Σκοπευτήριο Ασπροπύργου - Σκοπευτικός όμιλος ΑΨΙΔΑ

κανονικότατα .
οι πιό πολλοί έτσι είναι.

Το θεματάκι θα το έχεις αν σε σταματήσει κάποιος τροχαίος και σου κάνει έλεγχο και σου πεί..........
-- που πάτε κύριέ μου , η κυνηγετική περίοδος έχει λήξει . Για πάμε τμήμα για τα περαιτέρω.

ενώ αν έχεις σκοπευτική άδεια .........
-- κύριε αστυφύλαξ , είμαι αθλητής και πάω για προπόνηση , να και η άδειά μου η θεωρημένη 2019 .....
Ναι κύριε αστυφύλαξ η κυνηγετική περίοδος έχει λήξει αλλά πάω στον οπλουργό το όπλο για την ετήσια συντήρηση...
 
Ναι κύριε αστυφύλαξ η κυνηγετική περίοδος έχει λήξει αλλά πάω στον οπλουργό το όπλο για την ετήσια συντήρηση...

---- συγγνώμη κύριέ μου αλλά δεν δικαιούστε να μετακινείτε το όπλο χωρίς ειδική άδεια από την αστυνομία. Έχετε τέτοια άδεια ??
----- εεεεεεεεεε
----- παρακαλώ ελάτε στο τμήμα για τα περαιτέρω.
 
---- συγγνώμη κύριέ μου αλλά δεν δικαιούστε να μετακινείτε το όπλο χωρίς ειδική άδεια από την αστυνομία. Έχετε τέτοια άδεια ??
----- εεεεεεεεεε
----- παρακαλώ ελάτε στο τμήμα για τα περαιτέρω.
Δηλαδη για να πας το όπλο στον οπλουργό εκτοσ κυν περιόδου πρέπει να πάρεις ειδική αδεια απ την ασφάλεια???
 
Προσωπικά πάντως μόλις βρω λίγο χρόνο θα ετοιμάσω ένα ωραιότατο σχετικό έγγραφο-ερώτημα προς το ΑΤ της περιοχής μου και κοινοποίηση στη ΓΑΔΑ ζητώντας και τη σχετική διάταξη νόμου που αφορά το θέμα της μεταφοράς και χρήσης όπλου εκτός κυνηγετικής περιόδου.
 
Γεράσιμε δεν θα βγάλεις άκρη φίλε ,,,αν σου απαντήσουν που δεν νομίζω,θα σου στείλουν ένα κατεβατό με ακαταλαβήστικα κείμενα με τον ένα νόμο να αναιρεί τον άλλο,,ειδικά από το ΑΤ άστα βράστα αυτοί που είναι μέσα δεν ξέρουν τί τους γίνεται και δεν γνωρίζουν τους νόμους ( ζήτημα κάνα δυο "μεγάλοι" και πάλι παίζει )

για αυτούς είσαι παράνομος σε μη κυνηγετική περίοδο αν δεν εξασκείς κάποιο άθλημα με ταυτότητα ανανεωμένη να το αποδεικνύει
 
Last edited:
Δηλαδη για να πας το όπλο στον οπλουργό εκτοσ κυν περιόδου πρέπει να πάρεις ειδική αδεια απ την ασφάλεια???

η όποια μεταφορά όπλου πρέπει να έχει νόμιμη υπόσταση. Και η μεταφορά όπλου στο κυνήγι έχει. Εκτός κυνηγετικής περιόδου δεν έχει. Άρα ναι , χρειάζεται άδεια.
Και επειδή τελικά πέρα από την πλάκα , το πράγμα μπορεί να γίνει σοβαρό.
Ο νόμος που αφορά τα όπλα ( και μέσα σε αυτά και τα κυνηγετικά ) είναι τελείως ασαφής και με πάρα πολλές ελλείψεις .
Ακόμα και η νόμιμη μεταφορά όπλου ( κυνηγετικού ή πιστολιού - για σκοποβολή από νόμιμο κάτοχο με άδεια σκοπευτή ) έχει ιδιαιτερότητες πάνω στις οποίες μπορεί ένα "όργανο της τάξης" να σε βάλει σε μπελάδες και τρεχάματα.
π.χ. αν το όπλο είναι στην ίδια θέση με τα φυσίγγια ( σύμφωνα με τον νόμο θα πρέπει να είναι π.χ. το όπλο στο μπορτ- μπαγκαζ και τα φυσίγγια εμπρός στο κάθισμα ).
αν το όπλο δεν είναι λυμένο και μέσα σε θήκη.
αν η διαδρομή που κάνεις δεν οδηγεί σε σκοπευτήριο . ( δλδ αν σε πιάσει στο δρόμο για την Αράχωβα τι θα του πείς ---- πάω σκοπευτήριο στον Ασπρόπυργο )

