαίτερο πρόβλημα ,
ειδικά το Ε έρχεται αργά - αργά καμαρωτό από δεξιά σου και πέφτει μπροστά σου στα 10 μέτρα , αν ξαφνιαστείς από την αργή ταχύτητα ή την κοντινή απόσταση έχεις ένα μεγαλόπρεπο ζερό και δεν το έχεις καταλάβει κιόλας.
Το θέμα εδώ είναι η μία τουφεκιά ( όπως σε όλα τα double ) που χρειάζεται συγκέντρωση - ψυχραιμία - και αποφασιστικότητα .

Άρη , έτσι είναι οι περιγραφές , όχι ------- ωραίες τροχιές ΣΤΟΠ -------- .yel. .yel. .yel. .yel.
Δεν παιζεσαι ρε φίλε
 
εγώ πάντως λέω να πάω , παρόλες τις ενστάσεις που έχω για το έργο " αγώνας στον ΑΣΠΡΌΠΥΡΓΟ ".
εξάλλου χρειάζομαι εμπειρία αγώνων , γιατί το μεγαλύτερο άγχος μου είναι αυτό που λένε "κουρτίνα".
μου έτυχε την πρώτη μου φορά σε αγώνα στην τελευταία πούλα και δεν θέλω να μου ξανασυμβεί ή αν συμβεί να δω πως μπορώ τουλάχιστον να το διαχειριστώ.
και για να γίνει αυτό από ότι έχω καταλάβει χρειάζονται αγώνες ...........
οπότε τα κεφάλια μέσα ................. και .hunter.
Να πας στον αγώνα, έχετε τα γήπεδα μέσα στα ποδια σας, αποκτάς εμπειρία πολεμικη
 
Έκανα και εγώ την επίσκεψη μου να δω τα σχήματα δισκοπαθής γαρ. Κατ'αρχάς να δώσω συγχαρητήρια στον @george s k και τον @chevy z71 για τις αναλυτικές περιγραφές τους (ειδικά ο Άρης έδωσε ρέστα).
Το τέταρτο γήπεδο θέλει πολύ μεγάλες προσκοπεύσεις, μερικά πιάτα δεν το πίστευα ενώ ένα δεν την βρήκα καν. Τα άλλα γήπεδα πιο νορμάλ, τεχνικά και πολύ ωραία. Τα sim είναι κάποια δύσκολα αφού δεν είσαι σίγουρος ούτε για τη σειρά που πρέπει να τα πάρεις. Χτες με τον Γιώργο πήραμε κάποια με διαφορετική σειρά για να τα δούμε.
Τελος, να ευχηθώ καλή τύχη σε όλα τα παιδιά που θα ρίξουν αύριο.
 
Συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες και ιδιαίτερα στον @george s k για την πρωτιά στην senior και το καλό πλασάρισμα στην open!
ευχαριστώ Γιώργο .
Αφού δεν μπορούσατε να πάτε εσείς η πρώτη ομάδα του HL πήγαμε εμείς οι αναπληρωματικοί.
Νομίζω ότι η περιγραφή που είχα δώσει στα σχήματα ήταν σωστή. Στο 4 όντως κλάψανε μανούλες ........ χεχεχε
Που λέει και ο Άρης , πολλά όπλα γίνανε ακόντια. Άμα βλέπεις τον Ψυλλάκη εκεί να κάνει 17 καταλαβαίνεις τι έγινε.
Γενικά ήταν πολύ δύσκολο το όλο στήσιμο με απαιτητικά πιάτα , για αυτό εξάλλου και τα χαμηλά σκορ.
Όπως είπε κάποιος πριν - τι όνειρο είχε δει εκεί ο Λεό -............ χεχεχε

