Σκέφτομαι να αγοράσω...

Παίδες έχουμε γνώμες για Sx3 ;; Θα εκτιμηθούν ιδιαίτερα οι απόψεις πρώην αλλά και νυν χρηστών - κατόχων.
Την έχω εδώ και 8 χρόνια . Μόνο ο τρόπος και ο ήχος που κάνει το κλείστρο όταν κινείται μέσα στην βάση είναι αρκετός να καταλάβεις ποιότητα. Αν σου κάτσει το κοντάκι - που σε πολλούς δεν κάθεται - πάρτο χωρίς σκέψη.
 
Την έχω εδώ και 8 χρόνια . Μόνο ο τρόπος και ο ήχος που κάνει το κλείστρο όταν κινείται μέσα στην βάση είναι αρκετός να καταλάβεις ποιότητα. Αν σου κάτσει το κοντάκι - που σε πολλούς δεν κάθεται - πάρτο χωρίς σκέψη.
Χρωμιομενη η αχρωμιοτη;
 
Παίδες έχουμε γνώμες για Sx3 ;; Θα εκτιμηθούν ιδιαίτερα οι απόψεις πρώην αλλά και νυν χρηστών - κατόχων.
Από θέμα ανάκρουσης Φλομπερ.....
Όχι καλή εργονομία όμως,ιδιαίτερα με ξύλα,χοντρή πάπια.....
Κάννη πολλή καλή,ιδιαίτερα οι πρώτες με την αχρωμιωτη.
 
Από θέμα ανάκρουσης Φλομπερ.....
Όχι καλή εργονομία όμως,ιδιαίτερα με ξύλα,χοντρή πάπια.....
Κάννη πολλή καλή,ιδιαίτερα οι πρώτες με την αχρωμιωτη.
Και αυτή που ζαχαρώνω ξύλινη είναι. Έχω γενικότερα θέμα με τα ξύλινα μ'αρέσουν πολύ. Τώρα για τη χοντρή πάπια την έχω συνηθήσει από τη franchi οπότε δε με ενοχλεί.
Περιμένω να δοθεί ευκαιρία να τη δω και από κοντά.
 
Χρωμιομενη η αχρωμιοτη;
Το έχω ξαναγράψει και το ξαναγράφω για να το δουν όποιοι ενδιαφέρονται.
Εψαχνα καιρό για πληροφορίες σχετικά με την SX3 και δεν μου απαντούσαν σε κανένα μειλ.
Τελικά εστειλα ένα e-mail εδώ: customersupport@browning.com
Οχι μόνο μου απάντησαν αλλά ήταν και πολύ γρήγοροι. Μου απάντησαν σε λιγότερο από δύο εργάσιμες.
Και η απάντηση ήταν αυτή:
This shotgun was made in 2013 and the barrel is chrome lined.
Ελπίζω να σας κάλυψα.
 
Είχα μπει στην διαδικασία και έψαχνα την sx3 σε cal 20
ταυτόχρονα είχα δει και τουφεκίσει με μια 12αρα φιλου μου
ειχε βγει και η sx4
ψάχνωντας και συγκρίνοντας η 3 ήταν πολύ ποιο ποιοτικό και προσεγμένο όπλο σε σχέσεις με την 4 και ποιο βαριά. Όταν την έπιασα στα χέρια μου έχοντας προσφατη την αίσθηση της 3 την απέρριψα. Βλητικά δεν ξέρω τι κάνει η 4 λογικά δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα
γενικοτερα τότε διάβαζα και στα φόρουμ του εξωτερικού καλητερα σχόλια για την 3 σε σχέσεις με την 4
 
Δεν ξέρω τι απάντησαν ξέρω ότι η sx3 φίλου που έχει και δύο ξύλινες με γκρι ματ μέταλο είναι αχρωμιωτες
Ισχύει. Οι πρώτες νομίζω ήταν αχρωμίωτες. Μετά άρχισαν να τις χρωμιώνουν. Κι εμένα γκρι ματ είναι και ξύλινη αλλά - όπωςλένε οι κατασκευστές - είναι χρωμιωμένη.
 
Το έχω ξαναγράψει και το ξαναγράφω για να το δουν όποιοι ενδιαφέρονται.
Εψαχνα καιρό για πληροφορίες σχετικά με την SX3 και δεν μου απαντούσαν σε κανένα μειλ.
Τελικά εστειλα ένα e-mail εδώ: customersupport@browning.com
Οχι μόνο μου απάντησαν αλλά ήταν και πολύ γρήγοροι. Μου απάντησαν σε λιγότερο από δύο εργάσιμες.
Και η απάντηση ήταν αυτή:
This shotgun was made in 2013 and the barrel is chrome lined.
Ελπίζω να σας κάλυψα.
Δημητρη σου ζητησαν ετος αγορας? Στο λεω αυτο γιατι χρωμιομενα ξεκινησε τμηματικα καποιες παρτιδες μετα απο απαιτηση εισαγωγεων στο τελος του 2010 Μεσα του 2011 ξεκινησε χρωμιομενες αποκλειστικα Θα ψαξω να βρω απο ποιο serial ξεκινησε χρωμιο
 