και επειδή στην τελική , άκρη δεν βγάζεις , καλό είναι τουλάχιστον τα βασικά ( σκοπευτική άδεια ) να τα έχεις αν σκοπεύεις να επισκέπτεσαι σκοπευτήριο συχνά.

Γιατί η στάμνα πολλές φορές πάει στη βρύση , αλλά μία σπάει..........
 
Γεράσιμε δεν θα βγάλεις άκρη φίλε ,,,αν σου απαντήσουν που δεν νομίζω,θα σου στείλουν ένα κατεβατό από ακαταλαβήστικα κείμενα με τον ένα νόμο να αναιρεί τον άλλο,,ειδικά από το ΑΤ άστα βράστα αυτοί που είναι μέσα δεν ξέρουν τί τους γίνεται και δεν γνωρίζουν τους νόμους ( ζήτημα κάνα δυο "μεγάλοι" και πάλι παίζει )

για αυτούς είσαι παράνομος σε μη κυνηγετική περίοδο αν δεν εξασκείς κάποιο άθλημα με ταυτότητα ανανεωμένη να το αποδεικνύει
Παύλο με υπομονή και επιμονή θα την βγάλω την άκρη. Στην τελική έγγραφα θα κάνω δεν μου κάνει κόπο, εκείνοι θα τρέχουν αν δεν απαντήσουν μέσα στον χρόνο που ορίζει ο νόμος για τις δημόσιες υπηρεσίες. Όταν πήγαινα τακτικά σκοπευτήριο έβγαζα σκοπευτική άδεια γιατί με ενδιέφεραν και οι αγώνες. Δεν είναι τόσο το κόστος που με απασχολεί. Με ενοχλεί όμως αφάνταστα το νταβατζηλίκι και οι ευκαιρία που έχουν βρει κάποιοι να οικονομήσουν στις πλάτες των κυνηγών που θέλουν να προπονηθούν την νεκρή κυνηγετική περίοδο. Γιατί προσωπικά πιστεύω ότι όποιοι έλεγχοι και ενέργειες έχουν γίνει ανά διαστήματα είναι από καρφωτές.
 
Προσωπικά πάντως μόλις βρω λίγο χρόνο θα ετοιμάσω ένα ωραιότατο σχετικό έγγραφο-ερώτημα προς το ΑΤ της περιοχής μου και κοινοποίηση στη ΓΑΔΑ ζητώντας και τη σχετική διάταξη νόμου που αφορά το θέμα της μεταφοράς και χρήσης όπλου εκτός κυνηγετικής περιόδου.

Γεράσιμε δεν θα βγάλεις άκρη φίλε ,,,αν σου απαντήσουν που δεν νομίζω,θα σου στείλουν ένα κατεβατό με ακαταλαβήστικα κείμενα με τον ένα νόμο να αναιρεί τον άλλο,,ειδικά από το ΑΤ άστα βράστα αυτοί που είναι μέσα δεν ξέρουν τί τους γίνεται και δεν γνωρίζουν τους νόμους ( ζήτημα κάνα δυο "μεγάλοι" και πάλι παίζει )

για αυτούς είσαι παράνομος σε μη κυνηγετική περίοδο αν δεν εξασκείς κάποιο άθλημα με ταυτότητα ανανεωμένη να το αποδεικνύει