Εγώ μάζεψα 86 πιάτα με 4ή θέση στην OPEN ( ισοβαθμία με άλλα δύο παιδιά ) και 1η θέση SENIOR.
Ικανοποιημένος είμαι σε γενικές γραμμές , αλλά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω για το πολύ κακό νούμερο στην πρώτη μου πούλα.
Έπαιξα στο γήπεδο 5 , το πιό εύκολο θεωρητικά , που είναι γήπεδο για 23 και πάνω ( άμα δεις και τα σκορ καταλαβαίνεις ) και έκανα ένα άθλιο 20 που 20 έκανα και στο πιό δύσκολο γήπεδο το 4.
Έχανα και μονά πιάτα ............ :mad: :mad: :mad:.
Τι να πω δεν ξέρω , θα ρωτήσω και τον Δάσκαλό μου - ψυχαναλυτή μου - φιλαράκι μου - τον ώμο που κλαίω ......χεχεχεχ τον Λεό , μπάς και ξέρει να μου πει ...............o_Oo_Oo_O
 
ευχαριστώ Γιώργο .
Αφού δεν μπορούσατε να πάτε εσείς η πρώτη ομάδα του HL πήγαμε εμείς οι αναπληρωματικοί.
Νομίζω ότι η περιγραφή που είχα δώσει στα σχήματα ήταν σωστή. Στο 4 όντως κλάψανε μανούλες ........ χεχεχε
Που λέει και ο Άρης , πολλά όπλα γίνανε ακόντια. Άμα βλέπεις τον Ψυλλάκη εκεί να κάνει 17 καταλαβαίνεις τι έγινε.
Γενικά ήταν πολύ δύσκολο το όλο στήσιμο με απαιτητικά πιάτα , για αυτό εξάλλου και τα χαμηλά σκορ.
Όπως είπε κάποιος πριν - τι όνειρο είχε δει εκεί ο Λεό -............ χεχεχε

Εγώ μάζεψα 86 πιάτα με 4ή θέση στην OPEN ( ισοβαθμία με άλλα δύο παιδιά ) και 1η θέση SENIOR.
Ικανοποιημένος είμαι σε γενικές γραμμές , αλλά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω για το πολύ κακό νούμερο στην πρώτη μου πούλα.
Έπαιξα στο γήπεδο 5 , το πιό εύκολο θεωρητικά , που είναι γήπεδο για 23 και πάνω ( άμα δεις και τα σκορ καταλαβαίνεις ) και έκανα ένα άθλιο 20 που 20 έκανα και στο πιό δύσκολο γήπεδο το 4.
Έχανα και μονά πιάτα ............ :mad: :mad: :mad:.
Τι να πω δεν ξέρω , θα ρωτήσω και τον Δάσκαλό μου - ψυχαναλυτή μου - φιλαράκι μου - τον ώμο που κλαίω ......χεχεχεχ τον Λεό , μπάς και ξέρει να μου πει ...............o_Oo_Oo_O
Μάλλον επειδή όπως λες ήταν το πιο εύκολο ,υποτιμησεςτο τεραιν και δεν έδειξες την σοβαρότητα που έπρεπε μιας και το ειχες δεδομένο
 
Μάλλον επειδή όπως λες ήταν το πιο εύκολο ,υποτιμησεςτο τεραιν και δεν έδειξες την σοβαρότητα που έπρεπε μιας και το ειχες δεδομένο
Εν τω μεταξύ έτσι όπως το έλεγες ρε Γιώργο εγώ νόμιζα ότι θα έγραφες κάνα 16 - 17 αρι ότι έκανες .Πέραν από τα παραπάνω συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου η οποία θεωρώ ότι είναι εξαιρετική .
 
Μάλλον επειδή όπως λες ήταν το πιο εύκολο ,υποτιμησεςτο τεραιν και δεν έδειξες την σοβαρότητα που έπρεπε μιας και το ειχες δεδομένο
Εν τω μεταξύ έτσι όπως το έλεγες ρε Γιώργο εγώ νόμιζα ότι θα έγραφες κάνα 16 - 17 αρι ότι έκανες .Πέραν από τα παραπάνω συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου η οποία θεωρώ ότι είναι εξαιρετική .

