Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Καλημέρα σε ολους... Καθώς η κυνηγετική σεζόν για εμένα ξεκινάει μέσα Νοεμβρίου λόγο επαγγελματικών υποχρεώσεων. Καιρο τώρα με ταλαιπωρεί η αγορά μιας action camera για την καταγραφή περπατητου περισσότερο...
Έχω διαβάσει σχετικούς διαλόγους στο forum αλλά μπερδεύτηκα περισσότερο.
Το μπάτζετ είναι στα 150-200... Θα εφαρμοστεί στο κεφάλι δεν θέλω να μπλέξω με shot cams... ευχαριστώ εκ των προτέρων..!!

Κοίτα στις αγγελίες έχω βάλει μια sjcam 5000x elite με έξτρα νομίζω θα σε καλύψει
 
Παιδια υπαρχει καποιος κατοχος marocchi zero 3 η finn 512 ?Φιλος ειναι ετοιμος για την αγορα ενος εκ των 2 αλλα απο οσο ψαχνω δεν ειναι πολυσυζητημενα οπλα και με ανησυχει
Παντως η τιμη και τα καλουδια+ρυθμιζομενο κοντακι στην τιμη των 1500 ευρω το βρισκω ακρως δελεαστικο
Καλησπέρα έχω το ζ3 εδω και τρία χρόνια. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Απο κριτικές και πληροφορίες που εχω διαβάσει ειναι πολύ αξιόπιστο με καλές κατανομές.
 
Η ερώτηση αφορά την αγορά όπλου , ποια από τις δυο παρακάτω κυρίες ίσως επιλέγατε για ( την αξιοπιστία της σε βάθος χρόνου , την λειτουργιά της , την καλή κανη της καθώς και την άμεση εξυπηρέτηση της αντιπροσοποιας για τυχον ανταλλακτικά που χρειαστούν ) τα όπλα που είναι στη σκέψη μου , και για χρήση αυτών στο καρτέρι του βάλτου είναι franchi affinity , kαι fabarm xlr .
 
Η ερώτηση αφορά την αγορά όπλου , ποια από τις δυο παρακάτω κυρίες ίσως επιλέγατε για ( την αξιοπιστία της σε βάθος χρόνου , την λειτουργιά της , την καλή κανη της καθώς και την άμεση εξυπηρέτηση της αντιπροσοποιας για τυχον ανταλλακτικά που χρειαστούν ) τα όπλα που είναι στη σκέψη μου , και για χρήση αυτών στο καρτέρι του βάλτου είναι franchi affinity , kαι fabarm xlr .
Κανένα από τα 2, τα θεωρώ καλά για upland κυνήγια και όχι για βάλτο. Η XLR από πλευράς λειτουργικότητας πρέπει να ομολογήσουν όσοι την χρησιμοποιούν και να πουν αλήθειες ..
 
Χρόνια φίλος μου έχει την h35 και πάμε συνέχεια μαζί . όταν είναι σωστά καθαρισμένη δεν έχει θέμα λειτουργίας νερό τα ρίχνει όλα μέχρι 30 γρ που έχω δει με τα μάτια μου . Λογικά σχεδόν ίδιο σύστημα είναι με την xlr.
 
Η ερώτηση αφορά την αγορά όπλου , ποια από τις δυο παρακάτω κυρίες ίσως επιλέγατε για ( την αξιοπιστία της σε βάθος χρόνου , την λειτουργιά της , την καλή κανη της καθώς και την άμεση εξυπηρέτηση της αντιπροσοποιας για τυχον ανταλλακτικά που χρειαστούν ) τα όπλα που είναι στη σκέψη μου , και για χρήση αυτών στο καρτέρι του βάλτου είναι franchi affinity , kαι fabarm xlr .
μεινε με την μ2 σου και ριξτεις ενα kicks πανω και εισαι αρχηγος.
 
Κανένα από τα 2, τα θεωρώ καλά για upland κυνήγια και όχι για βάλτο. Η XLR από πλευράς λειτουργικότητας πρέπει να ομολογήσουν όσοι την χρησιμοποιούν και να πουν αλήθειες ..
Γιατί η Affinity είναι για Upland κυνήγια και όχι για βάλτο? Μπορείτε να μου το τεκμηριώσετε?
 
Η XLR από πλευράς λειτουργικότητας πρέπει να ομολογήσουν όσοι την χρησιμοποιούν και να πουν αλήθειες ..

είμαι κάτοχος της XLR5 waterfowler,,,βέβαια πέρα από 3 κουτιά δεν έχω ρίξει ούτε σε βάλτο ακόμα αλλά θα ήθελα να μάθω για αυτό !
 
