Σημαδεύοντας την επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
https://www.protothema.gr/greece/ar...anistike-arkouda-koda-sto-radar-tou-hortiati/


Μας ζύγωσε κι άλλο η αρκούδα.

Εγώ από τα λίγα που ξέρω είναι πως όσο αυξάνονται κακ δεν έχουν ζωτικό χώρο να κινηθούν, τόσο πιο πολυ ψαχνουν να βρουν νέο τόπο για να ζήσουν.

Ελπίζω να μην την πληρωσει κανένας αμέριμνος στη βόλτα του.
 
Ψιλοπράγματα ... 150 πακέτα τσιγάρα.
Ευκαιρία να το κόψουμε ...
Χρειαζόμαστε μια λίστα με υπουργούς.

Πρόεδρος Άλεξ37
Ανάπτυξης ΝίκοςΠ
Εισαγωγών outlander
Νησιωτικής πολιτικής Ηλίας
Εξωτερικών Γιώργος 82
Άμυνας elvas
Ανανεώσιμων πηγών Γράμμος

Ευκολάκι και τα υπόλοιπα υπουργεία ...
Θα σαρώσουμε.

Όνομα κόμματος ;
347228795_1942187726138738_680019701016443486_n.jpg
 
Η νεα τάξη πραγμάτων !
Φιλόζωοι του κώλου και γενικώς τα πάντα υπερ του κώλου.
Φυσικά δεν είναι κακό να είσαι φιλόζωος,εγώ π.χ. αγαπώ τις γατούλες και μετά και τα σκυλάκια.Είναι όμως φοβερό να συκοφαντείται κάποιος,για οποιονδήποτε λόγο!:mad:
 
Φιλαρα μου , πολυ καλα κανεις και το διακωμωδείς.....γιατι αυτο το 41% δεν χωνευεται...
Απο την αλλη...οταν θα εχετε το ''αγγουρι'' μεσα σας....θα με θυμηθουν πολλοι ψηφοφοροι...
Εγω την ζωη μου την ''εζησα''.....ενα παιδι που εχω το σπουδασα στην Αγγλια....σπιτι δικο μου εχω και
η συνταξη μου ( 1050 ευρω ) μου ''φτανει'' γιατι δεν εχω αλλες υποχρεωσεις...
Οσο και να τα ανεβασει τα πραγματα...παλι θα μου φτανει γιατι θα βαλω εναν κηπο και θα την βγαλω..
Αντε να μην αγοραζω 1 κιλο πυριτιδα και να αγοραζω μισο κιλο...
Θελω να δω ομως αυριο....ολους αυτους που δεν εχουν δικο τους σπιτι...που εχουν δανεια...και παιδια
να σπουδασουν...και ειναι μεροκατιαρηδες....ή δημοσιοι υπαλληλοι ή μικρομεσαιοι ελευθεροι επαγγελματιες
κατα που ''θα κανουν''.....οταν τα πατζακια τους θα εχουν παρει φωτια....και τα ''κουκια'' δεν θα τους βγαινουν!!!
Γιατι περα απο αυτα που ταζει τωρα ο μητσοτακης....η πολιτικη του ειναι να διαλυσει την μεσαια ταξη.
Πλουσιοι και φτωχοι θα υπαρχουν στην Ελλαδα....με απλωμενο το χερι σαν ζητιανοι...να ζουν με επιδοματα...
Με επιδοματα κεφαλι δεν σηκωνεις....ουτε παιδι σπουδαζεις....ουτε σπιτι αποκτας....
Τοτε να σας δω λεβεντες μου.....ολους εσας που σηκωνετε τις σημαιες...και χειροκροτατε....οταν το βιοτικο
επιπεδο σας θα εχει πιασε πάτο !!!

ΥΓ. Χωρις ιχνος αντιπαραθεσης με κανεναν συναδελφο....Απλα εγραψα πως εγω βλεπω τα πραγματα.
Νικόλα σε κάποια συμφωνώ απόλυτα δεν υπήρξα ποτέ κοματικοποιημενος ούτε σκοπεύω να το κάνω ποτέ κοιτάω τη δουλειά μου και τη καθημερινότητα μου αλλά ρε φίλε σαν ελεύθερος επαγγελματίας δε χωνευτοταν το 29% από το 1ο ευρώ και 100%προκαταβολή φόρου και ακόμα αλλά πολλά που δε χρειαζετε να αναλύσω και που φαίνονται και φαίνονταν στη δουλειά μου,όλοι τα ίδια σκ@@@α είναι όλοι κοιτάνε τις τσέπες τους που είναι οι καλύτεροι ομως...
 