Παύλο με υπομονή και επιμονή θα την βγάλω την άκρη. Στην τελική έγγραφα θα κάνω δεν μου κάνει κόπο, εκείνοι θα τρέχουν αν δεν απαντήσουν μέσα στον χρόνο που ορίζει ο νόμος για τις δημόσιες υπηρεσίες.
Γεράσιμε, έχει δίκιο ο Παύλος κατά τη γνώμη μου. Και ο Γιώργος επίσης. Γνώμη μου είναι να μην το κάνεις, γιατί πολύ φοβάμαι ότι ... "θα ανοίξεις μπουμπουριές" ... όπως λέμε στην Κρήτη. (Ελπίζω να ξέρετε τι είναι ο μπούμπουρας, και να καταλάβατε το νόημα της φράσης ... ;)) ...
Αν επιμείνεις, επειδή μάλλον δε θα ξέρουν να σου απαντήσουν, είναι πολύ πιθανό να ζητήσουν γνωμοδότηση από κάποιο "νομικό σύμβουλο"... Που πιθανόν να μην έχει καμιά σχέση με το αντικείμενο (κυνήγι και κυνηγετικά όπλα). Αν μάλιστα είναι και "οπλοφοβικός", η γνωμοδότηση που θα βγάλει μπορεί να μη μας συμφέρει καθόλου!!! Ακριβώς επειδή ο νόμος είναι ασαφής, τα πράγματα μπορεί να γίνουν πολύ πιο ζόρικα και γραφειοκρατικά, για όλους μας. Αφού υπάρχει μια σχετική ανοχή, όσον αφορά τα κυνηγετικά όπλα (προς το παρόν τουλάχιστον), νομίζω ότι είναι καλύτερα να μην το σκαλίζουμε το θέμα...
 
η όποια μεταφορά όπλου πρέπει να έχει νόμιμη υπόσταση. Και η μεταφορά όπλου στο κυνήγι έχει. Εκτός κυνηγετικής περιόδου δεν έχει. Άρα ναι , χρειάζεται άδεια.
Και επειδή τελικά πέρα από την πλάκα , το πράγμα μπορεί να γίνει σοβαρό.
Ο νόμος που αφορά τα όπλα ( και μέσα σε αυτά και τα κυνηγετικά ) είναι τελείως ασαφής και με πάρα πολλές ελλείψεις .
Ακόμα και η νόμιμη μεταφορά όπλου ( κυνηγετικού ή πιστολιού - για σκοποβολή από νόμιμο κάτοχο με άδεια σκοπευτή ) έχει ιδιαιτερότητες πάνω στις οποίες μπορεί ένα "όργανο της τάξης" να σε βάλει σε μπελάδες και τρεχάματα.
π.χ. αν το όπλο είναι στην ίδια θέση με τα φυσίγγια ( σύμφωνα με τον νόμο θα πρέπει να είναι π.χ. το όπλο στο μπορτ- μπαγκαζ και τα φυσίγγια εμπρός στο κάθισμα ).
αν το όπλο δεν είναι λυμένο και μέσα σε θήκη.
αν η διαδρομή που κάνεις δεν οδηγεί σε σκοπευτήριο . ( δλδ αν σε πιάσει στο δρόμο για την Αράχωβα τι θα του πείς ---- πάω σκοπευτήριο στον Ασπρόπυργο )

και επειδή στην τελική , άκρη δεν βγάζεις , καλό είναι τουλάχιστον τα βασικά ( σκοπευτική άδεια ) να τα έχεις αν σκοπεύεις να επισκέπτεσαι σκοπευτήριο συχνά.

Γιατί η στάμνα πολλές φορές πάει στη βρύση , αλλά μία σπάει..........
Γιώργο εν μέρει συμφωνώ μαζι σου....αλλα με το στην τελική ακρη δεν βγάζεις...όχι....οι νόμοι υπάρχουν για να τους τηρούμε εμεις....και τα όργανα να τουσ εκτελουν όπως πρέπει κ όχι κατα το δοκούν....γιατι κατα το δοκούν θα τουσ τηρείσουμε κ εμεις μετα...κ δεν θα βγάλουν ούτε αυτοι άκρη!! Η μαγκιά και οι τσαμπουκάδες που πουλάγανε κάποτε τα "όργανα" εκμεταλευόμενοι την άγοια νόμων που είχε ο πολίτης πέρασε.
 