Last edited:
Η ερώτηση αφορά την αγορά όπλου , ποια από τις δυο παρακάτω κυρίες ίσως επιλέγατε για ( την αξιοπιστία της σε βάθος χρόνου , την λειτουργιά της , την καλή κανη της καθώς και την άμεση εξυπηρέτηση της αντιπροσοποιας για τυχον ανταλλακτικά που χρειαστούν ) τα όπλα που είναι στη σκέψη μου , και για χρήση αυτών στο καρτέρι του βάλτου είναι franchi affinity , kαι fabarm xlr .
Εφόσον λες βάλτο καθαρά λόγω μηχανισμού θα πήγαινα στην αφινιτι!
 
Γιατί η Affinity είναι για Upland κυνήγια και όχι για βάλτο? Μπορείτε να μου το τεκμηριώσετε?
Ένα όπλο με αυλό 18.4 (συμβατικό) και κατ' αντιστοιχία mobile chokes, δεν σχεδιάσθηκε για γομώσεις βάλτου (ατσάλινα σκάγια), αλλά για κυνήγι στεριανό περπατητό και καρτέρια. Ακόμα και το βάρος της είναι μικρό για τις βαριές γομώσεις ενός βάλτου. Η ανάκρουση θα είναι αισθητή παρά τις κάθε λογής πατέντες απορρόφησης. Οι κάννες προσδιορίζουν σε μεγάλο ποσοστό τη χρήση ενός όπλου (όπως και η ποιότητα ξύλου ή πλαστικό, πλάτος/ύψος ρίγας, αλλα και το βάρος). Αν το μοντέλο που έχεις είναι το 3.5 (δες link) τότε πράγματι πήρες όπλο για βάλτο.

https://www.franchiusa.com/affinity-3-5-semi-auto-shotgun

Κάθε εταιρεία - ιδιαίτερα στις ΗΠΑ όπου το κυνήγι υδροβίων είναι δημοφιλές - έχει κάποια μοντέλα ποιο εξειδικευμένα για το κυνήγι αυτό. Ένα upland μοντέλο, συνήθως είναι αυτό που ταιριάζει στη χώρα μας, όπου οι περισσότεροι έχουν 1 όπλο "δια πάσαν νόσον".

Το ίδιο ισχύει και για το κυνήγι αγριόχοιρου για όσους ρίχνουν μονόβολα. Οι κάννες slug θέλουν ισχυρά τοιχώματα ώστε να τηρούνται πιο σταθερές (να μην πάλλονται) στη βολή. Στο κυνήγι ορτυκιού, δεν συνάδει ένα όπλο βάλτου με κάννη μήκους 76εκ και βάρος 3500γρ.

Θα μου πεις πως όλα τα όπλα σκοτώνουν και θα απαντήσω πως και όλα τα εργαλεία καρφώνουν, όλα τα αυτοκίνητα μεταφέρουν, όλα κινούνται εκτός ασφάλτου είτε επί της ασφάλτου, όλα τρέχουν, όλα τα παπούτσια παίζουν μπάλα, κλπ.

ΥΓ: Και εγώ 1 όπλο δια πάσαν νόσον έχω και πάω περπατητό με 4 κιλά στα χέρια, για υδρόβια με 50 εκατ κάννης (και κάποια ακόμη συμπράκαλα για να λέω στον εαυτό μου ότι εντάξει είναι λίγο μακρύτερη η κάννη και να ξεγελιέμαι), στο γουρούνι με βολεύει για μονόβολα σε καρτέρι, κλπ.
 

Attachments

  • P1290003.JPG
    P1290003.JPG
    172 KB · Προβολές: 46
Last edited by a moderator:
Ένα όπλο με αυλό 18.4 (συμβατικό) και κατ' αντιστοιχία mobile chokes, δεν σχεδιάσθηκε για γομώσεις βάλτου (ατσάλινα σκάγια), αλλά για κυνήγι στεριανό περπατητό και καρτέρια. Ακόμα και το βάρος της είναι μικρό για τις βαριές γομώσεις ενός βάλτου. Η ανάκρουση θα είναι αισθητή παρά τις κάθε λογής πατέντες απορρόφησης. Οι κάννες προσδιορίζουν σε μεγάλο ποσοστό τη χρήση ενός όπλου (όπως και η ποιότητα ξύλου ή πλαστικό, πλάτος/ύψος ρίγας, αλλα και το βάρος). Αν το μοντέλο που έχεις είναι το 3.5 (δες link) τότε πράγματι πήρες όπλο για βάλτο.

https://www.franchiusa.com/affinity-3-5-semi-auto-shotgun

Κάθε εταιρεία - ιδιαίτερα στις ΗΠΑ όπου το κυνήγι υδροβίων είναι δημοφιλές - έχει κάποια μοντέλα ποιο εξειδικευμένα για το κυνήγι αυτό. Ένα upland μοντέλο, συνήθως είναι αυτό που ταιριάζει στη χώρα μας, όπου οι περισσότεροι έχουν 1 όπλο "δια πάσαν νόσον".