Δεν τον πίνουμε εδώ.
Ξέρουμε οτι αλλου τρως ,αλλου πινεις
Φυσικά δεν είναι κακό να είσαι φιλόζωος,εγώ π.χ. αγαπώ τις γατούλες και μετά και τα σκυλάκια.Είναι όμως φοβερό να συκοφαντείται κάποιος,για οποιονδήποτε λόγο!:mad:
Αλίμονο. Κι εγω τ αγαπαω και κανω οτι μπορώ . Απλα το θεμα εχει πάρει άλλες διαστάσεις..
Ένα θα σου πω ξέρεις πόσες φορές έχω πλακωθεί σε πάρκα και πλατείες με κάτι κυράτσες γιατι εχω κυνηγόσκυλο ;
Γιατι εμεις ειμαστε κακοί και τα βασανίζουμε κι αν δεν μας κάνουν , τα εγκαταλείπουμε !
Μεχρι που κάποια έφτασε να με παρακολουθεί εξ αποστασεως να δει τι κανω με τον σκυλο και αν ο σκύλος οταν έρχεται δίπλα μου ειναι χαρούμενος !
Δεν ειναι φαντασίωση, η ιδια μου το ειπε . Μάλιστα μου ειπε τον ειδε πολυ χαρούμενο και καθόλου φοβισμένο.
Τι να λέμε τωρα . Σ αυτες αναφέρομαι και σε αλλες περιπτώσεις οι οποίες βγάζουν κακία και βλέπουν τα πραγματα μονόφθαλμα.
Μπομπολακη k cia
 
Ξέρουμε οτι αλλου τρως ,αλλου πινεις

Αλίμονο. Κι εγω τ αγαπαω και κανω οτι μπορώ . Απλα το θεμα εχει πάρει άλλες διαστάσεις..
Ένα θα σου πω ξέρεις πόσες φορές έχω πλακωθεί σε πάρκα και πλατείες με κάτι κυράτσες γιατι εχω κυνηγόσκυλο ;
Γιατι εμεις ειμαστε κακοί και τα βασανίζουμε κι αν δεν μας κάνουν , τα εγκαταλείπουμε !
Μεχρι που κάποια έφτασε να με παρακολουθεί εξ αποστασεως να δει τι κανω με τον σκυλο και αν ο σκύλος οταν έρχεται δίπλα μου ειναι χαρούμενος !
Δεν ειναι φαντασίωση, η ιδια μου το ειπε . Μάλιστα μου ειπε τον ειδε πολυ χαρούμενο και καθόλου φοβισμένο.
Τι να λέμε τωρα . Σ αυτες αναφέρομαι και σε αλλες περιπτώσεις οι οποίες βγάζουν κακία και βλέπουν τα πραγματα μονόφθαλμα.
Μπομπολακη k cia
Είναι αυτά τα Σπρίγκερ τα άτιμα μουνοπαγιδες έτσι και το φιλαρακι μου μόλις το βγάλει στο πάρκο αχ τι όμορφο αχ τι ωραίο μήπως ήθελε τίποτα άλλο Δημητρη
 
🤪

Φάε διαγράμματα ...

Μπράβο του! Αυτός ο κύριος μπερδεύει ΣΚΟΠΙΜΑ κάποιες μικρο-οικονομικο-στατιστικούς υπολογισμούς που αναφέρονται στην "διαβαθμισμένη προτίμηση" όπως στην οικονομία της ευημερίας (welfare economics) και στην θεωρία επιλογών του καταναλωτή (consumer choice theory) - η οποία χρησιμοποιείται ευρέως στον υπολογισμό αγοραστικής δυναμικής για ένα προϊόν - με το σύστημα του εκλέγεσεθαι μέσω της αναλογικής - απλής ή μη.

Αυτά που περιγράφει στο βιντεο θα ίσχυαν αν π.χ. στο ψηφοδέλτιο ήσαν τυπωμένα όλα τα κόμματα και ο ψηφοφόρος έπρεπε να βαθμολογίσει κάποια από αυτά πριν ρίξει το ψηφοδέλτιο στην κάλπη.

ΥΓ: για να μην μπούμε σε μία θεωρητικά ανούσια συζήτηση, ρίξτε μιά ματιά στην αγγλική wikipedia για τον Kenneth Arrow, Arrow´s Impossibility Theorem, και για το τί είναι το welfare economics. Όλα αυτά δεν έχουν καμμία σχέση με Δημοκρατία και Εκλέγειν/Εκλέγεσθαι , ο Kenneth Arrow δεν απέδειξε την "Ανεφικτότητα της Δημοκρατίας", όπως ισχυρίζεται ο παρουσιαστής. Το τί σημαίνει Δημοκρατία (ορισμός) δεν γίνεται γνωστό στο βίντεο - έτσι ο κάθε θεατής/ακροατής καταλαβαίνει ότι γουστάρει!