Κύριοι γνώμη μου είναι, τουλάχιστον δημόσια, να μην διυλιζουμε τον κώνωπα....!
Τα πράγματα είναι απλά αν είμαστε και εμείς τυπικοί, νόμιμοι και λογικοί. Αν θέλουμε να είμαστε και μέχρι εκεί που δεν παίρνει "ψείρες", βάζουμε στην τσέπη μας μια απόδειξη έστω και από έναν καφέ από το σκοπευτήριο και την βάζουμε στην τσέπη μας.
Τα υπόλοιπα τα περιγράφει ξεκάθαρα, για μένα τουλάχιστον, η παράγραφος 1 στην τελευταία σελίδα της άδειας κατοχής.
Το παρακάτω κείμενο είναι υπογεγραμενο από την εκδοθεισα αρχή, δεν το έγραψα εγώ και δεν κάνω τίποτα λιγότερο ή περισσότερο από αυτά που αναφέρει.
 
ειδικά από το ΑΤ άστα βράστα αυτοί που είναι μέσα δεν ξέρουν τί τους γίνεται
Ως προς αυτό που λες Παύλο, θυμάμαι όταν είχα πάει στο ΑΤ να δηλώσω το 725, το είχα μέσα στην πλαστική του θήκη και, μπαίνοντας στο ΑΤ, γίνεται ο εξής διάλογος:
- τι έχεις εκεί;
- κυνηγετικό όπλο, να το δηλώσω θέλω
- είναι δεμένο; (!!!!)
- αν ήταν, δεν θα χωρούσε σε αυτή τη θήκη (απαντάω).

Και εκείνη ήταν η αμήχανη στιγμή που ήθελε να με καρυδώσει αλλά ταυτόχρονα είχε συνειδητοποιήσει και τι είπε..
 
αν ψάξετε θα δείτε πώς ο νόμος δεν διευκρινίζει αν το όπλο μέσα στη θήκη πρέπει να είναι λυτό η δεμένο,,,απλά λέει να φέρει θήκη ;)

Λεωίδα το ίδιο είχε συμβεί και σε εμένα με τον σκοπό έξω από το ΑΤ της περιοχής μου με το όπλο δεμένο στην θήκη
 
Παύλο δεν διαφωνώ αλλά επειδή είμαι από χωριό, ακολουθώ αυτά που διαβάζω που είναι πολύ απλά και κατανοητά.
Έχω μαζί μου την αστυνομική ταυτότητα , δεν έχω καταναλώσει αλκοόλ, έχω μαζί μου την ΑΚΟ που είναι σε ισχύ, το όπλο το έχω ΛΥΜΈΝΟ σε θήκη και πηγαίνω σε σκοπευτήριο. Από εκεί και πέρα, πέραν ίσως της πιο ακραίας περίπτωσης να πάω μέχρι το ΑΤ της περιοχής για οποιεσδήποτε περαιτέρω διατυπώσεις, δεν μπορεί να γίνει κάτι παραπάνω, ούτε να κατηγορηθώ για κάτι άλλο. Αν τώρα κατά την εξακριβώση προκύψει κάτι άλλο, αυτό δεν πρέπει να εμπλέκεται με την επίσκεψη στο σκοπευτήριο.
Σε όλους μας έχουν τύχει πολλά και σε μένα έχει πει διοικητής α.τ. συγνώμη αλλά καταλαβαινετε πώς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε όλες τις παραγράφους των νόμων απ'έξω :eek:.....αλλά δεν θα το κάνω αυτό σημαία και για τις επόμενες περιπτώσεις.
 
Περισσοτερο κινδυνευεις αμα σε σταματησουν με οπλο και βρουν στο συστημα καποια λυγμενη αδεια απλοκατοχης
παρα κατι αλλο.Βλεπουν ενα οπλο σε βαλιτσα με τα χαρτια του που μεταφερεται στο σκοπευτηριο και οχι ενα οπλο
πεταμενο στην πλατη ενος ντατσουν δεμενο και τον οδηγο λιγακι σκουρο.Αν ηταν κατι απαραδεχτο θα μας
περιμεναν στο σκοπευτηριο απεξω με κλουβες:D
 
Back
Top