Το ίδιο ισχύει και για το κυνήγι αγριόχοιρου για όσους ρίχνουν μονόβολα. Οι κάννες slug θέλουν ισχυρά τοιχώματα ώστε να τηρούνται πιο σταθερές (να μην πάλλονται) στη βολή. Στο κυνήγι ορτυκιού, δεν συνάδει ένα όπλο βάλτου με κάννη μήκους 76εκ και βάρος 3500γρ.

Θα μου πεις πως όλα τα όπλα σκοτώνουν και θα απαντήσω πως και όλα τα εργαλεία καρφώνουν, όλα τα αυτοκίνητα μεταφέρουν, όλα κινούνται εκτός ασφάλτου είτε επί της ασφάλτου, όλα τρέχουν, όλα τα παπούτσια παίζουν μπάλα, κλπ.

ΥΓ: Και εγώ 1 όπλο δια πάσαν νόσον έχω και πάω περπατητό με 4 κιλά στα χέρια, για υδρόβια με 50 εκατ κάννης (και κάποια ακόμη συμπράκαλα για να λέω στον εαυτό μου ότι εντάξει είναι λίγο μακρύτερη η κάννη και να ξεγελιέμαι), στο γουρούνι με βολεύει για μονόβολα σε καρτέρι, κλπ.
Σεβαστή η άποψη σας αλλά επειδή είμαι κάτοχος της θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω...Από τους 6 κυνηγετικούς μήνες που έχουμε στην διάθεση μας από την έναρξη έως την λήξη το κυνήγι μου είναι τα υδρόβια και εννοώ πάντοτε για τις νόμιμες μέρες μην παρεξηγηθώ...Φυσικά ο καθένας διαμορφώνει την όποια άποψη του με τα δικά του κριτήρια και με βάση τα δικά μου και από τα όπλα που έχουν περάσει από τα χέρια μου έως τώρα θεωρώ πως είναι μια καλή αγορά για έναν βαλτοκυνηγό... Φιλικά....
 
Κανένα από τα 2, τα θεωρώ καλά για upland κυνήγια και όχι για βάλτο. Η XLR από πλευράς λειτουργικότητας πρέπει να ομολογήσουν όσοι την χρησιμοποιούν και να πουν αλήθειες ..
Λειτουργικότητα εννοείς το κομμάτι δυσλειτουργιών ή δυσκολίας χειρισμου;
 
Λειτουργικότητα εννοείς το κομμάτι δυσλειτουργιών ή δυσκολίας χειρισμου;
Από πλευράς αξιοπιστίας λειτουργίας. Όλοι γνωρίζουμε τον Γολγοθά που πέρασε η Fabarm όταν έγινε συνώνυμο της εμπλοκής. Έκτοτε βελτιώθηκε θεαματικά, αλλά επειδή κάθε νέο όπλο είναι μια πρόκληση, όσοι έχουν και επιθυμούν να πουν αλήθειες, ας τολμήσουν να γράψουν 2 κουβέντες. Εγω γνωρίζω 4 όπλα/χρήστες, τα 2 λένε κανένα πρόβλημα και τα άλλα 2 λένε αραιά και που από καμιά εμπλοκή. 3 στα 4 έκαναν κάποιες αλλαγές ανταλλακτικών λόγω εμπλοκών/βλαβών. Η εξυπηρέτηση από αντιπροσωπεία άμεση και άριστη.
 
Από πλευράς αξιοπιστίας λειτουργίας. Όλοι γνωρίζουμε τον Γολγοθά που πέρασε η Fabarm όταν έγινε συνώνυμο της εμπλοκής. Έκτοτε βελτιώθηκε θεαματικά, αλλά επειδή κάθε νέο όπλο είναι μια πρόκληση, όσοι έχουν και επιθυμούν να πουν αλήθειες, ας τολμήσουν να γράψουν 2 κουβέντες. Εγω γνωρίζω 4 όπλα/χρήστες, τα 2 λένε κανένα πρόβλημα και τα άλλα 2 λένε αραιά και που από καμιά εμπλοκή. 3 στα 4 έκαναν κάποιες αλλαγές ανταλλακτικών λόγω εμπλοκών/βλαβών. Η εξυπηρέτηση από αντιπροσωπεία άμεση και άριστη.
Για την xlr5 το έχω γράψει πολλές φορές εδώ, την έχω 10 χρόνια και λειτουργεί άψογα. Εμπλοκή ποτέ, μια φορά μόνο με φυσίγγι ελαττωματικό...μισοριξια!
 
