Σκοπευτήριο Ασπροπύργου - Σκοπευτικός όμιλος ΑΨΙΔΑ

Περισσοτερο κινδυνευεις αμα σε σταματησουν με οπλο και βρουν στο συστημα καποια λυγμενη αδεια απλοκατοχης
Αυτόφορη διαδικασία το επόμενο πρωί.
Έτυχε σε ηλικιωμένο πατέρα φίλου μου που γύριζε καλοκαίρι από μπάνιο στην παραλία, οδηγώντας παπί και φορώντας μαγιό και σαγιονάρες. Τουλάχιστον τον πήγαν το βράδυ σπίτι να κάνει ένα μπάνιο, να ντυθεί και να τους δείξει το όπλο και τον ξαναγύρισαν μέσα. Να μην πήγαινε στο δικαστήριο το πρωι με το μαγιό και το αλάτι ....:D
 
Η άδεια οπλοκατοχής που έχει βγάλει φωτογραφεία ο Γιώργος λέει ξεκάθαρα τις υποχρεώσεις του κατόχου και είναι επίσημο έγγραφο. Αν κατά τα άλλα είσαι νομότυπος δεν μπορούν να σου κάνουν κάτι άλλο εκτός από μία επίσκεψη στο τμήμα για εξακρίβωση. Όπως εσύ δεν μπορείς να αποδείξεις ότι οδεύεις για το σκοπευτήριο έτσι και τα όργανα της τάξης δεν μπορούν να αποδείξουν ότι πήγαινες στα σύνορα για πόλεμο.
 
συγνώμη αλλά καταλαβαινετε πώς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε όλες τις παραγράφους των νόμων απ'έξω

.......... ο νόμος λέει , ότι άγνοια νόμου δεν αναγνωρίζεται.
δλδ. σύμφωνα με τον νόμο , πρέπει να ξέρεις ΟΛΟΥΣ τους νόμους ............. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
.......... ο νόμος λέει , ότι άγνοια νόμου δεν αναγνωρίζεται.
δλδ. σύμφωνα με τον νόμο , πρέπει να ξέρεις ΟΛΟΥΣ τους νόμους ............. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτό ισχύει αλλά όχι απόλυτα. Αν ίσχυε απόλυτα δεν θα υπήρχε η διάταξη για συγγνωστή νομική πλάνη στον ποινικό κώδικα (δικαιολογημένη άγνοια νόμου). Τέλος πάντων όλα σχετικά είναι. Καλό θα είναι ο καθένας ανάλογα με τις δραστηριότητές του να ενημερωνεται απο το τοπικο ΑΤ ή ΤΑ- η ασφάλεια ασχολειται με τα κυνηγετικά- για το τί επιτρέπεται και τι όχι. Καλό είναι επίσης να ρωτήσετε κ ένα δικηγόρο. Και αν κάποιος πηγαινει στο σκοπευτηριο αρκετά συχνά γιατί όχι για να έχει το κεφάλι του ησυχο ας βγάλει μια σκοπευτικη ταυτότητα.
 
δηλαδη ρε παιδες ξερουμε οτι χωρις κυνηγητικη αδεια δεν πρεπη να παμε στο κυνηγι οκ και δεν ξερουμε οτι στο σκοπευτηριο θελη και εκη δελτιο σκοπευτηηηηthink.sarcastic..sarcastic. ο καθενασμας απο εκη και περα αναλανβανη τα επακωλουθα .yelling.
 
Γιώργο εν μέρει συμφωνώ μαζι σου....αλλα με το στην τελική ακρη δεν βγάζεις...όχι....οι νόμοι υπάρχουν για να τους τηρούμε εμεις....και τα όργανα να τουσ εκτελουν όπως πρέπει κ όχι κατα το δοκούν....γιατι κατα το δοκούν θα τουσ τηρείσουμε κ εμεις μετα...κ δεν θα βγάλουν ούτε αυτοι άκρη!! Η μαγκιά και οι τσαμπουκάδες που πουλάγανε κάποτε τα "όργανα" εκμεταλευόμενοι την άγοια νόμων που είχε ο πολίτης πέρασε.

σόρρυ τώρα το είδα .

το θέμα φίλε μου καλέ , είναι να μην τρέχεις αδίκως για να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.
τώρα αν αυτό μου στοιχίζει 60€ τον χρόνο , δεν θα κάτσω και να το πολυσκεφτώ.
αντιθέτως αν μου χαλάσει μία κυριακή να τρέχω στο τμήμα ( και να χάσω και το σκοπευτήριο - αυτό που το πας ) και μετά δεν ξέρω ( και δεν θέλω να μάθω ) πόσες ανθρωποώρες γυρνώντας από αστυνομικό τμήμα , δικηγορικό γραφείο , δικαστήριο κ.ο.κ.