Λευτέρη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Και αν δεις , στο γήπεδο 5 οι πιό πολλοί έκαναν το καλλίτερό τους νούμερο ενώ εγώ το χειρότερο.
Εγώ μάλλον "κοιμήθηκα" και υποτίμησα το τεραίν όπως πολύ σωστά λες . Και απόδειξη μάλλον σε αυτό είναι ότι ενώ πήρα όλα τα Ε που τα φοβόμουνα έχασα πιάτα που τα είχα σίγουρα.

Ηθικόν Δίδαγμα .

Δεν υπάρχει σίγουρο πιάτο , όλα χάνονται και όλα παίρνονται , και σε όλα πρέπει να δείχνεις την ίδια προσοχή και σεβασμό.
 
Λευτέρη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Και αν δεις , στο γήπεδο 5 οι πιό πολλοί έκαναν το καλλίτερό τους νούμερο ενώ εγώ το χειρότερο.
Εγώ μάλλον "κοιμήθηκα" και υποτίμησα το τεραίν όπως πολύ σωστά λες . Και απόδειξη μάλλον σε αυτό είναι ότι ενώ πήρα όλα τα Ε που τα φοβόμουνα έχασα πιάτα που τα είχα σίγουρα.

Ηθικόν Δίδαγμα .

Δεν υπάρχει σίγουρο πιάτο , όλα χάνονται και όλα παίρνονται , και σε όλα πρέπει να δείχνεις την ίδια προσοχή και σεβασμό.

Αυτό το Ε είναι ψυχολογικο πιάτο. Γιώργο πολύ χαίρομαι που ρίχνουμε και παρέα πολλές φορές, φαίνεται πόσο καλός σκοπευτής είσαι και με βοηθάει να ξέρω που βρίσκομαι παρότι έχουμε διαφορετικούς στόχους.

Ο Weiss είσαι πολύ καλό τουφέκι επίσης, την Παρασκευή εκανε 25αρι στο 4 γήπεδο βέβαια χωρίς τα σιμ.
 
Λευτέρη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Και αν δεις , στο γήπεδο 5 οι πιό πολλοί έκαναν το καλλίτερό τους νούμερο ενώ εγώ το χειρότερο.
Εγώ μάλλον "κοιμήθηκα" και υποτίμησα το τεραίν όπως πολύ σωστά λες . Και απόδειξη μάλλον σε αυτό είναι ότι ενώ πήρα όλα τα Ε που τα φοβόμουνα έχασα πιάτα που τα είχα σίγουρα.

Ηθικόν Δίδαγμα .

Δεν υπάρχει σίγουρο πιάτο , όλα χάνονται και όλα παίρνονται , και σε όλα πρέπει να δείχνεις την ίδια προσοχή και σεβασμό.
Έγραψες το μεγάλο μυστικό φιλε, όλα τα πιατα είναι το ίδιο δυσκολα
 
Αυτό το Ε είναι ψυχολογικο πιάτο. Γιώργο πολύ χαίρομαι που ρίχνουμε και παρέα πολλές φορές, φαίνεται πόσο καλός σκοπευτής είσαι και με βοηθάει να ξέρω που βρίσκομαι παρότι έχουμε διαφορετικούς στόχους.

Μάνο , αν έριχνες σε αγώνες , από ότι έχω δει τουλάχιστον τους τελευταίους 3 μήνες που μπήκα και εγώ στον χορό , θα ήσουν σε πάρα πολύ καλές θέσεις.
Ρίχνεις πολύ καλλίτερα από πολλούς που είναι στους αγώνες. Το θέμα είναι αν είχες - έχεις την διάθεση να το "κυνηγήσεις"
 
Μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες, διπλά μπράβο στον Γιώργο για την επιτυχία του!
Να ρωτήσω κάτι.... Υπάρχει δυνατότητα να γραφτεί σε όμιλο και να ξεκινήσει να ρίχνει νόμιμα ένα παιδί 12 ετών; Δεν μιλάω βέβαια για αγώνες και δεν μας ενδιαφέρουν αεροβολα, πιστόλια κλπ.
 
Back
Top