Σεβαστή η άποψη σας αλλά επειδή είμαι κάτοχος της θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω...Από τους 6 κυνηγετικούς μήνες που έχουμε στην διάθεση μας από την έναρξη έως την λήξη το κυνήγι μου είναι τα υδρόβια και εννοώ πάντοτε για τις νόμιμες μέρες μην παρεξηγηθώ...Φυσικά ο καθένας διαμορφώνει την όποια άποψη του με τα δικά του κριτήρια και με βάση τα δικά μου και από τα όπλα που έχουν περάσει από τα χέρια μου έως τώρα θεωρώ πως είναι μια καλή αγορά για έναν βαλτοκυνηγό... Φιλικά....
Η "μαγική πρόταση" είναι τα κριτήρια ενός λειόκαννου για βάλτο που θέτει ο ίδιος ο χρήστης. Αν δεν πρόκειται να ρίξεις ατσάλινα σκάγια και βαριές γομώσεις, δεν θα επιλέξεις 89αρα θαλάμη, ούτε βαρύ όπλο. Και εγώ πήγαινα (και ακόμη πάω αν βρω ευκαιρία) στις Φερριώτικες καλύβες στον Έβρο με όπλο 2800€ (δίκαννο super pose - 18.4 - mobile chokes) οδηγώντας μια Jaguar, διότι έτσι μου άρεσε. Αν με ρωτήσεις σήμερα, θα σου πω ότι είχα το ΛΑΘΟΣ ΙΧ (και ας ήταν 4Χ4) και το ΛΑΘΟΣ όπλο. Αλλά από κάρπωση με σεταρισμένο όπλο και φυσίγγια παραγγελίας δεν είχα θέμα. Και ας έριχνα και ΛΑΘΟΣ - για πολλούς -φυσίγγια (33γρ σε 7αρια).
 

Attachments

  • DSCN1114.JPG
    DSCN1114.JPG
    362,8 KB · Προβολές: 74
Για την xlr5 το έχω γράψει πολλές φορές εδώ, την έχω 10 χρόνια και λειτουργεί άψογα. Εμπλοκή ποτέ, μια φορά μόνο με φυσίγγι ελαττωματικό...μισοριξια!
1 εμπλοκή ανά 500-1000 φυσίγγια δεν λαμβάνεται καν υπόψη ως εμπλοκή. Ούτε αυτές που οφείλονται σε συγκεκριμένη βλάβη. Οι εμπλοκές είναι αυτές που δημιουργούνται πολύ συχνά και για διάφορους λόγους, έχοντας το όπλο συνεχώς απασχολημένο σε οπλουργείο αντί στο κυνήγι. Εμπλοκές οφειλόμενες επίσης σε χρήση όπλου πέραν των ορίων του, δεν λογίζονται.
 
Από πλευράς αξιοπιστίας λειτουργίας. Όλοι γνωρίζουμε τον Γολγοθά που πέρασε η Fabarm όταν έγινε συνώνυμο της εμπλοκής. Έκτοτε βελτιώθηκε θεαματικά, αλλά επειδή κάθε νέο όπλο είναι μια πρόκληση, όσοι έχουν και επιθυμούν να πουν αλήθειες, ας τολμήσουν να γράψουν 2 κουβέντες. Εγω γνωρίζω 4 όπλα/χρήστες, τα 2 λένε κανένα πρόβλημα και τα άλλα 2 λένε αραιά και που από καμιά εμπλοκή. 3 στα 4 έκαναν κάποιες αλλαγές ανταλλακτικών λόγω εμπλοκών/βλαβών. Η εξυπηρέτηση από αντιπροσωπεία άμεση και άριστη.

θα συμφωνήσω,,,,ο κανόνας δεν είναι το ένα όπλο που δεν έκανε εμπλοκές αλλά τα υπόλοιπα όπλα εκτός του ενός που κάνουν εμπλοκές δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια !

όλα τα Fabarm που αγοράστηκαν το 2018 την περίοδο που πήρα την δική μου L4S έβγαλαν εμπλοκές,,,όλα όμως ασχέτως αν το πρόβλημα επιδιορθώθηκε με μικρορύθμιση ,,,σε μερικά ακόμα υπάρχει το θέμα εμπλοκών και μιλάω για 5-10 όπλα που γνωρίζω προσωπικά

τα ίδια προβλήματα υπάρχουν σε παγκόσμιο επίπεδο ,αν μπείτε στο Fabarm Club στο Facebook γράφουν τα ίδια !
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top