Ισχύει. Οι πρώτες νομίζω ήταν αχρωμίωτες. Μετά άρχισαν να τις χρωμιώνουν. Κι εμένα γκρι ματ είναι και ξύλινη αλλά - όπωςλένε οι κατασκευστές - είναι χρωμιωμένη.
Τωρα θα αρχισουμε οτι η χρωμιομενες δεν !!!! και θελουν κωνους αποχρωμιωση , αφαλατωση, απολυμανση και οτι αλλο θες
 
Πάντως εγώ για την SX4 που την ξέρω καλά έχω να πω τα καλύτερα σαν λειτουργία. Απροβληματιστη σε όλα της. Δεν κάνει κιχ. Πολύ γερό όπλο. Τώρα το κοντάκι και η εργονομία είναι άλλο φρούτο. Αυτή θέλει να ζήσεις μαζί της λίγο καιρό, αλλά ταιριάζει σε πολλούς σωματότυπους. Αν βρω καλή περίπτωση θα την ξαναπάρω.
 
Γιατί Νίκο είναι καλύτερη από την SX4? Ρωτάω γιατί είμαι κι εγώ σε φάση αγοράς και την SX3 δεν την ξέρω καθόλου.
Παρέλαβα και έκανα "unboxing" μία sx4 για λογαριασμό ενός φίλου. Αυτό έγινε πριν την πανδημία και τις καραντίνες. Ο φίλος επειδή είναι κτηνοτρόφος και δουλεύει πάρα πολλές ώρες μου ανέθεσε να την δοκιμάσω κιόλας. Πάπια και κοντάκι συνθετικά και πάνω στην κάννη γράφει "made in Portugal" . Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό αλλά έχοντας την sx3 κατασκευασμένη από την FN ε !!! μιά προκατάληψη μου βγήκε. Οπως λέει και ο φίλος Νίκος πιό πάνω κι εμένα μου βγήκε μια αίσθηση χαμηλότερης ποιότητας από την 3 . Είναι από τις εντυπώσεις που σου μένουν όταν ακούς το κλείστρο να κινείται μέσα στην βάση, οταν το κατεβάζεις και αισθάνεσαι ότι κινείται σε ράγες, χωρίς κενά και ήχους ελατηρίων, όταν ακούς τον ήχο που κάνει όταν πατάς το κουμπί απελευθέρωσης, τέλος πάντων κάτι τέτοια και άλλα που τα νοιώθεις και δεν μπορείς να τα περιγράψεις.

Να σημειώσω ότι η δικιά μου sx3 δεν είναι το προσεγμένο μοντέλο. Εχει κοκκάλινο πέλμα και όχι το απορροφητικό και απ' ότι έχω δει υπάρχει κάποιο μοντέλο πιό προσεγμένο απ' το δικό μου.

Γενικά η λειτουργία της sx4 είναι απροβλημάτιστη . Εριξα ένα κουτί 28γρ σκοπευτικά και δεν είδα τον παραμικρό δισταγμό παρά τα λίγα γραμμάρια και λάκτισμα ... αεροβόλου. Εκανα και ένα Churchill test και είδα ότι στην 4 - όπως και στην sx3 - οι τουφεκιές μου φεύγουν 15 εκ πάνω και 4-5 αριστερά. Αυτό το αντιμετώπισα στην sx3 με τοποθέτηση μηχανισμού ρύθμισης της ράχης του κοντακιού . Στην συνθετική sx4 δεν βλέπω να γίνεται και δεν θυμάμαι να είδα φλάντζες. Αυτό φυσικά είναι καθαρά προσωπικό, θέλω να πω μπορεί η παραπάνω απόκλιση να ωφείλεται σε δική μου σκοπευτική ιδιαιτερότητα και όχι στο όπλο.

Αυτά τα ολίγα ευχομαι να βοήθησα.
 
Δημητρη σου ζητησαν ετος αγορας? Στο λεω αυτο γιατι χρωμιομενα ξεκινησε τμηματικα καποιες παρτιδες μετα απο απαιτηση εισαγωγεων στο τελος του 2010 Μεσα του 2011 ξεκινησε χρωμιομενες αποκλειστικα Θα ψαξω να βρω απο ποιο serial ξεκινησε χρωμιο
Εστειλα μόνο το SN και δεν μου ζήτησαν τίποτα άλλο. Το βρήκαν στα αρχεία τους και μου έστειλαν τις παραπάνω πληροφορίες. Πάντως αυτά που μου είπανε συμφωνούν με αυτά που γράφεις αν και αξίζει να δούμε πότε ξεκίνησαν να κάνουν χρωμιωμένες.
 
Εστειλα μόνο το SN και δεν μου ζήτησαν τίποτα άλλο. Το βρήκαν στα αρχεία τους και μου έστειλαν τις παραπάνω πληροφορίες. Πάντως αυτά που μου είπανε συμφωνούν με αυτά που γράφεις αν και αξίζει να δούμε πότε ξεκίνησαν να κάνουν χρωμιωμένες.
Δημητρη το εχω το αρχειο με τα sn το θεμα ειναι να κατσω να το βρω
 
Back
Top