όχι ρε φίλε , τους τα χαρίζω τα 60€.

Έχω πολύ σοβαρότερα πράγματα να κάνω και να παλέψω σε αυτό το μπουρδέλο που ζούμε ( να με συγχωρήσουν τα μπουρδέλα - αυτά λειτουργούν απείρως καλλίτερα )
 
αύριο ρεπάρω και θα βγάλω έξω την οικογένεια να τους κάνω τραπέζι φευγει ο πατέρας ταξίδι,,,οπότε λέω να καώ μέχρι το μεσημέρι Γιώργο , ο καιρός καλός θα είναι

ok. κάψου εσύ και μετά θα πάω εγώ να βρω τα ............ αποκαΐδια .yel..yel..yel..yel.

......... και ψιτ .......... άσε και κανά πιατάκι να σπάσουμε και εμείς ....... μην τα σκονίσεις όλα.........
 
Επειδή διάβασα πολύ προσεχτικα όλες τις απόψεις περί μεταφοράς όπλων την νεκρά περίοδο και είναι ενδιαφέρουσες και συμφωνώ σε αρκετές να πω τα εξής. Η αστυνομία θες από υπερβάλλοντα ζήλο γιατί το ζω καθημερινά ,φέρνει ανθρώπους στο αυτοφωρο για ψυλου πηδημα,τελειωμένους τοξικομανείς που χρήζουν ιατρικής βοήθειας ,μεροκαματιάρηδες που πουλούν προϊόντα σε πάγκους χωρίς άδειες,η κάποιους που κλέβουν ευτελούς αξίας πράγματα γιατί δεν έχουν να φανε. Ο δικαστής συνήθως με συνοπτικές διαδικασίες είναι αθωωτικος σε αυτές τις περιπτώσεις.Επειδη για τον ίδιο λόγο μπορει να συρθεί και ο πολίτης που μεταφέρει ένα λυμένο όπλο για να πάει στο σκοπευτήριο η στον οπλουργο από την ανοησία ενός αστυνομικού που δεν του κόβει από εμπειρία μπορώ να σας πω πως ο εμπειρος δικαστής έχει τον τρόπο να αντιληφθεί τι συμβαίνει αν πρόκειται π.χ για σεσημασμενο άτομο ,και αφού εξετάσει αν όλα τα χαρτιά της οπλοκατοχής είναι οκ και πεισθεί για την μεταφορά του όπλου προς το σκοπευτήριο θα αθωώσει και θα αποδώσει το τυχόν κατασχεμένου όπλο στον ιδιοκτημονα. Το θέμα είναι όλη αυτή η ταλαιπωρία που θα υποστεί ο πολίτης για να αποδείξει πως δεν είναι ελέφαντας.Εγω προσωπικά το μεταφέρω λυμένο σε σκληρή θήκη μεταφοράς έχω πάντα μαζί μου τις ωτοασπιδες γιλέκο γυαλιά ,και αν μου κάτσει καμιά στραβή τους βγάζω την υπηρεσιακή μου ταυτότητα .κάθε μέρα συνεργαζόμαστε με αστυνομικούς ελπίζω να καταλάβουν .
 
στην διαδρομή για σκοπευτήριο να μη ρίχνει ούτε ψιχάλα λέω καλά πάμε,,,με το που φτάνω να ρίχνει ένα πολύ ψιλό,,,με το που παρκάρω το ψιλό αρχίζει να δυναμώνει λέω αι στο διάκο δεν με θέλει ( ο Γιώργος φταίει αχαχαχ ) ,,,,τελικά γεμάτοι με φυσίγγια πήγαμε γεμάτοι γυρίσαμε γαμώ την γκαντεμιά μου .hair.

χάρηκα που γνώρισα όμως τον φίλο Vasilis1981 ήπιαμε καφεδάκι τα είπαμε ανταλλάξαμε και τα δωράκια μας .sarcastic.
 
στην διαδρομή για σκοπευτήριο να μη ρίχνει ούτε ψιχάλα λέω καλά πάμε,,,με το που φτάνω να ρίχνει ένα πολύ ψιλό,,,με το που παρκάρω το ψιλό αρχίζει να δυναμώνει λέω αι στο διάκο δεν με θέλει ( ο Γιώργος φταίει αχαχαχ ) ,,,,τελικά γεμάτοι με φυσίγγια πήγαμε γεμάτοι γυρίσαμε γαμώ την γκαντεμιά μου .hair.