ΥΥΓ: πάντως στην ιστοσελίδα του Singapore Management University δεν υπάρχει σε καμία λίστα των διδασκόντων - μονίμων ή εκτάκτων - το όνομα του παρουσιαστή... αλλά ίσως κάνωκαι λάθος:oops:
topic.
 
ΥΥΓ: πάντως στην ιστοσελίδα του Singapore Management University δεν υπάρχει σε καμία λίστα των διδασκόντων - μονίμων ή εκτάκτων - το όνομα του παρουσιαστή... αλλά ίσως κάνω και λάθος:oops:
topic.
Τον τσέκαρα ρε συ πριν καιρό ...

https://corecurriculum.smu.edu.sg/faculty/profile/kosmas-marinakis

Τώρα για τις θεωρίες του, ... δεν έχω ιδέα από βαριά οικονομικά για να τις αντικρούσω.
Και το βιογραφικό του.
 

Attachments

  • cv_marinakis.pdf
    195,1 KB · Προβολές: 3
Last edited:
Τον τσέκαρα ρε συ πριν καιρό ...

https://corecurriculum.smu.edu.sg/faculty/profile/kosmas-marinakis

Τώρα για τις θεωρίες του, ... δεν έχω ιδέα από βαριά οικονομικά για να τις αντικρούσω.
Και το βιογραφικό του.
Βασίλη εγώ παραξενεύτηκα που δεν τον ήξερα - είχαμε μέχρι αρχές 2023 γραφείο στην Σιγκαπούρη και τους 15-16 Ελληνες εκεί τους ήξερα/ξέρω προσωπικά. Κοίταξα στο School of Economics και δεν τον βρήκα, μετά τα παράτησα να ψάχνω και έριξα το μπαλάκι στην κερκίδα:p.

Arrow's impossibility theorem - ξέρω, θα σου αρέσει;)

ΥΓ: Η βασική θεωρία του Kenneth Arrow, πάνω στην οποία βασίζεται η παρουσίασή του είναι γνωστή από το 1951. Ο πρώτος διδάξας του voting paradox ήταν ο Marquis de Condorcet (1743-1794)

ΥΥΓ: είμαι άπιστος Θωμάς και γκρινιάρης😖o_O:cool:
 
Last edited:
ΥΥΓ: είμαι άπιστος Θωμάς και γκρινιάρης😖o_O:cool:
Και εγώ το ίδιο ...
Θοδωρή εγώ τον βλέπω ευχάριστα και βρίσκω λογικά αυτά που λέει.

ένας λογικά σκεπτόμενος
Είδος προς εξαφάνιση είναι αυτό ? 🤣
 
Ξέρουμε οτι αλλου τρως ,αλλου πινεις

Αλίμονο. Κι εγω τ αγαπαω και κανω οτι μπορώ . Απλα το θεμα εχει πάρει άλλες διαστάσεις..
Ένα θα σου πω ξέρεις πόσες φορές έχω πλακωθεί σε πάρκα και πλατείες με κάτι κυράτσες γιατι εχω κυνηγόσκυλο ;
Γιατι εμεις ειμαστε κακοί και τα βασανίζουμε κι αν δεν μας κάνουν , τα εγκαταλείπουμε !
Μεχρι που κάποια έφτασε να με παρακολουθεί εξ αποστασεως να δει τι κανω με τον σκυλο και αν ο σκύλος οταν έρχεται δίπλα μου ειναι χαρούμενος !
Δεν ειναι φαντασίωση, η ιδια μου το ειπε . Μάλιστα μου ειπε τον ειδε πολυ χαρούμενο και καθόλου φοβισμένο.
Τι να λέμε τωρα . Σ αυτες αναφέρομαι και σε αλλες περιπτώσεις οι οποίες βγάζουν κακία και βλέπουν τα πραγματα μονόφθαλμα.
Μπομπολακη k cia
Δυστυχώς η κατάμαυρη προπαγάνδα πιάνει τόπο!!
 
Πάρτε και άλλο ένα καλό ... οποιοδήποτε σχόλιο δεκτό ...

Άπλα κορυφαίο, αλλά όπως έδειξαν οι εκλογές της χώρας τα παιδιά του καναπέ τους αρέσει το καλάθι του νοικοκυριού, το οποίο αυτό το μήνα πήρε την ανάπτυξη του και αυτό. 400 χρόνια σκλαβιά δεν μας δίδαξαν τίποτα, και τώρα που οι νεολαία μορφώνεται σεξουαλικά θα αλλάξουμε και ήπειρο και θα βρεθούμε εκεί που βαδίζουμε προς στην Αφρική
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top