χάρηκα που γνώρισα όμως τον φίλο Vasilis1981 ήπιαμε καφεδάκι τα είπαμε ανταλλάξαμε και τα δωράκια μας .sarcastic.
Δυστυχως η βροχη δεν μας αφησε να ευχαρηστηθουμε τουφεκιες.Τα no bird υπερβολικα πολλα.ευτυχως η παρεα με τον παυλο με αποζημειωσε κ εσωσε το πρωινο.
 
Δυστυχως η βροχη δεν μας αφησε να ευχαρηστηθουμε τουφεκιες.Τα no bird υπερβολικα πολλα.ευτυχως η παρεα με τον παυλο με αποζημειωσε κ εσωσε το πρωινο.
Να ξέρεις αυτή η παρέα θα σε βάλει σε μεγάλη πριζα-εξοδα.......χαχααχαχαχαχα
 
στην διαδρομή για σκοπευτήριο να μη ρίχνει ούτε ψιχάλα λέω καλά πάμε,,,με το που φτάνω να ρίχνει ένα πολύ ψιλό,,,με το που παρκάρω το ψιλό αρχίζει να δυναμώνει λέω αι στο διάκο δεν με θέλει ( ο Γιώργος φταίει αχαχαχ ) ,,,,τελικά γεμάτοι με φυσίγγια πήγαμε γεμάτοι γυρίσαμε γαμώ την γκαντεμιά μου .hair.

χάρηκα που γνώρισα όμως τον φίλο Vasilis1981 ήπιαμε καφεδάκι τα είπαμε ανταλλάξαμε και τα δωράκια μας .sarcastic.


...... φιλαράκι , εγώ στο είπα , δεν με άκουσες. ( να τους ακούς τους γέρους ):):):):)

εγώ πήγα σχιστό το απόγευμα και μετά τις 15.00 ήταν σούπερ....... λιακάδα ....... και ψιλοκαήκαμε με τα παιδιά ( παιδιά τέλος πάντων τρόπος του λέγειν ............ )
 
Δυστυχως η βροχη δεν μας αφησε να ευχαρηστηθουμε τουφεκιες.Τα no bird υπερβολικα πολλα.ευτυχως η παρεα με τον παυλο με αποζημειωσε κ εσωσε το πρωινο.

α πουλάκι μου είσαι αυτός ο Βασίλης και όχι ο άλλος ,,,να με συγχωρέσει ο άλλος Βασίλης τότε .sarcastic. ,,,,και εγώ χάρηκα φιλαράκι μου αν και δεν κάναμε το κέφι μας με την βροχή ελπίζω να ξαναβρεθούμε να ρίξουμε μερικές πούλες μαζί !
 
α πουλάκι μου είσαι αυτός ο Βασίλης και όχι ο άλλος ,,,να με συγχωρέσει ο άλλος Βασίλης τότε .sarcastic. ,,,,και εγώ χάρηκα φιλαράκι μου αν και δεν κάναμε το κέφι μας με την βροχή ελπίζω να ξαναβρεθούμε να ρίξουμε μερικές πούλες μαζί !
Σιγουρα θα τα ξαναπουμε.μεχρι τον αυγουστο στα σκοπευτηρια θα ξεχαρμανιαζουμε.
 
Καλησπέρα παιδιά..ξέρει κάποιος να Μ πει ποιο είναι το κόστος γν πας σε ένα σκοπευτήριο;;δηλαδή εγγραφή..πουλά ... Κλπ...τι χρειάζεσαι γν μπορέσεις να κάνεις κάποια μαθήματα στο σκοπευτήριο;
 
Καλησπέρα παιδιά..ξέρει κάποιος να Μ πει ποιο είναι το κόστος γν πας σε ένα σκοπευτήριο;;δηλαδή εγγραφή..πουλά ... Κλπ...τι χρειάζεσαι γν μπορέσεις να κάνεις κάποια μαθήματα στο σκοπευτήριο;
Άδεια κατοχής σε ισχύ για το όπλο, η 25άδα οι δίσκοι κοστίζουν 5€ συν τα φυσίγγια σου. Από εκεί και πέρα να βρεις τον άνθρωπο που θα σου δείξει αυτά που πρέπει.
 
Άδεια κατοχής σε ισχύ για το όπλο, η 25άδα οι δίσκοι κοστίζουν 5€ συν τα φυσίγγια σου. Από εκεί και πέρα να βρεις τον άνθρωπο που θα σου δείξει αυτά που πρέπει.
Σε ευχαριστώ πολύ λεβέντη για την απάντηση....όσων αφορά τα γραμμάρια των φυσιγγίων πρέπει να είναι οπωσδήποτε μέχρι 28γρ;;η μπορείς να χρησιμοποιήσεις κ παραπάνω πχ 30-32γρ...
 
Back
Top